Yoor Schorten, Kielen, enz. Blauw Linnen (Drol) en Blauw Katoen. Vrouwenkousen en Manssokken Jflolenaar's gMerineel. Rechtszaken. Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. Gemeenteraad. Advertentiën. ONTVANGEN: Prachtige omlijsting Verschillende prijzen. VERHUISD Firma P. H. Veenhuizen, Axel Soliede wollen bij A. KOLFER. Firma D. J. OQCffiL Buitengewoon crediet voor oorlog. Het Ned. Corr. Bureau verneemt, dat dezer dagen te verwachten is de in diening van een wetsontwsrp, waarbij wordt gevraagd de verleening van een buitengewoon crediet van ongeveer 50 millieen voor het tweede halt jaar 1919 van het Departement van Oorlog. Zooals men weet is het crediet voor het eerste halt jaar 1919, ten bedrage van 86 millioen, nog bij de Tweede Kamer aanhangig. Hoe dankbaar. Terwyl honderden zich hier te lande inspannen om by te dragen tet leniging van den Bood te Weenen, schynt als men ten minste een bijna onge looflijk: relaas door de N. R. Crt. aan „Der Morgen" ontleend, mag geloovwn, daar op schandelijk onverschillige wyze met de gezonden goederen te worden omgesprongen. „Der Morgen" noemt de behandeling een schandaal, dat ten hemel schreit. De overheden, zegt het blad, negeeren de aankomst van den trein, de spoorwegarbeiders beletten hem binnen te rijden, de entrepót- arbeiders weigeren hem te lossen en ten slotte moeten de Nederlandsche begeleiders de kostbare lading, die be stemd is voor onze kinderen en zieken, nog tegen diefachtige plunderaars ver dedigen. Men slaat de hadden in el kaar, als men zulke dingen hoort. Men vraagt zich ai, of Weenen inhetbosch van Bakony ligt. Maar zelfs in het bosch'zou, als de rooverromantiek er nog heerschte, een trein met geschenken op andere wijze begroet zijn dan te Weenen is geschied. Officieus wordt verzekerd, dat onze staats- en gemeente- overheid niet op de hoogte was van de aankomst van den trein. Hier heeft oen nalatigheid plaats gevondeD, waar voor toch iemand verantwoordelijk moet zijn. De openbare meening wil weten, wie dat is cd aan wien wy te danken hebben, als Weenen in het buitenland den naam krijgt van een heilloos wan beheer. Als de Nederlanders ons willeu helpen en wy leggen den helpers alle denkbare moeilijkheden in den weg en zenden hun struikroovers in plaats van overheidspersonen ter begroeting, wat moet er dan van deze stad en dit land worden Moeten wy dan reddeloos verloren gaan in een afgrond van sloddervossery Als afgevaardigde naar de Bonds vergadering n 1-920 werd gekozen dhr. Jac. J. Bliek van Terneuzen. Staande de vergadering traden vier nieuwe leden toe, wat de kroon zette op het succes van deze vergadering. Zondagavond gaf de Christelijke zangvereeniging „Hoop op Zegen" alhier in de Ned. Herv. Kerk een uit voering ter herdenking van haar 20 jarig bestaan. Tijdens de pauze trad als spreker op de heer ds. Crousaz, veldprediker te Amersfoort. Het ruime kerkgebouw was geheel gevuld met belangstellenden, die vol aandacht luisterden naar de liederen welke werden ten gehoore gegeven en de schoone rede van dejo gevierden spreker. De collecte bracht op 55,87. Ook Maandagavond was by het op treden van ds. Crousaz het kerkgebouw eivol. De Minister van L., N. en H. heeft benoemd tot schatter in het schattings district Axel enz., provincie Zeeland, J. Scheels Wz. te Axel, in plaats van D. J. Dees te Terneuzen. Ten huize vaD dhr. M. A. Koole hield gisteren de afd. Terneuzen, om vattende Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan deren, van den Centr. Ned. Ambtenaars bond een vergadering, waarin als bestuursleden werden herkozen de h.h L. J. Lievense te Zuiddorpe, als voor zitter en P. Geense te Neuzen tot 2e secretarisals penningmeester werd gekozen dhr. H. Velleman te Neuzen Besloten werd o. m. steun te ver leenen aan de actie van het N. V. V om den nood te We ueu te lenigen. Onder de by voegsels der St. ct van gisteren zijn opgenomen de statuten der vereeniging „Het Groeae Kruis" gevestigd te Hoek. By de landbouwster de wed. C, van de Vijver te Waterlandkerkje is onder het rundvee mond- en klauw zeer uitgebroken. AXEL, 12 December 1919. Onder voorzitterschap van burge meester Den Hollander werd gisteravond een vergadering gehouden van de „Ver eeniging tot verbetering van de Volks huisvesting" en besloten een terrein aan te koopen groot 4742 Ms voor de som van 8000, waarop 47 woningen kunnen worden gebouwd. Een crediet- aanvrage zal bij den gemeenteraad ingediend worden tot steun van deze hoogst dringende aangelegenheid. Gisteren werd in het koffiehuis „De Roods Leeuw" alhier eene verga dering gehouden van de afd. Terneuzen en Omstreken, van den Ned. Bond van Koffiehuis Restauranthouders en Slij ters, waarop 19 personen (leden en genoodigden) tegenwoordig waren. De vergadering werd gepresideerd door den heer A. de Vrieze van Terneuzen. Een voorstel tot verhooging der contributie tot 6 werd m. a. s. aan genomen. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren A. de Vrieze, B. C. L. van Wiemeersch, Jac. J. Bliek, B. C. de Boij, M. J. Adriaansen, allen te Ter neuzen en A. J. de Krijger te Sluiskil. Besloten werd met 1 Januari tenge volge oener nieuwe belastingheffing op het biljartspel, het partijgeld te verhoo- gen tot 15 cent voor 30 en 25 cent voor 50 punten. De prijzen van de jenever per glas hlyven gehandhaafd voorloopig tot 1 April 1920. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 14 December 1919. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholt* Ds. J. B. T. Hugenholts Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Hiddelburg. Zitting van 12 Dec. 1919. J. C. B., 30 j., landbouwer te Clinge is wegens beleediging veroord. tot 15 of 15 d. hecht. A. J. S., 23 j., landbouwersknecht te Hontenisse, is wegens diefstal veroord tot J 15 of 15 d. hecht. A. C. M. d. M., 21 j., dienstbode te Zuiddorpe, is wegens alsvoren veroord tot 3 maanden gevang. A. v. O., 43 j., koopman te Koewacht, is wegens huisvredebreuk en vernieling veroord. tot 3 weken gevang. Van 1—31 October 1919. Stoppeldijk. Huwelijks-voltrekkingen 28. Alphonsus Mannens, 22 j., jm. en Maria Jacobs Arens, 17 j., jd. Petrus Danckaert, 25 j., jm. en Seraphiua Christina Lsteber, 20 j., jd. Geboorten. 7. Louisa Christina, d. van Josephus Hiel en Mathilda Louisa Maria van de Veeken. 27. Josephus Augus- tinus, z. van Alphonsus Jansen en Stephanie Maria Mechielsen. Overlijden. 2. Anna Marja Baart, 51/., in., d. van Jan Fraocies en Maria Louisa d' Hont. Westdorpe. Huwelijks voltrekkingen. Wilhelmus Handrikus Doezelaar, 25 j jm. en Jnlma Augusta Natalia van dpr Heijden, 28 j., jd. 23. Floren tines Jehannis Seraphinus Rondonck, 28 j., jm. en Alma Maria IJsebaert, 33 j-, jd. Geboorten. 9. Elza Maria, d. van Gustaaf Wjjns en Elodie Marie van Eetveldt. 23. Irma, d. van Augustus de Jaeger en Eugenia Maria Miebiels. 29. Irma RosalinB Joseé, d. van Oscar Joseph Marie van Waes en Maria Anna Catharina de Nijt. Overlijden. 31. Maria Theresia van Waes, 54 j., eehtg. van Eduardus Fran- ciscas Soethaert. Van 130 November 1919. B08clikapelle. Huwelijksvoltrekkin gen. 26. Aloysius Suij, (van Axel) 34 j., jm. en Maria Louisa Pieters, 27 j-, jd. Geboorten. 2. Jacobus Petrns, z. van Jan Karei de Poorter en Elisa Maria van der Veekon. 12. Aloysius, z. van Gerard as de Sehepper en Francisca Mathilda Ottjes. 13. Maria Hortensia, d. van Leo Ferdinandns Hermans en FlorentiDa Pieters. 18. Albertns en Rosalia Paulina, z. en d. van Josephus Vonk en Emerence Rosalia Kox. Overlijden. 27. Christina Rossael, 62 j., echtg. van Josephus Sponselee. Graauw. Huwelijks-voltrekkingen. 21. Aloysius van Dttmme, 22 j., jm. en Adorina Cornelia Leeraart, 22 j., jd. Geboorten. 1. Josephus Mathilda, z. van Carolus Josephus JansseDS en Rosalia Heijens. 9. Alphons Ferdinan dus, z. van Petrus Johannes de Maat en BeDil.de de Koning. 19. Ferdinandns .Josephus, z. van Josephus Leeraert en Maria Johanna van Passel. 22. Josephus Jacobus, z. van Cornelia van Gimst en Maria van Heese. Overlijden. 6. Johanna Maria Smet, 92 j., wed. van Petrus Augustiuus Kindt. 24. Phelonaina Beekman, 65 j., echtg. van Servulns de Smit. Hypolitus Judo cus van Passel, 64 j., echtg. van Aiina Catharinaovan de Voorde. Westdorpe. Huwelijks-vol trekkingen. 6. Franciscus Johannes Begyn, 33 j., jm. en Marie Sophie de Rijcke, 22 j., wed. Joseph Tieleman, 24 j., jm. on Bertha Maria Talboom, 23 j., jd. Geboorten. 6. Alfred Léons Flori- naond, z. van Augustas Barnardus Emi lianas de Smet en Martha Maria Nuijti. 28. Robert Paul Frans, z. van Maurice Eduardus Audenaert en Emilia Maria van Dam. Overlijden. 3. Florentia Maria Lam mens, 57 j., wed. vaD Petrus Barnardus Jansseas. 5. Elisabeth Barnardina Sophia Vervaet, 63 j., wed. van Eduardus Kerckhaerf. 9. 10. 11. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat openbare vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden op Dinsdag den 16 December a.s., des voormiddags ten 9 ure ten Raadhuize alhier, ter behandeling der volgende zaken 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Wyzigen Begrooting Burgerlijk Armbestuur over 1919. 3. Wijzigen Begrooting Burgerljjk Armbestuur voor 1920. 4. Wijzigen Gemeente-begrooting over 1919. 5. Voorstel van B. en W. tot het aanschaffen van een automatisch begraaf toestel. 6. Voorstel van en W. tot het onderhands verhuren van grond. 7. Verzoek van J. Heijnsdijk e. a. te Axel om verbetering van den Oudeaweg. Verzoek van G. Verbeki e. a. te Ax 1 om de moddersloot, lig gende tussehen het perceel be woond door P. Dieleman Fzn.J en het perceel bewoond door Jacs. Bakker Jr. te dempen, of te doen dempen. Wyziging Instructie Boekhouder Gasfabriek. Vaststellen verordening uitbeta ling ODderwijzers-jaar wedden. Verzoek van de Firma P. J.VAN DE Sande te Ter Neuzen om ver hooging van prijs voor het leveren van de notulen van des ge meenteraad. Voorstel van B. en W. om nog eene noodwoning te bonwen. Reclames inzake Hoofd. Omslag. Verzoek om ontheffing Schoolgeld. Reclames inzake Schoolgeld. Vaststellen snppl. Kohier Honden belasting. Axel, den 11 December 1919. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. Heden 12 December herdenken onze gelietde Ouders, Behuwd- eu Grootouders C. HAAK EN 31. R I E M E N 8 hunne 30 jarige echtvereeniging. Ged spare, ben nog vele jaren. Hunne dankbare Kinderen X Behuwd en Kleinkinderen. Een mooie partij Alles uitgevoerd in olieverf. Aanbevelend, B J. KNIERIEM, Walstraat C 23. van de Koestraat naar de SLIK.BTR/AAT J. RINGELBERG, Barbier, AxEL. aan lage prijzen Voor wederverkoopers verkrijgbaar by

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2