No. 3. Woensdag 14 1920. «faar|>;. ns Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. E FEUILLETON. 26) id ate Wt Wad veracmint eiken Dinsdag- en X'rijdagavond. aBONNIMINTSPSUS: jtt,j Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 87Vt Cent. V0! Afzonderlijke Nos. 5 C-art. AXELSCHESHCOIIRANT DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Kr. 56. - Peetfcox B. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regei meer 10 Cent. Gjoote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ad verten tién worden franco iqgewacht, uiterlijk tot Dinsdag- rr Yrfldagvoormiddag ELF ure. Verkeer over de Neder- landsche Grenzen. Van de hand van den beer G. A. I van Haeltan, Inspecteur der Konink lijke Marechaussee, te 's Gravenbags, •verscheen in de Nederlandsche, Duit- I sche en Fransche taal een circulaire, die we volgaarne opnemen, omdat de inhoud ook voor ons grensbewoners, die zooveel met onze Zuidelijke aabu 1 ren te maken hebben, van groot gewicht is. 1 Op den 1 Mei aanst. zal de staat - van beleg, die nog geldt voor de grensprovinciën worden opgeheven. Van af dieu datum zullen met het toe zicht op het grensverkeer zijn belast de belastingambtenaren, alsmede de militaire e» burgerlijke politie. Alle vreemdelingen, schrijft de heer Van Haeften, moeten dan hunne paspoorten en andere geleidebrieven desgevorderd aan elk der daartoe behoorende per sonen vertoonen. I Op de veornaamste toegangswegen tot Nederland zullen doorlaatposten I worden geplaatst, bestaande uit belas tingambtenaren, die doorlating naar beide zijden regelen. Voor zoover vreemdelingen in Ne derland wenschen te verblijven, zal daaromtrent beslist worden door het .Hoofd van Politie" der gemeente aan de grenzen of ter plaatse van eerste aankomst bij wien de vreemdelingen, die het land binnenkomen, zich binnen 24 uren daarna moeten melden. Van af 1 Mei a.s. zullen nieuwe >r.). voorschriften gelden, tot regeling van het vreemdelingenverkeer in Je grens streken. De bedoeling dier voorschriften om te waken tegen het bin nenkomen van vreemdelingen die niet voorzien zijn van de vereischte toe stemming om in Nederland te komen. Aan andere vreemdelingen zullen zoo min mogelijke moeilijkheden in den weg worden gelogd. De streek tusschen de landgren zen des Rijks en bepaalde kunst en waterwegen zal een .bewakingsge bied" vormen, waarin het vorkeer voor vreemdelingen aan beperking is onderworpen. Öp vrijgevige wyze zullen aan alle vertrouwde vreemde lingen die zulks verzoeken, en die eens of meermalen voor korten tijd in het bewakingsgebied wenschen te komen voor de uitoefening van hun ambt, bediening of bedrijf, et voor familiebelangen, passen voor grensver keer verstrekt worden, die den hou ders recht geven om zich langs de op den pas vermelde wegen te begeven naar een bepaald gedeolte van het .bewakingsgebied" en zich verder, bij dag, op te houden óók buiten de kunstwegen in dat gebied. Onmiddellijk langs de land grenzen des Rijk wordt bovendien eene .ver boden strook" ter breede van 300 meter ingesteld, waarin niemand zich mag ophouden buiten bepaalde wegeD, zulks met uitzondering van hen, aan wien is verstrekt een pas voor de verboden strook. Deze laatste passen kunnen worden Mee reed naarden nieuwen stoommoleo, wijdde hem onder scherts en lachen vormelijk in, ging weder terug en stond opnieuw verbaasd over de smaakvolle en toch zoo degelijke toebereidselen, welke Josephe intusschen in den tuin had gemaakt. Zij had het gewaagd, naar eigen goeddunken snel een ruim prieel te laten maken. Alle mogelijke verfri8schingen wachtten daar de gasteD, en de lof haar door allen toegezwaaid, bewerkte een wonderDe baron werd niet eeus toornig dat men jonge esschen en dennen uit zijn woud voor het priëel gebruikt had en dat men zijn eigeu plan om eene tent uit planken eD tapijten op te slaan, niet gevolgd had. Hij kuste zijne vróuw op het voorhoofd en dankte haar voor de aangename veirassiDg. Men plaatste zich in bonte rijen. De mannen spraken de oude wijnen vaa den huisheer vRjtjg aan en spoedig had zich een algemeene vroolijkbeid aan het gezelschap medegedeeld. Men speelde vernuftige, geestige spelletjes, cn toen de moedwilige invallen der mannen nog stouter werden, werd zelfs het pandspel niet versmaad. Zoo geschiedde het, dat bij de inlossing ook Fröben zijn pand met eene boete verdienen moest en Josepbe, aan wie de keuze dezer boete was opgelegd, beval hem, eene ware geschiedenis uit zijD leven te vertellen. Hare keuze vond algemeen bijval, de baron klapte in de handen van vreugde over zijne slimme vrouw en toen Fröben draalde en zich bezon, riep hij uit: Nu, wil ik eens iets voor u vertellen uit uw leven De pikante geschiedenis van het meisje van de Pent des Arts Fröben bloosde en zag hem afkeurend aanmaar het gezelschap, dat hier wellicht een vroolyk geheim vermoedde, riep De geschiedenis van het meisje De geschiedenis van de Pont der Arts En wellicht slechts, om te ontsnappen aan de onbescheidenheid van zijn vriend, die de wijn reeds eenigszius boven de gewone grenzen gevoerd had, maakte hij zich gereed urn, te verhalen. De baron echter beloofde aan het gezelschap, dat hij zoodra de verhaler van de zuivere waarheid afweek, de geschiedenis zou aanvullen, want hij was zelve er bij tegenwoordig geweest. Ik weet niet, zoo begon Fröben of het gezelschap er mede bekend is, dat ik eeuige jaren geleden met onzen Fald ner eene reis gedaan heb, dat wil zeggen, dat ik eenigen tijd met hem te Parijs te ismen leefde, ja zelfs één huis met hem bewoonde. We hadden verstrekt aan personen, die duurzaam in de verboden strook zijn gevestigd en aan anderen, die daaraan dringend behoefte hebben voor de uitoefening van hun ambt bediening of bedrijf, of voor gewichtige familiebelangen. Verdere voorwaarden worden op de passen vermeld. BinueD de .verboden strook" zal een ieder verplicht zyn, op eerste vordering van elk der hierbovenge noemde met grenstoezicht belaste personen, stil te houden, zich bekend te maken en te verklaren, met welk doel hij zich tor plaatse bevindt. Zij die passen voor grensverkeer of passen voor de verboden strook wen schen te bezitten, zullen zich (voor passen voor verboden alléén als zy dringende behoefte daaraan hebben) daartoe schriftelijk en eigenhandig onderteekend kunnen wenden tot een in of bij het te betreden gebied gesta- tionneerden brigadecommandant der Koninklijke Marechaussee. Die aan vragen kunnen, hetzy gefrankeerd per post worden gezonden aan den brigade commandant, dan wel, met bestemming voor dezen, worden afgegeven aan een doorlaatpost. De beslissing wordt, indien de frankeerkosten voor de terugzending in Nederlandsche waarden by de aanvraag waren gevoegd, franco per post aan de aanvragers gezonden, dan wel op sehrift overgegeven aan den doorlaatpost, waar de aanvraag was afgegeven, teneinde al&aar door de aanvragers te worden afgehaald. Zij, die reeds in Nederland verteeven of in Nederland mogen vertoeven, zoo tamelijk gemeenschappelijke studiën, bezochten dezelfde kringen, maakten wederkeerig onze vroegere bekenden met elkander bekend en leefden op die manier onafscheidbaar. We hadden een gemeenscbappelijken vriend, den even beminnenswaardigen als geleerden dokter M. een landsman, die -in de rue Taranne woonde, welke, zooals ieder weet, in de rue Saint Dominique uitkomt en op den linkeroever der Seine ligt. Onze gewone avondwandeling was door de Champs Flisées, over de Schoone brug in het Marsveld en verder door deu foabourg Saint Germain naar de woning van onzen vriend waar we vaak tot diep in den nacht zaten te praten over het vaderland, over Frankrijk, over alles wat we gezien hadden en over alle mogelijke andere dingen. Wij woonden om er dit nog bij te voegen, op de Plnnce des Victoires, tamelijk ver verwijderd van de rue Tarrane en kozen tot terugweg gewoonlijk de Pout des Arts, om het Louvre door te gaan en ons een omweg door de zijstraten te besparen. Op een avond, het kon omstreeks elf uur zijn het had een weinig geregend en de wind woei, vooral in de nabijheid van het water, zeer koud en snijdend giDgen wij ook vaa de kaai Malaquais over de Pont des Arts naar het Louvre toe. De Pont des Arts is slechts toegankelijk voor voetgangers, en zoo kwam het, dat er kunnen, indien zij dat wenschen, hanne aanvragen ook persoenlyk en mondeling bij een brigadecommandant der Ko ninklijke Marechaussee indienen, en aldaar de beslissing in ontvangst nemen. De aanvraag meet inhouden opgaaf van naam, nationaliteit, leeftijd, vol ledige aanduiding van woonplaats, ge deelte van het verboden terrein et van het bewakingsgebied, waarvoor toegang wordt gewenscht, doel van de ge- wenschte toegang, en zoo mogelijk van personen, bij wie in Nederland inlich tingen omtrent den vrager kunnen worden ingewonnen. Zij, die een pas voor grensverkeer aanvragen, kunnen daarbij opgeven, van welken toegangsweg, die door de verbeden strook loopt, zij aouden wen schen gebruik te maken. Passen voor verboden gebied, die volgens de thans nog geldige regeling zijn verkregen, blijven geldig tet en met 30 dagen na den datum, waarop het gereorganiseerde grenstoezicht in werking treedt, dan wel, indien hun geldigheidsduur vóór dezen datum mocht eindigen, tot den datum waarop hun geldigheidsduur eindigt. Door het groete aantal der te ver wachten aanvragen zal alleen spoedige aanvraag voldoende waarborg geven, dat de toestemming tjjdig in het bezit van den aanvrager zal kunnen zyn. Daarom zullen reeds nu aanvragen om de hierbedoelde passou, welker geldigheid op 1 Mei aaustaande zal be ginnen, op vorenstaande wijze kunnen worden aangevraagd. Het wordt een om dezen tijd niet veel beweging meer om of bij de brug was. Wij gingen, ter wijl we onzen mantel dichter om oos heen trokken, stilzwijgend over de brug. Reeds wilde ik de brugstoep aan den andereu kant afloopen, toen een verras sende aanblik mij geketend hield. Togen de brug geleund stond eene slanke, tamelijk langa vrouweljjke ge stalte. Een hoedje was haar diep op het hoofd gedrukt en ten overvloede droeg zij nog een groenen sluier. Een zwarte zijden mantel hing haar om het lichaam en de wind, die hare kleeding op dit oogeDblik dichter tegen haar aandrukte, verried eene ongemeen jeugdige, teedere taille. Uit den mantel kwam een kleine hand te voorschijn, die een bord vasthield. Voor haar echter stond een klein lan taarntje, welks licht onrustig flikkerde. De schijn daarvan viel op een sierlijken voet. Wellicht woont nergens meer dan in deze stad, de diepste ellende naast de grootste weelde. Evenwel ziet men betrekkelijk weinig bedelaars. Zelden dringen zij zich ombaschaamd op, eu nooit zal men zien, dat zij da vreemden naloopen, om hen mat hun smeeken lastig te vallen. Oude mannen óf blin den zitten of knielen aan de hoeken der straten rustig deu hoad voor zich houdend, en het aan den voorbijganger overlatend, of hij acht wil slaan op hun smeekenden blik. [WorcU vervolgd).

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1