Binnenland. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. betalingen van buitschla&d lijn lege moet te zien, omdat Duitschland alles ontbeert en het zonder grondstoffen en levensmindelen geen schadeloosstelling kan leveren. Een gevaar voor weder- opleven van het militairisme in OnitBch- land bestaat niet, omdat het land zich onder het ondalbare leed van de oor logvoering volkomen heeft veranderd. In elk geval zal een omwenteling in Duitschland ook Frankrijk, Italië en zelis Engeland meesleepen en vernieti- f" De Senaat heeft Zaterdag een wet aangenomen waarby strafbaar worden gesteld het schreven bekend maken posten of verspreiden van materiaal, waarin de omverwerping van de regeering der Vereenigde Staten door middel van geweld of door moord of sabotage bepleit wordt. Het wetsont werp bevindt zich thans bij de commissie uit het Huis van Afgevaar digden. Militair vervoar. Nader kan met stelligheid worden bericht, dat de Minister van Oorlog n. i. een beschikking heeft genomen, waardoor alle dienstplichtigen, daaron der begrepen reserve personeel bene den den rang van adjudant-onderofficier (vaandrig) en vrijwillig dienende mili tairen beneden deH rang van onderoffi cier, mits in uniform gekleed, zich de mogelykheid geopend zien, om hoogstens viermaal per maand by verleend verlof of by bewegingsvrijheid te worden vervoerd in rytuigen van de laagste klasse tegen betaling van 40 pet. van de gewone burger vrachtprijzen. AXEL, 16 Januari 1920. Gisteravond werd alhier de aange kondigde vergadering gehouden van de atd. Axel van „Het Groene Kruis", waarin een lezing werd gegeven over de bestrijding vnn de tuberculose doer dr. Hoorweg van Heinkenszand. De voorzitter, dhr. Kruysse leidde den spreker in en kon zich verheugen in een groote opkomst. Als men weet, dat alle plaatsen in hst Beursgebouw bezet waren, kan men zich een voor ■telling van het bezoek vormen. Een mooi succes was ook, dat er zooveel vrouwelijke bezoekers waren, want wie is meer in staat em een rol van be- teekenis te spelen in de bestrijding van de tuberculose dan een huismoeder, huishoudster en dienstbode Vandaar dat dr. Hoorweg by den aanvang van zyn rode zeide, dat het van ,Bet Groene Kruis" te Axel zeo'n belangrijke maatregel was, dat zy met de wijkverpleging ook op zich had genomen de tuberculosebestrijding. Een taak, die echter niet gering mag geacht worden. Maar men mag verwachten, dat als er hier een wijkverpleegster is, die in elk gezin, waar zij komt, zal wijzen op veelal eenvoudige maatrege len, welke ter bestrijding der tuber- culose-bacil kunnen dienen, dit voor zeker veel lijdens zal verzachten, zoo niet voorkomen. De spreker gaf een kort overzicht van het ontstaan van tuberculose, de uitbreiding, die zy heeft genomen, de ontdekking der bacil en de middelen tot hare bestrijding. En hoe gaarne we ook voer enze lezers en in het belang der zaak zelve hier een uitvoerig verslag zouden geven van het gespro kene, het is ons niet mogelijk. We behooren tot het drie-vierde gedeelte der aanwezigen, dat met den besten wil niet kon volgen, wat de spreker zeide. Deels waren de oorzaken hier van de zachte stem, het galmen van het lokaal en het vele hoesten van toe hoorders, enz. Was ons een beter plaats beschoren geweest, dan bad ons verslag wellicht veel goed kunnen maken, maar dan nog bleet het jammer voor de talrijken, die zich met belangstelling tevergeefs inspanden om dit belangrijk onderwerp te hooren behandelen. Niet beter verliep het tweede gedeelte van dezen propaganda avond. Buiten schuld van dr. Hoorweg weigerde de lantaarn, die een 90-tal stille beelden zou geven over het onderwerp, terwijl ook van de verklaring weer veel onver staanbaar was. Dhr. Kruysse sloot de vergadering met een opwekking tot lid worden van „Het Groene Kruis", terwijl hij ook een beroep deed op de flnancieele mede werking der leden, om by de verhoogde prijzen der aan te schaffen hulpmidde len de contributie wat te verboogen. Volkomen naar wensch geslaagd is deze vergadering wel niet, maar toch kan de vereeniging de voldoening smaken over de groote 1 elangsteiling, gisteren getoond. Verwacht mag daar om, dat niet lang gedraald zal worden met een tweede propaganda-avond, al was het met hetzelfde programma. Nadat ia December de tooneel^ vereeniging „Tot steun in den stryd" van Ter Neuzen alhier met haar op voering van het tooneelstuk „Het Licht in den Nacht" een stampvolle zaal had gelokt, werd een tweed6 opvoering gevraagd. Deze nu had plaats op Woensdagavond jl., doch thans was de bovenzaal van dhr. Koole maar half gevuld. En dit is jammer èn voor de spelers èn voor den inhoud èn voor het doel, steun aan Weenen. Want beide verdienen meer belangstelling. De vertolking der rollen (met uitzonde ring van Greta) kwam zeer goed tot haar recht. Omdat de opbrengst niet beantwoordde aan gemaakte kosten werd nog een collecte gehouden uitsluitend voor de noodlijdenden te Wennen, die 10.53 opbracht. De heer A. van Vliet alhier is tydolyk benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te IJselmonde. Met ingang van 15 Januari is wijziging gebracht iD de tramlijn Hulst —Walsoorden. Er rijdt dan op werk dagen vanaf 's ochtends 4.40 u. een tram van Hulst naar Walsoorden, aansluitend op de boot van 5.45 naar Hansweert. Op Zon- en feestdagen vertrekt de eerste tram vm. 7.05 uit Hulst. De laatste tram uit Hulst ver trekt na 6.05. De eerste tram uit Walsoorden naar Hulst vertrekt op werkdagen om 6 u., andere dagen om 8.55. De andere diensten veranderen ■iet noemenswaardig. Bij Kon. besluit zijn benoemd in het bestuur van den Kruispolder tot dijkgraaf A. de Waal te Hontenisse, en tot gezworene F. J. van Damme te Graauw. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 18 Januari 1920. Ned. Eerv. Kerk. Voorm. 91/. are Ds. J. B. T. Hugenho.tz. (Bed. H. Av) Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz (Dankzegging) Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Te Wolphaartsdijk geraakte Woens dag een 15 jarige dochter van P. van de Linde al spelende met een fiets in een watergang achter de ouderlijke woning, waaruit ze met dreggiEg door M. Kloosterman werd opgehaald. De huip van den spoedig ontboden geneesheer mocht niet meer baten de levensgeesten waren gewe ken. Crl. Volgens te 's Gravenhage ontvan gen bericht is de sergeant constabel Lems, instructeur op het vliegkamp de Kooy te Den Helder, met een eendekker door het breken van een der vleugels van het toestel van 300 M. neergestort en onmiddellijk gedood. Het toestel is geheel vernietigd. Zaternacht ongeveer 12 ure is de groote landbouwschuur van I. de Wilde Gz. te St. Maartensdijk tot den grond toe afgebrand. De geheele inventaris, benevens 12 hoog bekroonde Stamboek- paarden, en een gelijk getal stamboek koeien kwamen in de vlammen om. De aangrenzende schuur van de land bouwer P. Westerweel, ging tengevolge van den hevigen wind eveneens in vlammen op. Hieruit kon slechts met moeite de levende ga^e gered worden. Omtrent de oorzaak van den brand verkeert men nog geheel in het duister. De schade moet door verzekering zijn gedekt. M. Crt. Van den landbouwer S. J. P. uit Oud Vossemeer is in de Hoofdsteeg te Rotterdam een portefeuillé gerold waar in 100 en twee depositobewyzen van 3000 en 670. Rooversmanieren. Men meldt uit Limburg aan de Tel. Een tweetal personen uit Nieuwstadt, de heeren G. en R. waren, al wandelend over de IJsstraat, zonder' dat ze bet wisten op Duitsch grondgebied gekomen, toen plotseling een drietal Bslgische huzaren in vollen rem op hen toereed. In het wilde weg, als een troep cow boys, losten zij schoten op de ontstelde Nederlanders, reden hen bijna omver, sprongen van bun paarden en zonder aar hun passen te vragen, eischten zij op ruwen, bevelenden toon al het geld dat de heeren op zak hadden. Toen ze het geld nit de portemonnaies hadden gegeven, wilde een der huzaren ook het papieren geld van den heer R uit de porteteuille halen, doch deze verzette zich hevig, en eischte, indien men hem dat geld ook ontnam, mede gevoerd te worden naar den bevelvoe renden officier. Toen zagen de huzaren er maar liever van af. Toen de heeren reeds op Nederlandsch gebied terug waren, werden hen nog eenige karabijn- schoten nagezonden. Eenige Dnitsche grenswachters die bet rooversbedrjjf uit de verte aanzageD, werden ook met de karabijn bedreigd en vluchtten haastig in hun woning. De Stoker Smulders, uit Tilburg, is te Nieuwkuyk, doordat hij te ver 't hoofd buiten de machine van'n stoom tram stak, met een telegraafpaal in aan raking gekomen. Hij kwam onder de tram terecht en werd geheel vermorzeld. Maandagavond heeft op de Konninginnegracht hoek Laan Copes van Cattenburch te 's-Gravenhage een ernstige autoaanrijding plaats gehad met doodelijk gevolg. Omstreeks 8 uur passeerde daar de auto van dr. Sander, toen juist een dame wilde oversteken, met het nood lottig gevolg, dat zij door de auto werd gegrepen. Zwaar gewond werd zy opgenomen en door dr. S. met zijn auto naar huis overgebracht, waar zij spoedig aan de bekomen wonden overleed. Volgens ooggetuigen heeft de chauf feur aan het ongeluk geen schuld. Naar uit, Zevenaar wordt gemeld is de staking in Duitschland nu van dien aard, dat inderdaad de uitvoer van steenkolen naar Nederland officieel voor onbepaalden tijd is stopgezet. Een auto uit Maastricht reed naby Swalmen, op den weg naar Reuver, het oudste dochtertje van de familie M. Leppers aan, dat juist wilde over steken Het werd door een dsr spat borden geraakt, zoodat dr. S., uit Roer mond, slechts den dood kon constatee ren. De „Daily Mail" verneemt uit Ostende, dat vijf passagiers van de mailboot Dover Ostende overboord zijn geslagen en verdronken. Bovendien warden verscheidene passagiers ge kwetst. Telegrem&ien uit Frankrijk e>el- den ongelukken in verschillende streken, ten gevolge van den storm, vooral in Noord-Frankrijk. In Croix werd het cJak van de gasfabriek a rukt, waardoor negen werklieden wer den getroffen, van wie een gedood ei de andere acht gewond. In de omstre ken van Douai heeft de storm groote schade aangericht. D,e „Times" meldt uit Milaan, dat de laatste weken in Noord-Italiê her haaldelijk lawines neerstortten. Eem neerstorting had plaats bij Cuneo, waar door zestien personen gedood werden en eene andere te Aosta, waarby negen personen het leven verloren. Dinsdag zijn in de Val Damonita het Iseomeer opnieuw lawines neergs- stort, waardoor een boot, waarin negen tien werklieden lageD te slapen, werdl verbrijzeld. Veertien hunner werdei| gedood. Ook is weer eene lawine neergevallei in de Aosta vallei, die twaalf doodet eischte. Tel. De mailboot „Afrique", die dei 9den Januari van Bordeaux vertrok naar de Westkust van Airika, is ii den nacht van Zondag op Maandag met man en muis vergaan. Naar gemeld wordt, heeft men talrijke vlotten gezien het schijnt, dat de com mandant van de „Afrique" zich op eei dezer vlotten bevindt. ]0. Gel Andri 8. R Clays Piete: Marit Aloys de 5 I. va van van Jose; driks toer 30. en 1 Prud en F Oi 41 j (Buiten verantwoord tijkheid der Redactie Coöperatieve verbruiksvereeniging. Mijnheer de Redacteur l Door de R. K. Werklieden vereeniging alhier wbrdt drnk gewerkt om tot de instand- koming eener coöperatieve winkel te geraket, Ten einde misverstand te voorkomen dient het volgende Het is niet de bedoeling dat alleen dt Katholieken lid dier coöperatie kannen worden, maar een ieder zal in de gelegenheid gesteld worde.n atn billijke piijzen waren te kunne» betrekken. Ook zal aan ieder die zulki wenscht de gelegenheid gegeven worden zich als aandeelhouder te laten inschrijven zoo spoedig de oprichting der coöperatie zal verzekerd zijn. In een tijd dat de gansche arbeidersklas» strijdt voert voor lotsverbetering mogen ei geen wanklanken géhoord worden die leiden tot verdeeldheid of uitsluiting, daar allen voor een en hetzelfde doel strijden n. m. „Dt strijd tegen de duurte". U mijnheer de Redacteur, dankend voor dt plaatsruimte teeken ik mij hoogachtend, A. VA MAALE, Markt C 12. Yoorloopig leider der op te richten coöperatie Axel, 17 Januari 1920. Van 1—31 December 1919. Boschkapelle, Geboorten. 4. Alphon sus Petrus, z. van Petrns Remorie et Rozalia dê Schepper. 12. Hubertu» Petrus, z. van Alphonsus Wijnacker od Maria Catharina Verdunnen. Koewacht. Huwelijks-voltrekkingen, 9. Alphons Petrus van Rumste, 24 jJ jm. en Marie Leouie Martens, 20j.,jd,; 29. Cerilles Adam, 24 j., jm. en Rosalia Verschraegeu, 24 j., jd. Geboorten. 4. Clara Maria Rosalia, d. van Franciscus van Avermaete en Anna Maria van RegeDmortel. ij Gustaves Cyrillus, z. van Honoré Eduard Antheunis en Leonia Sophin IJsebaert. 12. Cornells Margaretha z. van Johannis Meyaard en Elisabeth Jacoba Blok. 13 Margareth» Mari» en Albertus Carolus, d. en z. van Alphonsius Scbolter en Amelia Marii Baert. 27. Ivonne Leonia, d. vai August Albert Buys en Maria van Overloop. Overlijden. 2. Bertha AlDhonsa, m., d. van Theopbiel Verhoossl en Josephina Maria Verscbraegen. 22- Mario Catharina, 3 m., d. van Adolf Verstraeten en Maria Louisa Annaerte- Sas van Gent. Huwelijks voltrekkin gen. 10. Cuostantinus Maliroy, 49 j

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 2