GORDIJNEN. Wsi los. d@ Busgroenten - Jams - Puddingen Bekendmakingen. M I L IT I E. Vrystelling Yan den dienst wegens eigen vrijwilligen dienst, broederdienst of aanwezigheid Yan in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders. Advertentiën. Afdeeling Axel Z. L M. Algemeene Ledenvergadering Ruim voorhanden Artikelen voor de hengelsport. A f gepaste Linnen en Vitrage onderwijs, een jaarlijksehe bijdrage te verleenen ran 20. B. en W. stellen voor aan dit ver zoek te voldoen, omdat door bedoeld onderwijs de vorming van goede politiebeambten wordt bevorderd. M. a. s. wordt alzoe besloten. XIV. Verzoek van J. Platteeuw, alhier om verhooging van jaarwedde als omroeper en viich afslager. Op voorstel van B. on W. werdt m. a. s. besloten em Platteeuw 10 al» vischafslager en f 10 als omroeper te geven, zoodat zij* tractement verdub beld wordt. XV. Versoek van J. Oosting en J van Nieuwenhuizen alhier, om hunne jaarwedde als veldwachter te herzien. Adressanten zeggen in hun adres, dat de jaarwedde der veldwachters in verschillende gemeenten zijn verhoogd in verband met den hoogeu levens standaard en wijzen als voorbeeld op Hulst, waar de salarissen zijn vastge steld als volgt: Minimum 1200 met 3 tweejaarlyksctae verhoogingen van 100, 25 per jaar voor ieder kind beneden 15 jaar, plus vrye wening, kleeding, schoeisel en reparatie. En aangezien Hulst ruim 2000 zielen minder telt dan Axel, niet zoo uitge breid en eveneens brigade Marechaus «és heett, verzoeken adressanten hun salaris daarmede in overeenstemming te willen brengen. Zy vestigen er ook de aandacht op dat verschillende gemeenten aan hunne veldwachters 25 tot 100 extra per jaar geven voor het bezit van politie diploma. B en W. stellen voor het salaris te brengen van ƒ900 op 1200 als aanvangssalaris met 3 tweejaarlyksche verboogingen van j 100 alsmede 25 ▼oer diploma, in te gaan op 1 Januari 1920; dat wordt dus met vrye kleeding schoeisel en woniig minstens 1525 Dhr. de Kraker vindt het vreemd dat de Raad, die geen medezeggen schap heeft omtrent de dienBtoiders der gemeentepolitie, wel het salaris moet bepalen. Hy heelt vernomen dat de Raad geen epmerkingen mag maken ever de diensten der politie. Daarom zou hy maar willen, dat degenen, die het werk regelen, ook maar hot salaris regelen. De Voorz.Die zaak is by de wet geregeld. De dienstregeling berust by den Commissaris der Koningin. Maar de Raad kan altyd inlichtingen geven en epmerkingen maken Alleen kan hij geen verandering in den dienst brengen. Dhr. Weyns Als de Raad toegeef lyk is in het salaris, dan zijn de veld wachters misschien ook toegeeflyk om te luisteren naar de wenschen van den Raad De Voorz. zegt dat hy geen reden tot klagen heeft over de diensten der gemeentepolitiebovendien wordt er oek nachtdienst gedaan. Dhr. de Feijter meent in verband met het medezeggenschap hebben, dat als er in den Raad klachten worden geuit over de gemeentepolitie, de Burgemeester, als hoofd der politie daarvoor toch verantwoordelijk is. De Voorz. zegt, dat als de verhou ding tusschen den Raad en den Burge meester goed is, neemt deze toch ook nota van gegeven wenken. Dhr. van Dixhoorn zegt dat als de Raad slechts mededeeliDgen kan doen staat deze even ver als Jan Publiek die datzelfde recht heett. Hy betreurt daarom dat da Raad als bestuurslichaam geen bevoegheid heeft om maatregelen te nemen. Als men ziet, wat in de laatste tijden al niet in ODze gemeente entvreemd wordt, dan was het wel gewenscht dat tijdelijk b. v. kon worden ingegrepen. De Voerz. heeft weer pas vijf perso nen voorgedragen om dienst te doen als snbozeldigd veldwachter. Toch kunnen diefstallen des nachts door 2 veldwachters niet worden voorkomen. Daarvoor is de gemeente te groot. Dhr. Kruijsse merkt op, dat het voor de politie al zeer moeilijk zou worden als ze zooveel chefs boven zich kreeg, die allen het recht zouden hebben om de politie wenken te geven. Dhr. De Kraker weuscbt daarop te antwoorden, dat het niet zyn bedoeling is om iets over de politie te zeggen te hebben, maar dat het hem wenschelijk voorkomt, dat degenen, die de dienst orders vastellen, ook het salaris regel den. De voorgestelde verhoeging worat hierna aangenomen met 10 stemmen. Dhr. De Kraker hield zich buiten stemming. (Slot volgt.) Verbetering. In het eerste gedeelte van het raads verslag is eeu onjuistheid geslopen Betreflende de noodwoning heeft dhr Dieleman niet gezegd „bij heeft ook kinderen," maar„diens gezin be staat uit 7 personen". dat ton aarzien van vrijstelling van den dienst bij de militie om een der hierboven vermelde redenen het volgende geldt Eigen vrijwillige dienst. Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens eigen vrijwilligen dienst moet worden over gelegd een bewijs van dienst of een uittreksel uit het stamboek. Voor hen, die nog dienen of wier verbintenis nog loopende is, worden deze stukken door de zorg van de daarbij betrokken autoriteiten bij den Militieraad ingediend, zonder eenige be moeienis van de zijde van belanghebbenden. Voor zooveel betreft ingeschrevenen voor de militie, die gediend hebben, maar niet meer in dienst zijn, moet het opgeven van de reden van vrijstelling, indien dit niet reeds bij de inschrijving heeft plaats gehad, door of vanwege hen geschieden ter secretarie dezer gemeente, tusschen 21 en 31 Maart, bij voorkeur op Dinsdag, 23 Maart a.s., des namiddags tus schen 2 en 4 uur. Aldaar wordt gezorgd voor het opvragen en het indienen van de vereischte stukken. Medebrengen van zakboekje of paspoort is zeer gewenscht Om voor vrijstelling om de hierbedoelde reden in aanmerking te komen, moet door of vanwege den ingeschrevene tusschen 10 en 18 Juli ter secretarie dezer gemeente aanvraag worden gedaan tot het opmaken van een daartoe vereischt getuigschrift. Wie van de broeders of halfbroeders zal of zullen worden vrijgesteld, wordt uitgemaakt door een loting of bij overeenkomst, op dezelfde wijze als hiervoren omschreven is onder „Broederdienst", doch voor dit geval moet het opmaken van een schriftelijke overeenkomst en het geven van een schriftelijke toestemming geschieden in de maand Juli, bij voorkeur tegelijk met het opmaken van het voor vrij stelling vereischt getuigschrift. Om vrijgesteld te worden wegens eigen vry willigen dienst oi wegens broederdienst, mo.t de reden van vrij- 8telliug bestaan op 21 MAART van het jaar, waarin omtrent hem, voor wien vrystelling wordt gevraagd, door den Militieraad uitspraak moet worden AXEL, 16 Maart 1920. Gisteren had de politie alhier lucht gekregen, dat een party vlas zou ge leverd worden waarvan de herkomst nu juist niet duidelijk was te verklaren. Ten einde meer van het zaakje over tuigd te zijn, ging de politie de leveran ciers tegemoet, toen deze op weg waren met hun vracht. Het waren de Gebr. R. woonachtig alhier, die werden gearresteerd, terwijl het vlas in beslag werd genomen. Vermoedelijk is bet afkomstig van diefstal bij dhr. F. Dekker Pz. alhier. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is onder deze gemeente alweer vlas gestolen, 's Morgens bemerkten de landbouwer» M. de Regt en J. de Regt, die vlak by elkaar wonen, dat er vlaszaad en ook paardentuig gestolen was, ter waarde van ongeveer 300. Het spoor was een eindweegs te vinden, doordat met hier en daar, waarschijn lyk door overbelasting, zaad en tuig had achtergelaten. En wat het beste spoor was, was een geleibiljet, waarop naam en woonplaats stond van een der vermoedelijke daders. De politie heeft zich direct met de Belgische collega s in verbinding gesteld en beeft hoop de daders te vinden. We vernemen dat alhier pogingen in het werk gesteld worden, om een Ned. Hervormde Jongelingsvereeniging op te richten. Zaterdag is by een caféhouder alhier weer een fiets ontvreemd. Naar we vernemen is Donderdag te Kloosterzande een vergadering ge houden van verschillende burgemees ters n vooraanstaande personen uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen ter be spreking van een betere en snellere verbinding van Zeeuwsch Vlaanderou met de Hollandsche spoor. In tegen stelling met de Terneusensche plannen om de kortste en snelste verbinding te bewerken ria Neuzen, Ellewoutsdijk naar Goes, was deze vergadering van meening, dat de beate verbinding via Walsoorden en Vlake kan worden verkregen. Een commissie van actie werd benoemd, waarin zitting hebben de burgemeesters van Sas vm Gent, Axel, Hulst, Hontenisse eu Zaamslag. Le BURGEMEESTER van AXEL, brengt ter kennis vau belanghebbenden, Broederdienst. De aandacht wordt er op gevestigd, dat van een even getal broeders of halfbroeders de helft en van een oneven getal de grootere helft wordt vrijgesteld, en voorts, dat een broeder, die ter inlijving bestemd is, met be trekking tot vrijstelling wegens broederdienst wordt gelijkgesteld met een broeder, die dient. De wet bepaalt n.l., dat vrijstelling wegens broederdienst wordt verleend aan den inge schrevene, wiens wettige broeder of halfbroeder hetzij bestemd is ter inlijving of wel dient of gediend heeft bi} de militie, hetzij als vrij williger dient of gediend heeft bij de zeemacht, bij het leger hier te lande of bij de koloniale troepenwat het eerste geval het bestemd zijn ter inlijving bij de militie betreft, tenzij het voor de inlijving bepaalde tijdstip reeds verstreken en hij niet ter inlijving opgekomen is. Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens broederdienst moet worden overgelegd 1°. een bewijs van bestemming ter inlijving, een bewijs van dienst of een uittreksel uit het stamboek van eiken wettigen broeder of half broeder, die ter inlijving bestemd is, dient of gediend heeft, zoomede ten aanzien van eiken wettigen broeder of halfbroeder, voor wien een plaatsvervanger is gesteld, een bewijs van dienst of een uittreksel uit het stamboek van den plaatsvervanger 2°. een getuigschrift betreffende de wettige broeders'en halfbroeders van den ingeschrevene. De stukken, onder 1°. bedoeld, worden, voor zoover de reden van vrijstelling reeds bij de inschrijving is of binnen den hierna te noemen tijd ter secretarie dezer gemeente alsnog wordt opgegeven, zonder verdere bemoeienis van de zijde van den ingeschrevene opgevraagd en ingediend. Tot het opmaken van het getuigschrift, onder 2° bedoeld, moet door of vanwege den inge schrevene aanvraag worden gedaan ter secre tarie dezer gemeente, tusschen 21 en 31 Maart, bij voorkeur op Dinsdag, 23 Maart a.s., des namiddags tusschen 2 en 4 uur. Daarbij moet door of vanwege den ingeschrevene worden gezorgd voor de tegenwoordigheid van twee getuigen, die meerderjarige mannelijke personen moeten zijn, van wie kan worden aangenomen, dat zij met het gezin, waartoe de ingeschrevene behoort, voldoende bekend zijn. Medebrengen van zakboekjes of paspoorten is zeer gewenscht. Het getuigschrift wordt in den regel opge maakt door den Burgemeester der gemeente, waar de belanghebbende voor de militie is ingeschreven, doch kan ook door een anderen Burgemeester worden opgemaakt. Zijn er twee of meer broeders of halfbroeders in hetzelfde jaar geboren en moet aan een of meer van hen vrijstelling wegens broederdienst worden verleend, dan wordt in de zitting van den Militieraad door loting uitgemaakt, a*n wien of aan wie hunner de vrijstelling zal worden toegekend. Onder zekere voorwaarden kunnen zij echter, met afwijking hiervan, bij onderlinge overeenkomst aanwijzen wie hunner om bedoelde reden zal of zullen worden vrij gesteld. Minderjarigen moeten voor zulk een overeenkomst de toestemming hebben van hem of haar, die de ouderlijke macht of de voogdij over hen uitoefent. Het aangaan van de overeenkomst en het verleenen van de toestemming kan geschieden hetzij schriftelijk ten overstaan van den Burge meester of van een door dezen daartoe aan gewezen gemeenteambtenaar, bij voorkeur op den hiervoren bedoelden dag, hetzij mondeling in de zitting van den Militieraad. Aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders. Om vrijgesteld te worden wegens aanwezigheid van in hetzelfde jaar geboren broeders of halfbroeders, moet de reden van vrystelling bestaan op het oogenblik, waarop de Militieraad uitspraak doet. Axel, 4 Maart 1920. De Burgemeester voornoemd L. J. DEN HOLLANDER. By de Tweede Kamer is een wets ontwerp aanhangig omtrent vrijstelling wegens broederdienst op grond van land- stormdienst. Zoodra te dezer zake vry stelling kan worden gevraagd, zal nadere bekendmaking geschieden. op Zaterdag 20 Maart 1920, des nam. 1 nur bij den heer M. Koole te Axel. AGENDA: I. Openen. II. Samenstellen presentielijst. III. Notulen. IV. Ingekomen stukken. V. Bespreking van de agenda voor de te houden hoofdbestuursver gadering. VI. Aanwyzen van 2 candidaten voor het algemeen voorzitterschap. VII. Rondvraag. VIII. Sluiting. Op last van het bestuur, De Secretaris, JAN DE PUTTER. Tevens alle soorten C. P PROVOOST, Weststr., Axel. Aanbevelend, Deze aanwezigheid kan ook op zichzelf reden tot vrijstelling geven, zonder dat er reden tot vrijstelling wegens broederdienst bestaat. j De wet bepaalt namelijk onder zekere voor- - waarden: indien twee of meer broeders, die p K OeenllUiZCn. HXC geen recht op vrijstelling wegens broederdienst rllflld i II. VK.fcUllUlZ.fcll, kunnen doen gelden, in hetzelfde jaar zijn geboren, wordt de helft van hun getal of, zoo dit oneven is, de grootere helft vrijgesteld. 1 N'.B. 's Avonds na 8 uur gesloten, 's Zaterdags 9 uur.

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 2