Bekendmakingen. Uitbetaling der vergoeding wegens kostwinnerschap Advertentiën. Pieter Cornells van Bendegem Cz. Axelsch Comité tot leniging van den nood te Weenen. weg, stellen B. en W. voor, den ver zoekers te berichten dat zij zich wanden tot het polderbestuur. Aan het verzoek tot verplaatsing van den lantaarn kan worden voldaan. Dhr. Baert gelooft, dat de sloet wel zal blyven liggen, als da gemeente er zich niet mede bemoeit, want or is al zoo dikwijls door particulieren aan het polderbestuur gevraagd om verbetering en steeds tevergeefs. Intusscheu blijft de afwatering onvol doende als het veel regent, staat de geheele straat blank, doordat de sloot verstopt is. Volgens hem was eenvou dig uitdiepen voldoende. Voorz.Maar dan blijft de sloot er; men vraagt die te dempen. Daarom adviseert de gem. opziehter tot riolee ring, wat z. i. ƒ435 zou kostee. Dhr. Baert acht die hooge kosten onnoodig. Dhr. De FeijterDe sloot ia eigen dom van den Noordpolder, die voor groote lasten zit. Het is dus niet te verwachten, dat die groote onkosten zal maken. Dhr. Van Dixhoorn is het daar niet mede eens. De lasten kunnen groot zijn, maar vraag eens een stuk grond te koopen, dan zal men zien, welke waarde eraan gehecht wordt. Walnu, dan moet men die eigendommen ook onderhouden en als de gemeente steu nen wil, welk bezwaar is er dan? Dhr. KruysseDe mensehen die daar wonen betalen toch ook polderlasten Dhr. De FeijterMen zal wel begrijpen, dat de opbrengst der lasten van die bewoners zoo gering is, dat daarvoor jaarlyks geen groote kosten te maken zijn. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. met op één na alg. st. aangenomen. Dhr. Koster stemt tegen. IX. Wyzigimg Instructie Boekhouder Gasfabriek. Daar Cornelisse ook aan de secretarie is verbonden, stellen B en W. voor art. 8 der instructie te lezen als volgt Hij moet voor de afgifte van bons cokes, enz. voor het publiek beschik baar zïjn op werkdagen van 89 uur vm. en van 4.30—5.30 nam., uitge zonderd des Zaterdagsalsdan is het kantoor open van 8—9 unr vm. Wordt z. h. s. aangenomen. X. Vaststellen verordening uitbeta ling ondarwijzers-jaarwedden. Van Ged. Staten is deze verordening teruggekomen met bezwaar tegen de bepaling in art. 3, waarbij aan een onderwijzeres, die een huwelijk aangaat ontslag wordt verleend. Ged. St. geven in overweging die bepaling te doen vervallen, waar een eventueel ontslag op grond van die bepaling door hen niet zou worden goedgekeurd. Gehandhaafd worden hierdoor de bepalingen in art. 3, luidende als volgt le. Aan de gehuwde onderwijzeres, die haar bevalling tegemoet ziet, wordt een verlof verleend, ingaand 3 maanden vóór het tijdstip, waarop de bevalling kan worden verwacht en eindigende twee maanden na de bevalling. 2e. Over den tijd van dit verlof wordt aan de onderwijzeres slechts de helft harer jaarwedde uitbetaald. 3e. Is de onderwijzeres twee maan den na de bevalling, volgens het oor deel van den behandelenden geneesheer nog niet in staat haar werkzaamheden aan de school te hervatten, dan treden de gewone regelen van verlof bij ziekte in. Dhr. de Feijter zal zyn standpunt iu dezen handhaven, nu het een principi ëele kwestie is geworden. Dhr. Van Dixhoorn is ook prineipiëel tegen, maar als de autoriteiten toch pertinent bij hun standpunt blijven, moeten we de verkiezing maar afvvach ten en mannen kiezen, die een andere meeniug hebben. Dhr. Van de Bilt zou zich bij wyze van protest kunnen aansluiten bij dhr. do Feijter, maar ziet er geen nut in, daar het toch niet baat. By stemming wordt het voorstal van B. en W. em da verordening overeen komstig het voorstel van Ged. Staten te wyzigen, aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Voor de h.h. de Kraker, Dekker, Oggel, Van de Bilt, Kruijsse en Van Dixboora tegen de h.h. Woijns, Baert, Dieleman, de Feyter ea Koster. XI. Verzoek van d® Firma P. J. van da Sande te Ter Neuzen, om ver- heoging van pry's voor het leveren van de notulen van den gemeenteraad. M. a. s. wordt aangenomen het voor stel van B. en W. om voortaan de gevraagde som ad 2 per vel ta be talen. XII. Voorstel van B. en W. om nog aan noodwoning te bouwen. Ofschoon B. en W. noode overgaan om voor te stellen thans nog een nood woning te bouwen, heeft het College geoordeeld, tocb daartoe een voorstel te doen met hot oog op de bekrompen rnimte, in een woonwagen, waar de Wed. Van Dijck huist en welke niet aan de gestelde eischen voldoet. De Voorz. zegt, dat een noodwoning hier noodzakelijk is de kosten bedragen 800. Dhr. Koster vraagt hoever de vorige noodwoning is. Voorz. Daarmede is wat gewacht, omdat verwacht werd dat de oventueeie bewoonster sou verhuizen. Dhr. Koster vindt het geld voor die woningen weggegooid. Beter kon men blijvende woningen zetten. Voorz.Die kosten ongeveer 4500 per woning, wat toch voor gevallen als deze niet doenlijk is. Het plan is nu om 47 wPningen te bouwen, maar daarop kan nu niet gewacht worden. Dhr. Van Dixhoorn: Kunnen ze'aiot zoodanig gemaakt worden, dat men ze weer kan opbergen. Voorz.Dat wordt nog to duur, b.v. 3000. Dhr. Baert meent, dat als de woningen iets beter gezet worden, ze niet geruimd behoeven te worden. Er zga altijd van die toestanden. Dhr. de Kraker wyst op de oude kazerne, doch die kan volgens den Voorz. niet gemist worden. Dhr. Kruflssa zou willen beletten, dat die woonwagen, waarvoor 1.25 huur wordt betaald, nog bewoond werd. De Voorz. zegt, dat daar reeds voor Het voorstel van B. ea W. wordt m. a. s. aangenomen. XIV. Verzoek om ontheffing school geld. Aan den heer J. C. Vink wordt z. h. s. ontheffing verleend voor den tijd, dat diens kind de schoei verlaten heeft. XVI. Vaststellen suppletoir kohier Hondenbelasting. Dhr. Van Dixhoorn geeft in over weging om de desbetreffende verorde ning te herzien. Hij wenschte alleen die honden te belasten, wslke tot last van anderen ronddwalen en niet degene, die als huisvriend, trekhond ef waak hond dienen. Do Voorz. wil dit liever een volgende maal bespreken. Het kohier wordt daarop vastgesteld op 12 aanslagen tot een totaal van 25. Hond vraag. Dhr. Van Dixboora vraagt naar de braudbiuscnmiddeien. Hij zou die nu willen beproeven. Dan kunnen tege lijkertyci na het beetenvervoer de stra ten gereinigd worden. Dhr. Dieiamau vindt het eenvoudiger daarvoor tmkele menseiien to nemen. De Voorz. zal het ia overweging nemen. Dhr. Koster vraagt naar bét voetpad iu de Stationstraat. De Voorz. antwoordt, dat de gem. opzichter dat heeft onderzocht en rap- porteerd, dat verbetering te krijgen is, doer het geheele pad op te breken en epnieuw te beklinkeren onder talud naer de straatgoot, ever een breedte van 3.85 M. bij 110 M. lengte; kssten pl.m. 1825. Besloten werd om hierover met den ingenieur van de Waterstaat te onder handelen. Dhr. Weijns vraagt of het niet mogelijk is om des middags te verga deren. De Voorz. wil de leden gaarne ter wille zijn, maar kan niet aan allo wenschen voldoen. Na eens vindt.de een 's morgens gemakkelijk, dan weer een ander 's avonds. Hierna gaat de vergadering over in geheime zitting, ter behandeling vau cia punten XIII en XV, resp. reclames Hoofd. Omslag en reclames inzake Schoolgeld. Na heropening deelt de Voorz. den uitslag mede en sluit de vergadering. Voor de reclames Hoofd. Omslag verwijzen we naar een vgrig nummer. Op de reclames tegen de schoolgeld- heffing werd beschikt als volgt Gehandhaafd. M. van Arenthals ea A. Naeije. AfgevoerdJoz. Oppeneer, Jae. Penne en Jac. Wolfert. AXEL, 23 December 1919 Gehoor gevende aan de oproeping in ons blad, waren gisteravond een 30- tal winkeliers vergaderd op de boven zaal van dhr. Gilijamse, ten emde te komen tot stichting van een winkeliers- vereeniging. Als bestuursleden werden gekozen da heeren Ch. Claessens, voorzitter, G. J. Gast, secretaris, A. Kolfer, penning meester, J. C. Vink, algemeen plaats vervanger en K. J. Goslings, J. M. Verbruggen met Joh. Dey- Mangold, als commissarissen. Staande de vergadering werden ver schillende belangen, den winkeliersstand betreffende, naar voren gebracht en bleek uit verscheidene nog bestaande misstanden de noodzakelijkheid van aansluiting van alle winkeliers aan de opgerichte vereeniging. Getracht zal worden op verschillende wijzen tot verbetering te komendaarom is het wen8chelijk, dat alle winkeliers toe treden. Door middel van circulaires zullen deze opgewekt worden alsnog toe te treden. Moge misplaatste con- currentiegeest daartoe geen belemme ring zijn. Met ingaug van 2 Januari a. s. zal het telegraafkantoor alhier geopend biijven tot 9 uur 's avonds. De bpeningsdienst voor post ed tele foondienst blyft dezelfde, behoudens, dat tot 8.30 weer celgesprekken kunnen worden gevoerd. Op de j.l. Donderdag gehouden jaarvergadering vau de Coöp. aankoop- vereeniging „Axel Station" bleek uit het jaarverslag van den penningmeester, dat was ontvangen ƒ78.812,05 en uit gegeven 79.128,75, alzoo kwaad slot van ƒ316.70. Als bestuurslid werd herkozen de heer L. de Putter Jz. Het ledental bedraagt 54. De contributie werd verhoogd van 1 op 2.50 per lid. No» werd besloten een bijdrage van 10 te geven aan het op te richten gedenkteeken voor Vorsterman van Oijen. De Britsche regeering heeft aan de NederlandscAe regeering laten weten dat een naier onderzoek inzake het werpen van bommen uit vliegmachines op Cadzaud (25 Augustus 1917,) Sluis (1 October 1917, 15 Augustus 1018), Axel (7 November 1917), Sas van Gent (7 November 1917, 20 Mei 1918), Hoek i 6 Februari 1918), St. Anna ter Muiden >17 Februari 1918), Koewacht (20 Mei 1918) en Aardenburg (22 Juni 1918) haar tot da overtuiging heeft gebracht dat deze aanvallen aan Britscha lucht strijdkrachten zijn toe te schrijven. De Britsche regeerisg heeft haar leed wezen over het gebeurde betuigd en vergoeding aangeboden voor de toege brachte schade. ring bïi tuigt sliet PREDIKBEURTEN TE AXEL. Donderdag 25 December 1919. EERSTE KERSTDAG. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 91/» ure Leeskerk. Nam. 2 ure De. J. B. T. Hugenholtz. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure H. Schothorst. Kam. 2 ure fl. Schothorst. (van Barneveld). Vrijdag 26 December 1919. TWEEDE KERSTDAG. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure H. Schothorst, van Barneveld. Zondag 28 December 1919. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. B. T. Hugenholtt. Ds. J. B. T. Hugenholtz, Geref. Gemeente. H. Schothorst. H. Schotharst. H. Schothorst. (vau Barneveld). Maandag 2g December 1919. Geref. Gemeente. 'sAr. 6 ure' Ds. Kok, Vvan Aagtekerke). Voorm. 91/a ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 9 ure 's Av. 572 ure w aa VOH op void hou heeft plaats op Zaterdag 27 December 1919, des voormiddags van 1011 unr. Axel, 22 December 1919. De Burgemeester van Axel L. L)EN HOLLANDER. Heden behaagde het den Heere van onze zyde weg te nemen na een langdurig doch geduldig lijden onze geliefde Echtgenoot, Vader en Behuwd- Vader in den ouderdom van 52 jaren en ruim 10 maanden. Allen, die hem van nabij heb ben geKend, zullen beseffen hoe zwaar ons dit verlies valt. Zijn diep bedroefde Erhtgenoote en Kinderen. Axel, 20 December 1919. Naar aanleiding van den oproep van alle vrouwen in Nederland, om in de Kerst- of Nieuwjaarsweek voor de Oosteurijksche kinderen kleeren te maken, wordt allen vrouwen gevraagd hieraan mede te werken. Vele kleintjes maken één groote. Maak dus ieder ten minste één kledingstuk. Het Comité kan geen grondstoffen verschaffen, doch belast zich met de ontvangst der kleederen. Namens bet Comité, i Mej. J. DRÉGMANS. Mevr. P. AUGUSTIJN. Mej. A. C. J. KRUYSSE.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2