h I, Üe Voorz.De schoolopziener heelt het niet toegezegd. Dhr. OggelAla de gemeente in pezen niets doet, wordt de school opgeheven en dan is de gelegenheid om een kweekschool te krijgen voorbij, waar dan misschien weer andere gemeenten op vlassen. Dhr. de KrakerAls het anders niet kan moet het; maar ik zou het al heel onbillijk vinden, als het Rijk voor Axel als «entrum niets voelde men kan onze gemeente toch ni«t overal van bniten sluiten. Dhr. KruysseWe moeten in het oog houden, dat hier geen Ryks normaalschool bestaat, wel normaalles sen. De school was particulier eigen dom, dat het Ryk haarde en nu verkocht is, soodat naar een andere gelegenheid moet worden omgezien. Bovendien zQn in die 1640 onkos ten ook begrepen het veranderen van do plafonds in houten plafonds wat toch mettertyd moest gebeuren. (Dit is onjuist. De verandering der lokalen enz. is geraamd op 1640 en die der plafonds op 600 méér. Rad.) Dhr. de KrakerDan zyn de kosten ook niet juist opgegeven. Dhr. Kruysse Dat is juist gedaan om meer huur van het Ryk te krijgen. Voorz.: Ja, dhr. Kruysse heeft daar gelijk aan en de Raad zal daardoor eeD beteren kijk op de zaak hebben. Het voorstel van B. en W. wordt hierna m. a. s. aangenomen. XIH. Verzoek van de Chr. zangver- vereeniging „Hoop ep Zegen" om een lekaal in de O. L. School te gebruiken voor het houden van repetitie's. Gevraagd wordt het gebruik vnn een lokanl op Zondagavond van 5 tot 7 uur, daar het thans gebruikte lekaal ▼oor Zondagsschool zal worden ge bruikt. De Voorz. zegt, dat het hoofd der school om advies is gevraagd en deze dringend verzoekt om geen gezelschap pen toe te laten in de lokalen, die voer het enderwijs op. school gebruikt worden, daar de banken geen zitplaats bieden voor volwassen personen deze zonden er bovenop gaan zitton, hetgeen de ruïne zeu zijn van de in uitstekende conditie verkeerende banken, oat niet te spreken van het vuil, dat na elke repetitie zou moetea worden verwijderd. Het ongerief, veroorzaakt door het breken van leien, wegraken van pot looden, gomelastiek, enz. valt ook niet licht te schatten. Z. i. kan aan het verzoek niet voldaan worden. Thans wordt van de school gebruik gemaakt deor de volgende vereeni- gingen Landbeuwcurcas, Mereurius, Avond- vakteekenschoel, Zangvereen. Orelio, Concordia, Normaalschool (gedeeltelijk), terwijl eok de Chr. zangvereen. Azaf toestemming heeft. In verband met het genomjen besluit om de school te verhuren, stellen B. en W. voor om afwijzend te beschikken op dit verzoek. Dhr. Dieleman vindt, dat het best geregeld kon worden. Als 2 vereeni- gingen in de school kunnen blijven, kunnen er ook drie in, of naders alles eruit. Dhr. Weijns gelooft niet dat een znngvereeniging die Zondagsavonds in de school vergadert, zooveel last kan geven. Op Spui wordt het altijd gedaan en er komen geen klachten over. Dhr. de Feyter is het niet eens met de beide sprekers. Er is wel degeljjk verschil tusschen de zangvereeniging en de beide andere. Dit zijn van Rijk en Provincie gesubsidieerde lessen. Met een beetje goeden wil zal de zangvereeniging wel in de kerk kunnen waar nu ook de Zondagschool in komt. We moeten rekening houden met het ndvies van het hoofd der school, dat nis de menschea op de bnnken gaan £ttten en er gerookt wordt, dan de boel vuil wordt gemaakt, zoodat het niet aangenaam is 's Maandags in zoo'n lokaal te komen. Het was daarom beter, dat de vereenigingen er maar uitbleven. Het is een harde noot, maar de noodzakelijkheid dringt. Dhr. Van de Bilt vindt het ook verkeerd in school te vergaderen. Wii doen het ook, zegt hij, maar ais er een andere gelegenheid was, was het beter niet in de school te gaan Misschien kon het nog in het gymnas tieklokaal. Voorz.: Dat kon overwogen worden Dhr. Oggel is het eens met dhr. de Feijter, dat de school uitsluitend voor onderwijs dient en als er nu gelegen heid is in de Ned. Herv. Kerk, dan is er voor ons ook geen bezwaar om het te weigeren. Het gymnastieklokaal meet toch ook ruim blijven, zoodat er geen lessenaars et banken kunnen staan. Dhr. Kruysse zou het maar in stemming willen brengen. Zoo'n gym nastieklokaal moet stofvrjj zyn, dus daar kan niets van komen. Bovendien krjjgt men dan weer meer verzoeken en da n is er geen grens. Een ander bezwaar is, dat waar het nu 's Zondags al zoo levendig is in de huurt der school, men er wel een politieagent bij zou moeten hebben voor de herrie, als daar aan de straat die zangvereeniging stond te zingoD. We zijn er dan in eens af. Hy is er tegen om nog een deurtje open te laten voor een of andere vereeniging, ofschoon hy het jammer vindt, dat ze zoo in moeilijkheid komen, want hij hoort, dat de beurs ook weer verkocht zal worden. Het voorstel van B. en W. werdt aangenomen met 9 stemmen. Dhr. Weijns stemt tegen. XIV. Wijziging begrooting gasfa briek 1920. De Voorz. deelt mede, dat de Directeur het gewenscht acht, dat er 's nachts 2 menschen op de fabriek zijn. Tot heden had beurtelings één terreinwerker nachtdienst. Er kan echter eens iets gebeuren of zoo'n man kan een ongeluk overkomen, dan was hy maar alleen. B en W. hebben doarom in overleg met de gascomtnissie voorgesteld nog een terreinwerker aan te stellen ea wel voor 19 per week en de stokers te verhoogen tot 22 per week. Dhr. de FeijterDan mogen we toch zeker wel den eisch stellen, dat de toestand op dat terrein wat verbetert en het niet langer daar zoo'n jauboel is. Dhr. Oggel zegt, dat B. en W. zich ook tegenover de gascommissie op het standpunt hebben gesteld, dat als er een man meer is, de directeur in de gelegen h id is om de fabriek beter te onderhouden. Met alg. st. wordt daarop besloten nog een terrein werker aan te stellen. Wat de loonsverhooging betreft, stelt dhr. Kruysse een amendement voor om de verhooging te doen ingaan met 1 Juli 1919, dat hebben de gemeente-werklieden ook gehad en spr. vindt geen termen, waarom deze meer moeten hebben, dan het personeel der gasfabriek. De Voorz. vindt ook, dat het werk op de gasfabriek ontegenzeggelijk veel zwaarder is. Dhr. DielemanKan het zóó niet gevonden worden De stokers krijgen 23 en de terrein werkers 20, even als met de straatarbeiders, anders hooren we straks weer, dat er een onbillijkheid is. Dhr. Koster: We mogen wel voor zichtig zijn, anders zitten we weer met den gasprijs. De voorgestelde verhooging kost al'een 13 1400 gld. per jaar meer en dat moet ook weer ergens in gevonden worden. Dhr. Baert: Men zou kunnen zien. Als de uitkomsten van de gasfabriek het toelaten. Dhr. Van de Biltïk vind het ook niet onbillijk de verhooging te doen ingaan op 1 Juli 1919 en wat de verhooging zelve aangaat zal de gas commissie tocb wel rekening gehouden hebben met de inkomsten der fabriek. Dhr. KruysseMen heeft er waar schijn lijk geen erg in gehad, dat voor de gemeentewerklieden de verhooging ingaat op 1 Juli 1919 en nu voor het personeel der gasfabriek voorgesteld wordt op 1 Jan. 1920. Dan moet ik ook nog opmerken, dat het loon niet mag bepaald worden naar de uitkomsten der fabriek. Men moet het loon bepalen naar het werk, dat gepresteerd wordt. Ik kan me daarom wel vereenigen met het voor stel Dieleman. Voorz.Kunnen de wethouders het amendement overnemen Dhr. OggelJa, alleen wat de terreinwerkers betreft niet. Een is pas benoemd in November en de ander moet nog benoemd worden. Dhr. Dieleman vindt het beter, dat beide werd gedaan. Verhooging en dan van af 1 Juli, dan was de ver houding tusschen gemeente en gasper- soneel beter. Deze hebben nachtwerk te doen en de andere niet. Dhr. Oggel zou beter achten 20 voor de terreinwerkers en 22 voor de stokers. Dhr. DielemanMaar de terrein werkers hebben geen nachtwerk en dan is het verschil te klein. Dhr. OggelNeen, neen. De terrein werkers hebben ook nachtdienst. Daarom wordt er nu juist een bijge nomen, omdat er 's nachts 2 zouden zijn en de terreinwerkers worden in den regel later ook stoker. Na enkele opmerkingen verandert dhr. Dieleman zijn voorstel, zooals dhr. Oggel aangai, nl. 20 voor den terreinwerker en 22 voor den stoker deze laatsten met ingang van 1 Juli 1919 en de andere by hun in dienst- treding. Dit wordt met alg. st. aange nomen. De Voorz.Dan is er nog een voorstel om den hulpfitter Abr. Lensen nu voor vast aan te stellen en zijn weekloon te brengen van 10 op f 12. De directeur is tevreden over zijn werk. M. a. s. wordt alzoo besloten. Verder deelt de Voorz. mede, dat het apparaat voor de automatische ontsteking der straatlantaarns is gearri veerd en slechts gewacht wordt op de benoeming van een nieuwen gasfitter om het in toepassing te brengen. Nadat wordt medegedeeld, dat de vermeerdering in uitgaaf wordt gevon den door vermindering van den post onvoorziene uitgaven, wordt het voor stel tot wyziging der begrooting z. h. s. aangenomen. XV. Reclames inzake hoofd, omslag. Van R. de Smet was een verzoek ingekomen om zijn aanslag te vermin deren, omdat hij abusievelijk was aan geslagen voor 10 maauden en bij slechts 7 maanden te Axel woont. Het verzoek wordt m. a. s. ingewil ligd en afschrijviug verleend tot een bedrag van 25.32. Van M. de Fouw was een verzoek om zich voor de commissie te mogen verklaren, ten opzichte van zijn te hoogen aanslag. M. a. s. wordt dit toegestaan. Omvraag. Daar punt XVI in besloten vergadering behandeld wordt, vraagt de Voorz. of nog iemand het woord verlangt voor de openbare vergadering. Dhr. Dieleman vraagt namens de rechtsche raadsfractie of B. en YV. in den hoofdelijken omslag een zoodanige wijziging willen aanbrengen, dat voor aftrek wegens levensonderhoud wordt gerekend 600 voor gehuwden en 400 voor ongebuwden en kinderaftrek. De Voorz. antwoordt, dat B. en W. dit zullen overwegen en desgewenscbt een volgende vergadering een voorstel zullen indienen. Dhr. Van de Bilt wil nog even i# herinnering brengen, dat hij een vorig# vergadering gesproken heeft over bruinkolen of derrie, waardoer slecht gas haddeD, en deze elders niet gestoekt werden. De Voorz. antwoordde toen, dat men niet op praatjes moet afgaan. Later is het echter aan spr, gebleken, dat iedere directeur wel degelyk een circulaire had gekre gen waarin stond, dat ze niet meer verplicht waren met bruinkolen werken. Het doet hem genoegen te weten, dat nu geen bruinkolen meer worden gestookt, maar hy wil er maar op wijzen, dat waar we toch altijd nog een cent ot 3 meer betalen per M', dan op andere plaatsen, (wat komt door de sfichtingskosten enz.,) we toch aan spraak mogen maken op goed licht. De Voorz. zegt, dat destijds dit bruinkolen zijn gestookt, omdat de directeur meende in het voordeel der fabriek te moeten werken. Dhr. Weijns heelt gelezen, dat EDgelsche regeeriDg genegen is de schade te vergoeden van bomaanslagen. Hij vraagt of dat ook voor Axel geldt. De Voorz. zegt dit ook gelezen te hebben, maar officiéél is hem omtrent Axel niets bekend en nu acht hij het gewaagd omtrent een courantenbericht aan den minister te gaan «chryven. We kunnen nog afwachten, en vraagt de Minister inlichtingen, dan ligt alles gereed De lijst van vergoedingen en collecten, goteekend door den toenma- ligen militairen commandant, ligt ge reed. Er is nog een bedragje overgebleven toen, dat op de spaarbank is gezet. Wordt dus eventueel de schade terug betaald, dan kunnen die gelden daarbij gevoegd worden voor een of ander fonds en ook kan men vragen of de menschen hun geld terugwenschen, dan of zy h«t liever voor een liefdadig doel zagen besteed. Dhr. OggelDe watersnood b.v. Voorz.Een paar personen herinner ik me, die geen uitkeering wensehten. Bovendien zeu de gemeente dan ook de schade van reparatie aan den gashouder terug krijgen. Dhr. Baert gelooft dat er misschien nog enkele menschen zijn, die geen schade opgaven, omdat zij er niet voor uitgekeerd wensehten te worden en dis staan natuarlyk niet op de lijst. De Voorz.Dat zóu nog opgegeven kunnen worden. Dhr. Dieleman vraagt nog hoe ver het staat met de levering van het be- graaftoe8tel. De Voorz. zegt bericht ontvangen te hebben, dat het bestelde nummer niet meer voorradig wa3 en er dus gewacht moet worden tot het er weer is. Hierna worden de deuren gesloten tot het houden eener geheime vergadering. XVI. Vaststellen suppletoir kohier hoofd, omslag. Na heropening der verg. wordt mede gedeeld, dat bet suppletoir kohier hoofd, omslag is vastgesteld op 279.08 met 3 aauslagen, n.l. Wondergem, P. A., apothekersbed. 15e kl. 1000, voor 5 maanden. Van Tuyl, Maria A., apothekeres, 25e kl. 2050 voor 6 maanden. de Putter Jac., landb., 35e kl. 4300 voor 12 maanden. Hierna wordt de vergadering gesloten. Ooi dat bun i diene Er is boevï dat a wordi itokk dring kebbe jeme Notai goede verzo welki Dixh ƒ147 arl AXEL, 6 Februari 1920. De Weensche kinderen gevoelen zich voor het meerendeel hier al goed thuis. Men ziet ze vaak met opgewekt gezicht door de straten wandelen. Ten opzichte van de medische behandeling dienen we ons vorig bericht in zoover te ver beteren, dat van toezicht zoo zeer geen sprake is, maar de beide geneesheeren, dus ook dr. Bom gratis behandeling hebben toegezegd, indien een kind on gesteld mocht worden. Men kan dus gaan, bij wien men wil.

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 2