"ho. 85. Zaterdag 31 Januari 1920 35e Jaarjs. esl f 9 /W A E J Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. ie Dit biad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Cent; franco per.post 871/» Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Sir. 56. - Postbox 6. aDVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regei meer 10 Cent. Groete letters worden naar plaatsruimte berekend. Ad verten tién worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrJJdagTOormiddag ELF ure. 1036 aendtl >s 5,11 Zitting van 27 Januari 1920, voormiddag 97j uur. Voorzitter de heer L. J. den Hel- lander, burgemeester. Tegenwoordig alle leden, behalve de beer Ph. J. van Dixhoorn. De Vooiz. opent de vergadering met voorlezing van het gebedsformulier. Daarna richt bij het woord tot de leden en wenscht hij hun, waar het de eerste I vergadering is, die in den nieuw begonnen tijdkring wordt gehouden, alles góeds oe, en dat hun zoowel in hun particulier leven, als in hun bedrijt en in bun ambt als raadslid weer voldoende werklust en gezondheid moge gegeven worden, opdat hun I arbeid niet zonder vrucht moge zijn. !Daar de notulen, wegens drukte bij de firma Van de Sande, nog niet gereed zijn, vraagt hij goedkeuring I vau deb Raad om deze aan te houden. I I. Mededeeling ingekomen stukken. I a. Schryven van dhr. Van Dixhoorn, dat hij wegens uitstedighbld deze ver gadering niet kan bijwonen. 6. Schrijven van Gedep. Staten, dat zij besluiten de goedkeuring der begroo ting veor 1920 te verdagen. c. ïdetn, dat de huurwaarde van de woning voor het bootd der school door hen is goedgekeurd. d. Alsvoren betreffende de verorde ning tot regeling der jaarwedden van de onderwijzers der o. 1. e. Idém, aangaande wijziging der begrooting voor 1919. f. Idem, aangaande het suppletoir kohier der hondenbelasting. gf Dankbetuiging van de wed. P. C. van Bendegem voor de goede behande ling jegens haar overleden echtgenoot als grafdelver. h. Idem van dhr. J. van Sluis, brigadecommandant der Kon. mare chaussee te Axel, voor de mede aan zijn manschappen verleende gratificatie. i. Brief van het Zeeuwsch-Vlaamsch Waterleiding comité, volgens welke in April aanst. de officiëele rapporten ver wacht worden van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening. Aan dit schrijven zijn toegevoegd een tweetal copieën van correspondentie, waaruit blijkt dat op spoed wordt aangedrongen. De Voorz. zegt, dat dit schrijven is ingekomen naar aanleiding van door B. en W. gevraagde inlichtiagen, zulks op voorstel van dhr. Van Dixboora in de vorige vergadering. Bovengenoemde stukken worden alle voor kennisgeving aangenomen. j. Een adres van het bestuur der afdeeling Axel van den Nederlandschen Bond van Arbeiders in bet Land Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, dat daarin te kennen geeft: dat bet, kennis genomen hebbend van de door don Minister van Land bouw aan de gemeentebesturen gerichte circulaire, inhoudende dat bij de beschikking heeft gekregen over een partij (Amerikaansch) spek, het welk leverbaar is (franco boot of station van bestemming) A 1.66 de K.G,, en volgens nadere mededeelingen a 1.60 de K.G., de vraag richtenof reeds stappen gedaan zijn, ook in Axel dit spek ter beschikking i te stellen, waar door de bevolking, en ia het bijzonder de arbeidende klasse, ten zeerste zou zijn gebaat dat van stappen in deze richting bij de leden huuner organisatie even wel nog niets bekend iswaarom zij den Raad beleefd verzoeken, zulks alsnog te doen. De Voorz. zegt, dat B. en W. van bedoelde circulaire hebben kennis genomen, doch van meening waren dat, blijkens verkregen informaties, het Amerikaansch spek bier n;et algemeen begeerd wordt. Ze meenden goed te doen mei niet tot aankoop over te gaan, omdat als men er mee blijft zitten, dit maar schade voor d'e gemeente was, gezien de ervariug met carbid, waarvan men nu ook nog een partij heeft die men niet kwijt kan. Mocht evenwel bljjken, dat het spek wel begeerd wordt, dan kan man nog tot aankoop overgaan. Dhr. Kruysse dacht dat dit spek hier nogal verkocht werd door particulieren. Voorz. Het is gebleken van niet; bovendien kan de gemeente het niet lager verkoopeu dan particuliere win keiiers, zoodat de menschen er toch eigenlyk uiet mede gebaat zouden zijn. Dhr. OggelAls we er dadelijk op ingegaan waren hadden we al een strop gehad, want een week na dé aanbieding door den Minister daalde het spek van f 1.66 op j 150 per K.G. Uit ondervinding kan bij wel zeggen dat d» vraag zeer gering is. Dhr. Kruysse gelooft, dat het nadeél niet zoo groot zou geweest zijn, hij vindt het wel goed de vraag eens aan te houden eu een onderzoek in te stellen. Al was het maar om een maatregel te nemen tegen de duurte, want terwijl spek en vleesch overal afslaat, blijft net hier maar duur. Uewoon spek kost hier 2.50 en op andere plaatsen 2 en met het vleesch gaat het evenzoo. Bij goedvinden van den Raad wil de Voorz. dan een nader onderzoek instel len en desgewenscht een proef nemen. Met algemeene stemmen wordt alzoo besloten. k. De Voorz. zegt nu eens over een punt te willen spreken, dat eigenlijk niet op de agenda staat. Maar aangezien vroeger wel eens gesproken is over reukelooze beerruiming en thans eenige gegevens zijn ingekomen vinat bij hot wel wenscbelijk dat de Raad er zich over uitspreekt. Vroeger waren de machines uiet verkrijgbaar, doch nu weer wel. Ook kan nij»jnededeeleD, dat een terrein beschikbaar is voor het. eventueel bergen der faecaliëu. Een aanbieuing is ingekomen van de firma Jordaans uit Schiedam voor levering van materiaal als volgt: le haudluchtpomp 1570, 2e motor pomp 1350, tankwagen (1500 Liter) 1900, slangewagen 650, luchtslang 60, putslang 135. Daarbij kunnen verder geleverd worden buizen met sluitstukken, ieder lang 3 M. van ijzer, welke 'f 90 en van gummi welke f 139 per stuk kosten. De kosten zijn weliswaar hoog, maar de wijze waarop thans ds putten worden geledigd eischt ook voorziening. Het best was daarom, zegt de Voorz., dat de Raad zich uitsprak, dan kon worden beslist ot nog nader onderzoek moet worden ingesteld. Dhr. De Feijter verklaart er zich in beginsel tegen. De helft der bewoners kan maar gebruik makeu vau deze beerruiming en voor de gebruikers zullen de kosten dok zoo hoog loopen, dat niet allen ervan zullen profiteeren, zoodat het een schadepost voor de gemeente wordt. De kosten komen op ongeveer 8000 en dan nog het perso neel, dat wordt een groot offer. Dhr. De Kraker acht ook, gehoord de hooge kosten, de tjjd nog niet gekomen voor zoo'n uitgaat voor beer ruiming ook in verband met de lasten is hy tegen invoering ervan. Dhr. Dieleman vindt het beter die zaak een paar jaar uit te stellen, dan zyu misschien de materialen j kooper. De Voorz. gelooft dat juist de materialen eer duurder zullen worden Misschien kan het geen kwaad de berekening eens nader te maken, nadat onderzocht is, hoeveel gebruikers er zijn en wat het gebruik zou kosten. Dhr. OggelJa, dat was wel goed, dan weten we, of de kosten gedragen kunnen worden. Met alg. st. alzoo besloten. II. Verzoek der Vereeniging tot ver betering van Volkshuisvesting om een creöiet van 80Ó0 voor aankoop van grond. Bedoeld wordt in dit schrijven de aankoop van het perceel achter de Oosterstraat gelegen en toebehooreude aan de h.h. P. Buijze en S. Dieleman ten einde daar 47 arbeiderswoningen te bouwen. B. en W. stellen voor het gevraagde crediet te verleeaea voor aankoop van genoemden grond. De Veorz. deelt mede, dat gebleken is, dat er 48 woningen kunnen staan Dhr. Weijns vindt het jammer, dat hiertoe niet een paar jaar vroeger besloten is. De Voorz. vindt dat ook, maar licht toe, dat men toen de prijzen te hoog vond. Nu is het wel niet goedkooper geworden, maar de nóód is dringender Dhr. Weijns ziet die noodzakelijkheid ook in, maar gelooft toch, dat het een schadepost blijft. Dhr. Oggel vraagt of op dat terrein ook particulieren mogen bouwen. De Voorz. maeut van ja, ofschoon vooropgesteld wordt, dat er arbeiders woningen zullen komen. Dhr. De Feijter zal zich niet tegen dit plan verzetten, maar wil toch d vereeniging in overweging geven, dat ook in de buitenwijk -n grond beschik baar is en veel goedkooper. B.v. te Kijkuit is ook groot gebrek aan wo ningen. De Voorz. wijst erop, dat het voorge stelde plan toch in geea geval doorgaat, dap na goedkeuring door de autoriteiten. De betrokken architect komt eerst- iags klaar met zyn volledig plan, waarna den inspecteur van de volks gezondheid advies zal gevraagd worden. Intusschen wil hij gaarne de aandacht van de bouwvereeniging vestigen op de buiten w qken en overeenkomstig den wensch van dhr. Oggel doen nagaan in hoever daar in den woningnood kaa worden voorzien. Ook wil hij den inspecteur vragen wat deze ervan denkt en of de Regeering ook daaraan steun zal verleenen. Overigens zal natuurlijk de Raad vol komen met plannen en handelingen van Bouwvereeniging op de hoogte worden gehouden. Met alg. st. wordt hierna besloten om het gevraagde crediet te verleenen. III, Verzoek om adhnesie te betuigen aan de motie voorgesteld door den gemeenteraad vat\ Smallingerland om wijziging in de uitkeering van art. 10 der wet van 24 Mei 1897 (Stbl. no. 156). Op 23 December werd door den Raad van Smallingerland de volgende motie aangenomen „De Raad der gemeente Smallinger land, overwegende, dat de uitkeering be doeld bij art. 10 der wet van 24 Mei 1897 niet staat in een goede verhouding tot de diensten welke door den burge meester en secretaris ter uitvoering van wetten en besluiten in 's Rijks t elang worden verricht spreekt de wenscheljjkheid uit, dat door wijziging van gemeld wetsartikel die uitkeering ten spoedigste wordt verhoogd en worde bepaald op ten minste 50 pCt. van het bedrag van de jaarwedden en besluit deze motie ter kennis te brengen van H. M. de Koningin en de Tweede Kam r der S. G." Het voorstel van B. eu W. luidt om adbaesie aan die motie te betuigen, om op gronden van billijkheid hoogere Rijksuitkeering te verkrijgen voor de salarissen. De voorz. meent dat tegen dit voor stel geen bezwaar kan bestaan. Het geldt geen verhoogmg van salaris maar van vergoeding door het Rijk aan -de gemeentekas, die tot nu slechts 1600 bedraagt. Met alg. st. aangenomen. IV. Verzoek van J. Cornelisse e. a. om herziening van salarissen en beloo ningen. Het adres luidt aldus Aan den Raad der gemeente Axel. Ondergeteekenden, allen in vasten ot tijdëlyken dienst der gemeentelijke administratie te Axel verzoeken uw College beleefd om de thaus aan hen uitgekeerde belooningeu grondig te herzien. Ter toelichting van ons verzoek dat de gevraagde verhooging billyk: is willen we even aanstippen, dat in de naburige gemeente Terneuzen een op- I roeping geschiedde yoor agent van

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1