de Weleerw. Heer Ds. K. J. Kapteiji Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Advertentiën. „Een naam maken". Firma FH. eenhuizen. AXEL. 25 November 1919. Op de gisteren alhier gehouden jaar- lyksche veemarkt werden aangevoerd 33 paardom, 56 stuks hoornvee, 1 schaap, 5 geiten en 35 varkens. De volgende prijzen werden toegekend Voor het schoonste paard van 3 tot 7 jaar le prijs een zilveren medaille en 2e prys een bronzen medaille beide aan L. van Dixhoora. Voor het schoonste veulen beneden 1 jaar een prijs van 2 aan F. Dek ker Pz. Voor hot schoonste veulen van 2 tot 3 jaar een zilveren medaille aan F. Dekker Pa. Voor het schoonste veulen van 1 tot 2 jaar een bronzen medaille aan L. van Dixhoorn. Voor den schoonsten tweejarigen hengst een prijs van 2,50 aan L. van Dixhoorn. Voor den schoonsten dekhengst van 3 tot 7 jaar een prys van 5 aan J. do Putter Ja. Voor de schoonste baatgovende of kaltdragende koe le prijs een zilveren medaille aan Iz. de Feyter en 2e prijs een bronzen medaille aan Adr. van Hoeve Voor de schoonste kalfdragende vaars le prijs een zilveren medaille aan W. G. van Fraaijenhove en 2e prijs oen bronzen medaille aan C. da Put ter Pz. Voor het schoonste tweejarig rund een prijs van 3 aan W. G. van Fraaijenhove. Voor den schoonsten bokkeling een prys van 2 aan Iz. de Feyter. Voor den schoonsten springsiier een prijs van 5 aan F. W. Dieleman, slager. Voor het vetste stuk hoornvee een prijs van ƒ5 aan S. G. Blaukert, slager. Voor de beste melkgevende geit le prijs 2,50 aan K. Wyna en 2e prijs 1 aan J. Cové. Alle prijswinners zijn woonachtig alhier. Ofschoon de markt begunstigd werd door goed weder, was het bezoek en den handel slap ook de aanvoer was vroeger drukker. Bij gelegenheid der jaarmarkt werd gisteren alhier gaaischieting ge gaven door de haudboogschutterij „Ons Vermaak". Er waren 37 schutters. De hoogvogel is geschoten door A. Verdurmen te Overslag. De zyvogels door A. Welvaert te Evergem en J. Allets te Koewacht. De kallen door J. Allefs voornoemd en A. Lammens te Zuiddorpe. Met genoegen namen we waar, dat gisteravond verscheidene straat lantaarns meer en beter brandden, dan gewoonlijk. Het werd echter tijd, want bijna was weer „het kali verdronken." Zoo vernamen we ter eene zijde, dat een paard in een rioolput trapte en ter andere, dat iemand in een mortelbak was gevallen, welke straatjongens des avonds vau een stoep op het, trottoir hadden gebracht. Beide gevallen liepen goed af, maar hadden toch hun oorzaak in slechts verlichting. Zaterdagavond werd alhier in het beursgebouw een openbare vergadering belegd door de afd. van de neutrale landarbeidersvereeniging, alhier, waarin als spreker optrad de heer J. de Koning, lid van den gemeenteraad te Scheemda, die de vraag besprak waarom modern georganiseerd Na de pauze werd nog uiteen gezet het nut van de werkloosenkas voor degenen, die in den aanstaanden winter werkloos mochten worden of dit reeds zjjn. Een zeventigtal personen warén opgekomen. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. In een hedenavond te houden huishoude lijke vergadering van bovengenoemde vereeniging zal volgens mededeeling van deu voorzitter Abraham 't Gilde een beslissing worden genomec omtrent al of niet toetreden tot de werkloozenkas. Door het Axelsch comité voor de noodlijdenden te Weenon is binnen ae kom ingezameld een bedrag van f 766,27, ongerekend de giften welke in natura zijn verstrekt. De opbrengst der collecte buiten de kom is nog niet bekend. Van het bedrag is reeds 600 naar het provinciaal comité te Middel burg overgedragen. Ofschoon met dankbaarheid op milde giften wordt neergezien, verzoekt men ons nog te willen aandringen op het geven van gedragen kloedingstukxen, waaraan vooral met het winterseizoen groot gebrek bestaat. We vernemen, dat door het comité, dat zooals men weet afgescheiden van het Katholiek Comité werkt, thans 31 plaatsen voor Oostenryksbhe kinderen beschikbaar zijn. i De Provinciale stoomboot „Zeeuwsch Vlaanderen" passeerde Zondagmiddag even buiten Vlissingen op de reis naar Terneuzen op zeer korten alstand een laag op het water drijvende mijn, die nog tydig ontdekt werd, omdat zich daarop een zeemeeuw had neergezet. Neer we i® de ^ezeE> door een viertal aviateurs, waaronder de heer J. Dellaert, geboortig van Westdorpe, in twee vliegtuigen een tocht gemaakt worden naar Turyn (Italië). De reis gaat van Soesterberg over Breda, Mechelen, Brussel, Bergen, Compiègne, Parijs, Mélun, Dyon, Lyon en Modana en wordt beschouwd als eeu tegenbezoek voor de Italiaansche vliegers aan de Elta in Amsterdam en heeft als zoodanig een officiéél karakter. Bij den landbouwer V. te Aarden- feurg heeft eee brutale inbraak plaats gehad. Door een ontslagen knecht is des avonds een paard uit de schuur gestolen en over de grens gebracht, dwars door een kreek heen. De eige naar ging direct naar Bragge, in de veronderstelling, dat het wel op de paardenmarkt zou wezen, en kwam nog juist bijtijds om met behulp der justitie het paard terug te krijgen. Het was juist in andere handen overgegaan, doch nog niet betaald. M. Crt. Er komt 's Maandags, den dag van de Rotterdamsche markt, een verbetering in den spoorwegdienst, door inlegging van een ochtendtrein, die te 6.38 van Vlissingen vertrekt en te 8.20 van Roosendaal in de richting Rotter dam gaat. Voorts wordt er, ook alleen des Maandags, een terugkeerende trein ingelegd, die 4.40 te Roosendael aan komt uit de richting Rotterdam en te 6.25 te Vlissingen arriveert. Deze ireinen Btoppen te Middelburg, Goes, Viake en Bergen op Zoom. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot lid vau het bestuur der waterkee ring van het calamiteuze waterschap Oud- en Jong-Breskens, I. Risseeuw te Breskenstot lid van het bestuur der waterkeering vau bet calamiteuze waterschap Walzoorden, J F. Adriaan- sens te Hoatenissetot gezworene vau deu Elisabethpolder (Biervliet), J. W. Leenhouts te Biervliet. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is de sluiting der jacht op hazen, patrijzen, fazanten, korhoenders en kwartels bepaald op 31 December a.s. met zonsondergang en zal het tijd stip van de sluiting der jacht op hout snippen en waterwild naaer worden vastgesteld. P. d. W., 42 j., veldarbeider te Cad- sand, is wegeDs alsvoren veroord. tot 14 dagen gevang, met voorwaardelijke proeftijd van 1 jaar. J. F. d. W., 15? j., zonder beroep te Hulst, is wegens alsvoren veroird. tot 10 boete of 3 weken tuchtschool. C. L. G., 25 j., slyper te Clinge (B.), is wegens alsvoren veroord. tot 14 dagen gevang. V. B., 71 j-, werkman te T«r Neuzen, is wegens alsvpren veroord. tot 20 boete of 20 dagen hecht. C. J. P., 26 j., koopman te St. Jan- steen, is wegens mishandeling veroord. tot 7 boete of 7 dagen hecht. A. v. H., 26 j-., blokmaker te Clinge (B.l, is wegens alsvoren veroord. tot 14 dagen gevang. F. I. v. d. S., 33 j., werkman te West derpe, is wegens vernieling veroord. tot 14 dagen gevang, met voorw. proeftijd van 1 jaar. J. R., 23 j., werkman te Stekene (B.), is wegens strooperij veroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. J. d. F., 47 j., koopman, P. d. F., 47 j., landbouwer te Axel, zijn wegens het uiet voldoen aan het bevel vau eeu ambtenaar veroord. elk tot 10 boete of 10 dagen hecht. J. A. v. L., 47 j., bakker te Ter Neuzen, is wegens verboden vervoer veroord. tot 10 boete of 10 dagen hecht. C. J. D., 34 j., M. C. D.,37j., beiden caféhoudster te Hoek, met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, is wegens alsvoren veroord. tot 10 boete ol 10 dagen hecht, voor ieder. Rechtsingang is verleend met ge vangenhouding eu verwyzing teg^a L. A. 3., 22 j., klompenmaker te Ter Neuzen, gedetineerd, beklaagd van diefstal. Eveneens tegen A. A. v. L., 47 j., landbouwer te Overslag, beklaagd van poging tot uitvoer vau varkens. De rechtbank te Middelburg ver oordeelde K. J. H., 35 jaar, deurwaar der te Ter Neuzen wegens overtreding van de inkwartieringswet met vernieti ging van hst vonnis, van den kanton rechter te Terneuzen tot 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. Bekl. had er zich op beroepen dat hij inkwartiering weigerde aan buitengewone commiezen, omdat hij meende dat deze als militairen in den zin der wet moeten worden beschouwd. Arrond. Rechtbank te Middelhuig. Zitting van 21 Nov. 1919. A. J. d. M., 18 j-, M. C. d. M., 22 j., beiden zouder beroep te Groede, zijn wegens diefstal veroord. tot 10 boete ot 10 dagen hecht, voor ieder. Op het strand te Koudekerke is aangespoeld en naar de algemeene begraafplaats overgebracht het lijk van een tliuk persoou, lengte 1.70, 30 tot 35- jaar. De burgemeester van Nieuw- Helvoet waarschuwt belanghebbenden, alvorens relatiëa aan te koopen met de firma E. v. d. Wel Co., wonende aldaar aan den Meriaanschen weg wijk C no. 216, zich eerst tot hem te wenden om inlichtingen. Overname in de nieuwsbladen, voor al in die der Zuid-Hoilandsche en Zeeuwsche eilanden is zeer gewenscht, in het bijzonder ook in die, welke in Zeeuwsch Vlaanderen worden uitgege ven en gelezen. Men verzoekt oos te plaatsen Kerkvoogden der Ned. hervormde kerk te Wemeldinge hebben het tractemeut van den predikant tot 3800 verhoogd. Té FijeDOOrd werd het salaris van 3500 op 4500 gebracht. t De exkroonpriüs van Duitschtand stelde aan het comité voor plaatsing van ondervoede kinderen uit Duitschland en Oostenrijk in Holland een bedrag van f 50 beschikbaar en gaf mede den wensch te kennen zelf ook twee ondervoede Kinderen voor e@Dige maanden in zijn woning, de pastorie te Oosterland onder dak enz. te geven. Te VlaardlDgen viel een meisje van 21 jaar voorover in een waschkuip en kon zich niet meer oprichten. Toen hulp kwam, Was zij reeds gestikt. Te Uden had een boertje bij het begin van den oorlog een spaarpot met 1000 bankpapier in den grond gestopt. Toen hij het dezer dagen wilde opgraven, was het papier verteerd. Donderdagavond is te's Gravenhage een baDdietenstreek uitgehaald door twee onbekend gebleven kerels. Zy vervoog-j den zich aan een wening aan de Bali-1 straat, waar alleen een bejaarde huis houdster aanwezig was. Zij vertelden de vrouw, dat zij van »de politie warenc en de bewoner van I hl pereoel, de heer K., die omstreeki half negen was uitgegaan, hen had ont moet en hun verzoeht had eens op het dak vao zijn huis le gaan kijken, omdat hij vermoedde, dat daar looddieven aan 't werk waren. De vrouw, niets kwaads vermoedende,! geleidde de twee mannen naar de zolder verdieping, waar tot haren giootea sehrik de mannen zich ontpopten als in brekers. Een der kerels bracht de hnisheudster met een bard voorwerp eenige forsche slagen toe op hoofd en hals, waarna dd vrouw, half bewusteloos van angst aan de trapleuning werd vastgebonden. De inbrekers doorzochten daarop het geheele huis. Overal werdeu kasten opengebroken. Gouden en zilveren voor-i werpen werden onaangeroerd gelaten, Een klein bedrag aan geld, ongeveer 20.wordt vermist. Toen de vrouw het bewustzjjn eenigs- zins had herkregen wist zij zich los te werken en zich naar haar dicht in de nabijheid zijnd kamertje te sleepen, waar de heer K. haar bij zijn thuiskomst aan trof. Er moest geneeskundige hulp! worden ingeroepen. De politie zoekt tot nu toe nog tever-l geefs naar de dader». Te Maastricht is aangehouden d« persoon, die de laatste dagen in ver schillende gemeenten in Zuid-Limburg, onder anderen te Maastricht, Heerlen en| Sittard valsche zilverbons had uitgegeven, Tevens werden een man en twee vrou wen gearresteerd, welke bij het uitgeven der bons vermoedelijk hulp hadden ver leend. Bij fouilleering bleken de beide mannep in het bezit van vijfhonderd vajsehe zilverbons, welke ze te vergeefil traehtten te verbergen. Het moeten geraffineerde oplichters zijn.' Meermalen gebeurde het, dat door den zelfden persoon kort na elkander in den zelfden winkel de bons werden uitgege ven. Met kleeren van den tweeden aan gehoudene verkleedde hij zich dan even.. Een groot aantal valsche boos moet reeds uitgegeven zijn. Tel. Ter gelegenheid, vau hetj - 25 jarig bestaan der Jonge- lings vereen, op Gerei, grondsl. „ORA ET LABORA" te Axel, hoopt D. V. Woensdag (Dankdag) 's avonds 61/, uur in de Geref. Kerk te Axel op te treden van Zwolle, met het onderwerp Het orgel zal alsdan worden bespeeld door den Heer VISSER van Rotterdam. Opening der kerk 6 uur. Door ons wordt op i eigen Atelier alles ver-I' vaardigd. Voor nette afwerking ent prima kwaliteitenwordt -ingestaanl Indien U dus iets wenscht vraagt! prijs en condities.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2