Gemengd Nieuws. en mag niemand onderschatten. In de ontreddering van Europa zoo zei Z.Ex. is de Bond een goed aanknoopings- en verzamelpunt. Wat sou er op het oogenblik van Europa zyn als de staten dat verzamelpunt niet venden Deze vraag van den minister was treflend juist. Z§ bewijst de waarde van den Bond. De minister h6eft de hoofdbeginselen van den Bond nog eens uiteengezet. Die zijnhet vaststelien van bepaalde regelen voor samenwerking en het ge meenschappelijk optreden (door econo- mischeu boycott ot militaire actie) tegen het lid, dat ze overtreedtverder de entwikkeling van de arbitrage-politiek bij geschilleneindelyk het streven naar beperkte bewapening. Al deze punten heeft de minister nog eens be sproken. Aan een eventueel gemeen- schappelijk optreden tegen een bepaal den staat is geen natie materieel ver plicht mede te werken, aangezien zulk een verplichting nergens in het Verdrag staat. Maar tot onze vreugde veegde de minister er dadelijk by er is wel degelyk een moreele verplichting. Al thans in bepaalde gevallen. Erkentenis van moreele verplichtingenziedaar inderdaad een drijfkracht van den Bond. Die drijfkracht zal zich ook moeten openbaren ten aanzien van de beperkte bewapening. De Bond verklaarde de minister kan niet dwingend een beperkte bewapening opleggen, maar bet is wel degelijk de bedoeling om er tee te komen en de leden zullen dat als een zedeljjke verplichting moeten aanvaarden. Dat is een eisch van goede trouwriep de heer Van Karnebeek. Wat onze onzydigheid betreftin het geval van een „geoorlootden oorlog" (voor ons gevoeleen contra dictio) tusschen eenige landen, dus als de verplichte arbitrage is mislukt, zal ieder laud neutraal kunnen blijven, zoo zette de minister nog eens uiteen. Prijsgeven van onzijdigheid heeft alleen plaats in het geval van den „ongeoor- leefden oorlog", das wanneer een land het Verdrag overtreedt. Dan zal tegenover dien overtreder de Bond optreden, dan is geen enkel land meer onzijdig al vloeit daaruit neg niet voort, dat ook allen aan de gemeen schappelijke actie tallen en moeten deelnemen. In wat de deertocht kwestie betrefteen land zal alleen verplicht zyn doortocht te verleenen wanneer er een beslissing van den Baad aan voorafgaat, aan welke beslis sing het betrekken land moet kunnen meewerken. Volgens den minister is de toelating der enkele ryken een kwestie van tyd. En al mocht anderzijds Amerika niet toetredeD, dan nóg moet Nederland zich wèl aansluiten. Dat is in ons eigen belang. Dat is ook in het belang van de thans neg uitgestotenen, voor wier toetreding gewerkt moet worden. Behalve het wetsontwerp heett de Kamer ook nog aangenomen de motie- Dresselhuys waarin enkele wenschelyk- heden worden uitgesproken, alskrach tige bevordering van verplichte arbi trage, oprichting van een Permanent Hof van Internationale Justitie, ver- mindering van bewapening krachtens internationale overeenkomst, toelating van alle beschaafde staten en mede zeggenschap van Nederland bij belang rijke beslissingen, die ook ons land raken. Alleen de revolutionnairen waren tegen deze motto. Onze vertegenwoor digers vinden in deze beslissing dus al aanstonds een richtsnoer. Bn zoo zal dan ook de vlag van Nederland komen te wapperen van het Volkenbonds-gebouw. UitToer vun vee. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat de dispensatie van het uitvoerverbod van leveude runderen, onder de bij de desbetreffende beschik king gesteide voorwaarden ook zal gelden voer fokstieren. Opening der Jaarbeurs. Gisteren is te Utrecht de 4e Nederl. Jaarbeurs officieel geopend in tegen woordigheid van een groet aantal ge- noodigden, de Ministers van Binnenl. Zaken, Landbouw en Arbeid, de voor zitters en vele leden der beide Kamers. Het aantal inzenders op deze jaar beurs is kleiner dan het vorige jaar, maar bedraagt toch meer dan in het tweede jaar. Er zyn er ongeveer 1100. Dit getal gezien in het licht van dezen tijd mag niet ongunstig genoemd worden. Allereerst dient er op gewezen, dat een monsterkamer die in 1919 aan huur f 375 kostte, nu 500 moet opbrengen. Het bestuur van de Jaarbeurs heett voorts gemeend in dezen tyd van malaise de propaganda voorzichtig te moeten hanteeren. Stoompont voor Zeeuwsch Vlaanderen. In de M. v. A. op het afdeelingsver- slag der Eerste Kamer inzake de be grooting van Waterstaat, verklaart de Minister zich bereid tot het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid van een verbinding met stoomponten van Zeeuwsch-Vlaanderen met den spoorweg VÜBsingenRoosendaal. M. Crt. AXEL, 24 Februari 1920. In den nacht van Vrydag op Zaterdag is alhier weer vlas gestolen by dhr. W. K., Buitenweg alhier. Door inklimming heett men zich, terwijl K. afwezig was, toegang verschaft in de schuur eu daaruit een 150 Kg. gezwingeld vlas ontvreemd. Waar tegenwoordig zoo velerlei men- schen in vlas handelen is het zeer moeilijk om de daders te ontdekken. En dat bet een voordeelig zaakje is blijkt wel hieruit, dat op verschillende plaatsen diefstallen van vlas voorkomen. Zoo hoorden we van ongewenscht bezoek by dhr. P. Vaele te St. Jansteen, waar van intussehen de vermoedelijke daders gearresteerd zyn, en by Gebr. De Waele, waar de bezoekers door geweervuur werden afgeschrikt. Door het bestuur van de stthiet- vereeniging Prins Maurits" alhier werd Vrijdagavond in het hotel „Het Galden Vlies", by den heer J. J. de Lozanne in het openbaar bij enkele iuschryving aanbesteed Het aanleg gen van een schietbaan voor bet schieten met scherpe patronen in drie perceelen. Inschrijvers waren: a. TimmerwerkH. vau Luijk 1395A. van 'tHoff eu A. P. Butler 1290. b. Metselwerk: P. de Jonge 550 J. A. Leasen 510. c. GrondwerkJ. den Engelsman 634 M. Mieras 575 J. Fermont 510. Alltea ingezetenen hadden het recht tot inschrijving. Behoudens nadere goedkeuring werd het timmerwerk en het grondwerk aau de laagste inschrij vers gegund. Het metselwerk werd aangehouden. Zaterdag werd bij dhr. M. A. Koole alhier ten overstaan van mr. A. H. Lydsman, notaris te Hulst en ten verzoeke van den heer G. Vogelvanger, grondeigenaar aldaar, geveild een partij bouwland, groot 10.6L.57 H.A. (pl.m. 19 gemeten) in 4 kooper, waarvoor in totaal werd geboden 14000. Het land werd niet toegewezen. De heer J. J. van Cruiuingen, tijdelijk ouderwijzer aan de Chr, school alhier (Nieuwstraat) is benoemd als zoodanig aan de bijzoudere lagere school voor Chr. volksonderwijs te Sliedrecht. Doof den gemeenteraad van Koe wacht is bepaald, dat behoudens goed keuring der militaire overheid, dit jaarin de maand April weer een jaarmarkt zal gehouden worden voor paarden en ander vee. Naar aanleiding vau een J, verzoekschrift van verschillende her bergiers werd met 4 tegen 3 stemmen besloten alsdan verlof te geven tot dansen, alsmede op de vastgestelde kermisdagen in het dorp en op de buitenwijken. Men meldt uit Hulst Hofsteden en landerijen, gelegen in deze streek en toebehoorende aan Belgische eigenaren, worden tegenwoor dig weer verkocht. De oorzaak ligt voor de handde verkoop geschiedt in Hollaudsche guldens -en elke gulden is circa 5 trancs, tegen vroeger ruim 2. De verkoopet ontvangt dus ongeveer 21/» keer zoo veel inincs als bij een normalen koers. M. Crt. Zaterdagnamiddag arriveerden te Ter Neuzen weder een aantal Ween scbe kinderen. Het leek dat deze er over het alge meen meer achterlijk uitzagen, dan die welke met een vorigen trein arri veerden. Te Weenen is het gedurende de laatste weken nog erger geworden dan het was. De rantsoenen worden steeds kleiner. Gisterenmiddag werd de werk man C. Scheele, iu de Zeeuwsch- Vlaamsche brikettenfabriek, te Ter Neuzen, door de machine bij zijn kiel gegrepen en eenige malen rond ge slingerd. Op zyn hulpgeroep kwamen mede-werklieden spoedig ter plaatse en stopten de machine. Toen bleek, dat de ongelukkige eenige ribben gebroken bad. «Hij is naar het zieken huis overgebracht, warr bleek, dat zijn toestand, naar omstandigheden rede ly k is. Tem. Crt. Seen schadeloosstelling. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Schaper betreffende toepas sing der Vuurwapenwet 1919 ten opzichte van twee broodjagers te Axel heeft de minister van Justitie als volgt geantwoord „Het is deu minister ba onderzoek gebleken, dat inderdaad aan twee personen te Axel, vader en zoon, door deu burgemeester van Axel eenige maanden geleden geweigerd is een machtiging tot het voorhanden hebben van een vuurwapenwaarschijnlijk betreft dit dezelfde personen als in de vraag bedoeld, doek daarin niet met name genoemd. ia booger beroep heett de commissaris der koningin in de provincie Zeeland die weigering bevestigd. Volgens het oordeel van den minister steunen deze beslissingen op juiste gronden. Overigens merkt by op, dat bij over de commissarissender koningin in deze. geenerlei zeggenschap heeft waar die autoriteiten ter zake zelfstan dig in hoogste ressort hebben re beslissen. Iu verband met het in de vraag vermelde omtrent de omstandigheid, dat de vader 38 jaren met jagen den kost verdiende, zij het den minister veroorloofd op te merken, dat die per soon volgens ambtsberichten lichamelijk tbaus absoluut ongeschikt is om nog met jagen den kost te verdienen en met het oog op zijn inwonende zoons ruim voldoende in komen heeft tot onderhoud van bet gezin. De inbeslagneming op 9 Augustus 1919 van eenige jachtgeweren op een der bedoelde twee personen is niet door den burgemeester van Axel bevolen, doch had plaats door do marechaussee op grond vau het ver moeden vau een overtreding. Bij veroordeeleud vonnis van den kanton rechter te Neuzen van 31 October 1919 werd de teruggeving der geweren gelastdeze werd daarop bevolen door den betrokken ambtenaar van het O. M. op 19 November 1919. Zooals uit het op deze vraag gegeven antwoord blijkt, wordt naar de meeuing van den minister in deze van de Vuurwapenwet 1919 geenzins misbruik geaaakt. De burgemeester eu de commissaris der koningin hebben g«. heel binnen de grenzen hunner be voegdheid gehandeld, en tot het doen van eenigen stap bij die autoriteiten te. dezer zake zou dau ook voor des minister geenerlei aanleiding bestaan De minister betwijfelt alleen of di strafvervolging terecht is ingesteld. Hjj zal dat nader onderzoeken. Van een schadeloosstelling kan uiter aard geen sprake zyn." brach nadee const* jarige dorp bij he Het i het blikk kneu perzr autoc Het was de politie te Middelbun |e„gth bekend, dat zekere J. P., smid aldaat ^aari die reeds vroeger werd veroordeell wegens het onbevoegd uitoefenen de geneeskunde, er werk fan maakte vrouwen en meisjes te behandetoi voor niet nader aan te duiden zaken, Thans had hij zooveel bewijzen tegen hem, dat ae man werd aangehouden, die een volledige bekentenis aflegd» en aan de justitie is overgeleverd. Avp. De gemeente veldwachter vaa Haaksbergen was benoemd tot rijks veldwachter te Hengelo. Haaksbergea stelde er prij3 op hem te behouden, dus kwamen de vroede mannen met spoed samen en besloten het salaris van hun „beschermer" -te brengen oi /2000 per jaar het maximum da! hij bij de Rijksveldwacht kon behalen, Gevoelig voor zooveel waardeering, heeft Dekker - zoo heet de begeerde vooh zijn benoeming te Hengelo bedankt. By onge< aangi deed moor I rechi vero< 15 ja Te werd nietij plich een veroi Enge landi het i Er daar gewc zoo het dat gehe Lon< door Uit al i minf Ho Theo Te Heerlen is weder een Duitscher gevangengenomen, verdacht van hat plan om bolsjewistische propaganda te voeren in dp mijnstreek. Verschillende verdachte vreemdelingen siju over de grens gezet. Naar we uit zeer betrouwbare bron vernemen, zijn op het raadhuis te Stryp (Eindhoven) van de ingeleverde wapenen verscheidene revolvers, buk sen en Gunbelloopsjachtgeweren gesto len. Tweemaal reeds moet het zijn veorgekomen, dat het slot van wapenkamer verbroken werd. Ook in het naburige Stratum (gem. Eindhoven) moet een aantal wapenen ontvreemd zyn. Tel. Te Breda ontstond Zatermiddajl Laq» terwijl het werkvolk afwezig wasJ ^dr7i brand iu de bewaarplaats van vatenl$c^,( inhoudende vet en olie der zeepzieder™ 20 j. van de firma De Fraiture en Co., aldaar.Ij-, j' De brand liet zich hoogst ernstig®17' aanzien en door de aanwezigheid derK*°b licht ontvlambare stoffen en doordat' de zeepziederij grenst aan een tabaks pakhuis. De brandweer wist de belen dende perceelen te behouden. De zeepziederij brandde grootendeels leeg. De directeur verwacht dat het bedrijf niet lang zal stiiliggen. Ia het rijksmagazijn voor de ver vaardiging van postzegels en anderei waarden te Haarlem is een belangrijke ontvreemding aan het licht gekomen. In vereeniging met de Amsterdamsche poiitie is door de Haarlemsche recherche aangehouden een expediteur bij posteryen eu telegrafie, werkzaam in genoemd magazijn. Gebleken is dat er op verscniliende tydstippen tot een gezameüjke hoeveelheid van 20,000 briefkaarten is ontvreemd ten uadeele van het Rijk. Elthonderd briefkaarten zyn te Amsterdam in beslag genomen. De expediteur is ter beschikking vau de justitie gesteld. Te Numansdorp werd het zoontje van M. H., dat op bezoek was by den molenaar B. W. en een kijkje nam op den molen, door een der wieken ge grepen en over de leuning van den omlooD geslingerd. Het jongetje kwam terecht op het dak van een schuur en' viel vandaar op den grond. Bewuste loos werd het kind opgenomen. Direct ontbood men dr. Fiobib, die hem by- van de 1 19 j G< Pieti Broe Jose !0. Loui Aug Hooi Julii PhiL Lud Tan vau ueln Alo\ 1 ren Aug Col» tui Cori 11?i- Des Jose Leoi van Looi Prai Mar Ridt Fer! Mar Lud Ren U»u

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 2