Chr. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Dg Bekendmakingen. Gemeenteraad. Firn D( Hs A Broodkaarten. en AXEL. 9 April 1920. De Paaschdagen waren in onze ge meente erg stil. Misschien ook wegens de dreigende regenbuien, die niet tot uitgaan lokten. Maandagmiddag werd in de Gerefor meerde kerk alhier een orgeluitvoering gegeven door den heer W. Oack, orga nist aan de Gerei, kerk te Arnhem. Het programma bestond uit gewijde muziek en enkele fantasie'» van dhr. Onck zelve. Uit het gehoorde bleek weer ten volle hoe met het schoone orgel muziekstukken van allerlei aard kunnen worden* uitgevoerd, maar ook, dat men het instrument ten volle mees ter moet zijn om verschillende nuance 's tot zijn recht te doen komen. De aanwezigen gingen voldaan huiswaarts. Dinsuagavond werd op de bovenzaal bij den heer de Lezanne een propa ganda avond gegeven voor de padvin derij. Eenige Middelburgsche padvin ders waren daartoe meegekomen en zetten afgewisseld door muzieknummers kamerstukjes en lichtbeelden bet doel en streven van de padvinderij uiteen. Er was een flinke opkomst, zoodat blijkbaar hier veel belangstelling bestaat voor de padvinders. Het is dan ook to verwachten, dat als de Axelsche padvinders aan de burgery een lyst presenteren tot het geven van jaarlijk schen steun, veel donateurs en adspiranten zullen werden gewonnen. Dienzelfden avond gaf de tooneel- vereeniging Ontspanning door Inspan ning weer een uitvoering by. dhr. Gilijamse, het programma van de donateurs te herhalen voor het vrye publiek. Te meer waar het zoo in den smaak valt als thans. Alle spelers zetten weer hun beste beentje voor en ze gaven te zien dat de ontspanning werkelijk was voorafgegaan van inspanning, hetgeen natuurlyk de regisseur het best kan beoordeelen. Hy kan echter met voldoening op zijn resultaat zien. Dinsdagavond, 6 April, werd een buitengewone Bestuursvergadering ge houden van „Het Groene Kruis" alhier, teneinde Mejuffr. zuster vaa Eeneu- naam, overgekomen van Wolfertsdijk, officieel te verwelkomen en haar werkkring als wijkverpleegster in te leiden. Alle bestuursleden, benevens de beide heeren doctoren waren by deze plechtigheid tegenwoordig. De voorzitter, de heer Kruijsse, heette zuster van Eenennaam hartelijk welkom in Axel. Hij herinnerde er aan, dat bij de oprichting vaa de vereeniging „Het Groene Kruis" in Oct. 1914 hei aan stellen van een wijkverpleegster als eerste punt op het werkprogram stond dat door allerlei omstandigheden tot nutoe niet kon verwezenlijkt worden, maar dat we thans zoo gelukkig zijn, een wijkverpleegster in onzen dienst te hebben. Vervolgens zeide hij tot de zuster, dat haar taak, vooral in den beginne niet gemakkelijk zal zijn. Er moeten natuurlyk vooroordeelen overwonnen wordende menschen moeten aan het werk van een wijkverpleegster wennen. Vooral van het eerste optreden der zuster hangt zooveel af voor het wel slagen en waardeeren van haar werk. De voorzitter hoopt en gelet op «Ie gunstige getuigenissen omtrent de de zuster uit haar vorigen werkkring verwacht ook dat het zuster van Eenennaam door haar optreden geluk ken zal, spoedig het vertrouwen en de liefde van de Axelsche bevolking te winnendat zij veler lyden mag helpen verzachtendat zij by de bestrijding der tuberculose succes moge hebben en dat haar arbeid, om de zuigelingensterfte, die in Axel nog ver boven het gemiddelde is, te doen ver minderen, wel moge slagen. Tenslotte zegt hij de zuster toe den meest mogelijkan steun van het Bestuur bij h6t vervullen van haar moeilijke taak. Thans neemt dokter Bom, mede namens dokter Jens, het woord. Hij ook roept de zuster een hartelijk wel kom toe. Hij zegt haar van de zijde der doktoren alle medewerking toe, hoopt dat de samenwerking tusschen de doktoren en de wijkverpleegster steeds een aangename zal zijn en zal mogen strekken om het lijden der kranken te verzachten en hunae genezing te bevorderen. Zuster vau Eenennaam dankt het Bestuur en de doktoren voor de goede woorden, tot haar gesproken en zegt, alles te zullen doen, wat in haar ver mogen is om het voorgestelde doel te bereiken. Van offieiëele zyde wordt ons medegedeeld, dat te beginnen met morgen (Zaterdag) 10 April, van at 10.1.4 de treinen op de lyn Mechelen— Ter Neuzen weer gewoon naar België zullen doorrijden naar St. Nicolaas en verder tot Mechelen. De staking is dus opgeheven. Mej. Dikkenberg, tot heden leer ling kantoorbediende ten post- en tele- graafkantore te Sas van Gent is met 16 dezer beneemd tot onderwijzeres aan de bijz. school te Spui. gem. Axel. Z.K. Dinsdag had alhier de stemming plaats voor 2 notabelen van de Ned. Herv. Kerk, wegens vertrek van den heer G. J. Gast en benoeming tot kerk voogd van den heer J. de Kraker Rz. Er werden uitgebracht 116 stemmen, waarvan 3 van onwaarde, zoodat de volstrekte meerderheid 57 bedroeg. Stemmen werden uitgebracht als volgtP. van Alten 55, Adr. de Feijter 47, H. Wolfert Az. 42, A. van Hoeve 33 en A. van 't Hoff 31, terwijl op ver schillende andere personen nog enkele stemmen werden .uitgebracht, die van geen invloed waren. Herstemming zal plaats hebben op 17 April tusschen de 4 eerstgenoemde heeren. De te Ter Neuzen opgerichte Zeeuwsch-Vlaamsche Motor-club heeft op 5 April 1.1. haar eerste wedstrijd gebouden. Ofschoon in beginsel was besloten te Axel af te rijden (in welk bericht we al niet veel vertrouwen koesterden), werd toch te Ter Neuzen gestart. Het gold een betrouwbaar- heidsrit, waarbij 105 K.M. moest worden afgelegd, zijnde tweemaal den weg Neuzen, Sas van Gent, Axel, Hulst, Stoppeldyk, Zaamslag eu Neuzen. Er werd goed gecontroleerd. Om half twee begon de wedstryd met 14 deelnemers, waarvan 3 zyn uitgevallen. Te Zumslag werd bij het oversteken van den weg een meisje aangereden, dat zich ernstig liet aanzien, doch goed afgeloopen is. Overigens hadden geen ongelukken plaats. De prijzen werden toegekend als volgtVoor te vroeg aankomen werden 2 strafpunten per minuut en voor te laat 1 punt per minuut gegeven. Ie prijs H. Wouters te Sas van Gent 17 strafpunten 2e A. Knijff te Zaamslag 20, 3e C. C. Nobels te Ter Neuzen 26, 4e J. Dieleman te Axel 39, 5e J. J. C. van Sprang te Ter Neuzen 64, 6e A. Leiju8e te Hoek 74, 7e A. Dekker te Neuzen 99, 8e C. Ueynsdijk te Axel 99. In de kerk der Eerw. Paters te Sluiskil droeg Zondag 1.1. zyn Eerste H. Mis op de Eerw. Pater A. Scbelstraete, van de Congregatie van het Allerheiligste Sacrament. X.Eerw. is aldaar geboren en deed zyn studiën te Nijmegen en Bruss 1. Onder de H. Mis, die een zeer plechtig karakter droeg, werd de predikatie gehouden door den Z.Eerw. Pater Capucijn Gondulphus, in de wereld C. Fermonf, eveneens een Sluiskillanaar van geboor te. In treffende woorden schetste Z.Eerw. de groote beteekenis van het H. Priesterschap. De geloovigen waren zeer onder dan indruk vau zyn woorden. Het zangkoor „St, Cecilia" voerde op zeer verdienstelijke wijze de driestem mige Mis van Kuipers uit en zong ter eere van den jeugdigen priesters de driestemmige cantate van Dobbelsteen. Z. K. De gemeenteraad van Hoek be sloot met 4 tegen 3 stommen adbaesie te betuigen aan het initaitief-voorstel Rutgers tot invoering van plaatselijke keuze. Door den Commissaris der Konin gin is benoemd tot zetter voor 's ryks directe belastingen in de gemeente Clinge, de heer A. Cammaert, ter vervanging van den heer C. L. de Cock, die overleden is. Naar wij vernemen heeft mr. P. Dieleman zijn benoeming tot voorzitter der Z. L. M. aanvaard. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 11 April 1920. Ned. Eerv. Kerk. Voorm. 97a ure Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Voorm. 9'/j ure Nam. 2 ure Geref. Gemeente. Leeskerk. Leeskerk. Voetballen. In tegenwoordigheid van tal van autoriteiten, onder wie de Minister van Buitenlandsche zaken en een publiek bestaande uit zeker 33.000 voebalent- housiasteu, had Maandag te Amsterdam de wedstrijd Nederland—Denemarken plaats. De Denen zagen hun krachtige po gingen om een welverdiend tegenpunt te maken, niet met succes bekroond en de Nederlanders wonnen zéér ver diend den wedstrijd, die van het begin tot bet einde spannend was, m t 2—0. Valsche bankbiljetten achterhaald. De commissaris van politie te Maas tricht beeft met behulp van de Belgi sche politie te Visé aangehouden twee Belgen Louis Milauts en P, da Gieter, beiden wonende te Brussel die in het bezit waren van 950 valscbe bankbil jetten van 40 gulden. Verschrikkelijke tornado in Amerika. Uit Chicago wordt aan de N. Ct. melding gemaakt van een tornado, die Zondag woedde en een lang spoor van vernieling achterliet. Honderden per sonen worden vermist. Er zijn meer dan 20 doodeu te Indianapolis in Indiana, waar verscheidene kleine steden feitelijk niet meer bestaan. Het is niet mogelijk de schade te schatten. 15 personen werden gedood te Forstwayne in Indiana. Cleveland (Ohio) is aan vernieling outsnapt, doch er zijn tusschen de 15 eu 20 persoden gedood en ook vele personen in het westelijk deel van den staat. Te Toledo (Ohio) passeerde de torna do zuidwestelijk van de stad o/er een breedte van l1/» mijl en zij rukte de spoorlijnen uit den grond en verboog ijzeren bruggen. Volgens berichten uit St. Louis in den staat Missouri, zyn vele steden in dezen staat eenvoudig vernield door den brand, die op dén tornado volgde. Het Amerikaansch roode kruis mobi liseert krachten, teneinde slachtoffers in het gebied van den storm hulp te verleeneo. Uit Chicage seint Reuter, dat 24 personen werden gedood en honderden gewond door de tornado, die over het land is gegaan ten N. W. der stad. De N. W. voorsteden zijn eveneens verwoest. Een groot aautal gebouwen zijn tegen den grond gegaan. De schade wordt op eenige miilioenen dollars geschat. 77 personen zijn in de statep van Dez het Midden-Westen omgekomen. 1 onder In Ohio telt men reeds 24 doodss, in Indiana 17. Er is voor miilioenen schade aangericht. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Duidelijk zichtbaar was weer de bodem M de lade van onze. toonbank tijdens de Paasei dagen, doordat da gewone dansgelegenhedet ontbraken. Op zichzelf is het *1 niet aaage naam als men zij-i verdiensten .zoodanig zi«j bekrimpen in een tijd, dat die eijelijk zoudei moe en verdubbelen. Maar het ergste is nogj dat we lijdelijk moeten toezien dat onze buut! lieden onze vardiensten opstrijken, want wii wa« nu het geval? Tweeden en derden Paaschdag trokken til van lieden uit onze gemeente naar Neuzen waar wel gedanst mocht worden, dank zij di meer ruimere opvatting van het hoofd di« gemeente. Het zoogenaamde kwaad, dat nni# stichtende Raadsleden wenschen te keereï] blijft dus bestaan en zeker wel ten genoegt van eigen kroost, dat er dezer dagen op onj bekrompen wijze van profiteerde. En dat heeren wilden we even opmerk» dat wat wij in Axel zouden kunnen verdienet nu naar andere gemeenten wordt gebracl en ala sommige raadsleden dat niet geloova willen moe te ze het hun eigen dochters zoons maar eens vragen. Dankend voer de opname, teekenen met Achting EENIGE NERINGDOENDEN.I Axel, 9 April 1920. Bov op Z avom Kii zondt De Erve dorpt ten gevei des De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat openbare vergadering vai den Gemeenteraad zal gehouden wordei op Dinsdag den 13 April aanstaande, dei voormiddags ten 10 ure, ten Raadhuia alhier, ter behandeling der volgendi zaken 1. Mededeeling ingekomen stukken, 2. Verzoekschrift van den Nat| Bond voor Plaatselijke Keuze it Lichtevoorde om wijziging vai de Drankwet. 3. Wijzigen begrooting gasfabrieB dienstjaar 1919. 4. Wijzigen begrooting gasfabriek! dienstjaar 1920. 5. Verzoek van den heer A. A. A MiDjon om eervol ontslag all onderwijzer, aan de o.l. sch<w| alhier. 6. Verzoek van de vereeniging tq verbetering van VplkshuisvestiDi om een voorschot, voor den boul van 48 arbeiderswoningen. 7. Vaststellen verordening aanwjj ziDg stemlokalen. 8. Verzoek van den heer P. df Putter alhier, om eene beloonini voor de werkzaamheden dei distributie, waarmede hij sedert) Februari j.l. is belast gewordei 9. Verzoek van alle ambtenaren ei werklieden in deze gemeente oa eene nieuwe salarisregeling vasl te stellen. 10. Verzoek van J. Naeije alhier, oa ontheffing van hondenbelasting 1!. Reclame inzake Hoofdelykei Omslag. Axel, den, 7 April 1920. De Burgemeester voornoemd, j L. J. DEN HOLLANDER N: aan. steec Di volle groo D( dorp deel, van ten zulle de Di te 1 stem men plaa erva toesi W De BURGEMEESTER van AXElJ maakt bekend dat voor de wittebroodkaartpn, aanvul lingskaarten voor wittebrood en dag- broodkaarten der 34e periode zullen gelden voor het 133e tijdvak de zwart gekl. 134e rood 135a blauw 136e bruin den hers Ned op c

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 2