\o. 96. if oensdag 10 Maart 1920. 35e Jaar&t )n. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaan deren. el. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. i. COURANT. Dit blad verscnijnt eiken Diusd&s- en Vrijdaeravond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanaen 75 Centfranco per post 871/, Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Hr.56. - Poetbox ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regeis 50 Cent; voor eiken regei meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertenti&n worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdag voor middag ELF ure. Hofberichten. Q. M. de Koningin heeft met ingang an 1 Maart jonkvrouwe J. G. baro- lesse Sloet van Marxveld benoemd tot erste hofdame, belast met de opvoeding an Prinses Juliana. Tevens aanvaardde op dezen zelfden atum mejuffrouw A. E. Oosterlee haar unctie van gouvernante. sj. Oosterlee zal zich tevens be- asten met het onderwijs in de Fransche aal aan de Prinses. Jonkvr. L. P. v. d. Poll heeft bij het neerleggen van haar functie als Hr. Ms. lame du pallais honoraire, belast met ie opvoeding van Prinses Juliana, als klyk van de hooge waardeering eH irkentelijkheid van het Koninklijk echt- >aar, uit de handen van de Koningin iet versiersel van eeredame in de ïuisorde van Oranje ontvangen. Naar de N. Cri. verneemt, schonk M. de Koningin een belangrijke bij rage voor den zendingsarbeid der vangeli8che Broedergemeente te Suri ame De ex-keizer. Blijkens een door onzen gezant te lOnden aan Lloyd George overhandigd ntwoord der Nederlandsche Regeering ip het herhaald verzoek tot uitlevering van ex-keizer Wilhelm, blijft Nederland uie uitlevering weigeren, maar verklaart ,te Regeering op de meest formeele wijze aan de mogendheden, dat de Neder landsche Regeeriog in staat is ter plaatse En uwe moeder heet dus niet Tortosi ?c vroeg Fröben. Ik Roemde haar slechts Moeder, en nooit heeft ze met mij over hare vroegere omstandigheden gesproken. Ach, toeD ik grooter werd, was zij steeds 100 ziek Miju vader noemde haar slechts Laura, kn in de weinige papieren, die men na haren dood vond eo mij gaf, werd zy Laura vod Fortheim genoemd.. »Weluu U riï-p Fröben vroolijk uit, -dat is zuo helder als de dag. Uwe moeder heette Laura, Fortheim is niet inders dan Fortosi, dat de lieve vluch telingen veranderden, Tannensee heette die kapitein in Valencia, hij is uw vader, de overste Tannensee. En nog meer. Zeidet ge mij zelve niet, dat dit portret volkomen op uwe moedar gelijkt, en herkende mijn waarde Don Pedro in het oorspronkelijk portret niet zijne Donna Laura? Nu zijt ge niet alleen meer. Ge hebt ten minste een voortref- [elijken neef, Don Pedro di San Montanje Liger 1 O, hoe verheugd zal myn vriend lijn over die beroemde bloedvenwant ichap O God, myn taan L riep Joseph* alle afdoende voorzorgsmaatregelen te nemeD, welke noodig zijn teneinde de vrijheid van den ex keizer te kunnen onderwerpen aan de vereischte beper king. Zij vertrouwt dat deze verklaring welke bewijst, dat Nederland, rekening houdt met de gevaren welke de mogend heden duchten, de bezorgdheid der mogendheden zal wegnemen. Geen passen voor België. Tot veler onaangename verrassing hebben de Belgische consulaten in Nederland bericht ontvaugen, dat tot nader order geen visum meer op do passen voor België mag worden ver strekt. Omtrent de reden hiervan konden de consuls niets meedeelen, daar behalve dit telegrafisch bevel nog geen verdere gegevens waren verstrekt. Wel wordt gemeld, dat te verwachten is, dat deze maatregel slechts korten tijd zal duren. We stellen ons voor, dat wanneer op de Nederlandsche grensgemeenten even streng werd toegezien op de visa der passen, van de Belgen voor Holland, de maatregelen in België ook wel zouden verslappen. De katholieken en het vrouwen kiesrecht. Op last van don bisschop van Roer mond is Zondag in alle kerken van het Bisdom het volgende voorgelezen 1. Nu voortaan ook aan de vrouwen het kiesrecht is verleend, kunnen de katholieke vrouwen een machtigen in vloed op de verkiezingen doen gelden. smartelijk en verborg het gelaat in haar doek. Oobegrijpelijk kwam het Fröben voor, dat zij alles zoo geheel anders beschouwde als hij. Hij zag in dit alles Diets anders, dan de vreugde van Don Pedro, eene dochter zijnet Loura te vindon. Hij was rijk en ongehuwd, en gevoelde nog altijd de oude liefde voor zijne schoone nicht, zoodat Fröben ook eene schoone erfenis uit deze wonderlyke verhouding voorspelde. Hjj greep Josephe 's hand eD trok die van hare oogen. Zij ween de bitter: »0, ge keot Faldner slecht,* zeide zij, »als ge denkt, dat deze vei moedens hem eene blijde verrassing zulleD zijn Gij weet niét hoe wautrouweod hij is. Alles moet maar zijn gewonen gang gaan, alles moet geschikt en ordelijk zijn, en al wat buiteugewoon is, haat hij uit het diepst zijner ziel. Ik moet het, ging zy niet zonder bitterheid voort, »als eene geoade beschouwen, dat de rijke, aan zienlijke man mij huwde, dat hij tevre den was met de weinige documenten die ik hem betreffend mijne familie geven kon. Moet ik uiet,« zeide ze heviger weenende. »moet ik niet nog dagelijks hooren, dat hij zich had kunnen verbin den met de aanzienlijkste familiën, dat hij de eene of andere freule had kunnen huwen Zegt hij niet tot mij, telkens als hij boos op mij is, dat mijn adel nieuw is, dat men van het geslacht mijner 2. Zij mogen zich niet laten ver leiden door Onafhankelijke», Liberalen en Socialisten, die alle pogingen zullen aanwenden om hare stemmen voor hunne lijsten te winnen. 3. Zij mooten overtuigd zyn, dat het bare heilige plicht is op de lysten der katholieke kiezersorganisatie te stem men om aldns de katholieke zaak in Nederland te bevorderen. 4. Daarom moeten alle stemgerech tigde vrouwen zich aansluiten by de Katholieke Kiesvereenigingen, waarin zy ook de noodige politieke voorlichting zullen ontvangen. 5. De Katholieke Vrouwenbonden zullen èn bij de organisatie der vrouwen in de Katholieke Kiesvereeniging èn bij do politieke voorlichting der vrouwen de helpende band bieden. 6. Wij hopen dat onze geloovige vrouwen particuliere belangen en eigen inzichten zullen laten varen voor het algemeen belang, dat ook het hare is de zegepraal der katholieke beginselen. Verder verzoeken wy de Heeren Geestelijken met de Besturen der Katho lieke Kiesvereenigingen en der Katho lieke Vrouwenbonden krachtig samen te werken, óm zoo spoedig mogelyk de politieke organisatie der vrouwen tot stand te brengen en haar de noodige voorlichting op politiek gebied te laten gaven. De projeetielen op Goes. De heer De Savornin Lohman heeft aan de Regeering de volgende vragen gesteld Op 22 December 1917 zyn des moeder in het geheel Diets weet en dat zelfs eenige Tannensee's in Zwitserland het Von afgelegd hebben en kooplieden geworden zijn Eerst nu ging den jongen man een verschrikkelijk licbt op. »Io een huis des ongeluks, in een ongelukkig huwelijk ben ik dus gekomen,* zeide hij tot zicbzelven. »Acb, niet uit liefde heeft zij hem gehuwd, maar uit noolzakelijk- heid omdat zij alleen stond. En Faldner, zoover ken ik hem wel, heeft haar ge nomen, omdat zij schoon was, omdat hij mot haar zou kuuneD schitteren. Die ongelukkige vrouwEn de barbaar verwijt haar haar ongeluk, doet haar gevoelen, wat zij hem verschuldigd is Een gemengd gevoel vso misnoegdheid op zijnen vriend en medelijden met, eD achting yoor de schoone ongelukkige vrouw, trok hem tot haar aan. Hij kuste hare hand en trachtte haar moed en vertrouwen in te spreken.* Beschouw dit alles als niet gesproken,* zeide hij >ik zie dat het u smartwat nut heeft het dan voor Faldner? Laten wij hem mijne dwaze vermoedens verzwijgen, die bovendien tot niets kuoaen leiden.* Josephe zag hem bij deze woorden ver wonderd aan de tranen verdwenen uit hare wijdgeopende oogen en Fröben meende een zekeren trosch op haar ge laat te zien. «Mijnheer,* zeide zij, en hare gestalte scheen zich hooger op te richten, «ik kan onmogelijk gelooven, dat hot u avonds te 10s/a uur zeven projoctielen uit een vliegmachine geschoten op de ■tad Goos, tengevolge waarvan niet alleen verschillende perceelen, alsmede een beurtvaartuig in de haven zijn beschadigd, maar ook een ingezetene is getroffen, die den 25sten d. a. v. tengevolge van de bekomen wonden is overleden. Is het juist, dat uit het van Regee- ringswege ingestelde onderzoek is gebleken, dat de scherven van die projectielen vnn Engelschen oorsprong zijn Zoo ja, heeft de Engelsche regeering haar verantwoordelijkheid voor het bovenbedoelde feit erkend, on kan, ia dat geval, de Regeering meedeelen, hoever de verhandelingen daaromtrent zyn gevorderd, en wanneer op nitbeta ling der schadevergoeding mag worden gerekend De beantwoording dezer vragen zal voor ons Axelaren al niet van minder belang zijn, dan voor Gees. Het zon ook een aardig douceurtje zyn op onze gemeenterekening, als de kosten aan den gashouder enz. welke door den bomaanslag werden veroorzaakt, ver goed mochten worden. De nieuwe Brandstoffendistribntie. De Ryki-Kolendistributie heeft de distributie- en rantsoeneeringsregelingen voor huisbrand alsmede-de prijsregeling voor het nieuwe distrihutiejaar, het welk 1 April a.s. aanvangt, aan de BraEdstoffencommissies doen toekomen. De regeling verschilt zeer weinig van de thans geldendeenkele ernst is, wat ge daar zeidetweet, in allen gevalleD, dat de gade van Baron Von FaldDer geen geheim met u deelt, dat haar echtgenoot niet mag weten. Bij deze woorden had zij het theeblad onzacht van zich afgestooten, was opge staan en met een lichte buiging verliet zij den verbaasden gast. Fröben wilde haar nasnellen, haar vergiffenis vragen voor hetgeen hij gedaan had, wilde alles weer goedmaken, maar zij was reeds door de deur verdwenen, eer hij genoegzaam tot zichzelven gekomen was om van de sola op te staaD. Mis noegd ging hij in den tuin en wist niet of hij vertoornd moest zijn op zichzelven, of op de gevoeligheid der dame. die hem wat te sterk toescheea. Maar, zooals het in dergelijke gevallen altijd gaat, zijn onstuimig bloed werd lang zamerhand rustiger en zijn geest herkreeg de noodige kalmte om over alles na te denken. En nu vond hij veel, dat Josephe tot verontsohnldiging strekte «Zij bemint hem niet,* zeide hij bij zichzelven, «wellicht behandelt hij haar ruw en toont zich meer beer dan echt genoot. Zij werd bewogen, toen ik met haar sprak over hooger leveosgenot. Ik zag boe ze Bchrok, toen ze zien aan mij verraden had, toen ze liet bemerken welk een gemis zij gevoelde, zelfs te midden van alle uiterlijk gelnk. WonU vervolgd.)

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1