Betoadaakfog. w VEEMARKT Zwingelaar Jaariijksche Veemarkt 24 November a. s., Advertentiën. Willem Jozias van Doeselaar, Rechtszaken, Bekendmakingen. Winkel in Kruidenierswaren, Koloniale Waren, Tabak, Sigaren, enz. art. 64. 65 en 66 der Provinciale wet van 1850 in dier voege dat de Staten der Provinciën zoo dikwjjls bijeen kunnen komen a's door den Commis saris of door Ged. Staten wordt noodig geoordeeld, terwyl ook de mogelijkheid wordt opengelaten. Statenvergaderin gen te honden waimeer zulks door een vast te stellen aantal Statenleden wordt gewenscht analoog met het bepaalde in art. 40 der Gemeentewet. In de memorie van toelichting wordt erop gewezen, dat. de bemoeiingen der Provincie op hygiënisch, sociaal en economisch gebied zich hebben uitge breid én het te verwachten is, dat dit in de toekomst, nog ia veel sterker mate het geval zal zijn, wat het noodig maakt, dat de Staten zoo dikwijls kun nen vergaderen als zulks met het oog op de omstandigheden noodig is. Het vragen van toestemming aan de Kroon wordt in strijd geacht met de demo cratische opvattingen onzer dagen, ter wijl het de overtuiging is van de voor stellers, dat waar aan de gemeente raden het recht is verzekerd om te vergaderen als een bepaald deel der leden dit verlangt, niet aan de Staten dit recht mag worden onthouden, daar de Staten zich in menig opzicht be wegen op het zelfde gebied als de ge meenteraden. In een druk bezochte vergadering van de afdeeling Walcheren der Ned. Maatschappij tot bevordering der Ge neeskunst is met op 2 na algemeene stemmen door de Vrijzinnig-Democra tische Statenfractie besloten te steunen het aan de Provinciale Staten gedane voorstel om over te gaan tot het aan stellen van Provinciale schoolartsen. AXEL, 14 November 1919 Gisterochtend werd geheel onze gemeente ontsteld door een droevig ongeluk, dat plaats had op den Kinder dijk. even voorbij de groote brug. Toen daar de tram, die om 8.05 uit Walzoorden komt, ongeveer 9.15 aaa kwam rijden, waren o. m. op den weg een paar voetgangers die ook de rich ting Drie Schouwen uitgingen en een wagen met 2 paarden bespannen, die den tegenovergesteldea kant uitreed. Eeu der voetgangers, den kantouier W. van Doeselaar, wonende alhier, liep eenigszins kort bij de rails, zoodat de nadarende locomotief herhaaldelijk het fluitsignaal deed hooran. Dit trok natuurlijk ook de aandacht der reeds uitgeweken paarden, die daardoor gingen trappelen. Of nu Van Doeselaar voor een mo gelijk schrikken der paarden vreesde en daardoor zgn aandacht voor den tram werd afgeleid, of wat de oorzaak moge geweest zijn, is niet bekend, maar juist nadat de locomotief hem was gepasseerd, moet eenig gereedschap, dat de man op den rug had, aan een voorbijrijdenden wagon hebben gehaakt, waardoor hij tegen den grond geslagen werd en onder de wielen geraakte. Met gespleten schedel en atgereden arm werd de ongelukkige in deernis waardige» toestand opgenomen zonder nog eenig toeken van leven te geven. Zooals gezegd, was iedereen die het hoorde, bewogen met dit ijseiijk onge luk, dat zich als een loopend vuur verspreidde. De man is 66 jaar en gehuwd. Hij is thans 30 jaren als weg werker in dienst geweest van de» Provincialen Watersraat, op den weg van Axel naar Spui en stond bij de autoriteiten als een plichtbetracbtend ambtenaar bekend. Het is reeds gemeld dat van verschillende zijden pogingen worden aangewend door verzoekschriften en reizen near Den Haag om verandering te krygen inde treurige reisgelegenheid welke bestaat tusschen Zeeuwse.) Vlaanderen en bet overige deel van ons Vaderland. Herhaaldelijk wordt erop gewezoD, dat die verbinding allerminst beantwoord aan de eischen welke redelijkerwijze tegenwoordig aan het landelijk verkeer kunnen worden gesteld. INiet alleen wordt hierover geklaagd door ons Zeeuwsch-VlamingeD, maar ook alle handelsreizigers, die onze streek bezoeken, lamemeeren over bet vermoeiend reizen naar Zeeuwsch Vlaanderen, hoe gaarne zij er ook hun zaken doen. Thans zijn we, zooals bekend is, weer een stapje vooruit, omdat verkre gen is, dat 's Maandags van uit Neuzen een vroegboot naar Hans weert vaair. Maar dit is slechts een proef, die niet het zuivere resultaat kan geven, omdat menschen, welke ni t te Ter Neuzen wonen, zich e hi extra gelegen heid per auto of extra tram moeten koopen om die boot te halen. H ?t is dus een reis, die extra-geld kost. Het is ook aan eenigen twijfel onder hevig, of het niet beter was af te wachten, wat het resultaat zou zyn van de-vereeniging, die daarvoor de aange wezen kracht is. We bedoelen de Vereeniging tot bevordering der belangen van Zeeuwsch Vlaanderen", van welk werk ztam bestuur men niet verwachte dat het stil zit, al is het. dat hare werk zaamheid niet direct naar buiten treedt. Deze vereeniging toch had ook reeds het plan in behandeling om naar het verbeterd verkeer te streven. We vernemen, dat zg krach tige pogingen aanwendt om niet maar eens een gelegenheidsverbindiag te krijgen, want dat is toch eigenlijk maar lapwerk maar om i e d e r e n dag zoodanige verbinding te bebben met Rozendaal, Rotterdam 's Hertogen bosch, Den Haag, enz., dat men nog denzelfdea dag weer thuis komen kan. Het bestuur stelt zich voor de vol gende verbeteringen aan te vragen le. lederen morgen om half acht uur een sneltrein uit Vlissingen, die om 10 uur te Rotterdam aankomt. 2e. Daarop aansluitende booten te Breskeas en Walsoorden en uit het achterland van Zeeuwsch-Vlaanderen trams welke goede correspondentie geven op deze booten aan die beide plaatsen. 3e. Voor het overzetveer van Wal soorden naar Hanswlreert een meer comfortabele boot, dan tegenwoordig (en ook een beteren tram naar Vlake Red.). 4e. Dat de laatste tram welke 's avonds te Uzendijke uit Sas van Gent aankomt, doorrijde tot Schoondijke. en 5e Eeu betere telefonische an telegrafische verbinding tusschen Zeeuwsch Vlaanderen en Holland. We herinneren ons nog steeds, dat zoowel in het Noorden als in deze streken op zoo'ondubbelzinnige wijze de sr o hoerigheid van Z.-Vl. met Nederland is uitgesproken. We ver trouwen, als dit gindsch goedgemeend is, we dan spoedig de gewenschte aan sluitingen zullen krijgen. Naar we vernemen, zal voor dit doel ook steun gezocht worden bij den Ned. Bond van Haüdels- en Kantoorbedien den „Mercurius". Pz., nam eveneens het woord en zeide er zeer veel prys op te stellen, dat deze vereeniging steeds heeft volhard te blijven bestaan. Waar andere ver- eenigingen waarvan hij zelf genoeg ondervinding had, zoo gauw tot niet zijn gegaan ziende op de moeilijkheden mocht deze vereeniging zich verheugen, dat ze nu een flick aantal loden t«lf. Hij herinnerde aan het bezoek aan Den Haag en het Vorstelijk Huis en besprak de mogelijKheid, dit reisje nog wel eens i te herhalen. Ter afwisseling worden liederen ge- j zongen, versnap-ringet» georuikt en voordrachten segoveh, zoodat eerst örn ■lf uur dit gez"lhg samenzijn met dank zegging werd gesloten. De Directeur vau het Post- en Tele graafkantoor alhier vestigt de aandacht op den volgenden maatregel, die zeker in veler belang is „Door der. Raad van Arbeid te Mid delburg worden dezer dagen aan alle looatrekkendeD, die daarvoor in aan merking komen, een rentekaart en andere formulieren toegezond n, welke na ontvangen kennisgeving, ten spoedigste aan het postkantoor behooren te worden afgehaald. Zij, die in gebreke blijven de stukken af te halenstellen zich aan moeilijkheden bloot. Ten behoeve van de arbeiders, die op het land werken, zal het postkantoor voor het afgeven van bedoelde aange- teekende stukken op Zaterdag 15, 22 en 29 November geopend blijven tot 9 uur 's avonds. - Geslaagd voor het examen vrge- en ordeoefeningen te Rotterdam de heeren G. Hamerlink, Koewacht en H. Wijn, Hontenisse. Het hooldbestuur van het N. O G. heeft zich tot H. M. de Koningin gewend met het verzoek te willen overwegen de besluiten der gemeenteraden Haar lemmermeer enz. om aan onderwijseres- sen bij het aangaan van een huwelijk ontslag te verleeuen te vernietigen. j.l. Woensdag werd door de Cbr Zangvereeniging „Hoop op Zegen" al hier in het beursgebouw het 20 jarig bestaan dier vereeniging herdacht, waarbij waren uitgenoodigd leden en donateurs met een hunner huisgenooteu. Van de 37 donateurs waren er slechts 12 tegenwoordig, wat terecht door den Voorzitter en de leden werd bejammerd. De Voorzitter opende de vergadering en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Nadat een paar liederen gezongen waren door de vereeniging, kreeg de secretaris het woord, die een kort verslag gaf van het ontstaan en mui verderen loop der vereeniging. Hij wees o a ook op de moeilijkheden en de tegenheden waarmede zij had te kampen gehad. De eere-voorzitter, de heer F. Dekker tot den Secretaris van den Bond van Beschuitfabrikanter. in Nederland, Mauritsstraat 2 ta Dordrecht. De Burgemeester voornoemd L. J. DENT HOLLANDER. *e> Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bij deze bekend, dat, de in deze gemeente dit jaar zal gehouden worden op aanvaug nemende des voormiddags 9 ure. Ieder eigenaar of inzender van vee zal gehouden zijn zich bij den markt meester aan te melden met opgaaf van het aantal ter markt gebracht vee. Geen vee, aan besmettelijke ziekte onderhevig, zal ter markt werden toe gelaten. Axel, 21 October 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. De, Secretaris, J. A. VAN VESSEM. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 16 November 1919. Ned. Herv. Kerk. Dg. J. B. T. Hugenholtz. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gefef. Gemeente. Voorin. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 91/, ure Nam. 2 ure Hedenmorgen overleed plotseling onze geliefde Echt genoot, Vader, Behuwd- en Groot vader, in den ouderdom van 66 jaar. Uit aller naam, Wed. W. J. VAN DOESELAAR. Axel, 13 November 1919. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 14 Nov. 1919. E. v. d. S., 30 j.,- werkman te St. Andries, is wegens diefstal veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. O. P. v. T., 22 j., arbeider te West dorpe, is wegens als voren veroord. tot 9 maanden gevang. B. B., 46 j., landbouwer te St. Andries,. is wegens beleediging veroord. tot 10* of 10 dag--1 hecht. P. J. F. D., 20 j., veldarbaider te Hontenisse, is wegens niet voldoen aan. het bevel vau een ambtenaar veroord. tot f 10 of 10 dagen hecht. P. F., 15 j., zonder beroep te Hulst, R. R 16 j., zonder beroep te Hulst, ziju wegens mishandeling ieder veroord. tot 5 ot 2 weken tuchtschool. H. K., 27 j., werkman te Hulst, be klaagd van diefstal, is vrijgesproken. De BURGEMEESTER van AXEL, maakt bekend Geldie vanat 17 23 November a. s. voor- 2Vg °ns SUIKER BON 7 der Rijkssuikerkaart. Ba'kkers, die gewoon zijn beschuit te ba .kmi, hebb« n hunne aanvragen om Regeeriugsbloem voor de beschui-berei- diug zoo spoedig mogelijk; en uiterlijk voor 17 November aanstaande te richten Heden overleed zacht en kalm in het ziekenhuis te Ter Neuzen onze geliefde Echtgenoot, Vader en Grootvader, ADRIAAN KOEKKOEK, ia den ouderdom van 66 jaar en 5 maanden. Allen die hem van nabij heb ben gekend, zullen beseffen hoe zwaar ons dit verlies valt. Zijn diep bedroefde Echtgenoote Kinderen en Kleinkinderen. Axel, 13 November. Ondergeteekende maakt het publiek bekend, dat hij aanstaanden Maandag 17 November zal openen een Hopend door eei rompte bediening de gunst en het vertrouwen te winnen, teekent ondsr minzame aanbeveling, Hoogachtend, A. VAN DE BILT. Axel-Drie Schouwen. Onder»' ekende vraagt een bekwame op trapmolen, voor direct werk. Axel. TH, VAN WIEMEERSCH.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2