Biscuits „Victoria". UITVOERING S. D. A. P. Advertentiën. Ontspanning door Inspanning. Vrijdag 26 December i. s. Fijne LIKEUREN: Afdeeling AXEL. Opsnbars Vergadering J. H. SCHAPER. De acht-urendag. Axel. C. B. ANTHEUNIS. Wat aangaat een commissie van ondersoek naar mogelyke reorganisatie der verkeersmiddelen, tegen het voor- stel-v. Dixhoorn heeft spr. voor zjjn persoon het bezwaar, dat het te ver gaat, en gelden sou kosten. De heer van Dixhoorn wijst er op dat hot juist de bedoeling van zyn voorstel is te onderzoeken in hoeverre financieels beswaren er aan verbonden zijn. Spreker dringt aan op een veer Terneuzen Ellewoutsdyk, met verbin ding naar Goes geschikt voor door gaande spoorwagons zoowel als andere vervoermiddelen. De heer Nolson meent dat, wyl ver betering veel kosten eischt, men eerst de kosten moet kennen voor men verbeteringen onderzoekt. Een Ferry- boot NeuzenEllewoutsdyk is te duur, vooral wat betreft havonaanleg te Ellewoutsdyk. De heer van WaeBberghe ondersteunt de voorstellen Dixhoorn en Hensel, en gaat accoard met de meening van Ged. in zake het voorstal Van Niftrik o.s. Spr. herinnert aan de goede verbinding met Holland vóór den oorlog, en *ijt den tegenwoordigen toestand aan den treinenloop. Spr. meent, dat noodzake lijke verbindingen zijn Vlissiagen Breskens, Neusem—Ellewoutsdyk, Wals oorden—Vlake, en dat de boot Nonnen Hansweert vervallen kan, althans in de thans bestaande toestanden. De heer Lmdejjer constateert, dat alle leden verkeersverbetering wen- schen, doch meent dat de meeste leden het voorstel-v. Niftrik snllen verwerpen uit praetisehe overwegingen, maar daarmede tevens het daarin gevatte princiep. Spr. dringt aan op wijziging van het voorstel zóó, dat het verzoek niet gericht wordt aan de regeering, doch aan Ged. Staten, dat alleen locaal spoorwegen zullen aangelegd worden waar dit noodig ie, en dat overnam© der verkeerswegen in overleg met de desbetreffende polders en gemeenten zal beboeren te geschieden. De heer Dieleman acht het drietal veren, als bedoeld door den heer Van Waesberghe, praematuur met het oog op de tegenwoordig bestaande verkeers middelen. De heer v. Niftrik verheugt zich over de aandacht, waarmede het voor stel is ontvangen en besproken. Het voorstel is idealistisch, dech dat was ook de geheele opset. De voorstellers hebben het ideaal van uitstekende ver bindingen. Het gaat niet aan alle détails nu reeds uit te werken, het is ook niet de bedoeling nu reeds alles uit te voeren. Dat het verkeer van Zeeuwsch- Vlaanderen over België gnat is een feit maar het ideaal van spr. is, dat Z.-VI. ook economisch een deel van Nederland zal zijn en big ven. Na eenige discussie wordt het voor stel Van Niftrik in stemming gebracht en verworpen. Het voorstel-v. Dixhoorn tot instelling van een commissie wordt aangenomen met 30 tegen 12 stemmen. Tegen stemden de heeren Gerlach, De Casem broot, Sprenger, v. Alten, Lantsheer, Dumoleyn, Dekker, Nolson, Viruly, v. Rompu, Fruytier en De Veer. De voorzitter stelt voor de commissie te doen bestaan uit 5 leden en benoemt de heeren v. Nittrik, v. Dixhoorn, v. d. Weijde, Lindeijer en Dieleman. Omtrent een voorstel tot regeling der prov. bijdrage voor verpleging van krankzinnigen meent de heer Vienings dat de redelijkheid eischt met het oog op de provinciale fiaantiën, te eindigen met het gunstbewijs dat de provincie tot nu toe aan de gemeente bewees. Het jlnancieele evenwicht dringt er toe op de gemeenten te laten wat op de gemeenten volgens de wet most rusten. De heer Onderdijk verklaart namens zijn iractie te zullen vóór stemmen in de hoop ook steun tp zullen vinden by eventueele voorstellen in zake de salarissen es pensioenen. De heer Dieleman (Ged. St.) dankt voor den steun aan het voorstel en motiveert de rechtsopvatting van het College. Spreker vindt het van vele gemeenten wel wat verregaand tegen dit voorstel t« requesteeren, daar het verschil voor velen dier gemeente zoo uitermate gering zal zyn. Het voorstel wordt z. h. s. aange nomen. Na gehouden besprekingen inzake het voorstel van Ged. St. tot afwijziBg van verzoeken van besturen van vak scholen om toekenning van een ver hoogd subsidie over 1919 doet de heer Vienings het voorstel om, zoolang de Minister niet heeft voorzien in de leemt» van zijn leiddraad, aan de gemeenten, waar ambachtsscholen zijn de helft van het ontbrekende deel der salari8T9rhooging over 1919, uit do provinciale kas te verstrekken, mits zij zelf in de andere helft voorzien. D® heer Perrels stolt voor aan de scholen, die een rekest indienden, over 1919 oen subsidie te geven van 15 pCt. der hoogere uitgaven. Beide voorstellen worden verworpen en het voorstel van Ged. St. z. h. st. aangenomen. In de vergadering van Zaterdag 13 Dec. was het eerst aan de orde her stemming over de motie-Hensel betref fende beperking stoombootdienst op Zondag. Door den voorzitter werdt medege deeld, dat aangezien de stemmen staak ten en de vergadering voltallig was, de motie volgens de Prov. Wet geacht wordt to zijn verworpen, weshalve her stemming niet meer kan plaats hebben. Zonder discussie of stemming ver- eenigden zich alle leden in de afdee- lingen raat het voorstel tot verhooging van het subsidie voor de land- en tuin boawwintercursossen. Het voorstel werdt zender discussie en z. h. st. aangenomen. Een voorstel van den heer Perrels om vry vervoer voor leden van de Prov. Staten wordt verworpen. Het voorstel St.-Mg. Breskens—Mal deghem, tot verlenging van den termijn bedoeld ia hot besluit der Staten tot verleening van renteloos voorschot voor den tramweg KnocksBreskens wordt aangenomen. Eveneens het voorstel om renteloos voorschot aan de lijn Breskens—Hoofd plaat. Ontleend aan de M. Crt. AXEL, 16 December 1919. Wegens aftreding van den heer Jac, Verijzer werd tot kerkvoogd van de Ned. H rv. Kerk alhier gekozen de beer J. de Kraker Rs. In do heden gehouden raadsver gadering werd besloten eenige ingeko men stukken voor kennisgeving aan te nemen. Op het verzoek van de afd. Mereurius om een schoollokaal werd gunstig beschikt. Evenzoo op het verzoek van Ambachts- belang om meer subsidie Idem betreffende Ned. Zuid-Afrikaan- sche Vereeniging aangaande dankbe tuiging. Een verzoek om steun van de R. K. landarbeidersbond, afd. Sluiskil werd gerenvoyeerd naar B. en W. Evenzoo het verzoek van de Bouw- vereeniging om subsidie. Een adres van den Ned. Chr. Bond van personeel in publieken dienst werd voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van de huurcommissie werd naar B. en W. verwezen. Voorts word o. a. besloten tot aan schaffing van een automatisch begra af toestel en tot verhuring van eenige perceelen tuingrond. Voor een verzoek van J. Heijasdijk e. a. om verbatering van den Ouden Weg wordt verwezen naar het polder bestuureveneens voor het verzoek van G. Verbeke e. a. om een sloot te In de verordening uitbetaling onder wflzers-jaarwedden werd geschrapt do bepaling, dat aan gehuwde onderwij zeressen ontslag werdt verleond. Ten behoove van de wed. Van Dijck zal nog een noodwoning gebouwd worden. Na behandeling van 77 reclames togen den Hoofdelyken Omslag werden overgebracht de volgende personen a. Primitief kohier x- van naar NameQ- de do C. Kayser 5e 3e kl. L. vau Cadsand 6e 3e P. J. H. Groothaert 6e 3e C. N. Jansen v. Resondaal 6e 3e J. Meijer 6e 3e W. P. vau Meurs 6e 3e M. vau Stralen 6e 3e Jac. Wolfert 6e le G. Zegers 6e 4e J. Overdulve Jr. 7e 3e Fr. Woltert 7e 3e J. den Engelsman 8e 6e A. C. Verschelling 8a lo C. A. Verschelling 8e le M. de Visser 8e 6e R. Lenartz 10e 6e Alph. van den Berg 11e le J. Meijer 12e 10e C. M. de Coninck 14e 12e H. de Regt 14e 12e Adr. van Meurs 15e Ue P. J. Vale 15e 14e F. Dieleman 17o 11e C. J. van Liere 17e 13e P. Corneli8se 26e 24e A. Schelleman 28o 25e W. Dieleman 30e 26a Wed. R. Blankert 31e 28e J. de Bruijne 33e 30e J. J. de Feijter 34e 32e M. W. Koster 45e 42e P. de Feyter Lz. 46e 41e Wed. W. de Feijter 57e 54e Wed. P. de Putter 69e 35e J. de Putter 7le 66» Jac. de Ruyter 82e 49e Ph. J. vau Dixhoern 144e 124e Adr. de Ruyter 155e 110e b. Suppletoir kohier L. Breepoel 6e 4e kl. J. J. Gans 6e 3e A. Th. 't Gilde 6e 4e A. de Klerk 6e 2e Alex. vau de Wege 7e 2e L. van Dixhoorn 32e 28e Gehandhaafd zijn M. vau Arenthals in klasse 5 A. J. Naije 6 D. Schuitvlot 6 P. Ver straten 6 Chr. Hollebek „12 J. Verstraten ,13 F. J. Orlebeke 14 H. W. de Moor 16 H. J. Harte „17 P. de Jonge „18 J. M. Verbruggen „18 H. J. de Jonge „21 Jac. Verstraten Pz. „21 J. C. Deij 27 C. F. Dieleman Jz. 31 J. P. Dielbman 32 D. van Dixhoorn „32 C. Dieleman Wz. „34 Adr. Dieleman 35 J. de Regt „37 A. Maring 41 W. P. Dieleman 45 H. Verstraten 15 R. de Smet 26 J. de Kraker 6 Afgevoerd zyn Wed. P. Verstraten van klasse 2 AI. Wieland 2 J. Hamelink 3 C. L. van Pienbroek 6 Te laat gekomen zijn J. Penne in klasse 6 U. de Kraker 6 P. Freekenhorst 4 Gedachtig aan de ingekomen giften van het vorige jaar, waarbij ruimere medewerking onder vonden is van hen, die geen kinderen op school hebben, zoo zal het ons tot voldoening strekken, dat voor het tc houden voor de kinderen van de bewaarschool, ook van gegoede ingezetenen, al hebben zij geen kinderen op school, meer blijken van belangstelling door een bijdrage mag ondervonden worden, voor welke bydragen ondergeteekende zich bereid stelt deze in ontvangst te nemen. J. A. VAN HOEVE, Nieuwstraat, Axel. TOONEELYEREENIGING op de bovenzaal van den heer G. GILIJAMSE. Opening der zaal 61/i uur. Prijzen der plaatsen le rang 75 ct. 2e 50 ct. Plaatsbespreking van 2—3 u. alOct. per plaats. Programma's verkrijgbaar tusschen 3 4 u. nam. (Programma is tevens bewfls van toegang.) N B. Met het oog op een beperkt aantal zitplaatsen raden wij bet geacht publiek ten zeerste aan, zich tijdig van een programma te voorzien. Geen staanplaatsen Kinderen beneden 16 jaar geen toegang. HET BESTUUR. Met de aanstaande Feest- P^F dagen voorzien van Rumpunch, Roode en Witte Anijs, Pepermunt, Persico, Half om Half, Roode en Witte Curacao, Crème de Vanille, Citroen Likeur, Advocaat en Posco, Boerenjongens, Boerenmeisjes. Verder: Verschillende soorten W IJ N E N. Aanbevelend, Axel. A. A. SLIJPEN. op Maandag 29 December 1919. SPREKER Lid der Tweede Kamer. ONDERWERP Entree 10 cent. Debat vry. Nadere bekendmaking volgt. EN BKOS. EN DETAIL.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2