n V). 80. Woensdag 14 Januari 1920. ;io« *ïaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - AxeL Binnenland. FEUILLETON. 3) COURANT biad versctujiu alken Dinsdag- as Vrijdagavond. ABOSNIMSNTSPRUS: Par 3 Maanden 76 Cw»tfranca per pont 87l/s Ce»t. Afzonderlijke Noz. Cent. WtUXKERÜITQïYSE Bureau Markt C 4. Telefoon Mr. &B. - FosBbox 8. A D V ERTKNTTEN van 1 tot 5 regels 50 Centvoor efires regel neer 10 Cant. Sroote letters worden naar Bkafisruimte berekend. AdvsrtefitlSa warden franco iagewaobt, uiterfljfc WH Mnsdae- en V rtydagmiddm: TWAALF era. Nederland en België. Over de mededeelingen die Minister Hijmans Maandag in den Belgischen Ministerraad heeft gedaan over de overeenkomst met België en de waar borgen van 1839, meldt de „Etoile" dat de Minister erop gewezen heeft, dat terwijl het uitzicht op een econo mische overeenkomst met Nederland meer een vorm krijgt, de hypothese van een militaire alliantie met Neder land schynt te moeten worden opge geven. Volgens den Minister moet de veilig heid van België gewaarborgd worden door Frankrijk en Engeland. De ministerraad heeft zich geheel bij deze meening aangesloten, welke eok gedeeld wordt door den koning. De nlenwe plannen tegen den woningnood. Naar Het Vaderland verneemt, is binnen korten tyd indiening by de Tweede Kamer te verwachten van de Wijzigingen in de Woningwet. Do Ministers van Arbeid en van Justitie zullen, naar het blad kan verzekeren, een driedubbelen aanval op de Woningnood doen. Ten eerste door wijziging van de Huurcommissie- wet, ten tweede door wijziging Woning- noodwet en ten derde door een huuraanzeggingswet. De eerste heeft ten doel om geleide lijke hnurverhoogingen mogelijk te maken. Het lijkt niet onmogelijk, dat b.v. 20 pCt. boven de huur van 1916, 10 pCt. boven de huur van 1918 enz. bedongen zal kunnen worden. De wijziging van de Noodwoningwet zal voornamelijk bestaan in een aan vulling, waardoor zonder vooratgaaede verklaring onteigening kan plaats heb ben van leegstaande of verwaarloosde woningen. Verder komt er een verbod, om eon woning aan haar bestemming te ont trekken of at te broken zonder toestem ming van B. en W. Het kan b.v. noodig zijn, dat een fabriek of werk plaats deze uitbreiding noodig heeft. Goed, maar daarvoor kan geen woon huis worden gebruikt, alvorens de belanghebbende elders een gelijke woonruimte neerzet. Hel derde ontwerp bevat een huur aanzeggingswet. Zjj komt hierop neer wanneer een woning leeg staat, heett de Huurcommissie het recht, den eigs- naar aan te zeggen, dat zijn huis binnen een maand verhuurd moet zijn. Is dit niet gebeurd, dan kan de Huurcommis sie een huurder voor het perceel aanwijzen. Amerikaansch spek. Ten vervolge ep zijn circulaire d.d. 27 December 1919 betreffende de verkrijgbaarstelling van Amerikaansch gezouten spek heeft de Minister van Landbouw ter kennis van de gemeen tebesturen gebracht, dat de prijs, waarop dit spek aan gemeentebesturen, die zulks mochten verlangen, kan worden geleverd, nader is vastgesteld op 1.60 per K.G., netto voor gewogen gewicht, inclusief verpakking, franco station of boot der plaats van bestem ming. En het was zoo. Nauw was de galerij den volgenden morgen geopend, of reeds trad Don Pedro di San Mon- taDjo Liger met vasten, statigen tred binnen en schreed de lange beeldenrij voorbij naar die kamer heen, waar de dame met den hoed met veeren was ten toon gehangen. Het verdroot hem, dat de plaats vóór het beeld reeds bezet was, dat hij niet alleen en eenzaam trek voor trek beschouwen kon, zooals hij zoo gaarne zou gedaan hebben. Een jonge man stond er voor, keek het lang aan, trad naar een venster toe, keek naar buiten Daar het jagen der wolken en trad dau weder voor het beeld. Dit verdroot den ouden heer eenigszins maar hij moest geduld hebben. Hij maakte zich gereed om aadere beelden te bezichtigen, maar vervuld met de gedachten aan de dame, draaide hij ieder oogenblik het hoofd om, om te zien of de jonge heer nog altijd daar was. Maar deze stond als een muur en scheen in zijne beschouwingen verzonken. De Spanjaard hoestte om hem uit zijn droomeryen te wekken. De jongeling De reeds bij het Rijks Centraal Administratiekantoor voer de distributie van levensmiddelen ingezonden bestel lingen zullen mede tegeu een prys van ƒ1.60 per K.G. worden berekend. Aansluiting bQ don volkenbond. Tjjdens het reces der Kamer, dat op 10 Februari afloopt, zal door de regiering een wetsontwerp worden ingediend tot aansluiting by deu Vol kenbond. Het wetsontwerp zal met spoed worden behandeld. Grensbewaking. In de Mem. v. Antw. op het afdee- lingsverslag der Eerste Kamer inzake het wetsontwerp houdende nadere voor ziening van de grensbewaking, deelt de regeering o.a. nog het volgende mede Het ligt in de bedoeling de grensbe waking, onder de centrale leiding van den inspecteur der marechaussée, op te dragen aan bestaande korpsen, te wetende ambtenaren der invoer rechten en accijnzen, de rijksveldwacht, de mareehaussée, de gemeentepolitie en de militaire politie, zeomede verdere ambtenaren, die de Minister van Justitie daarvoor mocht aanwijzen (grenscom- missarissen b.v.). De inspecteur der marechaussée is reeds thans, ingevolge het Vreemdelingenreglement, met het nemen der maatregelen van aanwijzing ot ontzegging van verblijf belast. Het is mede de plicht der grensgemeenten om het misbruik vau het grensverkeer door haar politie zooveel mogelijk te voorkomen. De militaire politie zal geleidelik voor de grensbewaking naar de grens droomde voort. Hij streek met den voet op den grond. De jonge man keek om, maar zijn schoon oog blikte vluchtig langs den ouden heer en vestigde zich opnieuw op de schilderij. »San Pedro San Jago di Comstella fluisterde de oude, »welk een vervelende dwaze dilettant!* Ontmoedigd verliet hij de kamer en de galerrj, want hij gevoelde, dat hem heden reeds alle genot beuomen was door verdriet en ergernis. Had hij toch liever gewacht Den volgenden dag was de galerij gesloten en zoo was hy genoodzaakt acht ec veertig lange uren geduld te hebben, eer hij weer naar de schildary kon gaan, die hem in zoo hooge mate belang in boezemde. Nog had van de klokken der stiftskerk de laatste slag van twaal ven niet weerklonken of hij klom met gepasten haast de trappen op, trad de galerij binnen op de welbekende kamer toe en getroffen 1 Hij was de eerste hij was alleen, kon eenzaam beschouwen. Hij beschouwde de dame lang met ouafgewenden blik, tranen vulden zijne oogen en hij streek met de hand over de grijze wimpers. »0 Laura 1» fluisterde hij zacht. Daar weerklonk hoorbaar een zucht. Hy keek verschrikt om. De jonge man vau eergisteren was er weer en keek naar het beeld. Bedroefd, omdat hij gestoord werd, maakt hij met het hoofd een vluchtig compliment. De jonge man dankte iets vriendelijker, maar even trotsch als de Spanjaard. Ook nu wilde de laatste wachten tot de overtollige buurman vertrok, maar tevergeefs. Tot zijn sohrik zag hij hoe deze een stoel nam en zich op eenige schreden van de sehilderij neder zette om die behoorlijk op zijn gemak te beschouwen. »De gek!* bromde Don Pedro, >ik geloof dat hij mijn grijs haar wil bespotten.* Hij verliet het vertrek nog moedeloozer dan eergisteren. In de voorzaal ontmoette hy den eigenaar der galerij. Hij dankte hem hartelijk voor het genot, dat de verza meling hem verscnafte, maar kon niet nalatea zich eenigszins te beklagen over den jongen rustverstoorder. »Heer B.,« zeide hij, »u hebt misschien wel opge merkt, dat een uwer beelden my bijzon der aantrok, ik stel er eindeloos veel belang in, het heeft een beteekenis voor mij die die ik u niet zeggen kan. Ik kwam zoo zaak u het mij vergoude, om dat beeld te zien, verheugde er mij zeer over, het ongestoord te kunnen beschonwen, dewijl toch de menigte gewoonlijk niet lang daar vertoeft en verbeeldt u eens, daar heeft mij een joDg, boosaardig mensch afgeluisterd en komt, zoo vaak ik kom en blijft ondanks my urenlang voor dit beeld staan, dat bem toch iu het geheel niet aangaat •treken worden overgebracht. Dit biadt mede het voordeel, dat sy dan, c. q. onmiddellijk tegen strooptochten over de grens zal kunnen optreden. Samenwerking tussehen rijks- en gemeentepolitie is ten deze natuurlijk onmisbaar. De inspecteur der ma rechaussée zal daartoe ook voor de neentepolitie, mede aan de rijks politie, dienstbaar, de noodige aanwij zingen geven. Tegen de Invaliditeitswet. Iu een doer de «fdeeling Wieriugen der Holl. My. van Landbouw uitgeschre ven buitengewone algemeeae vergade ring, welke zeer druk bezocht werd, is da Invaliditeitswet beprokeu. Een 23-tal personen stelden voor zich tegen de wet te verzetten en geen zegels te plakken, noch boete te betalen, terwijl anderen voorstelden een bond te vormen en actie tegen de wet te gaan voeren, en ter kennis van de regeering te brengen, dat de werkgevers niet b$ machte zijn voor hun arbeiders zegels te plakken. Het laatste voorstel werd aangenomen. Een 70-tal personen werden lid en een bestuur werd gevormd. Kamerleden naar Oost-lndië. Het Kamerlid Jhr. De Muralt vertrekt per s.s. „De Prins der Nederlanden" van de Maatschappij „Nederland" 14 Febr. a.s. naar Nederlandse!» Oost- lndië. De heer De Mnralt hoopt de terugreis te maken via Amerika. Naar ons werd medegedeeld gaat de heer De Muralt voor zyn particuliere zaken naar de Oostechter zal een De heer B. laehte, want hij kon wel denken, wie den ouden heer gestoord had. >Dat laatste mag ik toch niet bevestigen,* antwoordde hij. Het beeld schijnt den jongen man eveneens na aan het hart te liggen, want het is niet de eerste maal, dat hij het lang beschouwt.* »Hoe zoo? Wie is dat meusch »Het is zekere Von Fröben,* ging de heer B. voort, die zich sedert vyf k zes maanden bier ophoudt, en van den eersten keer, dat hij dat beeld gezien heeft, ook die dame met deu hoed met vederen, waar ook u naar komt kijken, komt hij alle dagen, geregeld op dit uur, om de schilderij te beschouwen. Gij ziet alzoo, dat hy op zijn minst genomen belang stelt in het beeld, daar hij het reeds zoo laug bezoekt*. Hemel! zes maanden?* riep de oude »ueen, dau heeft mijn hart bitter on recht gepleegd, God moge het mij vergeven. Ik geloof zelfs, dat ilc ham in mijne moedeloosheid ouheusch behau- deld heb. Ei zeg mij, is hij ridder Neen, men zal van Pedro di Liger niet kunnen zeggen, dat hij eenen vreemde ling onbeleefd behandelde. Ik bid u, zeg hem doch neenIk zal hem wel weer ontmoeten en met hem spreken.* Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 1