^o. 90. Woensdag 18 Februari 1920. 35« Nieuws- en Advertentieblad 66 voor Zeeuwsch- Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Waakt FEUILLETON. De stakingen. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 877S Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Kr. 5«. - Podtbox ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regei meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-,«n Vrfldagvoormiddag ELF are. Waakt dubbel, zoo roeperi we onze landgenooten toe en dan bedoelen we met landgenooten niet de menschen, die over hun vaderland spreken als over een bloempotje met aarde dat de arbeiders hun eigen land kunnen noemen, maar dan hebben we het oog op menschen, die al hebben ze nog geen bloempotje aarde eigen, toch nog trotsch zijn een Vaderland te be zitten, waarin ze niet moeten bukken onder middeleeuwsche slavernij, zooals in Rusland, waar de communisten op menschen jagen, als op wild en den oorleg binnen bun land voeren evenals de grootste militairisteu voor de uit breiding van hun macht. 't Is waar, we hooren dagelijks, dat die praktijken ook door de sociaal democraten worden afgekeurd en zij de revolutie zoover van zich afwerpen dat er eigenlijk niet meer aan gedacht meest worden. Maar dat het gevaar toch niet heelemaal denkbeeldig is blijkt wel uit mededeelingen in het Hbld., volgens welke dezer dagen te Amsterdam een geheim Communistisch congres is ge houden ter stichting van een derde internationale. Aan de daarover bekend geworden bijzonderheden is het volgen de ontleend De ingenieur S. J. Rutgers te Amers foort, die eenigen tijd als ambtenaar der Soviet regeering in Rusland werk zaam is geweest, is door Lenin naar ons gestuurd, met de opdracht „daar iu dat rustige landje met eeu slappe 12) Hij bemerkte, dat de anders zoo tee- dere kleur harer wangen in een gloeiend rood was overgegaan. »Neen, dat is niet om nit te houden riep hij heftig »Josephe, hoe vaak moet ik u zeggen, dat Hufeland aan lieden van uw lichaamsgestel iedere al te sterke bewe ging streng verbiedt. Wat gloeit ge Ge zijt gewis weder een eind te voet gegaan en hebt u verbit en nu komt ge tegen beter weten in nog in den tuiD waar het reeds koel is. Voortdurend moet ik u alles herhalen, alsof ge een kind waart. Schaam u »Ach, ik wilde u slechts komen af halen,* zeide Josephe met bevende stem »wees toch zoo boos niet! Ik heb den ganschen weg gereden en heb het ook volstrekt niet warm. Wees toch niet boos »Uwe wangen sprekeD dit tegeD, ging hij knorrig voort. »Moet ik dan altijd tegen u preeken En uw doek hebt ge ook al niet om. Ik heb u im mers gezegd, dat ge dien zoudt omdoen als ge 's avonds nog in den tuin gaat, Waarom werp ik dan het geld weg voor zulke dingen, ais ge ze niet ge- reactie", de derde internationale uit te bouweD, en een Bolsjewistische confe rentie voor de West Europeesche landen en de Ver. Staten voor te bereiden. Bij dezen voorbereidenden arbeid werd hij geassisteerd door mevr. Henr. Roland Holst, dr. H. Gorter, dr. W. W. van Ravesteijo Jr., dr. A. Panne- koek en D. Wijnkoop. De conferentie werd bepaald op 3 Februari 1920 en volgende dagen. Aan deze geheime internationale conferentie is deelgenomen door verte genwoordigers van de communistische partij van Duitschland, Zwitserland, Ned.-Indië, Rusland, Engeland België, Hongarije, Amerika en Nederland. De zittingen werden afwisselend gehouden, o.a. ten huize van den heer Wijnkoop, op het bureau vau „De Tribune", en in een andere gelegenheid tenslotte is nog wat na vergaderd ten huize van den ingenieur S. J. Rutgers, te Amersfoort, die op de conferentie de Russische soviet vertegenwoordigde. Ala vertegenwoordigers van ons land uamen o.m. aan de conferentie deel: Mevr. Henr. Roland Holst, dr. Gorter, prof. Mannoury, dr. A. Pannekoek, de heer en mevr. Rutgers, Tjoan Siee Kwa en Augusta de Wit. De heer Wijnkeop fungeerde als voorzitter, gedurende één of meer zittingen waren als gasten aanwezig L. de Visser, H. Sneevliet, E. Bouwman, voorzitter van de Ned. (syndicalistische) Federatie van Transportarbeiders, ds. De Ligt, ds. Kruijt, lid van de Tweede Kamer en Heieen Ankersmit. De conferentie is gekomen tot de bruikt Mensch, het is om razend van te worden. Ge doet niet het minste om me genoegen te doen. Uwe eeuwig durende eigenzinnigheid sleept me nog ten grave. O, ik zou dikwijls »Och, vergeef me, Frans!* bad ze weemoedig terwijl dikke tranen haar oog uitrolden. »Den ganscheD dag heb ik u niet gezien en nu wilde ik n hier verrasseu. O, ik dacht niet aan doek of avond. Vergeef mij Wilt ge uwe vrouw vergeven >A1 genoeg, laat me maar met rust! Gij weet, ik houd niet van zulke toneelen en in het geheel niet van tranen. Oot- wen toch om 's hemels wil die vreese- lijke vrouwelijke gewoonte, om over iedere kleinigheid te schreien! Wjj hebben een gast, Fröben, van wien .ik u al eens gesproken heb. We hebben samen gereisd. Stel u verstandig aan, Josephe, hoort ge Zorg dat er niets ontbreekt, opdat ik nog niet voor het huishouden er bij moet zorgen Er moet in den salon thee gedronken worden.* Zwijgend ging hij baar voor in de laan die Daar het slot. leidde. Droevig volgde Josephe hem. Er zweefde eene vraag op hare lippen, maar hoe gaarne ze ook zou gesproken hebben, ze begroef die vraag diep in het hart. Toen de baron diep in den nacht zijnen gast naar zijne kamer geleidde, kon deze niet nalaten hem geluk te wensehen met oprichting van een Uitvoerend Bureau der Derde Internationale, mevr. Roland Holst en de heer S. J. Rutgers namen er in als leden, als gedelegeerde voor ie Ned. Communistische partij weri de heer D. Wijnkoop aangewezen. Het Bureau zal zich in het bijzonder bezighouden met het verspreiden van lectuur, met propaganda eu het be schikbaar stellen der daarvoor benoo digde fondsen. Door de Russische Soviet- regeering zijn ter beschikking van het bureau gesteld diamanten, paarlen en andere edelgesteenten, tot een waarde van twintig millioen roebel. Uitdrukkelijk werd vastgesteld, dat het de taak is van het bureau, iedere staking en beweging die een revoluti- onnair karakter draagt, te steunen. De heer S. J. Rutgers heeft medege deeld, voor dit doel twintig millioen roebel uit Rusland te hebben medege- kregen, welk bedrag echter nog niet hier is gebracht. 'Er wordt reeds medegedeeld, dat ook de thans uitgebroken transpertar- beidersstaking met deze geheime conferentie verband houdt. We zien hieruit, dat Burgerwachten, Landstorm, Leger en Marine toch nog niet zoo overbodig zijn, als door sommige partijen wordt voorgesteld. Het conflict, dat reeds eenige weken gedreigd heeft, is uitgebroken. LaHgen tijd is er over en weer gesproken over het loon van de havenarbeiders. De organisaties der werklieden vragen 8 zijne keuze. »Waarlijk Frans,* zeide hij, terwijl hij hem krachtig de hand drukte, »zulk eene vrouw ontbrak u. Gij waart altijd een gelukskind, maar ik had nooit kunnen drooinen, dat gij met uwe zonder linge grondbeginselen en eischen, zulk een beminnenswaardig lief kind in uw huis zoudt brengen.* »Ja, ja ik ben tevreden met haar, antwoorde d® baron droog terwijl hij de kaars helderder deed branden, »tnen kan alles niet hebben Aan deze gedachte moet men zich veel gewennen op deze -onvolmaakte aarde.* »Menseh Ik hoop Diet dat ge oudank baar zijt voor zooveel schoons. Ik heb velé vrouwen gezien, maar nog nooit eene, zoo onberispelijk schöon als de uwe. Welke oogen heeft ze! Weik eene roerende uitdrukking ligt er in Het is alsof daar liefelijke drooinen op haar jchoon voorhoofd geschreveu staan Hoe t^eder, hoe slank is bare gestalte! En ik weet niet, of ik haar fijne takt, haar juist oordeel, haar fijn beschaafde geest nog niet meer moet bewonderen »Ge zfjt geheel betooverd,* zeide Faldner lachend. »Maar tot dusverre hebt ge te veel gelezeD en te weinig op de praktijk gelet; ik zeide het altjjd wei,* giug hij zuchtend voort, »eene vrouw die flink de zaken aanpakt is beter voor een huishouden, dan een zoo genaamde fijn beschaafde geest. Goeden nachtVerheug u dat ge nog vrij zijt per dag, terwijl de patroons f 7 bieden. Oppervlakkig schijnen die loonen onmatig hoog, doch omdat in het transportbedrijf zelden 6 dagei per week gewerkt wordt, wordt het loon onder de tegenwoordige omstandigheden niet te hoog geacht. Bij 7 per dag zou gemiddeld f 31.50 eu bij een dag loon van 8 zou gemiddeld 36 per week verdiend wordenalthans in de havens te Amsterdam en Rotterdam door de losse arbeiders. De vaste zouden aan 36 komen, terwijl ze 40 eischen. Nu is deze staking meer als een strijd om macht dan wel om loon te beschouwen. Terwijl de patroons erkenden, dat de scheepvaartmaat schappijen wel 8 kunnen betalen, maar 7 voldoende achten, zeggen de arbeiders, als je het kunt, zult ge ook betalen. De laatsten meeuen namelijk, dat die gulden meer van de winst afge nomen kan worden, doch die uitlegging is verkeerd, daar bedoeld wordt, dat met die gulden meer te geven, de transportkosten verhoogen en dat willen de patroons niet. Ze voelden zich niet gerechtvaardigd om ten nadeele van andere groote groepen van de bevol king een loonsverhooging te geven, die geen duurzame verbetering in de levensvoorwaarden kan brengen. Dat wil met andere woorden zeggen, dat de patroons het niet gewenscht achten om die loonsverhooging af te wentelen op de consumenten, want verhoogde vrachten brengt mede een prijsstijging der waren. en kies niet te spoedig Misnoegd zag Fröben hem na, toen hij de kamer verliet. »Ik geloof,* sprak hij bij zich- zelven, >dat de oumensch nu zelfs nog ontevreden is met zijn lot. Hij heeft een engel gekozen en maakt zich, door zijne belachelijke aanspraken het huis tot een hel. Die arme vrouw Het was hem niet ontgaan, hoe ang stig zij hem, bij alles wat zij deed en zeide, naar de oogen keek, hoe toornig hij haar dikwijls aankeek, als zij naar zijn idee eene fout begaan had, hoe hij haar dikwijls met de hand wenkte, hoe hij dé lippen op elkander klemde en zuchtte, als hij meende, dat zijn ga3t hem niet zag. En met welk een engeiett geduld vervroeg zij dit allesZij had een diepen, wonderbaren indruk op hem gemaakt. Het rijke, blonde haar, dat om een open voorhoofd viel, deed blau we oogen en roode wangen vermoeden en misschien ook een neusje, dat door zijne sierlijke stoutheid meer blondiuen dan brunetten siert. Maar niets van dat alles. Onder blonde wenkbrouwen staal de, als het maanlicht achter dunne wol ken, een bruin oog, dat niet verraste door gloed of groote levendigheid, maar door eene zekere peinzeude zwaarmoedig heid, die Fröben bij schoona vrouwen zoo zelden vond en zoo eindeloos ver eerde. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1