Axelsche Courant BIJVOEGSEL Kater dag 20 Maart 19 Raadsverslag. VAN DE VAN gen ers :h- van X is ZittiBg van Dinsdag 9 Maart 1920. XVI. Verzoek van C. A. van der IViele nn 34 anderen alhier om intrek king van de verordening op de winkel sluiting. I Ondergeteekenden, allen winkeliers, wonende te Axel, nemen by deze d« rrqhsid den Raad der gemeente Axel te verzoeken I de verordening op de winkelsluiting in te trekken en wel om de volgende (•eden dat de winkeliers zelve hebben be lwezen, dat zij niet gediend zijn van »en vast uur voor de sluiting dat verschillende oudergeteekenden van het verzoek indertijd gedaan voor Ie vervroegde winkelsluiting, juist de eerste waren die de verordening over traden en dat alzoo ontstond een enge- Sorloofde concurrentie, daar degenen, ie de verordening navolgden in die uren iet verkochten dat zy meenou het voer de meeste winkeliers niet noodig is, daar bet hoofdzakelijk door eigen personeel wordt bediend dat vooral de kleine winkelier door de vervroegde winkelsluiting benadeeld is, daar juist die des avonds het meest 'verkoopt dat ook zeer zeker de sigaren en tabakswinkelier door de winkel sluiting schade heeft, daar de herber jgier sigaren en tabak mag verkoopen in een tyd, dat het voer de winkeliers 'verboden is redeBen waarom ondergetaekenden beleefd doch dringend verzoeken de verordening op de winkelsluiting in de jgemeente Axel in te trekken. B. en W. stellen voor om de veror dening in te trekken, j De Voorz. zegt, dat de verordening destijds op verzoek van de winkeliers is ingevoerd omdat ze het toen ge- Iwenscht achtten 's avonds ook eens jrust te hebben. Nu echter blykt dat de meening weer veranderd is, vindt Ibij er geeu bezwaar in de verordening jweer in te trekken. 1 Dhr. Van de Bilt merkt op, dat hij als wethouder in de minderheid was, want dat bij voor winkelsluiting is. Dit adres is bovendien geteekend door veel menschen, die vroeger voor Bluitiug teekenden en er nu tegen zyn, omdat ze het te vroeg vinden. Dhr. Baert vindt het eigenaardig, dat geen tijd wordt genoemd in hei adres, wanneer ze wèl willen sluiten. Dhr. OggelDie menschen willen geen rust, ze zijn onvermoeid. De Minister zeide by zekere gelegenheid ze rusten, als ze op de klanten wachten. Dhr. Van de Bilt gelooft, dat het adres ontstaan is door de concurrentie dat niet iedereen sloot op tyd. De Voorz. zegt, dat er de laatste weken op gelet werd door de politie. Met 10 st. tegen 1 van dhr. Van de Bilt wordt besloten de verordening in te trekken. XVII. Verzoek van do Vereeniging van vergunning en verlofhouders alhier om de politieverordening te handhaven, zooals die was vóór 21 Qctober 1919. Het adres, dat 41 namen bevat, luidt aldus Geven met eerbied te kennen, de Vereeniging van Vergunning en Ver ioihouders „Sta pai'' e. a. te Axel; dat in uwe laatste zitting het verzoek van bovengenoemde vereeniging tot wijziging der politieverordening Is algewezen onder het naieve doch alles dooddrukkende advies van B, en W., dat geen tormen aanwezig waren het verzoek in te willigen dat als voornaamste grief tegen het gewraakte raadsbesluit ter doge door de Vereeniging is naar veren gebracht het formeel ontnemen van het brood aan een deel van Axel's zware belas tingen betalende burgery dat zulks toch wel eén reden is die ten volle overweging verdient, waar menschlievendheid zich thans tet over de grenzen 'fftstrekt; dat de Nieuwjaarsdag, Paaschdagen kertom de zgn. „Hoogdagen" waarop vroeger muziek en dans werd toege staan, beteekenden de oogst van caté houders, evenals die dagen ook betee- kenen de oogst van winkeliers, bierhandelaren, slijters in dranken, enz. getuigen de ellenlange advorten- tie's in de plaatselijke bladen; dat aan dezen in tegenstelling met de caféhouders geen beperkende bepa lingen worden opgelegd dat het schromelijk onbillijk mag genoemd worden den eeB den vrijen teugel te laten en den ander aan banden te leggen dat in ons vorig verzoek geen enkele persoonlijkheid voorkomt, zoeals de wethouder Van do Bilt en het raadslid Baert beweren, en wij van die hoeren zeer gaarne zouden weten, waar en op welke manier wij ongepast persoon lijk zyn geweest, waarvoor wy dan gaarne onze deemoedige verontschaldi- ging willen aanbieden dat voor zoover ons bekend is, niemand der onderteekenaren van het vorige verzoekschrift er berouw van heeft, te hebben geteekend, en mocht er al een zijn, dan toch bederft zwart schaap niet de gamche kudde dat integendeel allen met de onder- teekening hebben bewezen, er ten volle van overtuigd te zyn, dat hun ten zeerste onrecht wordt aangedaan redenen waarom ae eerbiedig ver zoeken de verordeuing te handhaven, zooals deze was vóór 21 October 1919. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. geen motieven hebben om op hun besluit terug te komen. Dhr. Van Dixhoarn Het bevreemdt my, dat B. en W., die zoo gemakkelijk besloten om aan den zin dor winkeliers te voldoen, thans even gemakkelyk besluiten om een dergelijk verzoek van de herbergiers af te wijzen. Dan een wordt alle vrijheid gelaten en den ander wordt die benomen. Dhr. Van de Bilt merkt op, dat hy tegen stemde en dus in de lijn bleef. De Voorz. zegt, dat in de vorige vergadering die zaak is besproken en dus een discussie vrijwel overbodig zal ziju. Vroeger was de bevoegdheid aan den Burgemeester, later is dat veranderd en misschien wordt het later nog wel eens veranderd. Spr. meent dat het voorstel van B. en W. gevoegelijk in stemming kan komen. Dit wordt aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Voor de h.h. Oggel, Van de Bilt, Weyns, Dekker, Baert, Diele- man, De Feijter en Koster. Tegen h.h. Kruysse, Van Dixhoorn en De Kraker. XVIII. Benoemen grafdelver. De Voorz. leest de sollicitatie op van G. A. Jonkman, A. Moes, W. P. van Meurs, A. IJzebaart Az., C. van Ben degem Pz., L. P. Oftelee, R. Dieleman Mz„ C. N. Jansen van Roosendaal en W. Mieras. De Voorz, zegt dat B. en W. op lyst van aanbeveling in alph. volgorde nebben geplaatst Jansen, Jonkman ea van Menrs, maar de Raadsleden volko men bevoegd zyn om te kiezen wien ze willen. Bij de eerste stemming verkrijgen Jonkman 5, van Bendegem 4, van Meurs 1 en Jansen 1 bij de 2e stem ming Jonkman 6, van Bendgem 4 en van Meurs 1 stem, zoodat Jonkman benoemd wordt met ingang van 1 April. XIX. Vaststellen kohier Hondenbe lasting. Dit wordt vastgesteld op 547 met 181 aanslagen. XX. Ingekomen plans voor don bouw van 48 woningen. De Voorz. zegt, dat het met het indienen van dit plan het er niet om te doen is em hier den Raad voor een bosluit van zooveel gewicht to stellen, maar meer em er de aandacht op te vestigen en de Raad gelegenheid te geven tot inzage van de plannon. De< woningen zyn heel netjes ontwor pen. Blijkens sen by gaand financiëel ovorzicht is voer de 48 woningen een terrein gekocht voer 8000, terwijl met dhr. Lamaitre nog wordt onderhandeld over onteigening van 2 woningen, waar voor deze 5000 vraagtonkosten en aanleg straat komen op 12400, totaal dus 25400. De bouwkosten worden geschat op 4800 per woning, in totaal met renteverlies, toezicht, admi nistratie, architect, enz. 23900. De jaarlijksche uitgaven worden begroot als volgt: Annuïteit grondveerschot in 75 jaar met een rentevoet van 5 1303.53. ld. bauwvo0r8chot op 50- jarigen termyn 13092.42. Onderhoud 30 por wening 1356.47. Alg. enkosten V» 1247.58. Totaal 17000.— Da ontvangsten belaopen 48 X 208 huur 9984.— zoodat er een tekort zou zijn van 7016. Hiervan wordt vergoed door het Ryk en blijft de rest voor risico van de gemeente. Ruim genomen kan de woningbouw dus aan de gemeente op een uitgaaf van 2000 geschat worden. De bedoeling is het plan en de teekening een week voor de leden ter inzage te leggen en dan zoo spoedig mogelijk vergadering te beleggen, waarin de Raad te beslissen heeft. Dhr. de Feijter vraagt of er ook rekening gehouden is met de vraag, die hq in een vorige vergadering deed om buiten te bauwen. Spr. vindt het jammer, dat de vergadering der bouw- vereeniging gisteravond zoo laat is gehouden, anders had bij die zaak gaarne eens besproken. Hij spreekt namens verschillende raadsleden, als: hij zegt niet van plan te zijn om mede te werken aan den bouw van 48 woningen binnenwe zijn wel gene gen tot 20 binnen en 10 buiten de kom. De Voorz. zegt, dat do vereeniging daaromtrent zeer gemakkelyk staat. Zij bestaat reeds 10 jaar en heeft ge werkt en geworsteld om in dan woning nood te voorzien. Is een deel van den Raad nu van meening, dat het nog niet zoo hard noodig is, dan kannen we er ons gerust bij neerleggen en zijn we van de verantwoording af. Dhr. de Feijter: mag niet zeggen, dat we den woningnood niet zouden erkennen, maar ik wil zeggen, dat die buiten even goed bestaat alsbinnan.de gemeente. Voorz. Ja, maar waar zult ge bouwen. De een zegt op de Sassing, een ander Kijkuit. Dhr. de FeijterIk geloof, dat de Bouwvereeniging verplicht was geweest dat te onderzoeken. De Voorz. kent geen enkele bouw vereeniging, die buiten de gemeente bouwt. Het is iets nieuws en het Ryk zal er waarschijnlijk geen goedkeuring aanhechten, omdat er geeu waarborg is. Dhr. de Feijter meent, dat op Spui, enz. wel degelijk een complex wouin gen staal dat in aanmerking kan komen. Wanneer we hier 30 woningen zetten, konden er daar wel 10 staan 48 woningen binnen en dan nog met een jaarlijksch te kort van 2000, dat is 4 per week la geen kleinigheid. Da Voorz. betreurt het, dat het voorstel afhankelijk wordt gesteld van het bouwen buiten. Dhr. de Feyter zegt in een vorige vergadering de opmerking te hebben gemaakt, waarvan totaal geen nota is genomen. Het bezwaar kan z. i. toch niet zoo groot zijn om dat eens te onderzoeken. Dhr. Oggel meent, dat er toch eek over gesproken is, en als voorbeeld is genoemd het bouwen van woningen te Sluiskil door de vereeniging te Ter Neuzen. Hij haalt dit aan om te gewijzen, dat de vraag van dhr. de Fayter niet genegeerd is, maar toch in de gedachte leeft. Wellicht, dat door deze mededeeling een anderen indruk wordt verkregen. Dhr. Dieleman vraagt of de men schen neg dit jaar aan een wening zonden gekelpen kunnen worden. De Veorx. Mogelijk wel, dat hangt er van af, oi de besluiten spoedig vallen. Dhr. OggelHet plan is om eerst tweemaal 12 woningen en daarna er 24 te bouwen. De Voerz.Misschien is 48 ook te veel, dat is nu nog niet te beoordeelen. Dhr. Van de BiltWas het niet beter dat da Bouwvereeniging wat vroeger vergaderde De Voorz. We hebben al zoe dikwyls ook vroeger vergaderd, maar met uitzondering van dhr. Van Dix hoorn krijgen we toch geen bezoek van buiten. Dhr. Kruysse Er is ook niets tegen, dat er een andere bouwvereeniging wordt opgericht, die zich bemoeit met het beuwen van woningen buiten de kom. Het zou jammer zyn, als daarop gewacht moest worden. De Voorz.Als dat aan elkaar gekoppeld moet worden, staan er nog in geen 5 jaar woningen. Ea dat, terwijl vergeleken met andera ge meenten, we ver ten achter komen, doordat de Raad niet medewerkt. Hier moet nog begonnen worden, terwyl elders reeds woningen worden bewoond. Spr. zal direct onderzoeken of goed keuring kan werden verkrogen op bouwplannen buiten de kom, maar stelt voorop, dat het op een gehucht moet zijn. Dhr. Van Dixhoorn merkt op, dat als we buiten bouwen, we niet te ver van de gemeente moeten gaan, daar anders de werkkrachten misschien naar naburige gemeenten trekken. Dhr Dieleman zegt omtrent goed- koope grond buiten de gemeente geen idealist te zijn, want ze durven buiten ook geld vragen. Buiten 20 woningen is meer riskant dan 40 binnen. Een proef met enkele woningen was echter te nemen. Voorz.We zullen in elk geval een onderzoek instellen. Omvraag Dhr. Van Dixhoorn heeft onder de ingekomen stukken een dankbetuiging gezien van het persooneel van de gasfabriek voor verhooging van loon. Dit heeft spr. verheugd eu wel daarom, dat ze inzien, dat de Raad ook zonder aandrang van een organisatie te Rotterdam tot zulk een verhooging kan overgaan, dat ze hun tevredenheid erover betuigen. De Voorz. sluit zich volkomen bij die woorden aan. Alsnu wordt de vergadering gesloten ter behandeling van een tweetal reclames inzake Hoofd. Omslag. Na heropening wordt medegedeeld, dat P. de Feijter is overgebracht van de 6e naar de 3e eu M. de Fouw van de 6e naar de 4e klasse. Ten slotte deelt de Voorz. mede, dat hem van bevoegde zyde wordt mede gedeeld, dat de plaunen voor verlen ging van het kanaal Axel-Sassing door de betrokken autoriteiten in ernstige studie worden genomen. Betreffende de waterleiding wordt door den ingenieur geadviseerd, dat

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 5