Binnenland. - Rechtszaken. Advertentiën. Staat. We kunnen er ons op voorbe- j reiden dat 1920 ons op belastinggebied zal laten bloeden als nooit te voren, en niet ieder zal in de gelegenheid zijn dit weer op een andere manier op anderen te verhalen, Er sal een een heele categorie van landgenooten ontstaan die der „nieuwe armen", welke absoluut machteloos staat tegen over al dien drukdi^ niet in de gelegenheid is torsche eischea te stel len, ot anders te dreigen, die in het gehéél niet kan eischen maar in doffe gelatenheid moet afwachten wat het noodlot haar zal brengen, tenzij van andere milddadige zijde hulp wordt geboden. Wy schrijven in neerslachtigen trant •n soudea niets liever, niets vuriger wenscheu dan dat elke maand verder in het komende jaar steeds meer toont dat ons pessimisme te groot is geweest dat Paul Kruger's woord „alles zal reg kom" ook hier sal kunrnen worden toegepast; dat 1920 werkelijk een andere kleur zal krijgen dan 1919, de kleur der hoop die meu voor het verdwenen jaar verwaehtte, maar wij durven het niet hopen, tenminste nóg niet. Een warboel in het maatschappelijk leven, ontstaan door 6 jaren van wan orde is maar niet in enkele maanden zoodanig in het reine gebracht, dat ieder rustig de toekomst tegemoet kan gaan. Daar zijn tientallen van jaren toe noodig. van 14 tot 19 Januari a s. zal een ten toonstelling worden gehoudeD te Middel burg. Men zal er kunnen sien en kosteloos kunnen beproeven electrische en andere gehoer-apparaten, zonder eenigen koopdwang en ouder deskundige voorlichting. Tot dekking van de onkosteB der tentoonstelling, zal een verloting worden gehonden (50 cent per ïbt.) Het comité tot voorbereiding van deze tentoonstelling hoopt, evenals elders steeds het geval is geweest, de prijzen voor die verlotiüg ten geschenke te krijgen. Verder zal men da goede zaak kunnen steunen door te zijner tijd loten te nemen en door gilten in geld, tot het vormen van een fondsje, waarnit aan on- en minvermogenden tegemoetkoming kan worden gegeven tot het aanschaffen van gehoorinstrumenten. In enkele plaatsen van Zeeland zijn reeds correspondenten voor het comité werkzaamondergeteekende hoopt van vele, anderen de bereidverklaring te ont vangen om in hun gemeente als zooda nig werkzaam te zijn tot het bijeen bren gen van prijzen, het plaatsen van loten en het verzamelen van geldelijke bij dragen. Bereidverklaringen om als correspon dent op te treden znllen gaarne worden ontvangen door ondergeteekende. De hulpvaardigheid en liefdadigheids zin der Zeeuwen zal zich zeker ook ten deze niet onbetuigd latan Moge deze tentooastelling, dan ook uitnemend Ben niet alledaagsche tentoonstelling Sedert eenige jaren bestaat er een Vereeniging tot bevordering van di belangen van Slechthoorenden, die drin gengd behoefte heeft aan meer steun en middelen, ten bate van een talrijke groep van misdeelde medemensehen. We ontvingen hierover een stuk, veel te greot om in ons beseheiden blaadje plaats te geven. Maar toch willen we het niet ongemoeid laten en ontlesmen er bet volgende aan Deze Vereeniging is gewerden een krachtige band tussohen lotgenooten, tot ooderlingen moreelen, en waar Doodig ook materieelen steun, dank zij ook aan haar, die >de moeder der doovenc is genoemd, Tine Marcus, en die ondanks haar volkomen doofheid, met energie en opgewektheid als propagandiste on verpoosd voor het goede doel werkzaam is De Vereeniging geett een maandblad nit, dat een doeltreffend middel is em slechthoorenden tot elkaar te brengen. Zij heeft opgericht ^en eigen Landhuis te Lunteren, een rost- en ontspannings oord voor slechthoorenden. Zij heeft een volledige verzameling van gehoorappara ten bijeengebracht te Soest, de woonplaats van Tine Marcus, ter voorlichting van slechthoorenden bij de kenze van zulk een instrument. De Vereeniging bestrydt de kwakzalverij op dit gebied, waarom trent talrijke »instrumenten« in da >grawelkast< te Soest aantoonen, op hoe ergerlijke wijze men er op uit is, veel geld voor nietswaardige en de kwaal verergerende prullen den menscheD af te zetten. Zij zorgt voor arbeidsbemid deling en werkverschaffing aan slecht hoorenden, en voor onderwijs aan slecht hooiende kinderen. Zij verstrekt geheel of ten deele kosteloos, gehoorinstrumen ten aan on- en minvermogenden en doet nog veel meer in het belang der slecht hoorenden. Dit alles vereischte, behalve veel per soonlijk» toewijding, veel arbeid en op offering en ook veel geldOm meer te kannen doen van het zeer vele, dat er op dit gebied nog te doen is heeft de Vereenigiug versterking van inkomsten dringend noodig. Zij wil daarom voort durend meer bekendheid geven aan haar doel en werkzaamheid en meer leden en begunstigers winnen. Als propagandis tisch middel daartoe heeft de Vereeniging reeds in verschillende plaatsen vau ons land Tentoonstellingen georganiseerd en HERMAN SNIJDERS. Middelburg, Dec. 1919. - - Door den minister van Oorlog is aan de burgemeesters bericht dat van de lichting 1920 geen dienstplichtigen zullen worden ingelijfd by^ de genie. Die reeds voor dien dienst zijn bestemd zullen nader worden toegewezen aan de infanterie. Uitvoer van granen en zaden. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft tot nadere aan kondiging dispensatie verleend van verboden van uitvoer, voor zooveel betreft tarwe, kanariezaad en boterzaad, en brengt ter algemeens kennis, dat, zoolang deze dispensatie niet is inge trokken, de uitvoer van genoemde pro ducten aan geen enkel voorschrift of beperkende bepaling zal zijn onderwor- pen. Deze beschikking treedt in werking met ingang van 5 dezer. St. ct. Het verzet tegen de Invaliditeitswet. Men meldt aan het Hand., dat er organisatie 'komt in deu strijd der Friesche boereu tegen de wet. Comité's worden opgericht, dia krachtig in hun omgeving werken voor uitbreiding. Het eer strijdmiddel ispertinent het opplakken der zegels te weigeren. Toezicht op vreemdelingen. Uit Heerlen wordt gemeld, dat de op ministerieel verzoek Maandag gehou den controle op de vreemdelingen gisteren werd voortgezet. In verband Aet de vrees voor bolsjewistische elementen die vooral in de mijnstreek trachten binnen te dringen is de pus- se neon trole zeer streng. Een vijftigtal vreemdelingen, Belgen en Duitscbers, die niet in het bezit van papieren waren, ziju weder over de grenzen gezet. Enkelen blijven tot nader onderzoek in bewaring. Niet alleen aan het station doch ook op de wegen worden geregeld de passen gevraagd. naar Brussel vertrekt om 4 uur, en de trein van 5.40 nam. uit Terneuzen is 10 minuten vervroegd, zoodat de laatste trein uit Axel naar Hulst nu om 5.48 vertrektdezo rijdt echter voortaan niet verder das St. Nicolaas. Deze veraaderde dienst is ingegaan met 3 Januari jl. By het examen als beekhouder slaagde voor de Federatie van Handel en Kantoerbedienden Vereenigingen j in Nederland (Mercurius) de heer Abr. Cornelisse, alhier. Ofschoon Bedert Augustus van het vorig jaar alhier reeds een apotheek is gevestigd, werd daarvan naar buiten niet veel gemerkt. Wegens gebrek aan woning was de zaak bij particulieren op een bovenkamer ondergebracht en de bediening nog primitief. En of nu de vestiging een proef gold, of een gewone uitbreiding van zaken, daar hebben we ons buiten te houden, genoeg zij, dat in dien tusschentijd gebleken is, dat een apotheek alhier in een behoefte voorziet en daarom zal het de firma Van Borssum Waalkes een voldoening geweest zijn, dat zij in de gelegenheid was een pereeel aan te koopen en meer in het openbaar uitbreiding aan haar zaken alhier te geven. Blijkens een advertentie in dit num mer is thans de apotheek gevestigd in de Nieuwstraat, perceel G 65, en kan men daar als in iedere andere winkel met meer vrijheid binnentreden om zyn inkoopen te doen. De heer J. L. van Fraaijenheve, klerk by 's Rijks directe belastingen te Axel, is met ingang van 1 Febr. a.s. in gelijke betrekking benoemd to Terneuzen. AXEL, 6 Januari 1920. Belanghebbenden verwijzen wo naar de rubriek „taiddeleu vau vervoer", waarin voor wat betreft de lijnMeche- len—Terneazen wijzigingen zijn aange bracht. Zoo is d< laatste trein van Axel naar Neuzen 5 minuten verlaat en is de dienst van 8.22 nam. uit Brussel naar St. Nicolaas vervallen. De trein van 3.20 u. uit St. Nicolaas Door Burg. en Weth. van Ter Neuzen is met ingang van 1 Februari a.s. benoemd tot directeur der Arbeids beurs aldaar (tevens districtsarbeids beurs) de heer J. F. de Cooker, contro leur bij het levensmiddelenbedrijf. Het uitvoerend comité van het Zeeawsch Comité tot leniging van den nood te Weenen heeft in zijn j.l. Zaterdagavond gehouden vergadering met algemeene stemmen besloten, van de ingekomen gelden 2000 af te dragen aan hot Provinciaal Comité voor de verzorging van Oostenryksche en Hongaarsche kinderen. Het uitvoe rend euumó hoopt, dat deze beschikking de goedkeuring zal wegdragen van allen, die aan de gehouden inzampling hebben medegewerkt. Tevens werd besloten Vrijdag of Zaterdag a.s. weder een waggon levens middelen, hoofdzakelijk margarine en gecondenseerd» melk, te verzenden voor de bevolking van Weenen. Zoodra de zaken zQn afgewikkeld, zal de rekening en verantwoording van den secretaris-penningmeester eenige dagen ter visie liggen om daarna in een openbare vergadering te worden uitgebracht. Bij het Zeeuwsch comité zijn nit verschillende deelen van Zeeland nog •duizenden K.G. aardappelen, tarwe, erwten, - boocen en andere levensmid delen ingekomen. Blijkens het maandblad van den Ceatralen Gezondheidsraad kwamen gedurende de maand October 1919 in de provincie Zeeland voor 24 gevallen van febris typhoïdea, 34 van roodvonk en 45 van diptheritis, benevens 1 van menignitis en 1 van scabies. Daarvan zijn overleden 1 lijder aan febris typhoïdea, 6 aan diphtheritis en 1 aan meningitis. In meer dan gewone mate werd febris typhoïdea waargenomen te Ierseke en roodvonk te Nieuw- en St. Joosland en Sluis. r- Te Terneuzen is gisteren een fraaie woonwagen, behoorende bij de stoomcaroussel Janvier, geheel afge brand. De bewoners waren uitgegaan, terwijl de kachel was blijven branden. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 30 Dec. 1919. K E. M., 31 j., veldarbeider te Phili; j pine en J. V., 55 jaar, kleermaker i Clinge wegens diefstal, ieder tot ƒ1 boete ot 10 dagen hecht. F. B. M., 25 j., veldarbeider St. Jansteen, wegens beleediging ami tenaar, tot 10 boete ot 10 dagen hicb, P. J. R., 19 j., landbouwersknechtj 1 Axel, wegens wederspannigheid, I I 15 boete of 15 dagen hech». F. J. F. de B., 26 j., en L. J. L. de B., 25 j., veldarbeiders beiden Hulst, wegens verboden vervoer, ied tot 15 boete of 15 dagen hecht. P. J. B., 13 j., te Hulst, wegens vt boden vervoer, tot 10 boete of weken tuchtschool. F. K., 46 j., A. v. N., 38 j., gros werkers, beiden te Bevaren en K. i K., 23 j.> veldarbeider te Honteuisir wegens buisvredebreuk, ieder tot boste of 15 dagen hecht. wegens poging tot uitvoer of vervo» C. J. P., 26 j., koopman te St. Ju/ steen, t®t 6 weken gevangenisstraf. J. F. de B., 17 j., veldarbeider Biervliet tot 10 boete ol 10 flag hecht. C. P., 31 jhvr. van Th. H., te Jansteen, tot 15 boete ef 15 dag hecht. M. B., 12 j., te Clinge, tot/10 boe of 3 weken tuchtschool. Zitting van 6 Jan. 1920. W. R., 21 j., werkman te Ter Neuzi is wegens diefstal veroord. tot 1 jl gevangenisstraf. H. K 20 jwerkman te Ter Neuzi is wegens als voren veroord. tot maanden gevang. Rechtsingang is verleend met vangenhouding en verwijzing naar terechtzitting tegen M. W., 35 j., ko< maB en I. S., 42 j., koopman, beid te Ter Neuzen, beklaagd van pogi tot uitvoer met een valsch geleibilji danl wiss |»|Ph Voor de bewijzen van de neming tijdens de ziekte het overlijden van onzen geliefd Echtgenoot, Vader en Behuwd-Vai PIETER CORNELIS VIN BENDEGEM Cz. betuigen wy door dezen onzen hai ïyken dank. Namens allen, Wed. P. C. VAN BENDEGEM- Riekw; Axel, Januari 1920. Met wederkeerigen geil w wensch bedanken de Heer Mevrouw BOMMEERBURG SNARf BERG voor de ontvangen Nieuwjai wenschen. De Heer en Mevr» BOOGAERT betuigen, oni aanbieding van wederkeerige gel w nschen, hun hartelyken dank v bewijzen van belangstelling, bij wisseling des jaars ontvangen. De Heer en Mevrouw Dj HOLLANDER-PUNT bet gen hiermede hunnen hartelyken da voor de vele blijken van belangstell ontvangen bij de wisseling des ja en bieden wederkeerig hunne be wenschen aan. Axel, 3 Jan. 1920. Met wederkeerige wenschen voor het jaar li bedanken wij voor de ontvangen blijk van belangstelling. Axel, 3 Jan. 1920. Wed. HUIJSSEfl

Axelsche Courant | 1920 | | pagina 2