n, So. 92. Woensdag 25 Februari 1920.35e «laarg. 1 ilL IJ IJ Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - AxeL Buitenland. FEUILLETON. VS, fin, Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Cent; franco per post 871/» Cent. I Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Mr. 56. - Postbox 8. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Centvoor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrtjdagvoorrtiiddag ELF ure. Duitschland bankroet Het schynt wel, alsof da Duitsche egeering inziet dat met den val van iet Duitsche rijk, den ondergang van de laar overwinnende volken onvermijde- jjk is en zij daarom moed schept om 3 dreigen, als de Eutente-mogendhedeD lijven volharden in hun eischen. Ivertuigd van de onmogelijkheid van 4e inwilliging der eischen en van. den indergang van Duitschland, indien de veroveraars bij die eischen blijven, teggen de Duitscbers waarschijnlijk: dan maar zoo gauw mogelijk. Eu daaruit is het te verklaren, dat zij zelve eischen gaan stellen voornamelijk aan Frankrijk en aan Engeland en dreigen met ineenstorting. Als zooda nig ten minste beschouwen we de nota, welke de Nieuwe Courant publi ceert, en die de Duitsche regeerin» aan de regeeringen van de gealliöerde (D geassocieerde mogendheden zal zenden. Met het oog op een aanstaand Staats bankroet in Duitschland en als eenig middel hiertegen, zegt de regeering van het eertijds machtige rijk voorloo- pig de ten uitvoerlegging van alle economische vredesverdragsbepalingen op en, in geval de Entente hiermede geen genoegen nemen mocht, wordt verzocht geheel Duitschland militair te bezetten en overal in den lande het burgerlijk bestuur over te nemen teneinde het land en geheel West Europa tegen het dan over het weer loos en bankroete Duitschland onver mijdeljjk losstroomende Bolsjewisme te verdedigen. Mocht de Entente bin nen acht dagen na het verzenden der nota zich niet bereid hebt en verklaard genoegen te nemen met de opschorting van alle schadevergoedingsplichten egens Frankrijk en Engeland, dan zal de Duitsche regeering na die acht dagen het staatsbaukroet afkondigen, de aflossing en delging der leeningen staken, geen papieren geld van het Ryk meer inwisselen, ambtenaren en werklieden niet meer betalen en al het rijkseigendom in de afzonderlijke bondsstaten aan de betrokken Duitsche landen overlaten als schadeloosstelling voor hun aanspraken op het Rijk. De Nieuwe Courant teekent bij de door haar gepubliceerde nota, die nog niet verzoaden is, maar waarvan het Haagsche blad de slechts a.s. ver zending meldt, aan „Sedert wij deze nota lieten publi- ceeren is er aanleiding voor ons ont staan om te twijfelen of zij in dezen vorm inderdaad zal worden verzonden. liet exemplaar dat op onze schrijf tafel woei is waarschijnlijk een concept ter vergadering van financiers Berlijn besproken en het zou ons niet verbazen, indien dit concept vóór de verzending belangrijk werd gewijzigd." 251. Opeens kreeg hij er een in het oog die Falders eigen verloving aankondigde Hij las de sièrlijk gedrukte woorden »Vrijheer F. von Faldner en zijne bruid Jo8ephe von TanneDsee.* «Von Tannenseel* Als een bliksem straal helderde deze naam de duistere [gelijkenis op, die bestond tusschen de gade zijns vriends en zijn dierbaar por tret. Hoe P Is zij wellicht de dochter van die Laura, welke mijn goede Don Pedro heeft liefgehad? Welk een vreugde voor hem als dit zoo ware, als ik hem bericht kon zeoden van de verlorene! Vond hij niet in dit wonderlijk portret de treffendste gelijkenis met zijne nicht? Kan de dochter niet op de moeder ge lijken Toen hij de deur hoorde opengaan verborg hij haastig de kaart, keek om en Josephe kwam binnen. Was het 'c sierlijk morgengewaad, dat hare teedere gestalte omsloot was het daglicht haar nog gunstiger dan het lamplicht? Op dit oogenblik scheen zij hem nog onein dig veel bekoorlijker toe dan gisteren Hare lokken vielen nog los om haar Geen oorlogswinst- of Conjunctuur belasting t Minister De Vries heeft d.d. 19 dezer voorhoofd, de frissche morgenlucht had hare wangen licht gekleurd, zij wenschte hem zoo vriendelijk lachend goeden morgen toe, en toch moest hij zich op tfit oogenblik een dwaas noemen, want het scheen hem toe, dat hare oogen moe waren van het schreien. Zij noodigde hem uit met haar te ont bijteD. Zij vertelde hem, dat Faldner reeds met het aanbreken van den uitgereden was en haar had opgedragen hem te verontschuldigen. Zij sprak over de vele bezigheden, die hij heden voor nemens was te verrichten en die hem tot den middag zonden ophouden. »Zijn leven is vol zorgen en moeiten,* zoide zij; »maar ik geloot dat deze bezigheden hem tot eene behoefte geworden zijn.c «En gaat dit altijd du zoo?* vroeg Fröben «is er nu bijzonder veel te doen op zijne landgoederen Dak juist niet,* antwoordde zij, «alles gaat zijn gewonen gang. Dat gaat zoo sedert ik hem ken Hij is ouvermoeid in het werken. Deze lente en zomer is geen dag voorbijgegaan dat hii niet op het landgoed bezig was. Dan zult ge u wel dikwijls zeereen zaain gevoelen,* zeide de jonge man »zoo geheel alleen buiten en Faldner den ganschen dag weg.» «Eenzaam sprak zij op bevenden toon en bukte zich naar eene tafel, die op zijde stond en Fröben zag in den spiegel, hoe smartelijk hare lippen beet- aan de Tweede Kamer een schrijven garicht betreffende de Oorlogswinst belasting en de in October gehouden bdraadslagingen over wijziging en beëindiging daarvan, waarbij tevens ter sprake kwam de vervanging door een andere belasting van dien aard. De Minister zette uiteen dat de bezwaren zijn toegenomen tegen een invoering van een nieuwe belasting op buitengewone winsten. Ten eerste wegens de technische moeilijkheid tot het bepalen van de aanwezigheid en de mate der conjunc tuur (sterker bloei door de omstandig heden). Maar bovendien, en nog veel sterker, door economische bezwaren. De Centrale Rijken zijn na den vrede in een uiterst moeilijke economische positie komen te verkeeren. Ook de overige landen hebben tengevolge van den oorlog een tekort aan productie. Een en ander is van invloed op den toe stand hier te lande. Het is dus zeer wenschelijk, dat elders, maar ook hier, de productie zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd, de handel zoo levendig mogelijk worde. En de kans op buitengewone winsten is in vele be drijven verdwenen; in andere veel kleiner geworden. Onder die omstan digheden acht de Minister het onge raden, een belasting in te voeren, die van dergelijke winsten, zoo zij nog te behalen zijn, een aanzienlijk bedrag extra voor den Staat opvordert. Ten slotte merkt de Minister op, dat de opleving van handel en industrie niet behoort te worden belemmerd en het niet te ontkennen is, dat de nog den. «Eenzaam Neen zoekt de her inneriDg de eenzamen uiet op, en voegde zij er bij, terwijl zjj poogde te lachen «meent ge dan, dat de vrouw in een zoo druk huishouden ook niet zeer veel te doen en te bezorgen heeft Dan is men niet eenzaam, of men mag het niet zijn.* Men mag het niet zijn Arm schepsel dacht Fröben verbiedt uw hart u de droomen der herinnering die u in uwe eenzaamheid bezoeken, of verbiedt de hardvochtige vriend u, eenzaam te zijD In den toon waarop zij deze woorden sprak lag iets, dat haar lachen scheen tegen te spreken. «En toch,* ging hij voort, om zijne gedachten en hare woorden eene andere richting te geven, «en toch schijnen juist de vrouwen door de natuur uitdrukkelijk tot stilte en eenzaamheid geroepen te zijn tenminste bij die volken, welke in het algemeeu de grootste mannen beza ten, brachten de vrouwen den meesten tijd iD hare kamer door. Zoo was het bij de Romeinen en Grieken, zoo zelfs in de middeleeuwen. «Ik had niet gedaeht, antwoordde Josephe, terwijl haar oog onderzoekend op zijn gelaat rustte, «dat gij zulke voorbeeldea zoudtkunnen aan voeren. Gelooi mij, Fröben, iedere vrouw, zelfs de minste, ziet het deo man aan, nog voor zij de omgeving kent waarin hij leeft, of hij veel met vrouwen heeft omgegaan of niet. Eu onloochenbaar ligt altijd bestaande oorlogswinstbelasting zulk een belemmering vormt. Vandaar dan ook, dat hij, behalve om redenen die hem tot de indiening van het wetsontwerp tot afschaffing der oorlogs winstbelasting brachten, ook op de hierbovengenoemde gronden öp de voorzetting aer behandeling van dat ontwerp meent te moeten aandringen. Nederland en dn Volkenbond. Nu de Tweede Kamer zich met 59 tegen 5 stemmen heeft verklaard vóór aansluiting durven we gerust te voor spellen, dat Nederland zal toetreden tot den Volkenbond. We kunnen ons niet voorstellen, dat de Eerste Kamer, din nog beslissen moet, een andere houding zal aannemen, na de krachtige verdediging van het voorstel door den Minister van Buiten landsche Zaken. Voor 10 Maart moet de aanmelding geschieden, zoodat over enkele weken ons land deel zal uitmaken van den Bond der Naties. De rede van Minister Van Karnebeek heeft daartoe den doorslag gegeven. We knippen er enkele stukjes van uit Het ideaal, dat velen van den Volken bond verwachtten, zeide de Miuister, viel niet aanstonds te verwezenlijken. Is er al niet dadelijk een kring van broederschap ontstaan, een kring van staten is er toch zeer stellig. Wat in Parijs is geschied, is diteen basis gelegd voor internationale samenwer king, voor blijvend contact tusschen de volken. Er kleven fouten aan den Bond. Maar de goede dingen er in kan in zulk een omgang iets, dat die fijne takt, dat teedere gevoel geeft, om steeds als gesprek datgene nit te kiezeD, wat juist voor vrouwen deugt, wat ons het meeste aantrekt, een zekere wellevend heid, die eigenlijk aan geen enkelen man moest ontbreken. Gij zult mij dit te spoediger toegeven, als gij bepaald een deel uwer opvoeding aan mijn geslacht te danken hebt.* «Hierin is iets waars,* zei de jonge man, «en dit laatste wil ik toegeven, dat vrouwen minder invloed hadden op mijne denkwijze, uan op de wijze om mijne gedachten uit te drukken. Mijne betrekking noodzaakte mij in den laat- sten tijd veel in de groote wereld en* wel in dama8kringen te verkeeren. Maar juist ia deze kringen werd het mij eerst recht duidelijk, hoe weinig eigenlijk de vrouwen of, om mij beter uit te drukken, hoe weinig vrouwen in dit groote leven en drijven passen.* «Ea waarom «Ik zal het u zeggen, op gevaar af dat ge boos op mij wordt. Het is een schoone eigeaschap van den aieu ven tijd, dat men in de groote kringen beets ingezien, dat het spal eigeol' jk slee lts eene geveinsde ziekte of es:i uio ie dekmantel voor armoede van geest is. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1