Zaterdag 7 Februari 1920. «J5e «laars:. It). 1 p Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post 871/» Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Mr. 56. - Postbox 6. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdag voormiddag ELF ure. By dit blad behoort een bijvoegsel. Zitting van 27 Januari 1920. (Vervolg). XI. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen van de maximum-snelheid, waarmee door rijwielen, motoren en 'motorrijtuigen in de kom der gemeente mag worden gereden. Voorgesteld wordt e :n concept ver ordening, volgens welke het verboden wordt a. binnen de bebouwde kom der gemeente op alle wegen mat motorrij tuigen en rijwielen te rijden mat een grootere snelheid dan v ij f t i e n Kilo meter per uur. b. te ryden op voetpaden niet tot wegen behoorende. c. te rijden op voetpaden, bermen of zijkanten tot wegen behoorende, behoudens wanneer zulks voor het uitwijken noodzakelijk is. Overtreding dezer bepalingen zal 'worden gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste f 25- De Voorz. zegt dat B. en W. met het oog op het gevaar en het steeds toenemend gebruik van motorrijtuigen het wenschelijk achten beperkende bepalingen in te voeren tegen de snelheid. De Voorz. zegt de moeilijkheid te ihebben ingezien om de snelheid te Iconstateeren, maar toch wordt er over het algemeen door chauffeurs rekening Toen hij geëindigd had, dronk hij een teug Xeres, nam den hoed af, «treek met de hand over voorhoofd en kin en zeide tot den jongen man aan zijn zijde »Wat ik aan weinigen heb toever trouwd, heb ik u omstandig verhaald, Don Fröben, niet om u uit te lokken, mij een gelijk vertrouwen te schenken, ofschoon uw geheim even veilig in mijn hart bewaard zal blijven, als de asch van den koning van Spaoje in het EscuriaalToch ben ik verlangend te weten, in hoeverre deze dame u belang inboezemt maar nieuwsgierigheid past den ouderdom niet en daarmee uit Fröben dankte hem voor zijn verhaal. >Met genoegen zal ik u mijnen kleinen roman ten beste geven,zeide hij lachend. Hij betreft geen damesgeheini en eindigt reeds daar, waar andere beginnen. Maar als het u goeddunkt, zal ik u morgen mijn verhaal doen, want voor heden zal het wel te laat zijo.c »Geheel naar uw goeddunken,^ ant woordde de Don terwijl hij hem de hand drukte. »Ik zal uw vertrouwen weten is aangegeven. Ze weten, dat erop gelet kan worden en de Raad heeft dan gedaan wat hij kan. We willen de menschen zoo min mogelijk last aan doeE, maar achten toch maatregelen noodig tegen het vliegen van die dingen door de straten. Daarom zullen bij het uiteinde of het begin der gemeente waarschuwingsborden geplaatst worden. Dhr. de KrakerGeldt dat ook voor dokters en veearts, als ze in spoedgevallen dringend geroepen wor den Zoo ja, dan zou ik een uitzon deringsbepaling willen zien opgenomen. (Er wordt gefluisterd, dat het voor de dokters het hardst noodig is. Red.) Voorz.De voorgestelde snelheid is 15 K.M., dus dat is nog een goede gang, zoodat ze gauw genoeg buiten de kom der gemeente zijn. Dhr. de Feijter zou willen vragen, of we met een maximum-snelheid ook niet kunnen bepalen een maximum laadvermogen in verband met de zwaar beladen vrachtauto's die, door de straten rijden. De Voorz. Het schijnt dat daartegen geen maatregelen kunnen genomen worden, want "dat is vroeger ook geprobeerd toen die zware wagens van De Vleescbauwer hier reden. Dhr. Dieleman gelooft dat deze verordening wel van qut kan zijn- Maar ook buiten de kom zijn gevaar, lyke punten, b.v. bij den oprit aan SoÉiapenboutdaar zou een waarschu wingsbord zeer noodig zijn. mede gehouden, wanneer ze een bordje zien staan, waarop beperkte snelheid Voorz.Daar zorgt de A. N. W.B. voor; die zou er op gewezen kunnen worden. Waar echter meerdere leden nog verschillende bochten als gevaarlijk opgeven, meent de Voorz., dat het maar het best is een algemeene opname te doen en daar overal borden plaatsen. Dhr. Kruysse merkt op, dat deze verordening gemaakt wordt in het belang der voetgangers en die borden eigenlijk dienen voor de veiligheid der rijders zelf. Dhr. OggelJa, maar bij een ver traagde snelheid op gevaarlijke punten hebben toch ook voetgangers belang. Dhr. Van de Bilt vindt de verorde mng wel nuttig, en hoopt dat ze goed toegepast wor'dt, want Anders hebben we er nog niets aan evenals met ae winkelsluiting. Daar wordt heeletnaal niet naar gekeken en dan kan men het invoeren van verordeningen beter lalen. De Voorz.Het winkelsluiten is nu ook niet meer noodzakelijk; dat was voor gasbesparing. Dhr. Oggel i Neen, dat was niet de redende winkeliers hebben het zelf gevraagd. Dhr. Van de Bilt: Juist en als nu de eene winkel open blijft is een ander ook weer gedrongen. De Voorz. belooft dat erop gewezen zal worden en hij de winkeliers zal laten waarschuwen. De verordening werdt m. a. s. aan genomen. XII. Voorstel van B. en W. om twee te eerbiedigen.* Zoo scheidden zij. De Spanjaard geleidde den jongen man hoffelijk tot aan den drempel der voor zaal en Diego lichtte hem by tot op de straat. Naar gewoonte ging Fröben den vol genden dag naar de galerij. LaDg stond hij voor het portret en werkelijk dacht hij ditmaal meer aan den oude dan aan dë geschilderde dame. Hij wachtte meer dan een uur maar de oude kwam niet. Op slag van tweeën ging hij in het plantsoen, wandelde langzaam om het meer, ontmoette scboone equi pages en dames, direktors en officieren en nam dikwijls zijn verrekijker om de lange wandeling te overzien. Maar wat hij ook zag, niet de eerwaardige gestalte van zijn ouden vriend. Tevergeefs zocht hij de dunne zwarte beeneri, den spitsen hoed, Diego io zijn bont gewaad met zonnescherm en regenmantel, hij zag niets. Zou hij soms ziek geworden zijn, vroeg hij bij zichzelven en onwillekeurig ging hij naar de slotplaats en naar de herberg »de Koning van Engeland* om Don Pedro te bezoeken. »Allen zijn heen,* antwoordde de kellner op zijne vraag. »Gisteren avond kreeg de vorst telegrammen en heden voormiddag is zijne hoogheid met zijn gevolg in zes rijtuigen naar W. vertrokken. De hof meester zat in het tweede en heeft voor u een kaartje achtergelaten.* Begeerig greep Fröben naar dit laatste vriendschapsblijk. Er stond niets op te lezen dan Don Pedro di San Montanje Liger, Majoor Rio di S. A. enz. Ver drietig wilde hij dit koele afscheid in den zak steken, toen hij op den anderen kant nog eenige met potlood geschreven woorden zag staan. Hij las»Leef wel, dierbare Don Fröben Uwe geschiedenis moet ge me schuldig blij ven gröet en kus Donna Laura Hij lachte over de opdracht van den ouden heer, en toch, toen hij den volgenden dag weder voor het beeld stond, was hij weemoediger dan ooit, want door het vertrek van Don Pedro was een leegte in zijn leven ontstaan. Hy zou zoo gaarne nog meermalen met den goeden oude gesproken hebben, sedert langea tijd had hij ten eerste male weder in nauwere bitrekking met menschen gestaan en -duidelijker dan ooit gevoelde hij nu, dat slechts de eenzame, alleen de hopelooze volslagen ongelukkig is. Zonder het portret, dat hem met eigenaardige betoovering ge boeid hield, zoude hij reeds lang Stutt gart, dat verder niets bekoorlijks voor hem had, verlaten hebben. En toen de heeren Boisserée hem eaoige dagen daarna de goed geslaagde kopie van het lieve portret, een lithografie, lieten zieD en hem dit ten geschenke gaven, toen beschouwde hij dit als een wenk van het lot, nam afscheid van het oorspron kelijk portret, pakte de kopie zorgvuldig lokalen der O. L. School in te richten voor Normaallessen en in verband hiermede opzegging aan alle vereeni- giagen, die thans van die localen gebruik maken. De Voorz. zegt, dat dit voorstel gedaan wordt, omdat zij er prijs op stellen, dat de Normaalschool alhier behouden wordt, opdat er later een kweekschool uit zal kunnen groeien. Het kost wel wat voor de gemeente, maar dat komt er door den duur toch uit. De kosten van hef maken van 2 lokalen tot 4 klassen bedragen 1640, tarwijl de jaarlijksche huur ƒ535 bedraagt. Wel is het een bezwaar voor de vereenigingen, die thans gebruik maken van de school, en dan met 1 April er uit moeten, maar spr. meent, dat afs de Normaalschool ver kocht wordt, misschien in de gymna stiekzaal weer gelegenheid komt. Er is een overeenkomst met den schoolopziener getroffen, waarby het Rijk 2 lokalen der o. 1. s. in bruikleen krygt tegen genoemde huur en waarbij de gemeente zorgt voor scKyolmeubelen, verlichting en verwarming, onderhoud en schoonhouden dezer lokalen, enz. voor 4 jaar. Dhr. de Kraker vraagt of 535 de maximumhuur is- Hy vindt het jammer, dat het Rijk dan zelf de kosten van verandering niet draagt en ook dat de teekenachool en landbouwcursus eruit moeten. De Voorz.Mogelijk kunnen die blijven. Dhr. de Feijter heeft dat ten minste van het hoofd der school ook gehoord. in en verliet de «tad even stil als hy er was binnengekomeu. Zijn oponthoud fn Stuttgart had slechts het beeld gegolden, dat hij in de galerij gevonden had. Toen hij de hoofdstad van Wurtem- berg aandeed, was hij op reis naar den Rijn en nu toog hij verder daarheen. Hij bekeude zichzelveu, dat de laatste maauden hem bijna al te week gemaakt hadden. Hij gevoelde niet zonder schaamte en lichte huivering, dat zijne droefheid, dat al ziju doen en laten dicht aan dwaasheid gegrensd had. Wel is waar was bij onafhankelijk en had hij dit jaar toch bestemd om te reizen zonder doöl of vast plan. Hij zou dit lange oponthoud op de aangename ligging der stad, op de heerlijke omge ving schuiven. Maar had hij dan wer kelijk de stad zoo aangenaam gevonden Had hij de menschen opgezocht en hen leeren kennen Had hij ze niet eerder gemeden, omdat ze de eeuzaamheid verstoorden die hem zoo lief geworden was? Had hij ven de heerlijke omge ving genoten »Neen,* zeide hij lachend tot zich zeiven, »men zou aan tooverij moeten gelooveoIk heb me gedragen als een dwaa», heb me in mijn kamer opgesloten om te lezen. En heb ik gelezen Stond niet haar beeld op iedere bladzijde Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1