35e Jaarg. 1\ 101. Zaterdag 27 Maart 1020 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Socialisatie en Middenstand, FEUILLETON. Dit blan verscmjm eiken Dinsdss- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Cent; franco oer poet 871/, Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon !*r. 56. - Peitbox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regei meer 10 Cent. Groote letters worden naai plaatsruimte berekend. Ad verten tifen worden franco ingewacht, uiterlijk tot OinRdag- en VrJJdagvoormiddag ELF ore. Deze week werd te Middelburg doer de vereeniging „Handelsbelang" een vergadering gehouden, waarin de heer O. R. Baraads uit Arnhem een rede hield over bovenstaand onderwerp. Een nuchtere en leerzame vergelij king als doer dhr. Barends blijkens het verslag in de Midd. Cri. gegeven tusschen de coöperatie's en het vrye winkelbedrijf zal. zeker aaa vele neringdoenden geed doen en misschien meuigen oppervlakkigea voorstander van zienswijze does veranderen. Daarom achtten we het nuttig dat verslag over te nemen. De heer Barends stelde de vraag of socialisatie een verbetering kan bren gen. Socialisatie is Dog een vry vaag begrip, al is men door de vergadering der vakvereenigingen en de S. D. A. P. wel iets wijzer geworden. Het is spr. mede gevallen, dat men alleen sprak over socialisatie van bedrijven, die er geschikt voor zijn. Nationalisatie van den grond zal zeker achteruitgang beteekenen. Dat men den middenstand wil uit schakelen, omdat deze winst maakt, klinkt eigenaardig, daar men toch erkent dat er uit een bedrijf winst kan worden gemaakt. Ook is eigenaardig, dat men zelfs stukloon wil handhaven, wat bewijst dat men het egoïsme niet kan negeereu. De voorspelling van de S. D. A. P. dat er steeds meer alleen rijk en arm zal komen, is niet uitgekomen. Waarlyk, of mijn correspondent in Londen is een schurk en verdiend eehangen te worden, of gij meester Fröchlich kunt wel uurwerken in elkan der draaien, maar geene stoommachines zooals ge me hebt wijsgemaakt. De man scheen diep gekrenkt door de woorden van deu baron een hoogrood kleurde zijn gelaat en een bitter woord «weefde hem op de lippeD. Maar hij onderdrukte het en .streek met de hand over zijn dön haar, als wilde hij zijne inwendige misnoegdheid eren glad strijken als zijne haren. Neem me niet kwalijk, heer baron, antwoordde hij, als men mij de meet kundige schets en de berekening eener machine voorlegt en raderwerk en sehroeven daarbij nauwkeurig geteekend zijn, dan zal ik deze maehine in elkander zetten, al heb ik ze van te voren nooit gezien. Maar, dan moet ik het kunnen doen, zooals ik wil en dan sta ik er ook voer in, dat alles goed zal zijn maar zoo Nu, omdat ik zeif een weinig mede- geholpen heb, meeDt ge zeker D.iarop moet dan alles geschoven worden Ge Men verwijt de vele kleine bedrijven dat zij meebrengen concurrentie en prysverhooging. Maar men zegt dat laatste ook van monopolies. Br zyn zeker fouteD, maar het is aan den middenstand om dia te niet te doen. Spr. acht het tegenstrijdig dat èn door versnippering èn door monopolie de prijzen zullen stijgen. Dit is waar voor het monopolie, maar niet voor de versnippering, die juist de prijzen drukt. Spr. bepleit nu als een middel tegen het monopolie het verbieden van de groote reclame voor een bepaald artikel, zeoals nu reeds voor geheime genees- artikelen in voorbereiding is. De winkeliers moeten als keurders optreden, waarnaast een scherpe Rijks keuringsdienst moet staan. Spr. acht een gelyk© verdeeliag aan allen niet gewenschtdit heeft de distributie gedurende den oorlog bewe zen, en niet minder de run op do winkels bij het begin van den oorlog. Spr. waarschuwt voor te veel organi satie en wijst op Duitschers van wie een hem zeide Wij organiseeren ons dood". De winkeltoestand kan, zooals ook mr. Treub toegaf, hetzelfde presteeren als de coöperatieen de socialisatie is slechts een verder uitgewerkte coöpe ratie. Mr. Treub bleef in een debat met spreker in gebreke te bewijzen, dat er een artikel is dat de coöperatie goedkooper levert, en hij moest toege ven, dat er bedrijven zyn, die niet voor coöperatie in aanmerking komen. Gedurende den oorlog heeft men zegt 7-elve, dat ge zulk eerae machine nog nooit gezien hebt en ik heb er al wel een, ja wel twee of drie gezien, in irankrijk en Engeland, en weet zeer goed, dat de grootere raderen in het midden van deD cilinder ingrijpen en de kleinere van voren aangebracht worden Maar lieve heruel, uwe genade, vergun my te zeggen, hernam de kunstenaar ongeduldig, dat deze stoommolen op een andere wijze is samengesteld, dat ziet men al aan de teekeuing Wat teekeningStoommolens zijn stoommolens en de eene ziet er uit als de andere. Bedrogen ben ik, van alle kanten! Mijn geld is weggesmeten! Fröben had intusscheo de teekeningen ter hand genomen en nagezien. Hij meen de dat het samenstel van deze molen zeer eenvoudig en schoon was, en als de genommerde schroeven en raderen pasten, zeer gemakkelijk in elkander zou zijn te zetten. Vroeger had hij meetkunde en werktuigkunde grondig bestudeerd, hij had bovendien met zijn vriend de beroemdste machinerieën gezien en leeren kennen, maar stood, daar hij er zelden over sprak, by deu heer Voa Faldner, die zich ongemeen kuap waande, in de verdenking, weinig ot niets van het machioewezen te verstaan. Hij wendde zich nu, toen Faldner's misnoegdheid nog grooter dreigde te worden, tot deu werk tuigkundige, vroeg naar desa en gene reeds een voorproefje van socialisatie gehad, al geaft spr. toe, dat de haast waarmede zy is opgezet en het gebrek aan goede ambtenaren in dezen de zaak niet bevorderden. Spr. wyst speciaal ep de steenkolen- distributie. die zeker noodig was, maar reeds direct wees spr. er teen op, dat ook olie, hout, turf, enz. enz. meesten worden gedistribueerd, maar eerst na een half jaar greep Minister Posthuma verder in er was toen reeds een feut gemaakt. De reeds gesocialiseerde bedrijven, die in één hand zyn, bewyzen reeds welke fouten er aan kleven, in de eerste plaats de langzame wyze, waar- ep gewerkt wordt. Spreker vreest van socialisatie slechte kwaliteiten en wijst ep do knoeiergen by de distributie, gezien do millioenen van de veevoederfabrieken en op den aankoop van het huis van nar. Rink te Tiel, alles een gevolg er van als alles door ambtenaren wordt bestuurd. Spr. heeft niets tegen amb tenaren, maar by hen ontbreekt het noodige egoïsme om de zaak vooruit te brengen. De ambtenaar doet zyn plicht en niets meer; dit leidt tot sleur en tot versteening. Eu iedere ambte naar wil gaarne weer anderen onder zich zien en het aantal breidt zich dan ook steeds uit. Een bewijs van langzaamheid is de rechtbank als daarby concurrentie was, zou een zaak geen 3 jaar ol langer op afdoening wachten. Bij onderwijs heeft men de socialisa tie verlaten. stukken die op de teekening aangegeven waren en toen deze ze aanwees, toen men zag hoe goed ze in elkander pasten, zeide hij tot FaldnerIk durf wedden dat ge in het geheel niet bedrogen zijt want evengoed als hier F., en H. in P. passeD, ge ziet, het zijn de hoofdschroeven waardoor de stampmolen met de oliepers iü verbinding wordt gesteld evengoed moet zich ook al het overige voegen. Ach, gij zijt een bode des hemels, riep de werktuigkundige verheugd uit, dat ge dit zoo goed hebt overdadhtJa, de F. is de hoofdschroefde/H. grijpt in het staugenwerk en hier wordt het rad K. L. bevestigd. De machine is zeer eenvoudig, ging Fröben voort, en do geheele dwaliug van rnya vriend komt daaruit voort, dat hij den bouw van groote werken voor oogen heeft, die er waarlijk anders uitzien. Overigens zult ge u herinneren, dat we in Devons hire bij Sir Henry Smit een oliemolen zagen, die bijna geheel «naar dit plan ;emaakt was. De baron verborg zijne verwondering lachte een ironisch lachje, waarmede by nu eens zijn vriend, dan weder deu werktuigkundige aanzag. Zeg wat ge wilt, zeide hij onverschillig, ik geel de geheele geschiedenis verlorenhet zou beter geweest zijn dat ik een Engelsch werktuigkundige had laten medekomen. Beproef uw geluk maar aan dit heilloos schroefwerkIk denk, als ik u binnen Andere bedryven, die gesocialiseerd zija, als post en telefoon, bewyzen maar te goed, hoe men by zulke be dryven bediend wordt, al erkent spr. dat deze, zooals eok gas, electriciteit enz., gaen concurrentie toelaten. Spr. keurt het maken van winst bjj gemeentebedrijven at, omdat het drukt ep den middenBtaQd in het algemeen. Een andere vorm van gemonopoli seerde bedryven zyn de tabaksraene- polie, epiummonopolie enz. Frankrijk bewijst, dat do tabaksmonopoiie slechte en dure waar tot gevolg heeftboven dien worden de winkels aan vriendjes vergeven, maar het ergste is wel, dat de politiek zich er mede gaat bemoeien. De Handelskamer en dergelyke instel lingen koopen zonder den smaak en den wensch van het publiek te kennen, omdat zij niet met het publiek in aanraking komen. De middenstand is de schakel tus schen producent en consument, hetzij langs korteren of laageren weg. Spr. toont aan, dat meerdere coöpe raties reeds achteruit gaan, zooals to Arnhem het geval is en zelfs oek met de groote coöperatie in den Haag. De middenstand is de overbrenger van alle wenschea aaa de leveranciers. De coöperatie moet beschouwd wor den als een gewoon concurreatje. Ken andere wijze van distributie is het vestigen van filialen door den groothandelaar, maar hierbij komt de warenkennis in gedrang de filiaalhou der moet napraten wat zy a principalen voorzeggen. De middenstand kan niet worden eenige ureD afhaal, dat ge dan wel genoeg zult hebben van dit machine abc, waot daarin zijt ge vrijwel een onbekende! Fluitend verliet hij het gebouw, zette zich te paard en reed het woud in. Fröben echter liet dadelijk weder datgene uit elkander nemen, wat naar het eigenmachtig plan van den baron samengevoegd was. De nummers werden gerangschikt en hy werd onder deze bazigheid hoe langer hoe vroolijker, want daardoor werden de donkera beelden welke ham voor den geest zweefden verdreven, en niet zonder vreugde bemerkte hij, hoe de werktuigkundige hem met schitterenden blik beschouwde, en hoe zijne gezellen ed jongens hem eerbiedig aanzageu als ware hij eea meester in hunne kunst. Er was reugde en levendigheid gekomen in de werkplaats, waar men 's morgeus slechts de bevelen en vloekan van dan baron, de beden en tegenwerpingen van den meester gehoord had. Spoedig werd alles in orde gebracht en toen de baron s avonds uil het woud terugkwam, om zijn gast af te halen, stond hij verbaasd en scheen zich in het eerste oogenblik uiet eens te verheugen over de zichtbare vorderingen van het werk. Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1