Zaterdag 14 Februari 1920 Jaarg es cel. Nieuws» en Advertentieblad voor Zeen wsch- VI aan der en. J. C. VINK - Axel. Ie. Nabetrachting. FEUILLETON. Binnenland. 5 L. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 871/, Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Kr. 56. - Postbox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regei meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vr^jdagvoormiddaa ELF ure. Als vervolg van in ons vorig nummer vermelde op- en aanmerkingen aan gaande het verhandelde in de laatste raadszitting nog het volgende Verzoek verlofhouders.- Waar gesproken wordt van vrijheid, vordt toch zeker in de bestaande ïolitieverordening het uitgaand publiek teer aan banden gelegd. We hadden zeker van B. en W. een ruimer stand punt verwacht en dachten, zooals een lid terecht opmerkte, dat er toch zeker mets onbehoorlijksch in stak, wanneer daar na een concert of uitvoering iu besloten kring gelegenheid tot bal wordt gegeven. Veel, zeer veel zou hierover kunnen gezegd worden, doch we achten zulks overbodig, waar hier geen overtuiging te overwinnen maar meer een uiting die van wil afhankelijk is. Alleen vragen we ons af, of werkelijk gemeentebelangen op het spel staan bij zulke besluiten en zoo ja, of die dan het best gediend worden door der gelijke verbodsbepalingen. Een andere vraag is of de vêreeniging van herbergiers, enz. niet meer had bereikt door een parlementair verzoek in te dienen, zoo noodig gesteund door persoonlijke toelichting. Verzoek R. K. Landarbeiders. Deze vereeniging, welke gevestigd is te Sluiskil, vraagt steun voor oude werklieden. Dit wordt geweigerd door den Raad. Terecht. Maar waarom, zoo vraagt 1038 aendi s 5,11 »Is het mogelijk, mijn Fröben riep de baron en haastte zich om den vriend te omarmen. »Maar vriend, wat zijt ge veranderdWat zijt ge bleek en magerDat k*>mt 7an het vele zitten werken. Dat ge ooit in het geheel Diet naar raad luistert. Ik heb u im mers altijd gezegd, dat het niet goed voor u is.* Mijn vriend,* antwoordde Fröben, door deze ontvangst onwillekeurig herin nerd aan hetgeen hij onderweg gedacht bad, »mijn vriend, denk toch eens na! Hebt ge me niet altijd gezegd, dat ik niet deugde voor landman, houtvester of iets dergelijks, maar dat ik een rech telijke of staatkundige loopbaan moest |volgen Ach, mijn goede Fröben,* zeide Faldner, dubbelzinnig lachende, »hebt dan nog altijd zoo'n slecht geheugen, teide ik u toen niet reeds.* Och, ge hebt gelijk, laat ons niet |twisteo,« viel zijn gast hem in de reden, Haten wij liever wat verstandiger praten boe of het u ging sedert we elkander tngeu, hoe ge leeft.* De baron liet wijn ia een prieeltje men, worden die menschen niet ver wezen naar hun Kerkbestuur of parti culiere R. K. liefdadighei-dsvereenigin- gen, enz. De gemeente opzichzelf is tocb geen instelling voor armenzorg of werkverschaffing Normaalschool. Het besluit is gevallen en alzoo is napleiten mosterd na den maaltijd. Maar wat voorzit om terwille van eenige toekomstmuziek een uitgaaf uit de gemeentekas te doen van 1640, wat natuurlijk aangroeit tot een paar duizend gulden, is onbegrijpelijk. Hier is plaatselijk voordeel of gemeentebe lang denkbeeldig. Alleen het belang voor enkel belanghebbenden, de onder wijskrachten kan hier den doorslag hebben gegeven. Want neemt aan, dat de lessen hier tijdelyk verdwenen, zonder die 2000 onkosten wat nog de vraag is, dan zou toch bij een te stichten kweekschool zooals een lid opmerkte Axel als centrum op den voorgrond treden en kon de noodige invloed daarvoor worden aangewend. Als ten minste blijkt, dat in ons gewest een voldoend aantal leerlingen zich meidén voor het onderwijzersvak. En ook dit hangt van de toekomst af. Op 't oogenblik ziet men, dat die betrekking niet aan bevolen wordtNa een eenvoudige mededeeling per advertentie van den Directeur der Normaalschool alhier in de Terneusenscke Courant dat leerlingen kunnen geplaatst worden, verschijnt er een reuzenadvertentie van de afdeeling Terneuzen van den onderwijzersbond brengen eD vertelde van zijn leven en handelen. Zijne vertelling handelde hoofdzakelijk over klachleD, sléchte tijden en de dwaasheidder menschen. Hij gaf niet onduidelijk te verstaan, dat hij het in weinig jaren met zijn helder hoofd en de kennis die hij op reis verzameld had, in de huishoudkunde ver had gebracht. Maar nu eens hadden zijn buren hem ongeroepen het een of ander atgeradeD, dan weder had hij onbegrij pelijke wederspannigheid ondervonden van zijne arbeiders, die alles beter wilden weten dan nij zelf en zich in hunne blindheid beriepen op oude erva ring. Kortom, zijn leven was, naar hij zeide, een leven vol eeuwige zorg en moeite, vol twist en verbittering en eenige processen over grensscheidingen verbitterden hem nog de weinige vroolijke uren, die de besturing van zijn landgoed hem overliet. »Arme vriend,* dacht Fröben onder dit verhaal, »ge berijdt dus nog altijd hetzelfde stokpaard en als het wildste ros voert het u voort, zonder dat ge het kunt beteugelen.* Maar nu kwam de beurt van vertellen aan dec gast en deze kon zijnen vriend in weinige woorden zeggen, dat hij aan eenige hoven bij gezantschappen was ingedeeld geweest, dat het hem overal slecht bevallea was, dat hij een lang verlof had genomen en nu weer een weinig in de wereld rondzwierf. »Gelukkigeriep Faldner uit.* Hoe als waarschuwing aan de ouders om huu kinderen niet in dat vak te laten opleiden. Bovendien hebben we dan nog in de buurt een christelijke normaalschool, terwijl de Katholieken hun kinderen veelal elders laten opleiden tot dat vak. Enfin, het ligt in de toekomst en dus weten we niet, wat dat wordt. Wel weten we, dat onze gemeente duizenden guldens aan het lager onder wijs ten koste legt en dat is voor een groot deel volstrekt noodzakelijk, maar als we die som vergelijken met wat in onze gemeente voor ander onderwijs wordt gegeven, dan kan dat postje voor normaallessen er wel af. Is het in het belang der gemeente, b.v. door het hier vertoeven van leerkrachten en leer lingen, goed, maar wat wordt dan hier gedaan voor markten, keuringen en volksvermaken, waardoor toch onbe rekenbaar meer geld binnen degemeente stroomt Landbouw én vreemdelingen verkeer genieten hier in verhouding tot het lager onderwys veel te weinig steun van gemeentewege. Verzoek „Hoop op Zegen". Het was te verwachten, dat dit ver zoek tevergeefs zou zijn. Men had wel gerekend op steun, gezien een vroegere medewerking van autoriteiten en school hoofd, doch er was dezen keer een hooger belang aanhangig. De school moest geruimd worden voor normaal lessen en we weten, dat als het Ryk ergens beslag op legt, dan is er geen pardon. Het is echter jammer dat de Raad benijd ik u 1 Heden hier, morgen daar Gij kent geen banden en kunt reizen waarheen en zoo lang ge wilt. Hoe heerlijk is bet reizen 1 O, kon ik ook oog eens zoo vrij de wereld intrekken Welnu, wat belet u dit zeide Fröben lachend, «uw groot bedrijf toch niet Als ge wilt, kunt ge dat aan een pachter overgeveD, uw paard laten zadelen en met mij meetrekken?* «Ach, mijn beste, daar hebt gij geen verstand van,* hernam de baron verlegen lachend. «Wat de boerderij aangaat, kan ik geen dag weg zijn, of alles loopt ver keerd, want ik ben de ziel van alles. En dan ik heb een dommen streek begaan doch laat dat zoo. Daar is niets meer aau te doeu.c Op dit oogenblik kwam een bediende in het priëel en zeide dat de genadige vrouw teruggekomen was en liet vragen, waar de thee klaargezet moest worden. *Mij dunkt, boven op de kamer,* zeide hij licht blozend eu de dienaar verwijderde zich. »Hoe, zijt ge gehuwd!* vroeg Fröben verwonderd. »En dat hoor ik eerst nu Ik wensch er u geluk medo. Maar zeg me toch eet tiad ik kunnen denken, dat de hemel zou vallen, dan dat dit zou gebeuren. Eu sedert hoelang «Sedert zes maauden,* hernam de baron moedeloos en zonder zijnen gast aan te zien. «Maat- hoe verwondert u dit zoo. Ge kunt denken bij mijne van vroeger nooit geweten heeft, dat men zoo gemakkelijk een paar lokalen kon missen in die school. Met veel minder kosten had men daar misschien in plaats van vier, één lokaal van gemaakt, waarin tal van vereenigingea eea onderdak konden vinden voor hare vergaderingen, ens. We betwijfelen nog of het bfelaag van vereenigingsleven in onze gemeente ondergeschikt is aan het belang van een normaalschool, maar een jaar en langer geleden was nog geen sprake van die verbouwing en had men er dus niet mede te rekenen gehad. Misschien komt er ruimte in de toe komst. Er wordt reeds gefluisterd over een Hervormde school en dan is het te verwachten, dat er meer ruimte, ook in de openbare school beschikbaar komt. De gedwongen leening. De aanslagen in de gedwongen leening gebaseerd op de vermogensbe lasting zijn de betrokkenen dezer dagen toegezonden. We meenen, dat het niet overbodig is de tabel, volgens welke die aanslagen geschieden, nog eens in herinnering te brengen Het deel te nemen bedrag is minstens 100 en begint bij een vermogen van 25000. Voor 35000 is het f 200 voor 45000 300 en verder voor elke f 5000 meer 100 meer in de leeuing, tot een vermogen van 100.000. Daarboven moet men deelnemen voor groote boerderij, daar ik alles zelf be stuur, zoo «Nu, nu, ik vind het zeer natuurlijk en gepast, maar als ik terugdenk aan de wijze waarop gij u vroeger o^er het huwelijk uitliet, zou ik niet denken, dat ooit eeuig meisje naar Uwen zin zou zijn. «Neen. neem me niet kwalijk zeide Fahiner, «ik zeide altijd «Nu ja,* riep de jonge man lachend uit, «gij zeidet altijd ,en ik zeide altijd, dat gij met uwe aanspraken er nooit een zoudt kunnen vinden, want dre aanspraken vroegen een ideaal, dat ik niet zou willen hebben eu dat ook wel niet te viudea zou zijn. Maar nog eens, vau harte geluk! Daar er echter eene dame in huis is, die ons uitnoodigt om thee te komen drinken, kan ik toch waarlijk niet zoo in mijn reisgoed f6 voorschijn komen heb dus een weinig geduld, spoedig zal ik weer bij u zijn. Tot wederziens!* Hij verliet het priëa 1 en d i hem droevig Da. «Hij heeft geen ongelijk,* fluisterde hij. Maar op hetzelfde oogenblik kwam eene rijzige vrouwelijke gestalte het prieel in. «Wie verliet u daar?* vro -g zij snel en haastig. «Wie zeide daar: Tot wederziens De baron stond op en zag zijne vrouw verwonderd aan. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1