HOUTEN PIJPEN Aangifte van Hengsten, firn II.II. Bookers! Binnenland. Ingezonden Stukken. Handelsberichten. Bekendmakingen. Advertentiën. Opnieuw ontvangen WASCANA SIGAREN met fijne Havana. Axel. H. J. HARTE. kelyk sou sijn van de opvatting van B. en W. is evenmin steekhoudend, daar dit bezwaar direct te ondervangen is door een beroep op den Raad. Dan sou de persoenlijke vrijheid in gevaar komen volgens de bespreking. Ja, dat is zoo. En dat is zoo bij alle wetten en verordeningen. De wetten sijn er em het kwaad te beteugelen. Wanneer men kwaad doet met dansen, moet het dansen verboden worden. Wanneer men kwaad doet door zyn winkel te lang open te houden, moet er een wet tot sluiting zijn. Wanneer men kwaad doet met een woning on bewoond te laten, moet dit belet worden. Bovendien zou dit laatste als een nood wet kunnen beschouwd worden, als gevolg van de moeilyke omstandig heden, waaronder honderden ook in onse gemeente lijden. Hot sal wel niet in de bedoeling van de huurcommiBsie liggen om iemand te belemmeren in de uitbreiding van saken deor een woning te veranderen als woonhuis, want dat is onzin. Maar wat sich daarnaast kan voordoen is dit: Deor verhuizing komt een wening leeg. En nu is er een prachtgelegen- beid om van de woningnood te profi- teeren en de huur op te slaan. En dit misbruik wordt voorkomen door de huurcommissie, indien se gesteund werdt door maatregelen als gevraagd in het behandelde adres, daar de wet niet voorsiet in onbewoond laten van woningen. Het sonder noodzaak gebruiken als pakhuis of magazijn in dergelijke gevallen is eveneens een middel dat dan aan de goedkeuring van B. en W. of den Raad is onderworpen. Tor toelichting voegt de schryver aan sijn betoog toe, dat het gebeurt dat een eigenaar die een woning wenscht te verkoopen zegt, ik verhuur niet, want je kunt met die nieuwe wet de menschen er niet uitkrijgen en dus niet verkoopen. Zulks is echter in stryd met de waarheid, de wet is daarvoor geen beletsel in dien zin, als de belangen van koeper en verkooper opwegen tegen die van huurder, zegt de schrijver. Sehr. besiuit dat hy niet voor een nieuw verzoek is, maar wenscht te constateeren, dat de verdediging van het voorstel tot verwerping van het verzoek op zeer «wakke gronden berust. Intusschen hebben we gezien, dat de huurcommissie in goed gezelschap is, daar nu zelfs de Regeering een wets ontwerp in dien geest heeft voorbereid. AXEL, 10 Februari 1920. Stennt elkander. Vrijdagavond werden alhier de jaar- lijksche vergaderingen gehouden van de buitengewone en gewone leden van bovengenoemde vereeniging. In de vergadering van buitengewone leden, welke niet druk bezocht was, werd verkiezing gehouden van 7 bestuursleden, wegens periodieke afcre ding. Herkozen werden de heeren J. M. Oggel, voorz.,. M. Wolfert, P. Dekker Fz., W. Dieleman Pz., C. Smies Hermz. en J. Wieland. In de plaats van dhr. C. P. Gast, die wegens vertrek niet meer in aanmerking wenschte te komon, werd gekozen P. Verstraten, die evenwel de benoeming niet aan vaardde, waarop werd gekozen dhr. A. Esselbrugge. De gecombineerde vergadering had eveneens plaats onder leiding van den heer J. M. Oggel, die er by de opening op wees, dat de horizon gelukkig wat opgeklaard is, zij het dan ook, dat nog donkere wolken boven ons hoofd drijven en de toekomst er nog somber aitziet. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, de heer A. E. C. Kruysse bleek, dat was ontvangen ƒ2291.19, waaronder ƒ2131.65 aan contributie van de gewone leden en 133 van de steunende leden, terwijl er 23.60 rente was gemaakt. Het totaal der uitgaven was 1799.27®, waarin 1544.50 wegens uitkeering als ziektegelden begrepen zijnook is er een verliespost van 179,05® als koersdaling op het Staatsschuldboekje. Ondanks deze schadeposten is er toch een batig saldo van 491.91®, wat met het kapitaal, dat de vereeniging bezat 1457.59®) een som van 1949.51 vormt. Hierna werd het jaarverslag van den secretaris den heer C. Dykwel uitge bracht. Onder de kernachtige gezegden, waaraan onze schoone moedertaal zoo rijk is, aldus ving spr. aan, komt er één voor, dat zeker voor niemand uwer onbekend is, nl. „Oude liefde roest niet." Mij dunkt, aan de buiten gewone leden uwer vereeniging heeft het vorige jaar dit gezegde voor den geest gestaan, toen ze, geplaatst voor de keuze van een nieuwen secretaris, my daartoe aanwezen. Waar ik gedurende zes jaren (18981904) als penningmeester uwer vereeniging ge diend heb, schijnt men bij mij nog liefde genoeg voor die vereeniging te hebben ondersteld, om me desgevraagd te doen besluiten, in een andere functie haar te dienen door het werk van den verscheiden secretaris op te nemen. Ik heb toen na eenige aarzeling ge dacht Kom, men mag in deze niet van mij getuige»„Ik beb tegen U, dat gij uw eerste liefde hebt verlaten." Ik vond alzoo geen vryheid, die eerste liefde te verloochenen en verklaarde mij bereid, als secretaris uwer vereeni ging op te treden. En zoo komt het, dat ge mij thans hier in uw midden ziet om u voor de eerste maal het jaarverslag aan te bieden. Ofschoon ik na myn bedanken als penningmeester aan ne vereeniging nog slechts was verbonden door een zwak ken zilveren (papieren band, heb ik toch geregeld de verslagen in de cou rant gevolgd en opgemerkt dat het zaadje, dat vóór vele jaren was uitge strooid, en gedijd tot een plantje, een krachtigen boom is geworden, die de stormen kan weerstaan. En dit was noodig, want regen en zonneschijn wisselden elkaar ook af over „Steunt Elkander". Spr. herinnert zich dat hem eens iemand vroegWaarvoor is het toch noodig, dat „Steunt El kander" zooveel kapitaal bespaart en spr. dan antwoordde Dat is noodig, opdat in kwade dageD, die ook voor de vereeniging zijn weggelegd, niet ter stond de bodem van de schatkist zicht baar wordt. Spr. wees op de dageD, waarin de Spaansche griep heerschte, toen maar al te zeer werd ondervonden, dat het goed was geweest „een appeltje voor eb-a dorst" te bewaren en drukte de hoop uit dat S. E. voortaan voor zulke slagen gespaard moge blijven. Ruimte ontbreekt ons om het fraai gestileerd verslag in zyn geheel op te nem»n, want dit zou nog kolommen vergen. We beperken ons daarom tot een overzicht en teckenen aan dat de spr. ook nog herinnerde aan het bezoek onzer geëerbiedigde Koningin op 5 Maart 1919 en langdurig stil stond bij de beteekenis van dat bezoek voor ods in verband met de annexatie plannen. Het aantal leden bedraagt thans 265 en dat der buitengewone 54. In de bestuursfunctiën is geen verandering gekomen sedert het vorige jaar. Aan het slot zyner rede wees spr. nog op de zee van ellende, die over de Maatschappij is uitgestort door den oorlog, welke thans is geëindigd, doch nog niet de noodige rust in de gemoe dereD heeftgebracht. Spr. eindigde met den wensch, dat de bezadigde zin van ons volk zich ook in de toekomst niet moge verloochenen en ons volk voor uitspattingen moge behoed blijven; dat de vereeniging moge voortgaan op het i»ge*lagen pad, boven welk* i*ga»gs- poort met gulden letteren staat, opge- teekeud„Draagt elkanders lasten", de leer, die thans reeds zoovele jaren door FStéunt Elkander" met zulk een heilrijk gevolg in practijk is gebracht. Het bestuur der vereeniging van R. K. Middelbare Schooien te Hulst deelt mee, dat op 1 Sept. a.s. te Hulst geopend zullen worden een Hoogere Burgerschool met vijfja rigen cursus (voorbereidingsklas); een middelbare Landbouwschool (voorbereidingklas) en een middelbare Handeldagschool (eerste klas). Tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school te Boschkapelle is benoemd de heer A v. Overbeke, thans volontair aan de o. i. school te Hengstdijk. Een 76 jarige man te IJzendijke heeft een moordaanslag op zyn 62 jarige vrouw gepleegd en haar door twee revolverschoten levensgevaarlijk ge wond. Vervolgens keerde de man het wapen tegen zich zelf en was onmid dellyk dood. De Prins onder geneeskundige behandeling. De Prins heeft Maandagochtend de reis naar Freiburg aanvaard om zich onder geneeskundige behandeling te stellen. Belgisch oorlogsmateriaal in Nederland. Binnen enkele dagen zal een delegatie van het Belgische Ministerie van Oorlog zich naar Den Haag begeven, teneinde zich met de terugzending van Belgisch oorlogsmateriaal bezig te houden, het welk in Nederland gedurende het beleg van Antwerpen werd geïnterneerd. Mr. Fock by president Deschanel, Mr. Fock, de president der Tweede Kamer, heelt op zyn doorreis naar Nederland te Parijs een bezoek gebracht aan den nieuwbenoemdee president der Fransche republiek Deschanel. De ontvangst was allerhartelijkst. Presi dent Deschanel verzekerde, dat hij, voor zoover het hem mogelijk zou zijn, alles in het werk zou stellen, om de beste verhoudingen tusschen Nederland en Frankrijk te bevorderen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik U een plaatsje in Uw blad voor onderstaande. Dat wij in een tijd van beroering en ver ontrusting leveD, zal zeker mij door niemand betwist worden Nu eens hoort men van d'efstal hier, dan van aanranding daar en zoo gaat er bijna geen dag voorbij zonder iets weer zinwekkends. Enkele dagen geleden waren wij buurtbewoners van den Ouden Weg en Buitenweg aan de beurt voor nachtelijk bezoek. De individuen hadden het blijkbaar meer gemunt op vernieling m. i., dan wel op diefstal, alhoewel hun ook iets tot gadiDg was. Zoo b. v. een flets en een partij vlas. Het hoofddoel echter schijnt geweest te zijnruï eeren van 'swerkmans kleine have. Voorwaar een prachtig idee om zijn wellusten te stillen. Wat die menschen toch tot zoo'n laaghartig optreden aanspoort weten wij niet is het misschien de dank die aldus van over de grens betuigd wordt, of is het kaf uit eigen koren Is er dan geen redding zoo wordt er gevraagd. Men verwijst elkander naar allerlei adressen en methoden, helaas zonder afdoend resultaat. Een ding werd mij voor gehouden, waarbij ik blijf stilstaan het is n. 1. de burgerwacht. Een prachtig idee Niemand denkt er haast meer aan, dat wij die bezitten. Een prachtig idee m. i-, ten eerste omdat de burgerwacht is samengesteld en geoefend om ten tijde des gevaars, de particuliere eigendommen zoo mogelijk van iedereen te beveiligen tegen roof-, ten tweede ter opsporing en bestrijding oi w< ering der eventueel zich hier of daar vertoonende onguustige elementen. Bolsjewiken Welnu, worden wij en onze eigendommen nu niet bedreigd Of wordt de burgerwacht gereser veerd tot den tyd, dat er brandkasten gcopeüd worden? En vertoon en er zich nu geen benden van dat slag menschen wat men tegenwoordig .JBolsjewjken" noemt Of moet eerst het kwaad zich tot een enorme, niet meer te bedwingen grootte aangroeien Niem nd bijna zal mij betwisteD, als ik zeg dat het nu ijd is van ingrijpen. Wij hebben voor dat doel een gewapende hulppolitiemacht. U Mijnheer de Redacteur, bij voorbaat mijn dank. Een Buurtbewoner van den Ouden Weg. We ontvingen nog een schrijven aangaande de oprichting van een coöperatieven winkel, waarin geen nieuwe gezichtspunten werden geopend, zoodat we het gevoegelijk bij bet daarover geschrevene kunnen laten. Red. Rotterdam, 9 Febr. Veemarkt. Op de veemarkt waren aangeveerd736 vette runderen, 176 vette en graskal veren, 491 schapen of lammeren, 813 varkens. De prijsen waren als volgtvette koeien 1.85—1.50 ossen f 1.85 2.45 kalveren 2.90—2.— var kens ie kw. 1.50—ƒ1.60, licht soort 1.050 95. Vet vee wegens ruimen aanvoer matig verhandeld tot teruggaand» pry- zen, hetgeen eveneens geldt voor varkens. Vlasaangevoerd van blauw 5400 steen, 5.—8. - Groningsch 2300 steen, ƒ5.— ƒ7.50;- wit 2130 steen, ƒ4.ƒ5.50; aanvoer 380 steen ƒ6.—. Lijnzaad: blauwbloei ƒ100.—ƒ110, witbl. 65 karwijzaad 34 38 blauw maanzaad 250 mosterdzaad bruin 100 - 105 geel, 83- 90. Aardappelen: Poters ƒ4.25—ƒ5. Zeeuwsche eigenheimers 6.60—6.90, Spuiscbe eigenheimers ƒ6.75—ƒ7.10, blauwe ƒ6.60ƒ7.—, bravo's 7.50 ƒ8.—, Red Star ƒ6.20— 6.90. Eieren: Zeeuwsche en Overmaassche 11—13.50. Binnenlandsche granen. Tarwe on veranderd ƒ29—ƒ30, Rogge 221/,— 23, Gerst winter en zomer niet noe menswaard getoond Chevalier 24. 25, Haver lager, doch geheel geruimd van 197ï— 211/*, Bruine Boonen 19J/S, naar kwaliteit, Erwten, kroon Diet getoond; kleine van ƒ20f 211/l, Schokkers 2223, alles per 100 kilogram. De Burgemeester van AXEL noodigt,J ingevolge art. 23 der Paarden wet van" 1918 Staatsblad No. 419, eigenaren of houders van een tweejarigen of ouderen hengst uit, ora hiervan vóór 11 Febru ari aanstaande aangifte te doen ter Secretarie dezer Gemeente, des voor middags 9 12 uren en des namiddags van 14 uren. Axel, den 3 Februari 1920. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. Een prachtige sorteering aan lage prijzen. Zie Etalage. WACHTENDE: Een groote collectie Aanbevelend, Sigaronhandel, Msrkt C 1. 'kil

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 2