No. 36e «laard. Zaterdag 10 April 1920. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ■El J. C. VINK - Axel. flanhoop normaalschool. FEUILLETON. AXEL COURANT. Dit biaa verscnijnr eiken Dinsdag- en YrfJ dasavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 Maanden 75 Centfranco per post 87Vj Cent. Afzonderlijke Nos. Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Kr.&«. - Poetbox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Gent; voor eiken regei meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Yrfldagvoormiddag ELF ure. Bij dit blad behoort een bijvoegsel. UIL Zooals bekend, ligt ten burcele van XI de gemeente-secretarie alhier een adres van een tweetal landbonwers, gesteuud door vele landbouwers, behelzende een verzoek aan den Gemeenteraad om de normaalschool met gymnastieklokaal aan te koopen voor rekening van de gemeente, ten einde daardoor do ge negenheid te openen tot de stichting van een Winter-Landbouwcursus. Het -.adres is om advies gezonden naar het college van Burgemeester en Wethou 1 ders, dat met een der adressanten in {overleg zal treden. I Daaruit volgt dus, dat ook de Raad het adres erg vaag vond en meer in lichtingen verlangde. Zoo ging het ook ons en daarom hebben we ons geheugen wat opge- jirischt en nagegaan, wat aan dit ver zoek is voorafgegaan. We achten het niet ondienstig dit. ter kennis van het I algemeen te brengen, waardoor een minder eenzijdige kijk op die zaak zal ontstaan. Wat wi.len de adressanten? wordt j gevraagd en dan is het antwoord posi tief Meer uitgebreid en beter land bouwonderwijs dan tot dusver in deze streek mogelijk was. Voorzeker een lofwaardig streven en vooral waar dit komt van de zijde van i landbouwers, die gelukkig zoover ge- Ie madeYniseerd zijn, datzehuu vroegere opvattingen omtrent onderwys hebben laten varen. De tijd, dat men zeido: „Zoo deden vader en vaders vader en bet was goed" is uit. Nieuwe tyden, nieuwe eischen. Alle steun verdient daarom hun streven naar meer onderwijs en voor zoover ons bekend is, wordt bedoeld plan ook voldoende door de direct be langhebbenden gesteund voor wat de moreele zijde aangaat. Financieel echter schijnt men zich bedacht te hebban. Wat toch is het geval Eenige weken geleden had alhier een verg&deriBg plaats, waar de plannen in het openbaar werden besproken. Zoo werd medegedeeld, dat enxele heeren na overleg het initiatief hadden ge nomen tot de oprichting van een Land- bouw-winterschool, zooals deze op en kele gemeenten des Rijks voorkomen, o.a. te Goes. Men ging naar Den Haag om inlichtingen en vond daar veel sympathie bij den Directeur Generaal van den Landbouw, dea heer P. van Hoek en den Inspecteur van het Land bouwonderwijs dr. Van der**Zande, die vol lof waren over den vooruitstre venden geest onder de landbouwers in Zeeuwsch-VlaandereD, maartot een landbouw-winterschool geen toe zegging konden doen, want dat zou honderd duizend gulden kosten (Het oude refrein, dat men in onze residentiestad zoo gaarne zingt: Jullie, bewoners van Zeeuwsch Vlaanderen z\jn goede, beste monschen, maar blijft a.u.b. van onze portemounaies Wat wèl zou kunnen is het oprichten van meer uitgebreide cursussen. De man zou znlk een smart van zich afwerpen, of wel ze zou hem verteren. Geen van beiden ik leef tocb en bemin, zeide Fröben verstrooid voor zich ziende. Gij beosintriep Joaephe uit op zoo bizonderen toon, dat de jonge man verschrikt opkeek; - zij sloeg de ooge.D Deder toen zij zijn blik ontmoette, een I hoog rood overtoog haar gelaat en ging weder over in een doodelijk bleek. Ja, zeide hij, terwyl het hem met end) moeite gelukte, dit schertsend te zeggen, het geval dat gij steldet, is het mijne en toch bemin ik wellicht kalmer maar niet minder innig dan den eersten d ik bemin zelts zonder hoop, want de vrouw van mijn hart weet niets van mijne liefde en Dochtans, zooals ge ziet, beeft de smart mij nog niet gedood. En mag men weten, zeide zy ver trouwelijk, maar naar het Fröben toe scheen, met sidderende stem, mag men weten wie de gelukkige is Acb, ziet ge, dat is juist bet ongeluk: ik weet zelf niet wie ze is, noch waar ze zich bevindt en toch bemin ik ja, ge snit me voor een tweeden Don 1034 5,H Q,uichotte houden, als ik u zeg, dat ik tiaar' slechts eenige malen vluchtig zag, mij nog slechts enkele deelen vaD haar gelaat herinneren kan, en nochtans de wereld rondveis om haar te zoeken, daar ik te huis geen rust kan vinden. Zonderling, merkte Josephe op, terwijl ze hem nadenkend aanzag, zonderling; ik kan mij weliswaar zulk een geval denbeu, maar toch maafct gij een zeld zarne uitzondering, waarde Fröben weet ge ol ge weerbemind wordt, of bet meisje u trouw is? Van dit alles weet ik niets, hernam bij ernstig en met verkropte smart, ik weet niets dan dat ik gelukkig zou zijn, als ik haar de mijne mocht noemen en weet maar al te goed dat ik wellicht voor altijd' daarvan zal moeten afzien en nooit volkomen gelukkig zal worden Hoe minder zich de jonge man zich voorheen hierover had uitgelaten, des te machtiger kwam op dit oogenblik de smart der herinnering aan droeve uren in hem op en een weemoedig gevoel dat hij niet vermocht te onderdrukken maakte zich van hem meester. Snel stond hij op en verliet het prieel om zich naar het slot te begeven. Maar Josephe zag üctu na met een blik vol oneindige liefde. Traan op traan ontviel hare trillende oogleden, en eerst toen hare tranen ruimer vloeiden, deden ze Josephe uit hare droomen ontwaken En beschaamd, als had zij zichzelven Eenigazins teleurgesteld trokken de Zeeuwen naar huis, maar niet zender hoop ook niet zender moed. Men ontwikkelde een plan en wanneer mon nu kon zeggen tot den Minister Hier hebben wij het gebouw, Excellentie, geeft U ons het enderwijs, dan was er veel kans tot alagen. De aandacht der heeren was alzoo gevallen op de normaalschool, dio vrij komt en er werd onderhandeld over aankoop. Als we ons nia» vergissen, werd ter vergadering zelts besloten die school aan te keepen voor 13,500 en daarop aandeelen te plaatsen van 100, ot zoo niet te keopen, dan toch de eigenaren aan dat bod te binden. Op die vergadering werd zelts door eenige heeren geteekend en men was vrijwel algemeen overtuigd, dat het kapitaal zonder voel moeite te vinden sou zyn. Vorder werd in het plan opgenomen steun te vragen by Rijk, Provincie en Gemeenten en naar bevind van zaken te handelen. Tot zoover don loep der zaken en meer is ook niet algemeen bekend, dan dat de Raad opeens voor de vraag ge steld werd, om het gebouw te keopen. Met alle bescheidenheid is de vraag hier toch gewettigd Wat kan de reden zijn, dat eenige gefortuneerde land bouwers, die zeer wel in staat zyn de normaalschool onderling te koopen en te exploiteeren ten bate van hun eigen vak, hun eigen zoons en dochters en kleinkinderen, dat die landbouwers zich nu hebben terug getrokken van dio koop? En krijgen we dan daarop een zoodanig antwoord, dat risico uitge- betrapt op eene geheime schuld, bloosde ze en drukte haren zakdoek voor de ve^raderlyke oogen. De veorspelling van den ouden werk tuigkundige was uitgekomen, want op den laasten dag der week waren ook de machines vaD den stoommolen gereed. De baroD, hoe misnoegd ook in deD beginne, had in de vreugde zijn» harten, toen de proef gelukt was, den oude en zijne gezellen rykelijk begiftigd en tegen Zondags at de buren uit den omtrek uitgenoodigd, om door een klein feest zijn molen in te wijden. Hoe gelukkig eu vroolijk hij ook op dezen dag was, hoe gul eu hartelijk hy zijne talrijke gasten ontving, toch ontging het Fröben'» waarnemende blikken niet, dat hij de arme Josephe met honderden opdrachten eu schikkingen plaagde, dat zij niets naar zijn zin kon doen. Nu eens moest ze in de keuken zijn, om de dienstboden aan te zetten en zelve mede te helpen dan weer schikte hij het een of ander aan hare. kleeren. Nu eens vertwijfelde hij van ongeduld, als ze niet gauw genoeg de trappen afvloog, om met hem in het portaal de gasten te ontvangen, dan weer wilde hij de tafef anders gezet hebbeu. Nu eens wilde hij koffie in den tuin, dan weer in dan salon drinken Met engelengeduld en een gelatenheid die deu vriend onbegrijpelijk voorkwam verdroeg ze al deze onrechtvaardigheden Zij was overal, aorgde voor alles en sloten is dan zouden we zeggen, dat voor onzen gemeenteraad de beslissing niet moeilyk is. Maar dan dient men koopman te spelen en de waarde te bepalen van de in geringe mate onderhouden ge- beuwen en kosten te schatten van restauratie zoodanig, dat het voor he-, paalde doeleinden geschikt is en te polsen of ook niet andere panden be schikbaar zyn. Dit zijn zaken, welke te overwegen zyn. Waar de behoefte aan onderwijs in landbouw en aanverwante vakken nog zee groot is, kunnen we ons niet in denken, dat er risico bestaat en mocht de school geen opgang maken dan nog was voorzien in een bestaand gebrek aan een openbare lecaliteit voor ver schillende doeleinden. Het dool van dit schryven is niet om invloed op de besluiten uit te oefenen, maar om meer openbaarheid te geven aan hangende plannen Hier achten we, indien de zaak goed wordt aangepakt risico uitgesloten, daar we in het centrum van den landbouw wonen. En wees destijds het lid van Gedeputeerde Staten, de heer mr. P. Dtelemaa, geboren Axelaar on thans voorzitter van de Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij hier ter plaatse niet op het feit, dat Axel de gemeente "was, waar een Middelbare Landbouwschool diende te verrijzen Welnu, dan den eersten steen, gelegd, en begonnen met een Landbouwwinter- cursus. Maar dan ook allen aanpakken. Nogmaals, we wenschen niet te in- fluenceeron op een besluit van den Raad maar toch hopen we de over tuiging te hebben vastgeleod, dat het plan der landbouwers in elk geval dient gesteund te worden. wist toch nog een oogenblik te vinden om den gastvriend te vragen, waarom hij juist heden zoo treurig wc», om hem aao te moedigen, aan de algemeene vroolykheid deel te nemen. Algemeen was men verrukt door da schoonheid en vlugge opmerkzaamheid der huisvrouw. De mannen prezen den baron gelukkig, znlk een schat te bezit ten en verscheidene der oudere dames betuigden hem onbewispeld hareuewou- dering over dc zeldzame huishoudelijke kundigheden, over het oordeel en de ordelievendheid ecner zoo jonge vrouw. Ziet ge, fluisterde de gelukkige Fröbeu toe, hoe een tucht als de mijne wonde ren wekt? Vandaag ben ik in alle» tevieden over haar, maar al» ik niet in stilte overal alles zelf nazag, hoe zou bet dan staan met de huishoudelijke eer der huisvrouw Maar bet wordt gedaau, zeg ik altijd maar, het word-t gedaan. De algemeene vroolijkheid en de wijn stegen Faldner meer eu meer aaar het hoofd en het werd eindelijk hóóg tfjd, dat men van tafel ging, want hij zelve en eenige heeren uit de nabuurschap veroorloofden zich reeds scherts en toespelingen, die /élk teeder oor belee- digden. Wofdt vervolgd).

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1