So, 97- Zaterdag 13 Maart 1920. 35e Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse b-Vlaan deren. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. t\T. Dit blaa verscniint ei Ken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 871/» Cent. Afzonderlijke Nos. Cent DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefooa Sr. 5«- - Postb«x ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar Plaatsruimte berekend. Advertentien worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- Vrgdagvoormiddsg ELF ure. Zitting van Dinsdag 9 Maart 1920. Voorzitter de heer L. J. dea Hollan der. Burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met de gebedstormule. De notulen van de vorige vergade ring zyn nog niet aanwezig zoodat goedkeuring ervan wordt aangehouden. De Voorz. doet voorlezing van de ingekomen stukken. a. Dankbetuiging van Van de Wege en Van den Berge, beiden stokers op de gasfabriek, voor de nieuwe regeling hunner jaarwedde. b. Alsvoren van Segers en Den Beer. c. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. De commissie komt, na de verschil lende gevallen van verzuim te hebben opgesomd en toegelicht, tot de conclusie, dat de genoemde cijfers öy lange na niet de juiste voorstelling geven van den omvang van het schoolverzuim. Er zyu tal van verzuimen, die niet aan de commissie ter behandeling worden opgegeven. Gedurende een groot deel van het zomer-halfjaar zyn de verzuimen ia de hoogere klassen zeer groot en een ernstig beletsel voor den goeden gang van het onder wijs. d. Schrijven van God. Staten, dat zij in zake reclames hootdelijken om slag adviseeren om D. van Dixhoorn terug te brengen van de 32e naar de 31 klasse J. de 1 de Putter van de 71e naar de 57e I klasseJac. Verstraten van de 21e naar de 17e klasse. Ongegrond ver klaard wordt het beroep van Adr. Dieleman. e. Goedkeuring door Ged. Staten van het kohier Hoofdelijken Omslag. f. Proces verbaal van kasopneming bij den Gemeente-Ontvanger, waaruit bleek, dat in kas was 22.886.71', overeenkomstig vertoonde bescheiden ep gelden. g. Dankbetuiging van de heeren J. A. de Smit en J. C. J. Oijjslager voor de hun toegekende verhooging van schryflooDen. h. Idem van den heer J. Cornelisse, luidende als volgt Aau den Raad der gemeente Axel. In verband met de hem toegekende verhooging zijner jaarwedde betuigt ondergeteekende hiermede zijnen harte lyken dank, onder opmerking, dat by zyne verwondering moet uitdrukken over de wijze, waarop die zaak werd behandeld. Waar door een der gemeente raads leden minder netto uitdrukkingen betreffende ondergeteekende zijn gebe zigd, ware het in dezen wenschelyk, dat klare wyu was geschonken, omdat men wist, aan wien 's adres iu het bijzonder die woorden waren gericht. Zou dit misschien de dauk zijn, die ondergeteekende inoogst, voor de verschillende karweitjes, door hem reeds voor do gemeente opgeknapt. Dat deskundige hulp goed betaald wordt, is billyk- Onbillijk is het, dat er zoo'n onevenredigheid geschapen wordt, dat het maximum-salaris van ondergeteekende 750. minder bedraagt dan het aanvangsalaris van andere deskundige hulp. Nu mag evenwel zijne konnis volgens semmiger oordeel niet groot zijn, een feit is het toch, dat hy zonder hulp van anderen geheel zelfstandig do voornaamste administra tie voert, wat zeker door het Heofd der gemeente zal worden getuigd. Ondergeteekende spreekt hierbij de hoop uit, dat by een volgende gelegen heid de oordeelvellingen over zijn werk gunstiger mogen zijn. i Terugzending van de vererdening op het verkeer met motor rijtuigen en rijwielen, waarbij Ged. St. eenige onder geschikte epmerkingen maken betref fende de redactie. De Voorz. zegt, dat Burgemeester en Wethouders voorstellen de wijzigjn gen overeenkomstig de bedoeling van Ged. St. aan te brengen. Doordat men een gedrukt model te letterlijk had opgevolgd, waren er fouten ontstaan. Omtrent het gevraagde door dhr. De Feijter in de vorige raadszitting kan do Voorz. thans mededeelen, dat ook togen het zwaar bevrachten vat auto's maatregelen kunnen genomen worden. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. j. Terugzending van de gemeente- bsgrooting door Ged. St. met de opmerking:, dat verschillende wijzigin gen aangebracht dienen te worden. De Voorz. zegt dat behalve de genoemde wijzigingen nog tal van veranderingen in de begrooting komen, als gevolg van verhoogde salarissen, teruggaai vau belastingen, kosten van onderhoud der straten, enz., noodwo ningen, subsidise, verbouwing school, enz. enz, totaal ten bedrage vau 12514,80, terwijl wordt voorgesteld de opbrengst van den Hoofd. Omslag te verhoogen met 10.000. k. Verzoekschriften van L. F. Kayzer, Pieter Schieman en Nic. Bolle- man, allen te Axel, otn de leegstaande noodwoning te mogen huren, daar zij anders zouder woning zulien geraken, wegens verkoop van de thans door hen bewoonde huizen. De Voorz. zegt, dat indenfaad een noodwoning leeg staat en B. en W. in dezen de beslissing aan den Raad laten. Toch komt het hem voor, dat Kayzer in de meest armoedige omstan digbeden verkeert en daarom het hardst hulp noodig heeft. Hy heeft een gezin met 7 kinderen en is reeds gewaarschuwd door den deurwaarder. Dhr. Dieleman vraagt of de Huur- commissie geen advies geeft. Voorz. Neen, en dat is ook niet gevraagd, omdat het hier geen wettige woning geldt, maar een noodwoaiEg. Dhr. Dieleman Aan Bolleman is de woning ook opgezegd en hy heeft ook 7 kinderen. Nu is het hem niet erg duidelijk, waarom dit geval minder zou dringea. Voorz. Daarom wordt ook do beslis sing aan den Raad gelaten. Dhr. De Kraker zogt, dat hot reads een jaar geleden is, dat Kaijser zich tot de Huurcemmissie heeft ge wend om raad en sedert is eok zijn vergunning om te mogen blyven wonen tot heden verlengd. In dien tusschentijd heeft Kaijser alle moeite gedaan om eon woning te krygen. Spr. zegt dat niot om Kaijser voor te trekken, maar om te doao weten, dat deze het langst in moeilijkheden zit en daaraan de voor keur zeu verdienen. Dhr. Koster meent, dat waar de vorige maal geloot is voor de noodwoningen, het 't bost was nu weer te loten, om geen onderscheid te maken. Voorz. Zeer zeker, maar het geldt hier een noodtoestand en dus kunnen we een uitzondering maken. Zoo zal b. v. Schieman allicht eerder een woning krijgen dan Kayser deze staat op straat gezet te worden en dan moet het Arm bestuur tecb ingrijpen. Dhr. KruijsseDan was het best maar to wachten en die het eerst op straat gezet wordt ook maar het eerst te helpen. Een voorstel van dhr. Dieleman em te loten wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Voor loting stemden do h.h. Dieloman, Koster, Oggel en Weyns; tegen do h.h. Dekker, Baart, De Feijter, Van do Bilt, Kruijsse, Van Dixhoorn en De Kraker. Alsnu heeft schriftelijke stemming plaats, met gevolg dat Bolleman 5 en Kaijser 6 stemmen krijgt, zoodat aan laatstgenoemde de noodwoning zal worden toegewezen. I. Verzoek van de Winkeliersver- eeniging „Plaatseling Bslaug" om maat regelen te trefien tegen het venten van vreemdelingen in deze gemeente. De Vereenigiug geeft te kennen, dat zy onder hare leden verschillende klachten hoort over schade, welke ook in verband met de lage geldkoers ge leden wordt, le doordat verschillende kooplieden van elders hunne waren rondventen en 2e doordat ook des Zaterdags vreemde lieden hunne waren ter markt aanpryzen en deswege ook nog een groote stremming in hei ver keer veroorzaken. Overwegende, dat zulks by plaatso lijke verordening zoodanig verboden of geregeld kan worden, dat althans door de ingezetenen onzer gemeente eeu minimum vau schade wordt onder vonden verzoekt zy beleefd het daarheen te willen leiden, dat le aan vreemdelingen het recht van venten wordt beperkt tot één dag per week, n.l. des Donder' aags en dan slechts na verkregen schriftelijke vergunning van den Burge meester 2e dat aaff diegenen, welke hunne waren ter markt wenschea aan te bieden, een bepaalde standplaats wordt aangewezen, b.v. op het Marktplein, waar de minste kans bestaat het ver keer te belemmeren. De Voorz. zegt dat volgens de politia- vorordeniag iederetn het recht heeft om zija waar op de markt ta koop te bieden. Toch acht. spr. dea toestand vaa tegenwoordig aiet zooals het be heert on weascht hij diea allerminst te bestendige*. De geheele straat wordt ingeaomea en spr. zal daarom beginnen met aanst. Zaterdag de measchen te verwyzen naar de Markt om daar hunne goederen uit te stallen. Wat het leuren betrett die zaak is geregeld. Er leurt niemand zonder bewys. Toch is spr. overtuigd, dat er onder de leurders ook oagewenschte elementen schuilen an zou hy het leuren deor die lieden willen beperken tot 1 of 2 dagen per week. Er komen b. v. herhaaldelijk kinderen uit België, die dan 's avonds onderdak vragen. Dhr. Weijns vraagt of onder vreem delingen eek wordt verstaan measchen uit de omgeving als Ter Neuzen. Voorz Ja, iedereen die niet te Axel woont. Aan goede bekenden geel ik eekter wel eens vergunning veor drie maanden. Het is echter niet mogelijk die men seden te weren, dat kan niet, maar spr. zou een eind willen maken aan iet bedolend-leuren. Dhr. Van de Bilt is er sterk voor oen paar dagen per week aan te wjjzen en b. v. een uitzondering te maken voor visch. Dhr. van Dixhoorn ziet geen verschil tusschen kooplieden die venten en handelsreizigers. Dhr. Kruijsse Ja, die menschen met hun karretjes met boodschappen ajjn ook venters. Eu waar de Voorz. wijst op de verordening heeft hy de bedoe ling slechte elementen at te weren, maar waar is de grens De boeren, die met hun monsters graan in een zakje loopen, leuren m. i. ook. Wat het uitstallen batrett, dit gebeurt niet op straat, maar op stoepen met toestemming der eigenaren en dat is niet te beletten. De Voorz. wil toch den toestand ver beteren. De straat staat vol met tafels, karren, auto's, paarden. Dhr. Dixhoorn weet daar geen beter middel voor, dan dat de politie zegt, measchen. doorloopen en een plaats wordt aangewezen voor de rijtuigen. Dhr. van de Bilt: Maar daar zijnde winkeliers niet mee gebaat. De Voorz: Daarom zal ik, als nie mand een voorstel heeft, beginnen met de vergunningen tot veuten te beper ken. m. Verzoek van de heeren Pq. J. van Dixhoorn*te Axel en L de Muite Zaamslag om de Normaalschool aan te koopeu voor een Winter-Landbouw- curcus. Adressanten geven te kennen, dat zij met vele landbouwers verlangend uitzien naar meer uitgebreid en beter landbouwonderwijs, waartoe door het geven van meer uitgebreide winter- curcussen de mogelijkheid kan worden geopend dat zich thans in Axel de zeldzame gelegenheidvoordoet om daartoe aan te koopen het gebouw, waarin thans

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1