ffio. 65. in®» ff oensdag 19 November 1919- 55e J; ;*r« Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw jfcb-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Het eerste vredesjaar. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per o Maanden 7& Centfranco per post 871/» Cent. Afzonderlijke Noa. Cent. DRUKKERUITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Mr. - Peetfsex ADVERTENTIES tu 1 W 5 regels SO Cent; vow alken regei meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Axiverteatiëu werden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag ra VrtfctapiiicMag TWAALF ure. De vorige week herinnerde er ons aan, dat het op 11 November juist een jaar geleden was, dat er eeu einde werd gemaakt aaa de gevechten van den hevigsten aller oorlogen. In alle harten herleefde toen de hoop op beter tijden een lichtende horizom was het toekomstbeeld eok van hen. die zich overwonnen zagen het ergste lijden was nu toah voorbij en een nieuwer frisscher gaest zon d® tyden verjongen voortaan zou men weer leven als menschen met measchen en volk met volk. Doch laat om niet opsommen de illusie's, welke man zich maakte en op jammerlijke teleurstelling uit liepen. Want, wat zien we? Een vol jaar is reeds verloopen, en ten opzichte van de wereldvrede onnuttig voorbij gegaan. Tal van conferentie'» met de onafschei delijke maaltijden zijn gehouden eu ter wijl de opperste leiders over de interna tionale politiek beraadslaagden, liet men de teugels der nationale los, zoodat de geestea der uiterste democratie op hol sloegen en een toestand geschapen werd, die men tot op heden nog niet meester is. In millioeneH en miilioenen harten is alle hoop gedoofd. Ea zulks te meer aog in die laaien, waar de bewoners in dofte gelatenheid het moeilijk bestaan voortslepen ouder den drukkendeu last van de te zware eischen, die hun in de gesloten vredes- bepalingen op de schouders is gelegd Daar lijdt men gebrek, terwijl in de landen der zegepraal weelde over heerschend is. Nooit geeft een overwinnende partij grooter macht tan toon gespreid dan da Entente-mogendheden in 1918. In zeltbewosten trotsch besloten zij het beheer over de gansche aarde aan hun teezickt ondergeschikt te maken. Men waande zich de almacht in pacht te hebben. Het leven van volkeren en staten, de samenwerking der verschil lende standen, de productie der goede ren en de verdeeling ervan, dar. alles zou men aan een vast systeem onder werpen en regelen naar de beginselen van recht en billykheid, zooals het heette. Het was echter ook hier de mensch wikt, maar God beschikt. Hoe spoedig toch werd de menscb door de krachtige hand der werkelijkheid herinnerd aan de betrekkelijke onmacht zijner rede en gesteld voor de grenzen van zijn onmacht? Onmacht tegenover de hem omringende wereld van grillige en eveneens heerschzuchtige natuurgeaoo ten, onmacht' tegen de besturende almacht der Voorzienigheid Men streed voor een eeuwigdurende vredeeen schooae droem ja, maar de 1 waarheid van den dag leert ons, nu meer dan ooit, dat de mensch voor zijn medemensch een roofdier is, dat niet te bevredigen is. De klove tusschen kapitaal en arbeid is breeder dan ooit. De nieuwe periode der wereldgeschiedenis de zooge naamde periode der internationale samenwerking kondigt zich aan als een tijdperk van geweldigen strijd tusschen de verschillende standen en groepeeringen In de plaats van staat kundige oorlogen treedt op een massale oeconomische oorlog, welke niet minder ellende over de menschheid brengt. Terwyl alom de klacht over kolen nood weerklinkt, hebben bijna een halt millioe» mijnwerker» de productie gestaaktterwyl overal gepreekt wordt dat alleen meer voortbrenging een eind aan de duurte kan maken, wordt de arbeidsdag korter gemaakt en het dagloon hoogerde boog wordt al maar sterker gespannen, alsef het eok hier beteekent een uitvechten tot het bitter einde. W® golooven niet, dat voorleopig bloed zal vloeien in dezen strijd, maar hoevelen zull®n er niet, wanneer de staking lang duurt, entzag lijk lyden onder da gevolgen van dezen anderen oorlog Het is steeds grooter wordende verwarring, die in de wereld orde wordt gesticht en welke blykt hoe langer zoo meer slachtoffers te maken onder die elementen, welke zich het gemakkelijkst door den stroom der hun toelachende revolutie laten meesleepen. Men zie maar naar Oostenrijk. Uit Weenen komt de kreet dat men onmiddellijk moet helpen, wanneer men voorkomen wil, dat de deodenakkers van den vrede even groot worden als die van den oorlog. Wat zal het ia Rusland zyn? Door dat de partijen' neg steeds vechtende zijn om de meerderheid van gezag ovar hun eigen land, blijft tot heden eeu geheimzinnig waas hangen over den biunenlandschen toestand. Maar moet eenmaal daar de orde worden hersteld waartoe de Ent®ate-mog®ndhedan al lang zouden hebben moeten ingrij pen, indien het haar ernst was met de wereldvrede dan zal ook van daar de bede klinkenhelpt ons uit den strijd des doods. En toch blijft men blind voor die toestanden. Toch gelooft men in om ver werping van staat en maatschappij zooveel toekomstig saluk te zullen ontvangen, dat men blijft eischen meer loou en korter arbeidsduur als de mid delen, die het vlugst tot dat doel zullen leiden. Dat hiermede echter nog wel zooveel jaren zullen ver loopen, dat de tegenwoordige maat schappij er nimmer vruchten van piukken zal, doch integendeel ook ten prooi komt aan ollende en kommsr, daarmede houdt men geen rekening. Men geett zich hierin ook alleen over aau menschelijke voorspelling, zonder ook maar eenigszius te rekenen met een hoogere macht, die ook dat kaartenhuis zal doen ineen storten. En hiermede achten we te hebben samengevat den toestand, welke de balans over het eerste vredesjaar ons toont. Moge het tweede een meer gunstig saldo geven. regearing heeft te Londen en te Parijs gevraagd, wanneer men het van kracht worden van het vredesverdrag met Duitschland tegemoet zon kunnen zien. Het antwoord uit beide plaatsen stemde daarin overeen dat men over het tijdstip volstrekt niets ken zeggen. Rumeaië teekent. De „Presse de Paris" het algemeen» blad, dat tijdens de eaurantenstaking de overige bladen vervangt, deelt mee, dat de Rumeensebe vredesdelegatie te Parys een telegram ontving, luidend Teeken het verdrag zonder voorbehoud. De Rum. afgevaardigden, Coanda en Aatonescu, hebban aan Clomeaceau opheldering verstrekt omtrent de ver klaring waarin het Kabinet te Bukarest zich bereid verklaart, het vredesverdrag met Oostenryk te teeksaen. De Balg. delegatie heeft aan den secretaris der vredesconferentie mee gedeeld, dat Buig. bereid is, het vredes verdrag té teekeneu. Uit Parys wordt gemeld De Opperste Raad heelt den texat van de nota opgesteld, die onmiddellijk aan de Reeruueascbe regeering zal worden verzonden. In zeer krachtige termen zet de nota uiteen, dat de Opperste Raad binnen den tijd van 8 dagen de volgende besluiten van Roe menië verwacht le. Ontruiming van het Hongaarsche Geen De vrede, zekerheid. De Deensche 2». Ondertoekening zonder eonig voorbehoud van het verdrag van St. Germain en onderteekening van hot byzoBder verdrag betreffende de be scherming van de nationale minder heden. 3e. Iatergeallieerde centröle over de requisities, door het Roemeensche legor in Hongarye gedaan. De ontwapening. Een geneesmiddel. In het Volken bondsverdrag wordt in art. 8 gesproken van da beperking der bewapening en o a. gevatea oplevert. De Raad van den Volkenbond het erover eens z§n dat de vervaardiging door particulieren van munitie en oorlogsmateriaal ernstige bedenkingen oplevert. De Raad van den volkenbond zal advies uitbrengen over de vraag, hoe de nadeslige ge volgen van een dergelijke vervaard! ging kunnen worden voorkomen, waar bij op gepaste wjjze rekening moet worden gehouden met de behoeften van die leden vau den Volkenbond, die niet in staat zijn, de munitie en het oorlogsmateriaal te vervaardigen noodig voor hun veiligheid. Ia de .Evening Staudard" wijst ge neraal majoor sir Frederik Maurice er op, dat de eerste practiscbe maatregel in de richting van beperking der be wapeningen is, dat de Volkenbond den geest vau art. 8 in toepassing brengt. Als de fabrieken van munitie en van oorlogsmateriaal overal ouder Staatsbe heer worden gesteld en de vervaard! ging ervan door particulieren overal wordt verboden dan zouden d® regee ringen bij hun parlementen moeten komen voor het geld, voor die vervaar diging noodig, en zou de openbare meeuing in staat zijn, een rechtstreek- schen en beperkenden invloed op der gelijke uitgaven te oefenen. België. Een ambtenaar tan stadhuis® to Anderlecht is gearresteerd, onder be schuldiging, valsche identiteitsbewijzen aan Russen te hebben afgageven. De personen, die deze bewijsstukken kre gen, waren over Duitschland naar België gekomen, gaven zich uit voor Polen en Tsecho-Slowaken. Men vermoedt dat het bolsjevistische propagandisten zyn, die naar België zyn gekomen om daar hun revolutionaaire gedachten ingang te doen vinden. Tot nog toe is een honderdtal vaUcha identiteitsbewijzen teruggevonden. De opsporing wordt ten zeerste bemeeilykt door het feit, dat de adressen, welke op de bewijzen voorkomen, eveneens valsch zyn. De verdachte maakte de valsche papieren in zijn woning. Hy is naar de gevange nis overgebracht. Frankryk. De steenkolen. Met de steenkool- voorziening van Parijs gaat het nog slecht. Wal hebben do groote fabrieken van gas en electriciteit iets meer brand stof gekregen, maar met de kolen voor huisbrand is het nog treurig gesteld en dat niettegenstaande er in de Parijsebe havens Havre, Cherbourg, Dieppe, Duin kerken, Bordeaux, massa's Amerikaan- sche, Engelsche en Belgische kolen zijn aangevoerd. Het binnenlandsche ver voer schijnt echter hopeloos in de war te zyn. Opera-brand. Het operagebouw te Marseille is afgebraul. Persoonlijke ongelukken zyn daarbij niet te be treuren. Oostenryk. Arm Weenen Terwyl het door honger eu fccude geteisterde Weenen met den lag u.'urder wordt en zyn inwoners nauwelijks meer weten waar zy 't geld vandaan icoetan halen voor levensmiddelen en brandhout van steenkolen is sinds lant geen sprake meer staat in hst buitenland de stad bekend als de goedkoopste van heel Europa. Men begrijpt deze para dox onmiddellijk als men bedankt, dat de Oosteurykscho kroon in de lauden der Latijusche muntunie slecht 5 centime waard is, zoodat men voor 1000 franc 20.000 kroon kan koopen. Natuurlijk komt geen onkelen buiten- landschen koopman in het hoofd, het nagenoeg volkomeu waardeloos gewor den Oostenr. geld ia groote massa's op te koopen, doch wel maakt hij ge bruik vau de huidige depreciatie van den kroon om ie Weenen te koopen hetgeen hij in het buitenland met tabelachtige winst kan verkoopun. Sedert een maand óf drie wemelt het te Weenen van vreemde kooplieden, Nederlanders, Italianen, Zwed- u, Fran- schen, Zwitsers, enz. en de Weeuers, die geld noodig hebben en zich de hervatting van het langverwachte vreemdelingenverkeer gansch andera

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1