Jaarg. en, I o. 86. Woensdag 4L Februari 1920 35® Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. ens FEUILLETON. A NT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Cent; franco per post 877s Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Mr. 58. - Postbox 6. AUVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regei meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag ELF ure. Zitting van 27 Januari 1920. (Vervolg). Dhr. Van de Bilt: Dat kan welzijn, Baar we vinden toch, dat ze te weinig etaald worden en daar loopt het over. kunnen zoo'n adres niet uit zitten leten. De voorz. merkt op dat Cornelisse ok doet uitkomen, dat men een amb- eDaar ter secretarie met 1800 salaris proept, waar hij nu dat werk voor '1300 verricht. Dhr. Dieleman Er is herhaaldelijk :u advertentie geplaatst voor commies, icb he t is nog niet gelukt er een te misschien omdat het salaris te tag was gesteld. Hij zou voorstellen nieuwe oproeping te doen met |ooger salaris en dit adres zoolang inhouden. De Voorz.Dat is goed, maar daar de menschen in dit adres niet fede gebaat. Deze beroepen zich op iun werk. DielemanAls ze meer werk ver ichten, moeten ze ook naar boven. Voorz.Daarem stellen B. en W. bor hun salaris te verhoogen. Voor len is de levensstandaard ook verhoogd ivenals voor ieder ander. Dhr. de Kraker vraagt of Cornelisse de taak als chef niet kan waarnemen. De Voorz. zal niet zeggen, dat het tiet zou kannen, maar bij den Raad leeft het idee voorgezeten om een [ediplomeerd ambtenaar te krijgen. Dhr. de Kraker zou er voor zijn, dat pornelisse, als hij het werk doet van commies, hij dan ook het salaris 3gem elds' er naar kreeg. VoorzMen wil nu het salaris nog maals verhoogen en als er dan geen sollicitanten komen, kunnen we nog zien. Dhr. Kruysse zou willen voorstallen een nieuwe oproeping te doen en het salaris vast te stellen op e n hooger bedrag. Het gaat op de secretarie niet zooals het behoort. Er wordt daar steeds gewerkt met ingeschoven krach ten, ze zijn niet geschoold. En als we nu op het idee de Kraker voort gaan dan moeten we aan halve krachten het salaris geven van een volle kracht. Er is op de secretarie geen enkele, geschoolde kracht aan wezig. Dhr. de KrakerDaarom heb ik ook gevraagd of Cornelisse bekwaam was om het werk van een chef te doen. Voorz. Ik heb alle waardeering voor het werk van Cornelisse en ik erken dat hij heel wat presteert. Maar hij zou het niet willen vergelijken met dat van iemand die ook theoretisch heeft gestudeerd en de leiding ten volle ep zich kan nemen. Spr. die zelf gediplomeerd is en jaren van practische ervaring heeft, weet wat het bezit van een diploma betee kent en wat het zeggen wil op grond van ervaring in verschillende gemeen ten en zaken, om leiding te geven aan de geheele gemeente-administratie. Hy acht het daarom ook het beste om een hernieuwde oproeping te doen. Het voorstel van B en W. tot ver hooging van salaris wordt hierna met op één na alg. st. aangenomen. Tegen stemde de heer Koster. De Voorz. vraagt alsnu een voorstel »Wie vermeet zich, mij rekenschap tan mijne gangen te vragen zeiae hij met doffe, veranderde stem. Aan zijne uitspraak bemerkte ik, dat bij een Treemdeling zijn moest. Een duister Termoeden kwam bij my op. Kapitein Di San MontaDjo waagt dit, antwoordde ik en rukte hem, eer hij er op verdacht was, den mantel van voor het gelaat het was mijn vriend TanneDsee. Daar stood hij als een misdadiger en kon geen woord spreken. Maar ik had mijnen degen getjokken en sprakeloos Tan woede beduidde ik hem, dit ook te doen. »Ik heb niets by mij dan mijn dolk* antwoordde hij. Reeds gevoelde ik lust hem zonder dralen den degen in het lichaam te stooten, maar toen hij eenepoo bewegingloos en op alles voorbereid safe-!Toor mij stond, kon ik het verschrikkelijk mngl'eit niet volbrengen. Ik had nog zooveel iiider besef, dat ik hem verzocht mij den lijft.] 'olgeudeu morgen voor de poorten der itad rekenschap te geven. Ik bleet voor de deur staan. Hij stemde toe en ging tot bepaling van het salaris voor een commies. Dhr. Koster vraagt of die sehryvers dan toch aanblijven. De Voorz.Neen, alleen Smidt is voor een jaar benoemd. Koster Dan stel ik voor het salaris voor een commies te bepalen op 2000. De Voorz. wijst er op, dat dit niet veldoende zal zijn, daar op veel kleinere gemeenten 2300 wordt aangeboden. Dhr. de Feijter: We moeten toch niet te ver gaan, anders is het nog hooger dan het aanvangssalaris van den secretaris. Dhr. KruysseDat is heelemaal geen bezwaar. Een inspecteur by de belasting te Terneuzen b.v. heeft min der salaris dan een ontvanger en is toch hooger in rang. En we zyn het er allan over eens, dat het hier niet goed gaat. Als we naar andere ge meenten zien, sla je de handen samen. Te Hoek b.v. doet één man de geheele administratie, op Zaamslag 2, en hier zijn er een stuk af vier met nog 2 schrijvers, terwijl toch het meerder aantal inwoners niet zooveel invloed heeft op het werk. Daarom zouden we toch vooruitgaan, als we één goed bezoldigd ambtenaar hadden in plaats van al die ingeschoven kraehten. Voorz.Dan wil misschien #dhr. Kruysse wel een voorstel doen Dhr. Kruysse Men zou met 2300 kunnen beginnen. We moeten ze hier uit Holland toch koopen, daar ze anders de Schelde niet oversteken. Dhr. Koster Gehoord dhr. Kruysse wil ik mijn voorstel in dien zin wijzigen. Dhr. KruysseJa en dan met de Lang nog hield ik de wacht, tot eindelijk de draagkoets voor Laura gebracht werd en ik haar zag instijgen. Daarop volgde ik haar laDgzaam naar hui6. De kwellingen der jaloezie hielden den slaap uit mijne oogen en daarom hoorde ik omstreeks middernacht dat voetstappen mijne deur naderden. Er werd geklopt. Verwonderd wierp ik mijnen mantel om en deed de deur open. Het was de oude dienaar van Lanra die mij een brief gaf en haastig weder vertrok. Senor, voor zulk een brief moge God u genadiglijk bewarenZij bekende mij, dat zij den Zwitser bemind had, lang voor ze mij kende, dat ze uit vrees voor den toorn harer moeder, die alle vreemden haatte, hem altyd weerhouden bad aanzoek om hare haud te doen en dat ze, gedwongen door de bedreigingen mijner tante, zich had laten welgevallen dat ik baar het hof maakte. Alle schuld nam zij op zich, en zij zwoer met de duurste eeden, dat Tannensee mij dikwijls alles had willen bekennen en slechts daarvaD weerhouden was, door haar smeeken en hare vrees, dat zy daarna nog strenger bewaakt zou worden. Zij vertelde mij een 7erschrikkelyk geheim, dat de eer der familie zou bevlekken, als ik haar en deu kapitein niet behulpzaam was in de vlucht. Zij bezwoer mij van het tweegevecht af te zien, want schreef zij, als hij valt, blijft mij, zijne gade, niets over dan mijzelven het leven te benemen. Zij eindigde met een beroep te doen op mijne edelmoe digheid. Eeuwig zoude zij mij achten, maar nooit beminnen. Gij zult toestemmen, dat zulk een brief als koud water alle liefde kan dooven. Hy vernietigde ook ten deele mijnen toorn, maar ik gevoelde mij in mijne eer gekrenkt, omdat ik bedrogen was en daarom ging ik op het afgespro ken uur naar de strijdplaats. De kapitein moest diep gevoelen hoezeer hij my beleedigd had. Ofscnoon beter strijder dan ik, verdedigde hij zich slecht, en het is zijne schuld niet, dat ik deze hand hier tusschen duim en wijsvinger, in zijnen degen sloeg, zoodat ik buiten staat was verder te vechten. Terwijl ik .verbonden werd gaf ik hem Laura's brief. Hij las dien en smeekte mij hem te vergeven. Ik deed bet met bedrukt gemoed. De geschiedenis mijner liefde is ten einde Don Fröben. Vijf dagen daarna was Donna Laura met den Zwitser verdwenen.* »Ed met uwe hulp?* vroeg Fröben. »Ik hielp zoo goed als ik kon. Wel was de smart mijner tante groot, maar in daze omstandigheden was het beter bedoeling de tijdelijke krachten zoo gauw mogelijk af te schaffen. We hebben dan toch nog een secretaria met 3 klerken. Er is nu eenmaal te veel personeel, en daar is niets aan te doen, maar we kannen toch zorgen, dat die halve krachten niet blijven hangen, zooals steeds is gebeurd. En daarom hebben we niets dan halve en kwartkrachten. Met alg. st. wordt besloten een nieuwe oproeping te doen op een salaris van 2300. V. Verzoek van den Ned. Bond van Gem.-ambtenaren te 's Gravenhage om aan de ambtenaren bij bet bestuur en de administratie der gemeente een maand extra-salaris uit te keeren. Adressanten gronden hun verzoek o. m. op het feit, dat waar aan de rijks ambtenaren en onderwijzers die uitkee- ring geschiedde, ook de gemeenteamb tenaren met spanning hierop wachten dat geen enkele categorie van ambte naren zoo met werk overladen is, wat onvoldoende beloond werd, terwijl de zorgen voor de gezinnen belangrijk toenamen. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken op het verzoek, mede in verband met het voorstel onder punt IV. De Voorz. zegt, dat B. en W. het beter vinden om de jaarwedden te verhoogen, dan die door extra giften aan te vullen. Dhr. Kruysse constateert met genoe gen, dat B. en W. het standpunt ver laten hebben, dat als een bond ver zoeken of requesten inzendt, deze voor kennisgeving zullen worden aange nomen. dat ze hare dochter nooit wederzag, dan dat schande over het huis kwam.* »Edele man! Hoe eindeloos veel moet dit u gekost hebben Waarlijk, het was eeDe harde beproeving »Dat was het,* aDtwoordd«e de oude somber lachend. »In het eerst meende ik, dat de wond nooit zou geuezen, maar de tijd doet veel mijn vriend! Nooit zag ik haar weer, nooit heb ik meer van haar gehoord. Eens nog spraken de couranten van den overste Tannensee, als van een dapper man, die onder de troepen van Napoleon, in den slag van Brienne den vijand lang weer stand had geboden. Of dit dezelfde was, of Laura nog leelt, ik kan het het u niet zeggen. Toen ik echter hier ter stede kwam, toen ik deze galerij bezocht eD na twintig lange jaren mijne Laura weder zag, wederzag geheel als in de dagen harer jeugd, toen begonnen de oude wonden weder te bloeden en nu, ge weet, ik bezocht haar dagelijks. Met gepasten ernst, gelijk het den hofmeester van een vorst, een man uit een oud CastiliaaDsch geslaeK betaamt, had Don Pedro di San MontaDjo Liger zijne geschiedenis verhaald. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1