v. K enïafelirljgêa Rechtszaken. Advertentien. DANKBETUIGING. Zilveren Beugeltasschen. Axel. A. ESSELBRUGGE. Axel Com Gemengd Nieuws. Zoo juist ontvangen: Donkerblauwe en grijze S' Wollen DOEKEN. een Axel. F. G. VAN TATENHOVB. e e VOORHANDEN BONBONS (Chocolade en Fondant) en SUIKERWERKEN. flxel. 3. Schieman. Donderdag 4 December. huiden en yellen, levende konijnen, geiten en ander wild, Bekendmakingen. G 19 Stationsstraat lom Openbare Verkooping. T Moe gaarne ze ook tegeiover da toe- aeggieg van den Minister, rakend een ontwerp van wet tot vrijstelling van begwaarden een tegemoetkomende hou ding aannam, kan zij ook den tijd tusschen 3 December en de inwerking treding van bedoeld wetsontwerp geen premie betalen, wyl betaling zou zijn God minder gehoorzamen dan de menscheu is van oordeel, dat het Christenplicht is, dat de patroon ook by ziekte, ouder dom en invaliditeit voor zijn arbeiders naar zijn vermogen zorgt en veroordeelt het onbarmhartig aan den dijk zetten van beo, die hun volle kracht niet meer kunnen geven billijkt met het oog op misbruik het oordeel des ministers, dat geen finan cieel voordeel getrokken mag worden uit komende vrijstelling besluit den Minister van deze resolutie kennis te geven en Z. E. te verzoeken het daarheen te willen leiden dat be zwaarden geheel vrjjgesteld worden van verzekerinesdwang en ieder arbei der, die schriftelijk verklaart tegen verzekering bezwaard te zijn, alsdan wordt vrijgesteld". Na rondvraag sloot ds. Kievit van Veenendaal op do gebruikelijke wijze de vergadering. Midd. Crt. De hooge Raad van Arbeid. Bij Kon besluit van 26 dezer zyn de leden aangewezen van den Hoogen Raad van Arbeid, het lichaam dat wellicht een belangrijke functie in het sociale loven in ons laad zal gaan vervullen. Voorzitter is de Minister van Arbeid, mr. Aalberseplaatsv. voorzitter is dr. Nolens. Dan zjn er vier soorten leden, nl. 12 personen die studie hebben ge maakt van sociaal-economische vraag ■tukken 6 ambtshalve leden de hoofdambte naren van het departement van Arbeid 13 vertegenwoordigers van de werk gevers door den Minister benoemd na overleg met de voreemgingen en van werkgevers, nl. Chr. Middenstand. Middenstandsbond. R. K. Middenstandsbond. Boerenbond. Limburgsche Mijnindustrie. Chr. Boeren- en Tuindersbond. Maatschappij van Nijverheid. Scheepvaartvereeniging. Chr. Werkgeversvereniging. Vereen, van Ned. Werkgevers. Alg. R K. Werkgeversvereen. Ned. Tuinbonwraad en Kon. Ned. Landb. Comité 13 vertegenwoordigers van vakver eeaigingen van arbeiders, door den Minister benoemd uit, en in overleg met Chr. Nat. Vakverbond (2 leden); Ned. Verb, van Vakvereen. (5); Bureau vau R. K. Vakorganisaties (3) Nat. Arbeidssecretariaat (2) ei Alg. Ned. Vakverbond (l). Sêcr. is mr. A. C. Josephus Jitta, te 's Gravenhage. Het duurte ontwerp. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, houdende maat regelen ter bestrydiug van het onredelijk opdrijven en hoog houden van prijzen. Behoudens ondergeschikte wijzigingen is het voorstel overgenomen, door de staatscommissie van 23 Augustus 1919 te dezer zake bij de regeering ingediend. AXEL, 2 December 1919. hoeverre met gemoedsbezwaren tegen den verzekerinsplicht kat» worden rekening gehouden. Hij stelt zicb daarbij echter op het standpunt, dat zoolang geen wettelijke voorziening te dezer zake is getroffen, alle ingezetenen verplicht zyn die wet na te leven. In verband hiermede verwijzen we naar desbetreffende artikels en adver- tentiën in dit blad. De heer A. Cornelisse alhier, is geslaagd voor het dezer dageü gehouden examen ter verkrijging van het diploma voor boekhouden van de Vereeniging van Leeraren in dat vak. Te Koewacht zal met 1 Januari s. een coöperatieve winkel geopend worden, welke is gesticht door den K. Warkliedenbon i. met medewer king van de geestelijkheid en onder wijzend personeel aldaar. Tot bedrijfs leider werd benoemd dhr. Henri Baert en tot administrateur dhr. A. Hamer- linck, onderwijzer. Ofschoon de ver eeniging meer dan 100 aanhangers telt er tok voor een ruim bedrag in aandeelen is geteekend, is toch de meening over die beginselen niet eens luidend en allerminst zyn de kleine winkeliers over de aangelegenheid te spreken. Een strooibiljet legde daarvan reeds getuigenis af. bot opgeven der telegrammen per telefoon 10 cent in rekening gebracht wordt. Arrond. Rechtbank te Middelburg 2 Dec. 1919. 22 j., daglooner t Woensdagmiddag brak door onbe kende oorzaak brand uit in de schuur van den landbouwer A. de S. te Koe wacht. In korten tyd brandde het groote gebouw en een paar kleine bijgebouwtjes tot den grond afeen hoeveelheid stroo, hout en landbouw gereedschappen werden mede vernield. Alles is hoewel laag, tegen brandschade verzekerd- Voor het examen wiskunde 1. o. (art. 86) slaagde te 's Gravenhage de heer L. J. van Heek te Hoek. De koninklyke goedkeuring is ontvangen op de statuten dar veldar- beidersvereeniging .Eigen Erf, te Boschkapelle, die zich ten doel stelt hat in eigendom verkrygen van land door hara ledeu. - Met ingang van 1 December zijn verplaatst de kommiezen by 'sRyks belastingen J. van Honk van Breda naar Sas van Gent, C. van Oort van Rotterdam naar St. Jansteen en F. da Mul van Rotterdam naar Koewacht. Gewijzigde Posttarieren. Met ingang van 1 December zullen het binnenlandsch postverkeer de volgende wijzigingen in de tarieven geldende zijn 1. Het port der brieven boven 200 gram bedraagt bij vooruitbetaling boven 200 tot en met 300 gram 20cent. Zitting van P; J. V. d. N., Gent, is wegens diefstal veroord. to 6 maanden gevaDg. C. J. P., 26 j., arbeider te St. Jan steen (Heikant), is wegens mishandeling veroord. tot 14 daeen gevang. L. M. T., 38 j., huisvr. van P. W., te Westdorpe, is wegens beleediging veroord. tot f 10 of 10 dagen heebt. A. v. O., 43 j., koopman te Koewacht, is wegens ais voren veroord. tot 20 of 20 dagen bocht. J. v. L., 38 j., varensgezel te Ter Neuzen, is wegens oplichting vrijge sproken. G. A. S., 49 j., koopman te Ter Neuzen, is wegens niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroord. tot f 10 ot 10 dagen hecht. Veroordeeld wegens poging uitvoer ot verboden vervoer E. C., 37 j., te Selzaete, C. d. G 22 j., te Bassevelde, ieder tot 15 of 15 dagen hecht. J. d. L., 22 j., te St. Jansteen, A. L., 46 jte Clinge, M. v. G., 39 j., te Clinge (B.), A. M., 24 j., te Clinge, Ch. M., 53 j., te Philippine, A. d. M., 37 j., te Lokeren, ieder tot 10 of 10 dagen heebt. J. d. M., 62 j., te Clinge, tet 3 of 3 dagen hecht. M. S. R., 18 j., te Clinge, tot 1 week gevangenisstraf. Ondergeteekenden betuigen hun wel- gemeenden dank voor de blijken van deelneming tydens de ziekte en hst overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader ADRIAAN KOEKKOEK. In bet bijzonder ónzen dank aan het polderbestuur van den Beoostenbly- polder en aan den heer Ph. J. van DixHoqsN voor de hulpvaardigheid i tijdens de ongesteldheid, aan dokter Bom en verdere medici voor hun praktijk en aan het personeel van het ziekenhuis te Ter Neuzen voor de verpleging. Wed. A. KOEKKOEK, Kinderen en Kleinkinderen. Axel, 2 December 1919. Prachtige sorteering Ruime keuze Mooie collectie Aanbevelend, J. i EN Op om 6 Beun Stude met 1 NB. O] Det Neuzt 300 400 25 400 5£>0 30 500 Ö00 *2>5 600 1000 40 1000 1500 45 1500 2000 50 2. Het port der gedrukte stukken boven 500 gram bedraagt bij vooruit betaling voor een gewicht tot en met 1450 gram l1/, cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram, boven 1450 gram tot en met 2000 gram 41/» cent. 3. Het port der pakketten bedraagt voor een gewieht van niet meer dan 1 kilogram 40 centboven 1 tot en met 3 kilogram 50 centboven 3 tot en met 5 kilogram 60 cent. Pakketten, waarvan de bezorging eenmaal vergeefs is beproefd, worden Door ds kiesvereeuigiug der Geref. wegens elke herhaalde opneming in de Staatspartij alhier is ia een Zaterdag jl. bestelling belast met een recht van 20 gehouden vergadering besloten zich aan j cent per pakket, Te Middelburg zon ds vorige week een vrouw in de plaats van haar zieken man met de hondenkar met kruidenierswaren het land in gaan om te lenren. Onder Mariekerke schoet de hond uit, zoodat kar en hond in een sloot terecht kwam en ook de vrouw er bij viel Door naburige lieden opgenomen et binnengebracht, was de arme vrouw reeds overleden, voordat zij kon terugkeeren in het gezin, in welks behoefte zij trachtte te voorzien. Midd. Ct. In de zeer afgelegen Meerpolder, gemeente Zoetermeer, is Woensdagavond een drama afgespeeld, waarover Dog se kere duisterheid ligt verspreid. Daar wooüt de landbouwer van Haas teren. Woensdag was de huisnaaister den heeleu dag op de hoeve geweest en 's avonds is de 22-jarige dienstbode, van Hoogduin, de naaister een eindje gaan wegbrengen, wat zij dikwijls placht te doeu. Toen het meisje na eenigen tijd niet terugkeerde, ging de boer haar zoeken. Niets vindende, begaf hij zich naar de naaister, waar hij vernam dat het meisje slechts een eindje was meegegaan en al lang weer thuis moest zijn. Na lang zeeken heeft men éindelijk tegen den morgen het lijk vaD het meisje gevonden. Het lag gedeeltelijk, naar men zeide, in de sloot. Het lyk ver toonde wonden aan hals en hoofd. aan den koopt te sluiten bij de motie van het hoofd bestuur, elders in dit blad vermeld zich voor zooveel doenlijk is, te ont houden vau de invaliditeit*- eu ouder- dom8verzekericg. De Minister vau Arbeid zegt ia de M. v. A op zijn begrooting dat hij bereid is ernstig te onuerzeekea, ia Uitstekend geschikt voor St. Nico- toope laas-Cadeau Aanbevelend, De bakkers berichten het geachte publiek hiermede,! dat de Sint Nicolaasdag gehouden zal worden op die de hoogste pry zen willen ontvangen voor vervoegen zich tot G. C DE RIJKE, Kanaalkade A 62, AXEL,j Burgemeester eu Wethou ders van AXEL maken bekend, dat het kantoor van de gemeente ontvanger met ingang van December 1919 is verplaatst van bet Distributiebureau naar De telegramtarieven zullen met l Januari aanst. geregeld worden als volgt: en dat vanaf dien datum de heer P t ip woorden 50 cent en voor elke 5 woorden meer 10 cent, tot 50 woordeD en dan verder 10 cent voor elke 10 woorden. De aftrek van sommige woorden in het adres zal vervallen, terwyl voor DE PUTTER weder in functie is. Burgemeester en W ethouders voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. De Notaris J. A. Dregmans te Axel, 1 zal krachtens 1223 B. W. ten verzoek! van den bvpothecairen schuldeischerJ in het café van dhr. M. A. Koole te Axel, op Donderdag 4 December 1911, des namiddags 2 uur, verkoopea CHUUFS en ERF te Axel, H het Siikstraatje, kadaster sectie G no. 1467 groot 1.20 A. Aanvaarding bij de betaling of zooveel, vroeger als zal worden toegestaan, j Betaling 30 December 1919.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2