M 100. If oensdag 24 Maart 11120. 35e Jaar Nieuws- en Advertentieblad voor J. C. VINK - Axel. Zeeuwsch-Vlaanderen. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verscnijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 877, Cent. Afzonaerlilke 5os. 5 Cent. MT. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Sr. A6. - Poetbox <t. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voer eiken regei meer 10 Cent.. Groote letters wordeD naar plaatsruimte berekend. AdvertentiSn worden franco ingewacht, uiterlijk tot XHnsdag- sa Yrgdagvoormiddag ELF ore. Dnitsclilaad. Thans, nu de meer gedetailleerde berichten binnenkomen, blijkt eerst, hoe tengevolge van den door de om wenteling geschapen toestand, het bolsjevisme in verschillende deelen van het rijk het hoofd heeft weten op te heften en zijn heillooze macht doen gelden. Met name in Saksen en het industrie gebied van West-Duitschland schijnt de regeering den toestand niet meester en bedrijven de bolsjevisten de ergste buitensporigheden. Het lijkt er zear veel op, dat als niet spoedig met kracht kan worden ingegrepen, Duitsch- lamd een prooi zal worden van dezelfde anarchie, welke Rusland naar den afgrond sleept. Talrijk zijn nog de berichten over woelingen en ongeregeldheden in verband met het optreden der sparta cisten. De voornaamste worden hier onder weergegeven. In tegenspraak mot het gerucht, dat te Bramen de havens in handen der bolsjewisten, zijn, wordt uitdrukkelijk verklaard dat de toestand daar ter stede en in 'de plaatsen aan den beneden Weser volkomen rustig is. In alle havens wordt gewerkt en van bolsjevisme is geen sprake. De vier groote spoorwegarbeiders- organisaties hebben een manifest ver spreid, waarin zij nogmaals verklaren, dat thans, nu het by de afkondiging der algemeene staking vastgestelde 21) Maar mijn hemel daar kunt ge toch bedienden voor houden, zeiFröben, wjeD de wijn en het gesprek nog warmer en misnoegder gemaakt hadden. Bediénden, zei Faldner lachend en zag hem verwonderd aan. Bedienden, daar hoor ik den theoretikus aan Vriend, daar verstaat gij niets van Zouden de bedienden achter mijn rug niet den halven tuiö, de beste groenten en het fruit verkoopeu En dan in de keuken Hoe is er hout en boter aan te sleepen, als alles den bedienden toevertrouwd isNeen, de vrouw moet daar bevelen en besturen, en daar ben ik helaas, met Josephe in bedrogen maar kom laat ons klinken De Don zal alles goedmaken. Fröben, hoe ook zijn hart 6n zijn ge veel gekrenkt werden, door ailes wat hg hier hoorde en zag, waagde niet iets hiertegen in te brengen. Hij vo'gde den huisheer toen deze opstond, liet toe, dat hij zijn arm greep en nam, meer om Josephe niet dadelijk na dit voorval weer te zien, dan uit begeerte naar het gezelschap van den baron, zijn uin:oodt- ging aan, om met hem naar den nieuwen doel is bereikt u.l. het herstel van grondwettige toestanden het werk moet worden hervat. De mijnwerkers te Esschen hebben over het algemeen gehoor gegeven aan de uitnoodiging het werk te hervatten. Tengevolge van de algemeene staking zijn op verschillende stations, o.a. te Niederschoen weide, Niederschoenhau- sen, Straussberg eu Koppegardon ern stige ongeregeldheden voorgevallen. Uit Berlyn werd een pantsertrein gezonden. Toen twee pantser-automobielen met rykswaersoldaten de Alexandarplatz wilden passeeren, werden sy deor een talrijke menigte uitgescholden en lastig gevallen. De soldaten maaktaa onmid dellyk van hun mitrailleur gebruik, waardoor een groot aantal personen gedood of gewond werd. Bij de wan ordelijkheden voor het Schoenberger raadhuis zijn negen officieren gedood. In Kassei is de algemeene staking geëindigd. Het werk werd ook op do spoorwegen hervat. Officieel wordt gemold dat het aantal slachtoffers bedroeg, 17 dooden, 45 zwaargewonden en 41 lichtgewonden. Tot dusver is het aantal dooden, dat in het geheele Rijk viel als offer van den jongsten Staatsgreep, totaal 2000. Dat der zwaar en lichtgewonden is nog onbekend. Essen en Mullheim aan deRuhrzyn in handen van de communisten. Bij de gevechten, die om deze steden plaats haddeD, kwamen 1500 man onder een generaal en vier officieren in het bezette gebied. Zij werden in Solingen door de Eagelschen ontwa- stoommolen te gaan zien. De paarden werden voorgebracht, de mannen bestegen ze en reeds wilde Fröben den hoek om gaan, toen hij nog eeD blik achterwaarts wierp en Josephe aan het venster zag staaD. Zij Dam haar zakdoek voor hare oogen weg en zag haar weemoedig na en wenkte mat de hand. Uw vrouw wenkt ons nog toe ten afscheid, riep hy Faldner toe, maar deze lachte hem uit. Wat denkt ge wel, vroeg hy bij het wègrijden. Meent ge dat ik het haar zoo teeder en lief heb gewend gemaakt, dat we des middags met kus en hand druk, met groet en zakdoekgewuif afscheid nemen De hemel beware mij daarvoor. Daardoor verwent meu de vrouweD, en als ge er eenmaal toe komt om te trouwen, doe dan als ik. Geen woord vooruit over eene reis of eene wandeling. Het paard wordt voorge bracht. Waarheen lieve? vraagt ze dan de eerste of tweede maal. Geen antwoord, maar de haudschoenen aange trokken. Maar laat ge mij dan zoo al leen, vraagt ze verder en streelt u de waDgen. Getroost neemt ge de zweep en zegt: Ja, ik wil van avond nog naar de boederij, er is een en ander te doen. GegroetEa als ik om negen nur niet te huis ben, behoeft ge met het avond eten niet te wachten. Ze schrikt, ge let er niet op. Zij wil u uitgeleide doen, ge wenkt haar mot de karwats om terug te gaan. Ze vliegt naar het venster, pead ea geïnterneerd. De „Dortmundtar Vollzugrat" heeft zich tegen de Radenrepubliek uitge sproken. De brigade Löwenfeld in Kiel heeft gecapituleerd. Een gedeelte dezer brigade kwam ever het Ncerd-Oostzee- kanaal. Paspoorten. De Commissaris der Koningin in Zeeland deelt in het Prov. Blad no. 37 aan de burgemeesters de volgende aanschrijving meo van den Minister van Buitenlandsche Zaken „Het komt veelvuldig voor, dat een buiteulaadsch paspoort aangevraagd wordt zonder dat daarvoor afdoende redenen bestaan. Te eerder geschiedt dit, wanneer de aanvrager door het overleggen van een bewijs van onver* mogen kosteloos een paspoort kan verkrijgen. Ik heb mitsdien de eer u te verzoe ken den burgemeesters mede te deelen dat alleeu dan een bewys van enver- megen ter verkrijging van een pas poort moet worden afgegeven, wanneer het onvermogen ontwijfelbaar vaststaat. Voorts noodig ik u uit, den burge meesters op te dragen bij de paspoort- aanvrage afwijzend to adviaeeren, indien hun gebleken is dat het pas poort, en dit zal in het bijzonder gelden voor de grensgemeenten, slechts moet dienen om personen die niet regelmatig van handel hun bereep buigt sieh met den zakdoek in de hand er uit, roept »gegroet« en wuift heen en weder met de witte vlag. Laat haar wuiven en let er niet op MJruk uw ros de spojen in de zijden en vTieg heen ik kan er u een eed op doeu, dat men op zoo'n manier de vrouwen eerbied in boezemt. De derde maal vroeg de mijne niets meer, en gelukkig, het gejank was klaar De baron had, gedurende deze lieve redeneering rustig een pijp gestopt ee vuur geslageu en dampte nu, terwijl hij zijne velden en weiden overzag, zonder een antwoord van zijn gast te verwach teD. Deze drukte de lippen op elkander en nog sterker drukte de redeneering van den ruwen man zijn vol gemoed. O hond van een mensch, zeide hij tot zichzelveo, slechter nog dan een houd, want de Heer heert n verstand gegeven Hoe men een paard berijdt of een boom in betere aarde overbrengt, hebt ge ge leerd maar met eene edele ziel om te gaan een liefdevol hart te begrijpen, dat ligt buiten uw begrip. Hoe vol wee moed zag ze hem na eu dij had niet aeus afscheid van haar genomen, hoe voi engelengeduld had zij hem zijne ruwe woordeu weder vergeven, dat zeide haar blik vol liefdeLiefde kan zij hem dan beminnen, wordt haar gevoelig hart niet duizendmaal door hem beleadigd ziet zij dan nipt dat hy aan zyn jacht hond meer teederheid bewijst dan aan makes, ia staat te stellen over de grens inkoopon te deen." Suiker. De Minister van Landbouw maakt bekend, dat veer de vier perioden van het 4e tydvak der Rykssuikarkaart, leopende van 22 Maart tot 19 April de bestaande prijzen gehandhaafd blijven. Van 22 Maart tot en met 28 Maart zijn geldig bons 24 en 25 der suiker- kaart. Broodkaarten. Voer de 131ste broodkaart, welke geldt van Vrydag 26 Maan tot en met Zaterdag 3 April, diaaen de zwartge- klearde kaarten, allen met grijzen ondergrond. Nederland en België. Inzake do herziening van de verdra gen vau 1839 dat het entwsrp do be noeming veorziot van een bijzondere commissie voor de kwestie van de af watering vau Belgisch Vlaanderen orer het gebied van Zeeuwsch Vlaanderen. De comissie zal aangeven welke werken aangelegd moeten worden sn zal het gebruik an hot onderhoud ervan con troleeren om overstreemingen te voor komen. De Belgische visschers zullen hun mosselen in de haven van Bouchaute kunnen aan land brengen en sullen mosselbanken kunnen huren. In de Oosterschelde sullen de belemmeringen opgeheven worden voor het gebruik van draadlooze telegraphie voor de schepen, die naar Antwerpen varen. Hot verdrag kent byzoadere douane- haar Of, dacht hij verder, zou ze, omdat ze ou eenmaal zijDe vrouw is, teederheid gevoelen voor hem dien ze geestelijk zoo ver overtreft en dien ze nochtans vreest, of zon het immer eu altijd het lot dezer arme wezens zijn, dat onder bonderden slechts eene enkele oprecht mag liefhebben, en de audereu, door de natuur bedeeld met een beerlijken schat van teedere, reine liefde, toch groeien bloeien en verwelken zonder ware liefde te kennen Maar deze gedachte zon ik nog beter kunnen verdragen, dan de gedachte dat ze hem werkelijk liefhad. Neen, het kan, het mag niet zijn. Onwillekeurig had hy bij deze laatste woorden door eene snelle beweging, zijn paard de sporen gegeven. Hij herstelde zich en vloog heeQ. Hohol joogeu, ge wilt om het hardst met mij rijden, riep de baron en stak de pijp in zija zak. Tweehoaderd pas geef lk u voor en haal u nog in. Nauwkeurig berekende hij nu de tuecheuruimte en toau hy dacht dat Fröben de vóórgegeven passen had afgelegd, liet hij zijn paard doordraven en kwam zegevierend tegelijk met zija vriend aan den stoommolen. De werktuigkundige, een bescheiden man, over wien eca;er algemeen een roep van groote bekwaamheid ging ont ving hen aan de deur. Nog altijd even ver vroeg Faldner terwijl zijn gelaat betrok. Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1