Xo. 1. Zaterdag 3 A 1020. 36e Jaarg. voor Zeeuwsch-Vlaan deren Nieuws- en Advertentieblad Woekerwinsten. FEUILLETON. By dit blad behoort een bijvoegsel. Wegens het Paaschfeest verschiint a. s. Diasdagavond de AXELSCHE COURANT niet Het is voor een groot deel van onze burgerij een zware tQd. De duurte blijft aanhouden, al zyn enkele artikelen in de laatste maanden ook een weinig in prys gedaald. Maar de prijzen der eerste levensmiddelen bedragen zeker neg gemiddeld meer dan het dubbele van voor den oorlog. En de belasting- spoken worden steeds dreigender. Toch ziet men weelde overal. De kleeding is kostbaarder dan ooit zelfs al laat men het prijsverschil met vroeger buiten beschouwing de concert ea schouwburggelegenbeden, zoowel op het platteland als in de steden zijn steeds overvol en in de restaurants worden door een menigte gasten greote bedragen verteerd. Het aantal auto's en motorfietsen maakt het verkeer op straat onveilig. Hoe is dit mogelijk, terwijl men overal over de groote duurte klaagt, terwyl een ieder doet, alsot het hem bijna niet mogelijk is rond te komen Het antwoord op deze vraag, die voor een vreemdeling in deze wereld wellicht een duister raadsel zou kunnen lijken, is spoedig genoeg gevonden. De tegenwoordige duurte is niet geheel een natuurlijke, zy spruit niet iu alle opzichten voort 24) Welk een wereld vol gedachten, zeide Fröben eens, ligt er toch in dezen Hesperus Ieder tnenscheUjk gevoel bij vreugde of smart, bij lièide of haat ligt daarin open voor ods hij weet, ons, terwyl we den zoeten geur eener bloem inademen, hare binnenste deelen, hare teedere blaadjes, hare fijnste meeldraden, te beschrijven, zonder dat hij ze vernielt of ontbladert. Maar hierin ligt, geloof ik, het groote diepe geheim van dezen meester, dat hij ieder verborgen gevoel niet beschrijft, maar aantoont en toch weer niet vluchtig aantoont, maar ons als door het fijne microscoop eener gelijkenis, een diepen blik in de men- schelijke ziel doet slaan, waarin gedachte op gedachte rijst, en het oog, verrast maar verrukt over de wondervolle schepping, een traan ontlokt. Gij hebt, hernam de gastvriend, naar het mij toeschijnt, in deze woorden zijn geheim ontsluierd. Mij walgt, ik bekeu het gaarne, niets zoozeer als het zicht baar zich afmatten van een schrijver, om den lezer zeer helder en duidelijk te maken, wat zijn held of zijne heldin, of een derde of vierde persoon heeft uit onvermijdelijke oorzaken, als schaarschte, maar is voor een belangrijk deel Kunstmatig ia het laven geroepen, om aan sommige groepen menschen woekerwinsten te bezorgen. De groot industrie ontwikkelt zich steeds meer in de riehting van de trust. Hetzy dat er vooraf een afspraak is gemaakt em de pryzen der te leveren artikelen zoo hoog te houden, dat een moreel onge oorloofde winst wordt gemaakt, hetzf dat die afspraak niet bestaat, maar men er op rekent, dat ieder in zyn eigen financiëel belang aan de prijsopdrijving meedoet, zeker is, dat vele groote ondernemingen winsten hebben gemaakt welke naar het oordeel van elk wel denkend mensch ongeoorloofd zijn. Want die winsten kunnen niet anders worden behaald dan door de arme medeburgers dag in dag uit voor .nood zakelijke levensbehoeften een veel hoogeren prijs te laten betalen, dan wel noodig is. De suikerlords, de petroleum- koningen, de scheepvaartou<iernem9ra, enz., zijn het die vele artikelen zoo duur maken, dat ons geheele volk er onder zwicht. Over de Philips-fabrieken, die ver over de honderd pet. dividend uitkeeren, is in de laatste weken genoeg geschreven, om daarvan varder maar te zwijgen. Een der bladen noemde dit terecht aankweekea van bolsjewisme. En vele kleinere ondernemers, win keiiers enz. doen aan deze berooving van de medeburgers op hunne wyza in het klein mede. Hoe anders te verklaren, dat hetzelfde artikel op denzelfden dag in verschillende winkels dikwijls een zeer uiteenloopenden prijs ondervonden of gedaan. Maar onze dichter hoe heerlijk, hoe rein is ook hierin zijn vindingrijkheid Wij loven, denken, weenen onwillekeurig met Victor, en Clotilde's bleekere wangen, haar stomme smart treft ons dieper, dan wij het kunnen zeggen, en bij h6t warme teedere geluk der mincenden zouden we zoo gaarne een straal der avondzon zijn, die in het priëel om hunDe omarming speelt, of de nachtegaal, die huD het blijde feest hunner zaligheid met zijne glasheldere stem opluistert. Het is zonderling, merkte Josephe op, de draden van dezen roman, datgene wat men zijn geraamte uoemt zon oos by een anderen schijver in het geheel Diet belangwekkend, misschien wel ge zocht eu langdradig toeschijnen. Zes verlorene, verwisselde, wedergevondene zonen, terwijl bij voorbeeld Walter Scott er gewoonlijk slechts een heeft, en zelfs de schrijver van Wladimor er zich in zijn heerdichf met twee verge noegt. Eene jonge dame, die tot hare kwelling door haren broeder bemind wordt en zelve diens vriend liefheeft, _eeu klein eenvoudig hof in miniatuur, een pastorié vol ratten eo kinderen en eene bezitting van edelen, waar niet edelen wonendenk u deze gewone dingen in opvolgende reeks, dan hebt ge een onzer gewone romans van ver loren zoons, enz. en niet eens een oprecht ongeluk, om mij zoo uit te drukken, heeft, dan daardoor dat sommigen der winkeliers een abnormale ea daarom moreel ongeoorloofde winst willen maken Dit alles komt neer op be rooving van den consument en maakt ons land tot één der duurste van de wereld. Wanneer tegenwoordig een economi sche strijd wordt gestreden tusschen ondernemer en werklieden, weet men in negen van de tien go vallen al vooruit, wie bet gelag moet betalen, de consumentMen komt tot een schik king, de loouen worden verhoogd, maar de ondernemer legt onmiddellijk zooveel op den prys der artikelen, dat meerdere loonen er wel dubbel of driedubbel weer uitkomen. .Noodge dwongen, ziet u, zonder deze prijsver- hooging zou ik er geld bij moeten leggenzoe spreekt de ondernemer en hij beschouwt het groote publiek als dom genoeg om dit alles maar voor goede munt aan te nemen. De Haag- sche Tramwegmaatschappfdie een reeks van jaren bijzonder groote winsten heeft gemaakt, geeft hiervan bij hare houding tegenover de eischen van het personeel weer een treffend staaltje. Wordt het verhoogde tarief toegestaan, den maakt de maatschappij een mooi zaakje en het publiek betaalt niet slechts de hoogere loonen van het personeel, maar ook de nog hoogere dividenden der aandeelhouders en tan tièmes der commissarissen. Ook de daling in het transportbedrijf zou wel eens op zoodanige wijze kun nen eindigen, dat het publiek in nog meerdere mate de dupe wordt. De zooals de moord van Le Beau door den hofjonker, of het tragische einde van den lord in het vijfde bedrijf. Maar welk een leven, welk een wereld spreekt uit deze geschiedenis als die dichter haar zijn bloemenmantel omhangt! Welk een hemelsche adem, heiliger, reiner dan onze aardscbe, waait ons tegen uit de eerbiedige lielde van Victor en Clotilde voor hunnen leermeester Emanuel, welk een weemoed, uit de misleiding van een koud leven, als Victor en dat beminnens waardig wezen elkander miskennen en niet vinden welk een weelde eindeljjk, als hunne zielen onder den Dachtelijken sterrenhemel in de smart derscheiding zich ontsluiten en overvloeien van liefde Ja, zei de jonge raaD, onze dichter is ais een groot musicus. Hij heeft een uitgespeeld, oud, langgehoord thema voor zich, maar terwijl hij den gang van het oude liedje houdt, voert hij de gedachte uit op eene wijze, die ons zoo verrast, zoo nieuw toeschijnt, dat we het thema vergeten, en slechts luisteren naar de wendingen, waarin hij overgaat, waarin hij den hemelladder der tonen als een engel op en afgaat en ons in den droom een open, zaligen hemel toont, terwijl wij wellicht als Jacob in werkelijkheid op een zeer hard bed liggen. Nu eens is hij zacht als een fluit, doordringend als oen hobo, dan weder vol en roerend als een waldhoorn in de verte, dan weder bruischt hij voort als een machtige, greote scheepvaartendernemingen heb ben tijdens den oorlog reusachtige winsten gemaakt en het lijkt er veel op, dat zij die zelfde winsten willen blyvea behalen. Vast aaneengesloten, kannen zij de tarieven van de scheep vaart, bij onvoldoende buitenlandsche concurrentie bijna even hoog opvoeren, als zij dit wenschen. En het gevaar is niet denkbeeldig, dat zq, als straks een schikking in het geschil met de arbeiders zal zyn getroffen, die de maatschappijen iets meer zal kosten, noodgedwongen natuurlykde trans portkosten opnieuw zoodanig zullen verhoogen, dat de winsten der onder nemingen nog zullen toenemen. Beide partyen, de arbeiders en de onderne mers zullen dan ever den afloop van den stryd tevreden zijn, maar het groote publiek, en vooral zy, die niet bij machte zijn de hoogere levensba hoeften op anderen te verhalen, zullen er weder de dupe van worden. De rubriek der nieuwe armen zal steeds toenemenIs het niet mogelijk zoe vragen wy daarom, dat villen van de consumenten tegen te gaan Wij weten het, wy hebben het weder gezien bij de nu verworpen Duurtewet, hoe moeilijk het is voor don wetgever, om in 't economische leven in te grypen. Maar toch de zaak is te ernstig om geen poging te wagen. Geschiedt dit niet, dan zal het villen van de consamenten steeds grooter af metingen aannemen, want het gegeven voorbeeld werkt aanstekelijk. En de steeds toenemende trustvorming is een dreigend gevaar in deze richting. Het diepe bas, majestueus, verheven, of zacht lispelend als de Eolusharp of in weemoed opgelost, als de tonen der harmonica. Hoeveel heb ik hem te danken, zeide Josephe bewogen, dat hij verzoeDt, dat hij de wonden van onzen weemoed heelt Het stond in zijne macht Clotilde te doen bezwijken van smart, over hare onbeantwoorde liefde. Voor haren dood zou Victor haar nog toegeroepen hebben >Ik bemin u boven alles en lachend zon ze zijn ingeslapen. Denk u de verschrikkelijke amart, de verbittering tegen het lot, als wij deze menschen hadden zien bezwijken zonder hoop, zonder troostMaar dat ware niet mogelijk geweest. Victor zou zoo lang niet bemind hebben, hij zou zich hebben overgegeven of aan Joachine of aan de vorstin want een man k$m niet lang beminnen, als zyo3 liefde niet beant woord wordt Gelooft ge dat werkelijk, hernam Fröben weemoedig lachend. O hoe slecht moet ge ons kennen, hoe min moet ge over ons deokeD,.dat wij niet eens den moed zouden hebben, dit korte leven door trouw te beminnen, ook zonder wederbemiud te worden. Bijvrouwen acht ik dit voor mogelijk, seide Josephe liefde zonder wederliefde is een groot ongeluk, eu vrouwen zijn meer geschikt, levenslang een verborgen lijden te dragan, dan gijlieden. Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1