So. 7-2. Zaterdag 13 December Is# 19 35e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uwsch -Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Binnenland. Allerlei. Dit 01 aa versennnt eikea jÉMnsday- da Vrijdagavond. A80SNÏMSNTS P-R U S Per 3 MaaEÖen 7& Centfranco per poet. 871/* Cent Afsmoormke Mas. a Cent- DRUKKER—UITG EVER Bureau Markt C 4. Telefoan ïr. M. - Po«tb«x 6. A13 v'ERTENTIEN Tan 1 tot 5 regata 96 Cent vmr eiken regel in eer 19 Cent Sroote letters worden naar piaatBrniBate berekend. AdvsrtenttëB worden franco ingewacht, uiterlijk tot IMuada*- ac Yrfldsgnoiddng TWAALF ure. Nederland en België. Men meldt uit Parijs aan de A'. R. Crt. De militaire kwesties tusschen Neder land en België zijn opgelost, en de economische onderhandelingen staan op het punt van te worden beëindigd. De Nederlandsche en de Belgische gedele geerden zullen Zaterdag naar hun land vertrekken. De commissie van veertien voor de herziening van de verdragen van 1839 zal nog eenmaal bijeenkomen, in een zitting, die een lormeel karakter zal dragen, teneinde te ratificeeren de overeenkomsten, waartoe de Nederland sche en de Belgische gedelegeerden lullen komen. Naar het Ned. Corr. Bur. ter be- voegder plaatse verneemt is het verloop der onderhandelingen te Parijs voor Nederland zeer bevredigend. In ver band met den tijdelijken terugkeer der Belgische gedelegeerden naar hun land is dezer dagen ook de overkomst te verwachten der Nederlandsche dele gatie. De commissie hoopt den 5en Januari haar werkzaamheden te her vatten en by die gelegenheid de enkele punten te regelen, waaromtrent nog geen algeheele overeenstemming werd verkregen en tevens de samenstelling van haar rapport ter hand te nemen. Intusschen wordt door do delegaties met hare regeeringen het noodige ever leg gepleegd over de definitieve redac ties en hetgeen verder in verband met de beëindiging van hare taak door de commissie nog moet worden voorbereid. Langs de straat. Een verlichte winkelétalage. Klein bleek krantenventje, dat peinzend verlangend zjjn eogen laat weiden over de uitgestalde bonte schatten kinder speelgoed. Drie meisjes, H. B. S.-sertjes, vroolijk lachend bezig inkoopen te doen. Eöd blik op 't ventje een inval; een goede De beursjes te voorschijn gehaald, de dcbbeltjes nageteld gefluister. Dan: »Wou je wat hebbeo, broer'?* »Javoor m'n zusje*. »Goed, dat zal je hebben En voor jezelf ook!* zegt er een vastberaden. En ze nemen het ventje mee naar binnen en laten hem uitzoeken uit de gesorteerde étalage tot 'n kwartje. En het jongetje zoekt zoekt, maar kan niet beslissan. Er is zoo veel. Een van de meisjes zal hem helpen. Een blikken sabeltje. »Wil je dat?* Zijn oogen sehitteren. Maar dan, half aarzelend: »Ja, maar voor m'n zusje!* (Mooi voorbeeld, dat mij 't kereltje was zoo weinig te bezitten en toch eigen wenschen vergetend voor een, die hij liefhad). Ais 't kind zich wendt tot de afdeeling popjes, komt het drietal in actie. Ze helpen uitzoeken »'t liefste gezichtje* Tegen de duurte. Ter behandeling op bet gemeenschap pelijke duurtecongres, hetwelk Vrijdag en Zaterdag a.s. te Amsterdam zal gehouden worden, brengen de bestaren van het Ned. Verbond van Vakveree- nigingen en bet Ned. Arbeids Secreta riaat een resolutie in, waarin zij, gehoord de besprekingen over de heerschende duurte enz., gezien het feit, dat de regeering niets heeft gedaan om de duurte verminderen, en. overtuigd van de noodzakelijkheid der socialisatie van alle daarvoor geschikte bedrijven, nochtans als hare meeniug uitspreekt, „dat het tot directe leniging van den nood noodzakelijk is, dat door de regeering de volgende voorzieningen worden getroflen. a. Wettelijke maatregelen tot ern stige bestrijding van de door industri- eeien, boeren, groothandelaars en winkeliers uitgeoefenden woeker, waar bij aan de vakvereenigingen overwe gende invloed wordt toegekend in de oiflcieele organen, die met het onder zoek en de bestraffing der woekerprac- tijken zullen worden belast b. Prijszetting vau de voornaamste voor bet levensonderhoud benoodigde artikelen, met bijslagen van regeerings- wege op die artikelen, waarvan de prijzen door prijszetting nog te hoog blyven om door de arbeiders te kunnen worden bekostigd c. Dat de volgende artikelen in prijs moeten worden verlaagd 1. wittebrood; 2. aardappelen; 3. peulvruchten; 4. vet, spek, visch en onder de goedkoope sterke maar leelijke popjes (konden ze er maar een mooi jurkje voor maken I) Dan laten ze 't blikken sabeltje inpakkenen nog een zak knikkers er bij. Weldoen op deze wijze is animeerend. Zelfs de winkeljuflronwen hebben schik in 't be deesde kereltje, dat zoo bly weggaat met zijn schatten. Wel hebben de meisjes nu minder geld over voor snuisterijtjes en lekkers voo>' elkaar maar dat vinden ze nu goed weegt dat op tegen dat groote geluk, dat ze hebben gebracht in twee kinderhartjes (Historisch), De Chocolade-telnt. Van een dwaze vrouwengril die een der medewerkers van de „Haagsche Post" ta London heeft ontdekt vertelt hyWij zaten van de week in de opera, mijn vrouw en ik, zoo rond- gluurde naar al die prachtige halzen en schitterende paarlen en diamanten, riep ik verbaasd uit Kijk, kjjk, Vrouw, wat een charmant Javaantje daar in die loge! En toonde haar een allerliefst figuurtje met pik zwart haar en die eigenaardige lichte chocolade teint, die de Maleische vrou wen dikwijls zoo aantrekkelijk kunnen maken. Maar mijn vrouw wist beter. Julie mannen wordon toch altijd beet genomen, glimlachte zij, dat is geen Javaansche, maar Mrs. Smith de vrouw vleesch5. kleeding, schoeisel en dekking 6. brandstoffen dringt er bij de regeering op aan, onverwijld maatregelen te nemen, waardoor aan deze eischon der arbei ders werdt voldaan besluit deze motie ter kennis te brengen van de Rageering en Tweede Kamer der Staten Generaal machtigt de besturen van het Neder- landsch Verbond van Vakvereenigingen en het Nationaal Arbeids Secreteriaat al die maatregelen te trefien, welke nuttig en noodig zijn om inwilliging van ie gestelde eischen te krijgen". De uitlevering van den ex-keizer. In de Dinsdagavond gehouden Kamer zitting werd door het lid Sannes het verblijf van den ex keizer hier te lande ter sprake gebracht. Kautsky's boek heeft aangetoond zoo zeide het bewuste Kamerlid dat de ex-keizer de aanstichter van den oorlog is gewoest. Mocht by vroeger geen gevaar voor ons laad zijn geweest, thans is hy dat wel geworden. Spr. vraagt aan de regeering andere maat regelen ten aanzien van het verblijf van den ex keizer te overwegen. Spr. meent det de vraag van de uitlevering ernstig dient te worden overwogen. Corr. Bureau. Over het knpitalisme. De „Nederlander" schryft: Ongetwijfeld vertoonen zich, gelijk overal in het leven, ook in, het kapi talisme", groote misstanden en des wet gevers is het, de middelen te zoeken van den rijken scheepsbouweren die gele kleur is da nieuwste mode. Wat zei ik „geel" de nieuwste mode? Ja zeide zij, dat komt van Parijs. Sinds den oorlog zijn zoo vele Orientalen westwaarts getrokken en zij hebben zooveel succes gehad by hat mooie go- slacht, dat de vrouwen op het idee zijn gekomen, zich nu eens niet meer rose of wit maar, bruin te schilderen. Ik geloof altyd wat myn vrouw zegt (en ik hoop ook hetzelfde van haar) maar ik ben toch den volgenden ochtend op weg naar de Cyti eens zelfs by myn vriend Velasquez, de man heet eigenlijk Brown, aaageloopen, om het fyne van de zaak te weten. Velasquez is n.l. de fabrikant van al die mooie smeerseltjes, die oude vrouwen jong maken en jonge vrouwen tot engelen. En ik sprak Vélasquez, is dat nu heusch waar, dat de vrouwen tegenwoordig aan chocolade teint doen? En Velasquez zeide: „Zeker, mijnheer, dat is niet alleen waar, maar hier heeft u een order op een groote pot van mijn „Malaja" eu hier is een postwissel van 85 7 p. st. Maar, zei ik, wat is dat dan, dat Ma laja, en hij aatwoprdoOnder ons ge zegd, is het een oplossing van tinctuur van jodium en reuzel en wat parfum er bij. Dat wordt 's morgens na het bad in de huid gewreven, brandt ais de hol (cextueel) en blyft dan voor 24 uur goed, al ging de dame direct ia 'tbad. om daaraan een einde te maken Veelal is dit reeds geschied, en voort durend zul de vervuling van die taak aan de orde blyven. Doch dat is iets geheel anders dan de kunstmatige (geweldadige)omverwer- ping van de bestaande orde, uit de na tuurlijke en historische ontwikkeling der menscheid ontstaan. Wel verre van die ontwikkeling te veroordeelen, behoort men het kapita lisme te steunen als de onontbeerlijke reserve van de maatschappij. Evenals elke solide onderneming een belangrijk deel van haar inkomsten af zondert om tegen klappen bestand te blfven, moet ook da groote wereld maatschappij dit doen eu doet zy dat door middel van de beleggers. Alleen door dat groote kapitaal is de wereld door den verschrikkelyken oor log kunnen komen zonder te gronde te gaan. Gedurende vyf jaren zijn alle voor raden die steeds aanwezig zijn en aan wezig moeten zyn, opgeteerd en ver vangen door vernielingswerktuigen, terwijl al dien tijd do arbeid, waarvan de wereld leven moet, stil heeft gelegen, om plaats te.maken voor vernielings- arboid. Maar de koloaale leeningen en hef fingen hebben de wereld bewaard voor een wereldhongersnood hehben ook in Nederland de mingegoedo bevolking in staat geBteld op kosten der kapitalisten in 't leven te blyven. Dat kapitalisme, waarop zooveel gescholden wordt, is in waarheid een zegen. De wondere tijd. De tijd w&arin wij leven Is wél een wood're tijd, Waarin de heelo wereld Het onderstbovan leit. Wat een profeet in Breeroo stak Toen hij >Het kan verkeerea sprak... Ga bij een tailleur naar binnen, Om ean kostuum je wéét: Je komt om j'ééa te kleeden, Maar wordt er uitgekleed. De snijder snijdt nu dubbel, want Hij snijdt èn 't laken, èn den klant. Den werkman is niet langer Jaloersch op den mijn heer*, Hij werkt of staakt, naar keuze, En hy verdient veel meer. Je steekt je maar in boezeroen Dan ben je gauw in goeden doen. Is niet het Lnetzow Vrijkorps Weer plotseling opgestaan, En aau het defileeren Voor Hindenburg gegaan Staan ua de dooien ook al op, Dan is 't voor menigeen een strop Natuur zeln is veranderd, Want Limburg's Groane dal. Kan niemand meer bekoren t Is een berucht g3val En prees men vroeger Doorn zoo hoog Tnans ia 'teen doorn ia velor oog TeL

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1