93. Zaterdag 28 Februari 1920. 35fc «laari fV Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. V Dit blad verschijnt eiken Dinsdas- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Cent; franco per post 871/» Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Mr. 56. - Poetbox 6. AD VERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor alken regei meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht., uiterlijk tot Dinsdag- en Vrfldagvoormiddag ELF ure. Nederland- België. Zooals men weet is België met Nederland nog steeds aan- het onder handelen over de wijzigingen van het contract van 1839. De groote Bondge aooten van België hebben gezegd, dat het die zaken zelve met Nederland in der minne moest schikken en dus is men nog bezig om te halen wat me» krijgen kan. Id de oogen der annexi- onisten is dat natuurlijk nooit genoeg en zoo valt er nog al eens een hartig woordje over het bevoorrechte Neder land. Vooral de dagbladen „Soir" en .Nation Beige" werpen scherpe kritiek, op het outwerp-verdrag tusschen België en Nederland en vinden dit ten op zichte van ons land veel te slap. Volgens een Brasselschen correspon dent van het „Hbld." doen echter de Buitenlandsche commissies in Kamer en Senaat een veel rustiger geluid hooren. Volgens Segers voert de nieuwe overeenkomst belangrijke verbeteringen op 12 punten in. De quaestie van de Wielingen onder meer is opgelost op een wijze, die de toekomst van Zee- brugge verzekert. Ook het Schelde- regime wordt ten voordeele van België verbeterd, op welken stroom vrije vaan zonder eenige belemmering wordt toegestaan. De quaestie of oorlogsbo dems ongehinderd de Schelde zullen mogen gebruiken kan in een econo misch verdrag niet worden geregeld, en blijft derhalve voorbehouden. By het ontwerp verdrag wordt eveneens het beginsel gehuldigd, dat de Schelde derwijze zal worden onderhouden, dat groote schepen Gent kunnen bereiken. Dit achtte Segers een groot voordeel. Een ander voordeel ligt in 't feit, dat een gemengde commissie wordt inge steld om de quaesties te regelen die met de Schelde in verband staan. Antwerpen en omtrek is echter aan het gezag van die commissie niet onderworpen. Besloten is, dat bij verzanding België de noodige coupures et geulen zal mogen aanbrengen zonder toestemming te moeten vragen aan Holland, dat ook geen medezegginsschap zal hebben in zaken, die het Belgisch gedeelte van stroom aangaan. Tot heden had Nederland het recht zich te bemoeien met de Schelde tot St. Marie. Holland heeft bovendien zijn veto recht prijsgegeven, terwijl in spoed- eischende gevallen of bij weigering van Hollandsche zijde het gerezen geschil door scheidsrechters zsl werden beslecht. Ook is de loodsdienst op de Schelde derwijze geregeld, dat 85 procent van den dienst, die voorheen Nederland ten goede kwam, voortaan door België zal worden verricht. Een zelfde regeling als voor de Schelde wordt voorzien, voor het kanaal Terneuzen-Gent. De wateraftapping die thans vier kubieke M. bedraagt wordt 'tot 25 verhoogt. Enkele voor- deelen op visscherijgebied komen daar nog by. Men heeft daarom Whist, Boston, Faro en dergelijke spelen overgelaten aan de oude heeren en eenige dames die geene gesprekken voeren kunnen. In Frankrijk spelen wel is waar heeien van twinti tot dertig jaar in gezelschap. Dat zij echter slechts die armzalige kerels, die zich gevormd hebben naar een Engel schen dandy of die zelve gevoelen, dat zij de kennis missen, zoo noodig otn een gesprek te kunnen voeren. Sedert men nu, hetzij in grooter of kleiner kring de zoogenaamde conversatie voert, dat is om den haard of, in Duitschland, o de sopba schaart, daarbij thee drinkt e ongemeen geestige gesprekken voert, zijn de vrouwen blijkbaar van het rechte pad afgeraakt.» »Neem me niet kwalijk, maar ge zijt toch al te streng. Hoe zouden dan »Laat me uitspreken,» vervolgde Fiöben in vuur, terwijl hij zander het te weten de haud der schoone vrouw in zijne handen nam. >Eene dame der zoogenaamde groote wereld ontvangt iedere week één avond bezoek. Zesmaal in de week gaat ze uit, In zulke gezel schappen komt hoogstens bet jonge olkje een keer of wat, uitgezonderd op groote bals, die zelden voorkomeo. De overigen, heeren en dames, spreken met elkander. Er zijn nu bizonder beschaafde, werkelijk geestige manneD, die bij mannen stil en vervelend, bij vrouwen bizonder onderhoudend en spraakzaam zijn en eeD rijkdom van maatschappelij ke beschaving en algemeene' Jtennis bezitten, die een ieder verbaasd doet staan. Het is geen jjdeiheid die deze mannen levendig en bespraakt maakt, het is het gevoel, dat het belangwekkende hunner kennis meer geschikt is voor vrouwen dan voor mannen, daar deze laatslen meer stelselmatig zijn en hoogere ei8chen doen.» »Goed, ik kan me zulke manneD den ken maar verder *Door zulke mannen krijgt het gesprek meer beteekeüisvrouwen, en vooral geestige vrouwen, zullen zich onder elkander niet zoo levendig onderhouden dan wanneer er al is het ook maar een enkele man als getuige of scheidsrechter bij tegenwoordig is. Wanneer slechts door zulke mannen allerlei leerzaams en belangwekkends op het tapijt gebracht wordt, worden de vrouwen onnatuurlijk opgewooden. Om een woord mede te kunnen spreken, om als geestig en be schaafd beschouwd te kunnen worden, moeten zij alle zeilen bij zetten om eeu rijk aandeel toe te voegen aan den vloed van gedachten waarin het gezelschap Verder is aan België toegestaan een kanaal te bouwen tot verbinding van Maas en Moerdijk en van Maas en Ryn ever Venlo. Gedurende neven jaar heelt België het recht de Fransche booten over Dordrecht te loodsen om aan Antwer pen de klandizie te verzekeren van het verkeer ep Straatsburg. Holland verbindt er zich toe, geen taks te vestigen op Belgische schepen, noch voor schepen, di® uit Holland naar België of uit België naar Holland gaan of een minder voerdeelig regime in het leven te roepen dan voor Hollandsche bodems. Alsdus, zeer beknopt de voorstellen, welke het verdrag voor Belgie biedt. Na deze uiteenzetting volgde echter de scherpste kritiek. Helleputte zeideOp economisch gebied is alles geregeld, niets op poli tiek gebied. Te dien opzichte kunnen wij alleen betreuren dat onze bondge noeten ons in den steek hebben gelaten. Het is ons een ontgoocheling geweest. In werkelijkheid waren Frankrijk en Eugeland er meer voor bezorgd goede betrekkingen met Nederland aan te knoopen, dan ons te helpen en recht te doen wedervaren. De socialistische annexionist Louis Piérard was nu al mat eeu van oor deel, dat tusschen beide lauden betore verstandhouding noodig was, in België's belang en in het belang van den wereldvrede, wat algemeene instem ming uttlokte. Piérard voegde daaraan toe, dat de neutralen zich offers zouden moeten getroosten. Belgie heeft er wel gebracht, en daarom was het noodig te weten, of de politieke belan gen in het verdrag naar behooren zullen worden geregeld. Van den anderen kant betreurde hy den tegen slag met Limburg. Van meer dan een zijde werd in de commissie de meaning uitgesproken, dat België al minder en minder te verwachten heeft van zijn bondaenoo- ten. Naarmate de herinneringen aan de romantische oorlogsperiode, zooals een lid zei, verbleeken, zullen Engeland en Frankrijk zich minder en minder voor de Belgische belangen in spannen. Hijmans sprak daarop zijn overtui ging uit, dat België's vriendschap voor Holland reëel en trouw moet wezen op het oogenblik, dat zijn nieuwe statuut België onafhankelijk en vrij maakt. De onderhandelingen zijn intusschen nog niet geëindigd en naar „De Tijd" schrijft,".moet zelfs nog geenszins volle dige overeenstemming verkregen zya over het nieuwe tractaat, hetwelk nu reeds zoo lang wordt voorbereid. Ook vroeger zijn dergelijke be richten in de pers gelanceerd, welke later voorbarig bleken. Op een paar punten schijnen de partijen nog vierkant tegenover elkan der te staan en niemand kan voorzeggen, of op een spoedige toenadering valt te rekenen. „De Tijd" raadt aan om geen stellige meeningen over den inhoud van het nieuwe tractaat te vormen, alvorens dit officiëel wordt gepubliceerd. zich baadt. Maar, neem'mij niet kwalijk ,deze bron is spoedig uitgeput; verbeeld u eens, den ganschen winter lang iedere week zeven avonden geestig te moeten zyn. Welk eene kwelling!» >Neen, neen, gy maakt het te erg gij overdrijft »Neen, zeker nietik zeg slechts, wat ik gezien, wat ik zelve beleefd heb. Sedert in dezen tijd zulke conversatie de mode geworden is, worden de meisjes geheel anders opgevoed dan vroeger. Die arme schepsels, wat moeten ze niet al leeren van hun tiende tot hun vijf tiende jaar Geschiedenis, aardrijkskunde plantkunde, Datuurkande, ja zoogenaam de hoogere teeken en schilderkunst schoonheidsleer, letterkunde, om nog niet te spreken van zang, muziek en dans. Deze vakken leert de man ge woonlijk eerst na zijn achttiende of twintigste jaar goed verstaan# hij leert ze van lieverlede, dus grondiger; hij leert veel uit zichzelven, weet dus alles beter te pas te brengen en komt hij op zijn drie en twintigste jaar of later nog iu' de wereld, dan bezit hij, als hij ook maar ten halve eenige levenswijsheid en ervaring heeft, eene groote zelfstandig heid, Maar het meisje? Ik bid u! Als zulk een ongelukskiod op haar vijf tiende jaar volgepropt met allerlei keu nis en kunst in de groote wereld komt, hoe wonderlijk moet haar dan in het eerst alles toeschijnen 1 Ze wordt, al is haar eenzaam kamertje haar veel liever, zonder genade iu alle kringen medege- sleept, zij moet schitteren, babbcleD, hare kennis uitkrameo, en hoe gauw zal zij daarmee ten einde zijn Gij lacht Hoor verder! Nu heeft ze geen tijd meer om hare schoolkennis uit te breiden. Weldra zullen haar nog hoogere eischen gesteld worden. Ze moet, evengoed als de anderen mede kannen spreken over kunst en letterkunde. Den gausciien dag lang verzamelt zij alle mogelijke kunst beoordeelingen, leest courauteu om éeu oordeel te kunnen vellen over het nieuwste boek, en iedere avond is eigen lijk een examen, een school voor haar. Ze moet dan op de juiste wijze vertellen wat ze geleerd heeft. Dat een man van echte beschaving, van ware kennis, gruwt van zulk gebabbel, van zulke haltheid, kunt ge licht begrijpeD. Hij zal deze kwade gewoonte eerst belache lijk, naderhand gevaarlijk vinden en een vloek uitspreken over deze overlading, welke de vrouwen uit haar stillen kring rukt en ze tot half mannen maakt, ter wijl de mannen haltvrouwen worden, als zij zich gewennen, alles te bcsprekeu en te bekletsen naar de wyze der vrou wen. Hy zal voor edeler vrouwen die huiselijke stilte terugwenscbeu, die een zaamheid, waarin zo iu alleu gavalia heerlijker schitteren, dan in zulke geesti ge kringeD !c Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1