Co. 74. Zatemag 20 December 1^19 35® Jaara. I fii Nieuws- en Adyertentieb 1 ad •„«—J Yoor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Dit biaa verscarint eiken Moadetsr- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Cant.franc® per post 871/, Cent. AÊsoaderlijk® No». Coat,. MftUKKsIRUITGEVER Bureau Markt C 4. Telfflfa»» Kr. - Fowtibox 6. ADVERTENTDEN van 1 tot 5 regeis 50 ©ent; voor «ikon regal meer 10 Gent. Groote letters wordan naar ntaatsruHBte besesesd,. Advertsenttta wenkten trow ingewacht, uiterlijk tot ï'Htosds»?- en Tr^Jdagmiddag TWA ALP ure. Zitting van 16 December 1919 voorm. 9 ure. Aanwezig do h.h. J. M. Oggel, C. Th. van de Bilt, A. E. C. Kraysse, Ph. J. van Dixhoorn, J. Weijns, J&e. Dekker, J. de Kraker, J. M. Baert, F. Dialeman, J. de Feyter, M. W. Koster, benevens de secretaris. Voorzitter de heer L. J. den Hollan der, burgemeester. De Voorz. opent da vergadering en leest de gabedstornaule voor. Daarna vraagt hij den leden ol ze ook aanmerkingen hebben op de inge zonden notulen, waarop dhr. Van de Bilt het woord vraagt en in de notulen der laatste vergadering gaarne geschrapt zag de woorden welke hem in den mond zijn gelegd bij de behandeling van het plaatsen der noodwoning Id de Oudeatad, nl. „Er komen er wel 20 uit de Oudestad, die niet deugen, tegen maar 1 van Spui". Spr. heelt die woorden niet gezegd. De Voorz. zegt, dat dhr. V.m de Bilt en ook de overige raadsleden in de gelegenheid zijn, om als de notulen aiet juist zijn weergegeven volgens hun maeniug, deze te veranderen i» het concept, dan kan de drukker het nog veranderen. Aan dhr. Van de Bilt is dit bekend en hy was dat aanvankelijk ook van plan, maar dan weet het publiek niet dat het anders gezegd is en blijtt dit in den waan, dat het verslag goed is. Voorz.Bij goedvinden van de heeren kan het nog gewijzigd worden. Alsnu stelt de Voorz. de agenda aan de orde. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Goedkeuring door Gedeputeerde Staten van de strafvordering. b. Idem wyziging begrooting. e. verkoop grond Antheunis. d. Geldleening voor kasgeld. e. Bericht van dhr. J. Cornelisse, dat hy de beneeming als boekhouder van de gaslabriek onder dankbetuiging aanvaardt: Dankbetuiging van de gemeente werklieden A. P. Freekenhorst, A. IJzebaart en A. J. Sorber voor de verhooging hunner jaarwedde. g. Proces verbaal van kasopueming bij den wntl. gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat aanwezig was aan contanten 7028,175 en aau kwiuutiëu wegens betalingen j 3169,59% totaal 10197,77, overeenkomende met boe ken en bescheiden. Deze stukken worden alle voor kennisgeving aangenomen. h. Verzoek van de vereeniging „Mercurius" te Axel om toestemming voor het gebruik van een lokaal der o.l. school voor bet houden van een cursus in het boekhouden, handelsreke- kenen, handelsrecht, enz. op iederan Woensdag van 6 tot 8 uur nam tegen vergoeding van eventueele onkosten. Het advies van het hootd der school luidt, dat slechts de muziekzaal be schikbaar is, doch die des Woendag»- avonds wordt gebruikt voor een land- bouwcursus. Hij adviseert, dat zonder bezwaar op een anderen avond gebruik kan worden gemaakt van dat lokaal. Dienovereenkomstig wordt met alg. stemmen aangenomen het voorstel van Burg. en Weth. om het gebruik van een lokaal toe te staan, terwijl de besturen der vereenigingen het onder ling gebruik moeten regelen. i. Schrijven van het hoofdbestuur der Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging waarbij het zijne bemiddeling aanbiedt om den taak der gemeeatenaren over te brengen voor de geschonken maïs. Met alg. st. wordt het voorstel van B. en W., om namens de ingezetenen dank te betuigen voor het treilend blijk van nationale sympathie met de nooden van het oude moederland, aan genomen. j. Verzoek van de Vereeniging Ambachtsbelang" te Axel om do jaarlijksche subsidie te verhoogen met 150 en *te bepalen óp 275. Het bestuur dier vereeniging baseert dit verzoek op een besluit van den Minister van Onderwys, volgens welke de gezamenlijke salarissen der onder wijzers aan die inrichting per jaar ruim f 600 moeten verhoogen, ingaand op 1 Januari 1919. Van deze verhoo ging wordt 50 pCt. door het Rijk ver goed, terwijl Z. Exc. verwaeht, dat de rest zal worden vergoed door provincie en gemeente. B. en W. stellen voor om aan het verzoek te voldoen, le omdat het ambachtsonderw ijs ten goede komt aan een gedeelte der gemeentenaren, waarmee het algemeen belang in hooge mate is gebaat 2e omdat de jaarwedden van het aan die inrichting onderwijzend perso neel aanzienlijk zyn verhoogd; en 3e omdat aanschaften van leer middelen enz. duurder is geworden. Met alg. st. wordt aldus besloten. k. Schrijven van de afd. Sluiskil van den Ned. R. K. Landarbeidcrsbond. Adressante geeft te kennen, dat volgens de algemeen geldende bepalin gen geen ledeu mogen worden toege laten, boven den leeftijd van 60 jaren, zoodat deze menschen zich niet tegen werkloosheid kunnen verzekeren; en deze dus naar de liefdadigheid verwe ren moeten worden, wat voor georga niseerde arbeiders niet de gewenschte verzorging is en ook geacht wordt in strijd te zijn met den geest der werk loosheidverzekeringnoodswet redenen, waarom adressant den Raad verzoekt zoodanige maatregelen te treffen, dat aan leden boven 60 jaar door de organisatie uitkeering kan worden verstrekt of hen aan productie ven arbeid te helpen, ten einde hen op die wijze voor ondergang te behoeden op een voor georganiseerde arbeiders passende wijze. Als bylage was hierbij een lijst van leden van bovengenoemde bond, die verzekerd zijn, bevattende zes namen. Het adres wordt verwezen naar B. en W. I. Verzoek van de Vereeniging tot verbetering van Volkshuisvesting te Axel om een crediet van 8000 voor den aankoop van een perceel grond, geleven achter de Oosterstraat, toebe hoorende aan de h.h. P. Buijse en S. Dieleman, beiden te Axel, voor het bouwen van 47 arbeiderswoningen. De Voorz. stelt voor ook dit adres te verwijzen naar B. en W. Dhr. Van de Bilt denkt dat dit weer een maand uitstel geeft en vindt het beter, om maar direct te besluitea. De Voorz.: Uitstel geeft dit niet, want de architect gaat door met het maken van teefceningen en plans. Goedgevonden wordt nu het adres te renvoyeereu naar B. en W. m. Schrijven van het Hoofdbestuur van den Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken dienst, te Rotterdam. Het bestuur geeft te kennen, dat het met belangstelling kennis nam van de missive dd. 21 Oct. 1919, gezonden door B. en W., waarin is vermeld, dat Uw Cellege heeft besloten, dat het loon der gemeentewerklieden naar recht en billijkheid in verhouding van den arbeid, dien de werklieden verrichten, zal geregeld worden dat in het genomen besluit, tot ver hooging der loonen, onderscheid is gemaakt tusschen het personeel van de Gasfabriek en de andere Gemeente werklieden, doordat aan laatstgenoem den een verhooging is toegekemd, ingaande 1 Juli 1919 en aan het Gas- iabriekspersoneel niet dat in de loonen van dit personeel bovendien niet genoegzaam is uitgedrukt, de waardeeriug van het onaangename en zwaardere werk dat gasstokers hebben te verrichten, in ouderscheiding van wegwerkers, enz., zoodat de stokers hun arbeid, waaraan bovendien ook nacht- en Zondagsdienst verbonden is, zoo ook een werktyd van 56 uur per week, met 1 per week meer, beloond zien dat aangezien zulks niet in overeen stemming is met recht en billijkheid, en uw college zich bij Raadsbesluit verbonden heeft, de loonen dienovereen komstig te bepalen, adressant ten volle overtuigd is, dat deze onbillijkheid zai worden weggenomen redenen, waarom Uw College wordt verzocht, te besluiten le. dat ook het Gastabriekpersoneel verhooging vanaf 1 Juli 1919 zal ont vangen, tot een bedrag niet minder dan de andere gemeentewerklieden is toe gekend 2e. dat bovendien het loon van dit personeel zal worden verhoogd, tot een bedrag, beter waardeerende zijnen arbeid. Hetwelk doende, enz. B. en W. stellen, na overleg met de gascommissie, voor om dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, op grond van het in de vorige vergadering genomen besluit dienaangaande. Dhr. Dieleman vraagt of die toestand van de stokers aan de gasfabriek dan nog lang zal duren of hebben B. en W. plan om een nieuw voorstel in te dienen De Voorz. meent dat, handhavend het vroeger genomen besluit, dit niet noodig is, ook met het oog op bijver diensten, die er zijn. Dhr. Van Dixhoorn zegt, dat het hoofdcollege van onze provincie zetelt te Middelburg en daarom, meent hij, is de Raad geen verantwoording schuldig aan een bestuur te Rotterdam. Dhr. Kruysse Er zijn hier verschil lende stukken, die pas ingekomen zijn, welke werden gerenvoyeerd naar B. en W., terwyl dit stuk, dat ook pas inge komen is, ter zijde gelegd wordt. Het stuk is van een wettelyke organisatie, gezegeld en voldoet aan alle eischen ieder heeft toch het recht om een ver zoek in te dienen en recht op behan deling daarvan Voorz.De wet laat aan iedereen het reeht om een request te zenden aan den Raad, maar legt daarom op den Raad geen enkele verplichting om hst ia behandeling te nemen, of er naar te handelen. B. en W. nemen in deze het stand punt in, dat elk college van B. en W., en welk ook, moet kennen de nooden en behoeften van zijn personeel en zieh daarnaar regelen, maar dat het niet aangaat om op elk adres een ander besluit te nemen. Spr. vraagtis de Raad van Axel niet in staat om den toestand van zijn personeel hier te beoordeelec of moet dit herhaaldelijk uit Rotterdam of elders gezegd worden Hy is daarom van meening, dat het niet den goeden weg opgaat om naar elk ingekomen adres te luisteren. Dhr. KruysseMaar we kennen dit adres niet. We hebben het hooren lezeB, meer niet. 't Kan best gebeuren, dat er een misstand is en die menschen gelijk hebben, 't Gaat toch maar niet aan om die stukken ongelezen voor kennisgeving aan te nemen. Dhr. OggelHet is wèl gelezen, en er is een advies bij van B. en W., dia het stuk hebben behandeld. Onbekend is het dus niet. Dhr. Van Dixhoorn: Het geldt hier een vermeende onbillijkheid tegen de loonregeling. Hij kan er zich daarom mede vereenigen, dat die menschen klagenmaar dit moeten ze hier doen waar het behoort, en niet to Rotterdam, vanwaar dan een brief komt in criti- schen zin, als deze. Dhr. Kruysse Dat is een conserva tief idee. Elk vak heeft zijn organisatie die gebruikt wordt om adressen te zenden. Voorz.Ik wil er hier den nadruk op leggen dat ik aan geeu enkel mensch het recht ontzeg om zich te organiseeren en ik zal ook geen enkele organisatie in de gemeente negeeren. Maar ik wensch niet in te gaan op critiek uit andere streken, want waar is dan het eind Daarom herhaal ik, dat ik het vreemd vind, dat de stokers te Axel eerst hun klacnten schrijven naar Rotterdam, en Rotterdam schrijtt naar Axel; Axel i me 1036 aendi

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1