No. 99. Zaterdag 20 Maart 1920 3i)<! «faarg. on. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 1. J. C. VINK - Axel. Duurtebesfrijding. FEUILLETON. Buitenland. 'AXEL COURANT. Dit blad verscmint eiken Dinsdae- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 871/, Cent. Afzonderlijke 5os. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Ir. 5S. - Postbox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; vóór eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrfldagvoormiddag ELF ure. fMj dit blad behoort een by voegsel. Naar aanleiding van hel bericht, dat Regeering een crediet van vjjf mil lion n gulden ter beschikking heeit ge teld van de Coöperatieve Groothandels rereeniging Oe Handolskamer, om de uurte te bestrijden, heeft Het Volk een jnderhoud met de heeren Peters en jVarmolts, directeuren dezer instelling, fehad, waarby zich later de heer Med ians, president commissaris, voegde. Het blad vroeg, wat de Handelskamer ran plan was te doen met het teege- Itane crediet en of do rsgeering be warende voorwaarden had gesteld in rerband met het principe der Handels- tamer. Geen enkele bezwarende voorwaarde Is ons gesteld, antwoordde do heer peters. Wy willen op groote schaal beginnen met de kleeding. Dat is een erbruiksartikel met welks prijzen ichaudelijk wordt omgesprongen. De iryzen, die voor confectie- en maat istumes gevraagd worden, zijn zoo oog, dat ze bijna niet meer te betalen ;yn. Men is aangewezen op goedkoop» ito ff en en betaalt die, door ds slechte waliteit en do slordige afwerking, nog ilgenlijk véél duurder dan de duurste iestuums. Op welke wijze wilt gij nu de iryzen drukken Wy willen confectie verkrygbaar itellen voor allen die koopen willen 10k maatcostuums, niet alleen dus voor St. Mej 11 nen, t de roef. EN. Verwonderd eD vragend zag Faldner zijne vriend aan. Deze was eerst eenigs zins verlegen maar hier kwam het er op aan voorzichtig te handelen. Op dit oogenblik gevoelde hij op wonderbare wijze het overwicht vaD iemand die in de wereld verkeerd heeft, op de lage, bijDa rawe denkwijze van een baron Von Faldner, en met meer bedaardheid, met nauwkeuriger verklaring der om standigheden, vertelde hy de zonderlmge geschiedenis van het portret en van zijne kennismaking met Doc Pedro. Bniten alle verwachting werd de baron langzamerhand vroolijker gedurende het verhaal. Ei zonderling, waren de eeni ge woorden, die hem nu en dan ontsnap ten en toen Fröben geëindigd had riep hij uit: Wat is duidelijker dan dit? Donna Laura Fortosi en Laura Fortheim de Zwitersche kapitein Tannensee en uw vader zijn dezelfde personen. En rijk zegt ge mijn waarde Fröben, de hofmeester is rijk Gezegend mot goede ren, ongehuwd en nog altijd bezield met dezelfde liefde voor zyne Dulcinea van Valencia Ei verduiveld Josephe, dat kan nog een ryko erfenis van piasters geven leden van coöperatieve vereenigingen, maar oek voer anderen. In de eerste plaats willen wy dure verkoopplaatsen mijden. Direct aan den verbruiker is de eerste winst. Natuurlyk «uilen wij zooveel mogelijk alles over de schijf van de coöperaties doen. Maar ia plaatsen waar bij voorbeeld geen ge schikte coöperaties of waar er heelemaal geen zyn, zullen we misschien den verkoop zelf ter hand nemen. Maar de juiste organisatie is nog niet precies vastgesteld. Heeft de regeering nog weakea gegeven of bijzondere verlangens ken baar gemaakt Neen. De regeering heeft alleen geld gegeven omdat de coöperaties het niet hebben. De regeering weet, dat als de coöperaties hun vleugels kunnen uitslaan, de prijzen bij den particulieren handel spoedig omlaag gaan. Wij rekenen dan ook, dat als eerste gevolg een groote prijsverlaging bij de particuliere winkeliers zal intre den. Maar concurrentie met ons is op den duur uitgesloten. Tegen onze pryzen zullen zij het niet vol kunnen houden. De Handelskamer stelt zich voor een groot confectiebedrijf in te richten en het werk hier of elders te laten gereed maken. Of wij ook eigen ateliers zullen inrichten is nog niet zeker. Wij hebben een uitmuntend vakman geëngageerd, die jarenlang de leiding had van een der grootste confectiefa brieken en ook zelf langen tyd als kleermaker werkte. Deze is Daar Engeland geweest om toffen te koopen Josephe had wel is waar deze woorden Diet verwachtde gast zag het haar aaD, dat ze deze gemeene woorden liever zonder getuige gehoord zoude hebben, maar een drukkende last was haar toch vau de schouders genomen. Zij drukte haren echtgenoot de hand, wellicht alleen omdat hij haar ditmaal minder bitters gezegd had dan anders en tamelijk op geruimd zeide zij Mijzelve schijnt het toe, dat in de zonderlinge ontmoeting vau onzen vriend met den Spanjaard een zekere schikking van het lot ligt. Ja ik geloof zelfs, dat het Spaansehe liederen wareD, die mijne moeder nu en dau als ze alleen was bij de luit zong. Ja wel licht komt het ook daardoor, dat ik niet in uw geloof werd opgevoed, ofschoon mijn vader, naar ik zeker weet, geretor meerd was. Nu, het beste is, dat onze vriend aan Don Pedro schrijft. Ja, doe mij dat genoegen, zeide Faldner schrijf aan den oudeD Don, dat ge wel zijne Laura niet gevonden hebt, maar toch haar dochter. Dat kan nog tot iets leiden, ge verstaat mij wel, want aaD wien anders dan aau u, o gelukskind zal hij zyneü mammon vermaken Ik heb het wel altijd gezegd en ik zeide het ook tot de gravin Landskron, toen ik aanzoek deed aan u, dat al hadt ge niet veel of eigenlijk niets, met u de zegen in mijn huis zou komen. Ea krijgen wij nu den zegen niet? Hoe hoog schat ge den Spanjaard, denkt ge? en onmiddellyk viel hem op, dat dezelfde stof. waarvoor hy in Rotter dam ƒ11 moest betalen, in Engeland voor 6 te krijgen was. Wat dat op groote hoeveelheden scheelt, is niet gering. - Van wie worden de Engelsehe stoffen betroffen Wij koopen alles direct van de bekende groote Engelsehe confeetiefa briek de Coöperatieve Wholesale Society (C. W. S.) in Manchester. Het directe koopen van de fabriek en de groete hoeveelheid brengen ons veel voordeel. U maakt toch niet alleen con fectie Neen. Ook van de maatafdeeling stellen wij ons veel voor. De prijs van de maatcostuums zal zeker 50 a 60 gulden lager zijn dan in den particu lieren winkel. Wy zullen echter ook de geedkoopere confectiepakken, even zoo goed als de dure maatcostuums, leveren van prima kwaliteit Engelsehe stof. Prulleboel zal door ons niet ver kocht worden. De cenfectiefabrikaaten zullen met uw voornemen niet erg ingenomen zijn Neen, dat zal wel niet. Maar ons doel goede en tevens billijke kleeren te leveren zullen wy bereiken, trots alle leelyke gezichten van heeren fabrikanten. Hoe hoog zullen de prijzen onge veer zyn Precies is dat neg niet te bepalen. Er zijn nog zooveel dingen waarmee we rekening moeten houden. En ook De baron had nieuwe flesschen laten komen en bij deze laatste woorden stond Josephe op en verwijderde zich. Onbe grijpelijk kwam het Fröben voor, dat zijü vriend zoo ruw met dat zachte, edele schepsel kon omgaan. Hij gevoelde, hoe zij zich schaamde over de gemeen heid van haren echtgenoot, hij gevoelde dit en antwoordde daarom tamelijk mis noegd Wat weet ik daarvan Meent ge dan dat ik, evenals een EngelschmaD aan d6 lieden, waarmede ik verkeer, vraag Wat bezit ge Ach, ik ken uwe zonderlinge grillen op dit punt, zeide de baron lachende. Voor u is een arm mensch, als hij slechts gevoel en het zoogenaamde savoir vivre bezit, even goed als iemand die tweemaal honderdduizend pond rente heeft. Maar in ernst, met den Don moeten wij in kennis komen en ik reken geheel op u. Ja, ja, ge kunt geheel op my rekenen. Maar wat spraakt ge van de gravin Landskron Gij zeidet mij nog niet eens, hoe ge uwe vrouw leerdet kennen. Ja, dat is eigenlijk eene korte geschie denis, hernam Faldner, terwijl hij zich en zijn vriend inschonk. Gij kent mijD praktischen zin, mijn juisten takt bij dergelijke zaken. Mij stond de keuze vrij oader de dochters van het land. Rijke, bemiddelde, schoone, flinke, uit alle kon ik kiezen. Maar ik dachthet ié alles geen goud wat daar bliokt, en zocht mij eene goede huisvrouw. Zoo de omzet en de pryzen van voering en fournituren zullen veel invloed hebben. Maar een solied, goedgemaakt confectiecostuum zullen we wel kunnen leveren in den prijs van 25 tot 30. Do prys van een prima maatcostuum zal ongeveer 65 zyn. Zulk een costuum wordt daar gemaakt van eerste kwaliteit Engescbe stof. Voor zoo'a pak moet men in den winkel minstens ƒ150 betalen. Wij behoeven er echter niet op te verdienen het is ons alleen om de prysdrukking te doen. Als wij onze onkosten betaald krijgen, zyn wij klaar. Een mislnkte Staatsgreep. Het moge onzen lezers bekend zyn, dat het sedert eenige dagen in Berlijn en weldra in geheel Duitachland weer spookte. Overmoedigde geesten waar den rond en wisten een deel der men- schen te beinvloeden, hetzij door het zelfde beginsel, hetzij uit angst, zoodat een tijdelijk maehtige beweging ont stond, die aangroeide en zich krachtig genoeg achtte, om de regeeringsmacht in handen te krygen en door een tegen- revolutie de revolutieanaire rageering op de vlucht sloeg. Maar de nieuwe machthebbers, met name Kapp en Ven Lüttwich c.s. had den buiten den waard gerekend, als ze zich mochten verbeelden, dat de ge vluchte ministers uit angst waren ge vloden. Neen, zij trokken van Berlyn naar Stuttgart om daar orde op zaken kwam ik toevallig ook op het landgoed der gravin Landskron. Josephe was toen nog hare gezelschapsdame als Freule Von Tannensee. Het ijverige, vlytige kind beviel me. Thee schenken, appelen schillen, boonen breken, bloemen begie ten, kortom alles kon ze zoo sierlijk en netjes, dat ik dacht, als deze geene goede huisvronw wordt, dan wordt niemand het. Ik sprak er met de gravin over. Wel schrikten mij in het eerst de wei nige inlichtingen af, die de gravin over Jocephe 's omstandigheden geven kon. Zij zeide mij, dat ze Jocephe's moeder gekend had, en na den dood van deze, het meisje had tot zich genomen. Ver mogen had ze niet, maar de gravin gaf een behoorlijken uitzet. De huwe lijksakte harer ouders en hare doopakte waren in orde en daar men in de liefde gewoonlijk een gek is, nam ik haar tot mij. En gewis zijt ge eindeloos gelukkig met dit lieve wezen Nu, dat gaat nog al; praktisch is ze in het geheel niet en ik moet haar behoorlijk die ounoozele boeken verbie den, opdat ze zich aan huis en tuin wijde; maar hoe zal men er op het land komen als de huisvrouw zich voornaam in de sofa nedervleit, romans en tijd schriften leest, sentimenteel wordt, waartoe ze grooter aanleg heeft, en voor keuken noch tuin zorgt WordX vervolgd).

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1