13 64-. Zaterdag IS November 1919. 3Se n Nieuws- en Advertentieblad M voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De Invaliditeitswet. Bimieniand. Provinciale Staten. [fit biad verschijnt eiken Dir.sdaa- en Vrijdagavond. j DRUKKERUITGEVER ABONNEMENTSPRIJS: - J. C. VINK - Axel. Per 3 Mkandea 75 Cent,franco per poet 877j Cent. j Bureau Markt C 4. Afzonderlijke N, OK 5 Cent. i Telefoon *r. - Postfcox fi. ADVERTENTIES van. 1 tot 5 regels 50 Cent voor eiken regel meer 10 Gent. Groot© letters worden nahr plaatsruimte berekend. AdvertentièB worden franco ingewacht, uiteriÜK Dinsdag- en VrtJdagmiddag TWAALF ore. Bjj dit blad behoort een byvoegsel. VI. In bet vorig artikel werd toegezegd de overgangsbepalingen te behandelen betreffende de renten. Allereerst dan zy vermeld, dat de arbeider, die voor oi op 3 Dec. a.s. 70 jaar is (volgens wetswijziging zal dit wel 65 worden) ouderdomsrente krijgt, wanneer hy de laatste 10 jaar 156 weken in loondienst ig geweest. Verder bepaalt art. 372 dat een arbeider, die den leeftijd van 35 jaar heeft bereikt of overschredan wanneer de eerste rentekaart aanvangt geldig te zijn (dus tus8Cben 3 Dec. 1919—3 I Dec. 1921, want na 3 Dec. 1921 is iemand ouder dan 35 jaar niet meer l verzekeringsplichtig), alleen recht op ouderdomsrente heeft als hij 1248 premiën in rekening kan brengen. Dit aantal premiën wijst er op dat miostens voor 24 jaar zegels moeten zijn geplakt. Aannemende dat bet recht op ouderdomspensioen op 65 jarigen leeftijd zal wordeD verkregen, dan zal de arbeider die 3 December a.s. 41 jaar is, dit getal nog kunnen bereiken, en oudere arbeiders niet. Daarom bepaalt art. 373 dat de arbeider die van 3 Dec. 1919 tot 3 Dec. 1920 verzekerd wordt, na het bereiken van den 70 (65) jarigen leeftijd recht haett op rente als voor ham betaald zijn ean aantal premien gelijk aan 4,7/52 van het aantal weken tusschen afvang verzekering en zijn 60 ver jaardag plus 39/52 van het aantal weken tusschen zijn 60 en 70 vérjaardag. Wie dus ouderdomspensioen wil I krijgen na 3 December a.s. moet bij den Raad van Arbeid een aanmeldings formulier hebben ingeleverd, opdat hem tydig een rentekaart kan worden I toegezonden. Vanaf 1 Januari 1919 bedraagt de rente bij ouderdom voor de 70 jarigen 156, terwijl ook de arbeiders, die bij den aanvang der verzekering reeds de 35 gepasseerd zijn dit bedrag aan I ouderdomsrente zullen krygen. Voor echtgenooten, die beiden recht op rente hebben, bedraagt de rente vanaf 1 Januari 130 per hoofd. In het verder gedeelte van dit artikel zal de toestand van de militairen I worden t eschouwd ten opzichte van de invaliditeitswet. Allereerst dan dienen we de militairen te splitsen in 2 groepen, n.l. I. Zij die een vrijwillige verbintenis bij land of zeemacht hebben aangegaan II. Zy die krachtens een wet in werkelyken dienst ,zijn; De persouen van categorie I kunnen I bij den aanvang van hun mil. dienst I al of niet verplicht verzekerd zijn iuge I volge deze wet. Waren ze verplicht 1 verzekerd, dan zijn ze gedurende hun diensttyd van rechtswege ontheven om j premie te betalen. Voor personen tot categorie II be hooreude betaalt het Rijk gedurende den diensttyd de premie, mits a. de arbeider gedurende de laatste 3 maanden vóór zijn opkomst ia wer- kelijkea dienst, verzekerd was; b. hij ten minste eoa geheele kalender weok onafgebroken in dienst is geweest c. hij op het tydstip, waarop hij ia j dienst kwam, niet ontheven was van de verplichting em premie te betalen. d. een militair premiecertificaat aan den Raad van Arbeid overlegt. Verlaten de militairen van cat. I den disnst zonder recht op pensioen voor onbepaalden tijd, dan worden zy (indiea zij bij den aanvang van hun dienst niet verplicht verzekerd waren) geacht ver plicht verzekerd te zyn den tijd in dienst doorgebracht na het in werking treden van art. 31 (dat is 3 Dsc. 1919). Deze gunstige bepaling geldt niet voor de personen, me bij het aangaan van de vrijwillige verbintenis in het genot zijn van een voor onbepaalden tijd toegekend pensioenevenmin voor de reserve en voor hen, die voor officier worden opgeleid of dien rang hebben verkregen. Gaat eén militair bij het verlatbn van den dienst over naar een werk kring, waarin door het Rijk pensioen is verzekerd, dan geldt vorenstaande bepaling natuurlijk ook niet. Ea nu het militair premiecertificaat. Dit certificaat dient om voor een arbeider, die verplicht verzekerd was, en zijn rail. plichten moest vervullen, vast te stellen welke periode hy ge dwongen uit zijn werk is gehaald, dus geen premie van een werkgever heeft verdiend en bij de inlevering van zijn rentekaart over de weken onder de wapenen doorgebracht geen zegels zijn geplakt; over dezen tijd betaalt het Rijk premie in de 2e loonklasse. Dit certificaat wordt gegeven by het ontslag uit den dienst, by het vertrek met verlof van niet korter dan een maand en bij het aangaan van een vrijwillige verbintenis door eeD militie- plichtige, die als zoodanig onder de wapenen is. Het certificaat vermeldt den naam en de voornamen van den verzekerde alsmede den aanvang en het einde van deQ tijd kraehtens de wet in werkelijken dieast doorgebracht. In verband met het op. verzoek van den verzekerde plakken van «en hoogere zegelwaarde dan die, welke overeen komt met zyn loonklasse dient vermeld, dat de verzekerde in militairen dienst en hij, wiens loon geheel bestaat in verstrekking in natura nimmer kunnen eischen dat een zegel voor een hoogere loonklasse voor hen wordt geplakt. In het vervolgartikel nemen we ons voor te behandelen de ontheffing van premiebetaling (waardoor nog niet de verzekeringsplicht wordt opgeheven) en enkele overgangsbepalingen. De heer A. W. F. van Idenburg, Minister van Koloniën, heeft in den staat zijner gezondheid aanleiding ge vonden, aan de Koningin ontslag uit zijn ambt te vragen. De beneeming van zyn opvolger S. de Graaff, tot minister van Koloniën gaat in op 13 November. Halp voor de pesterijen. De Minister van Waterstaat heeft de medewerking van de burgemeesters ingeroepen, door wanneer zij daartoe worden aangezocht, in de laatste weken van November ot de eerste dagen van December, als de postadministratie belast zal worden met verèending tegen ontvangbewijs van een zeer groote hoeveelheid geadviseerde brieven, af komstig van de raden van beroep (ongeveer l1/» millioen), personeel aan te wijzen. TWEEDE KAMER. De Kamer heeft Dinsdag besloten om bij de algemeen® beschouwingen ever de Staatsbegrooting te behandelen de motie-Marchant, betreffende de instelling van een staatscommissie tot onderzoek van het socialisatievraagstuk en de motie Kruyt inzake de nationaliseering van het grondbezit. Het vliegfonds voor de vlneht Ned erland—Indië. Het Vliegfonds voor de Heiland Indië-vlucht a 50.000 is volteekend, inclusief de 10.000 van de regeering. Middenstandswoningen. Bij Koninki. Besl. is bepaald, dat de Minister van Arbeid ten behoeve van den beuw van middenstandswoningen uit 's Rijks kas aan gemeenten bijdrages kan toekennen tot ten hoogste het drie voud van het bedrag dat voor hetzelfde doel uit de gemeentekas wordt beschik baar gesteld. De bijdragen worden alleen gegeven voor middenstands woningen, waarvan de huurprijs niet overschrijdt een bedrag, door den minister vast te stellen. Goodkoope ryst. Is het „Weekblad voor den Handel in Kruidenierswaren" goed ingelicht, dan is een partij rijst aangekocht, die tegen den prijs van 74, dus pl. m. 20 beneden de tegenwoordige notee ring, in den handel zal kunnen worden gebracht. Nederland en België. De „Nation Beige" schrijftDe Bel giscbe regeering heeft in Den Haag opheldering laten vragen inzake het incident met dp Belgische vlag, die te Breskens verbrand is. Da „Nation Beige" maakt melding van een nieuw incident in de haven van Brouwershaven, waar het Belgische stoomjacht Java voor anker lag. Neder landsche militairen en burgers hebben den kapitein van het jacht aangevallen en afgeranseld, vervolgens hebben zy de vlag weggenomen en het jacht laten ziuken. Nadat de kapitein zyn beklag bij de Nederlandsche militaire overheid had gedaan, heeft deze het schip laten lichten en dit, onder voorwendsel van herstel naar de haven van Zijpe laten brengen, waar zij het vasthoudt. De „Nation Beige" voegt hier nog aan toe, dat er een officieele Belgische nota aan de Nederlandsche regeeriog gezon den zal worden. Naar aanleiding van het bovenstaande meldt men, dat op het departement van Bnitenlandsch» Zaken nog niets bekend is van een Belgische nota inzake het incident te Breskens. Genoemd departement droeg verder geen kennis van een incident te Brouwershaven. Ook de burgemeester van Brouwers haven weet niets van dit incident af. Verkeerswegen in Zeeland. By de Provinciale Staten van Zeeland is een voorstel ingekomen van de heeren Adriaanse, van Nittrik en Wel- leman, om le. De Regeering te verzoeken te bevorderen dat a. ten spoedigste een doorgaande Ryksstraatweg, die aan hooge verkeers- eischen voldoet, wordt gelegd van de Ooster-Sehelde-dam over Goes, Middel burg, VlissingeD, Breskens en Aarden burg naar de Belgische grens. b. dat lokaal-spoorwegen worden aangelegd in Zeeuwsch Vlaanderen, op Zuid-Bevelaud, op Tholen en op de eilanden, St. Philipsland, Duiveland en Schouwen. 2e. dat de hoofd verkeerswegen tus schen de verschillende gemeenten, voor zoover zij niet vallen onder boven bedoelden Rijksweg, door de Provincie worden opgenomen en onderhouden. In de uitvoerige memorie van toe lichting wordt o.a. betoogd, dat goede verkeerswegen een eisch zijn om zich op economisch gebied een plaats in de wereld te kuunen veroveren. Het rijk dient van uit Utrecht wegen aan te leggen naar de verschillende provincies ot wol door de verschillende provincies naar do grens van het an- grenzende rykde provincie de inter communale wegen en de gemeente de wegen in de gemeente zelve te onder houden. Verder vermeldt de memorie de wenschelijkbeid van een rijksveer met ferry-booten van Vlissingen naar Bres kens, spoorwegen van Sluis over Oost burg, IJzenaijke, Philippine, Axel eu Hulst naar Walsoorden met zijlijnen- van Breskens over Oostbure, Aarden burg naar Eede en van Ter Neuzen naar Sas van Gent. In de memorie wordt verder spoedige ten uitvoerlegging bepleit van het plan tot aanleg van spoorwegen op Zuid- Bevelaad en dat van overbrugging der Eendracht en het aanleggen van lokaal- spoor op Tholen. En ten slotte wordt doortrekking van de Staatsspoor over St. Philipsland, Duiveland eu Schouwen bepleit met oen ierry-boot over het Zijpe. Wyziging artikels 64, 65 en 66 der Provinciale wet. Door de Vrijzinnig-Democratische statenfractie is by de Provinciale Staten van Zeeland een voorstel iogedieni om do Rageariug te verzoeken een wets voorstel in te dienen tot wijziging van

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1