Axelsche Courant BIJVOEGSEL Zaterdag 8 November 1919. No. 62. Binnenland. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. VAN DE VAN Open brief aan den burgemeester ran Antwerpen, Dhr. A. Kellenaers te Breda heeft aan den burgemeester van Antwerpen, den heer De Vos, den volgenden open brief gezonden Mynheer de Burgemeester! Het sal U bekend zya, heer Burge meester, dat op tal van muren en schattingen langs de openbare verkeers wegen en zelfs op een schutting der drukke Keizerlei een groot geel plak kaat is gehecht, waarop in dikke roode letters o.a. deze voor de Hollanders beleedigende uitdrukkingen voorkomen. „Er wordt geknoeid en achter de schermen gewerkt te Parijs en in Den Haag. En de commissie van 14 speelt in de kaart der Hollanders" „Dierzelfde Hollanders, die met hun zakken hoogstaande guldens onze stad overstroomen, onze bestgelegen huizen en eigendommen voor den neus komen wegkapen, omdat wij noodgedwongen door den lagen frankenkoers moeten onderdoen" „Dierzelfde Hollanders, die ons bij de vlucht een dubbeltje voor een glas water lieten betalen". „Dierzelfde Hollanders, die de moffen zoolang en zooveel geholpen hebben dat ze ten slotte zelf eten te kort kwamen. Plus boches que Jes boches". Meer wensch ik uit dit pamflet niet aan te halen. Wat ik echter wel wensch te doen, dat is, als Nederlander tegen dat schandelijke schotschrift bij u, heer burgemeester te protesteereD. En ik mag dat wel doen, omdat ik mij reken tot diezelfde Hollanders, die vier jaren lang er aan hebben mede gewerkt om den nood uwer Jandge nooten eu in 't bijzonder dien uwer gemeentenaren, te lenigen, en waarvoor zij nauwelijks een glas water tot dank kregen. Het moet u niet geheel onbe kend zijn (anders zal uw oud-collega in den gemeenteraad de heer Franck u daaromtrent wel inlichten), dat honderdduizenden Belgen en honderd duizenden Antwerpenaren jaren door het Nederlandsche volk werden opge nomen en verpleegd en dat door ondergeteekende meer dan 1000 uwei- kinderen van den hongerdood gered werden. Is het te verwonderen, hoe diep eea pamflet als bovengesteld, ons Hollan ders leleedigt, grieft en bedroeft? Maar dit is nog niet zoo heel ernstig. Ernstiger nog is, heer Burgemeester, dat u, die eens met zooveel lof over Holland sprak, dat pamflet niet onmid dellijk hebt doen coafiskeereu, te meer nog daar het een anoniem pamflet is eu de schrijver, die zich „Argus" noemt, niet eens den moed heeft''met ziju naam voor den dag te komen. Als magistraat der gemeente Ant werpen hadt u, naar ik meen daartoe de macht. Daartegen protesteer ik als Neder lander en ik mag gerust zeggen, dat by dit protest zes millioeuen mijner landgenooten aan mijne zyde staan. Gelief, heer Burgemeester, de verze kering myner Hoogachting te aanvaar den". Een hoogstaand Nedetlander te Ant werpen heeft een afschritt van het pamflet ter kennismaking gezonden aan elk der leden van den Raad van Veertien, vergezeld van bovenstaandeu protestbrief. Een zelzaam brutale inbraak beeft liet) le 's Gravenbage afgespeeld bij den heer Goudsmic juwelier op de Plaats, een inbraak, zoo geraffineerd, dat zij doet herinneren aan het befaamde optre den der Parijsche autobandieten. Omstreeks kwart over 6 reed een rao- torfliets, een doDkerroode Indian, komen de van het Noordeinde met een kalm gangetje de Plaats op en hield voor den winkel van den heer Goodsmit «til. De man, dia achterop zat, stapte af, liep kalm tot voor het raam, gooide toen plotseling een rond ijzeren voorwerp, 't welk een middelijn had van ongeveer 20 e.M door de ruit en door het glas van de vitrine, deed een greep in de étalage, sprong weer op de fiets, die, voor de omstanders goed en wel Wisten, wat er gebeurd was, voor hun verbaasde oogen in de richting van den Kneuterdijk verdween. Dit alle» «peelde zich in zulk een korten tijd af, dat, vóór men feitelijk begreep wat er gebenrd was, de daders reeds buiten het bereik waren. Het damespersoneel in des winkel slaakte een gü van schrik, terwijl de heer Goudsmit zetf naar buiten rende, maar ook te laat. Een der beeren die toevallig aanwezig was, rende de twee bandieten, onder, het roepen van: »Houdt den dief, houdt den diefen zag hoe bet tweetal de Parkstraat inreed en vandaar de Kazerne straat in. Een heer, die toevallig met zijn auto over den Kneuterdijk passeerde, werd door hem ingelicht en reed het tweetal achterna, maar in den doolhof van stegen en straten, moest de auto het spoedig voer den motorfiets opgeven eu ontkwam dit brutale tweetal aan zijn achtervolger. De waarde van den buit kon niet in totaal worden opgegeveo, wel is een kosbaar collier van eenige duizenden gnlden waarde geroofd, ai is een stnk daarvaD later op de stoep terruggevonden. Verder zijn nog een aantal kleinere ju- weelen geroofd, maar welke dit precies waren, kon niet worden vastgesteld. De politie stelde terstond een uitge breid onderzoek in en is de daders reeds op het spoor. Maandag is in de dominale mijn te Heerlen een ongeluk geschied. Zeven mijnwerkers, meest jeugdige personen hadden een lift bestegen om van de eene verdieping naar de andere te komen. Door een tot nu toe onbekende oorzaak is de lift naar beneden gestort, waardoor vier arbeiders zwaar en drie licht gewond werden. Zaterdagavond vertrokken de trams der R. T. M. om half acht van Middel hhrnis haveD, eerst die voor Ooltgensplaat, enkele oogen blikken later dia voor Oud dorp. Even vóór het station Middelharnis liepen beide trams op elkaar. Van beide trams werd de postwagen uit de rails geworpen. Niemand der reizigers had evenwel ernstig letsel bekomeD, enkele builen en schramen uitgezonderd. De machinist der laatste tram had blijkbaar niet opgemerkt, dat hij vlak achter de andere tram reed, daar deze geen rood achterlicht voerde. Te Zoutkamp botsten twee heeren, die op een motor naar Winsem reden tegen een boom. De bestuurder werd bewusteloos opgenomen met gebroken onderkaak; zijn metgezel bekwam geen letsel. Door de gladheid van do rails, ten gevolge van de sneeuw, schoot Dinsdag een personentrein bij het binuenkomen te Valkenburg door en reed dwars in een anderen trein. Eeuige rijtuigen werden vernield en uit de rails gewor peo. De locomotief kwam over het spoor te liggen, en is nog niet in het spoor gebracht knnneu worden. Won- ,der boven wonder kwamen er geeD per soonlijke ongelukken voor. De materi- tele schade is aanzienlijk. - Zaterdagsvoed, omstreeks t uur, heeft in de nabijheid van Kopenhagen, ter hoogt» van Vigersley, een groot spoorwegongeluk plaatsgehad. De trein van Korsoer naar Kopenhagen moet eenig oponthoud gehad hebben, omdat hij door de noodrem tot stilstand was gebracht, aangezien een kind uit een der wagens gevallen was. De trein reed daarop een eind tarug en er werd naar het laatstgepasseerde station geseind, ten eiDde den sneltrein van Kallenborg te doen stoppeD. Echter juist op dit oogen- blik passeerde de sneltrein het station in volle vaart op den eerst genoemden trein, waardoor drie wagens totaal ver brijzeld werden en van den circa 20 Meter hoogen dijk storten. De locomo tief ligt ODdersteboveo aan den voet van den dijk. Vijftien lijken en ongeveer zestig gewonden, waaronder vele zwaar gewonden, werden opgenomen. Tengevolge van deD ontzettenden storm, die in dan nacht van Zaterdag op Zondag in h6t kanaal heeft gewoed, zijn drie zeilschepen op de kust van de Good wie De baai geworpen. Vijf sehip- preukelingen van den Russisehen schoe ner »Togo« zijn door een reddingboot uit Deal met bovenmenschelijke inspanning gered. Vier leden vaD de bemaiiuing der reddingboot werden gewond. Van het tweede zeilschip, de »Corin- thiëc, werd alleen de kapitein gered. Van het derde zeilschip,de »Glenawon«, verdween de geheele bamanning. In de machinekamer van de sleep boot „Cor", die op de Dordsche Kil voer, is Donderdagavond, naar de D. C. meldt, oen bruinkraan van den stoom ketel gesprongen, tengevolge waarvan de machinist B. B., uit Rotterdam, die zich bljjkbaar niet tijdig uit de voeten kon makeD, door den ontsnappenden stoom levend verbrand is. Om alt te knippen. Het tarief voor post, telegraaf, en telefoon, Brieven; (Binnenland) tot en met 20 gram 71/,, cent, 20 tot eD net 100 gram 10 ceot100 tot en met 200 gram 15 cent; 200 tot en met 1000 gram 20 cents en voorts voor elke 100 gram meer 5 cent. Brieven: (Binnen den bestelkring zg. stadsbrieven) tot en met 20 gram 5 ceot20 tot en met 100 gram 10 cent, enz. Briefkaarten: 5 cent, (de stads- briefkaarten van 2 cent zijn vervallen). Drukwerken: tot 500 gram per 50 gram l1/,, cent; 500 gram tot 1000 gram 20 cent; elke 1000 gram meer 5 cent. Nieuwsbladen: per 50 gram ol gedeelte van 50 gram 1/a cent. Monsters: per 50 gram of gedeel te van 50 gram 21/t cent Postpakketten: tot 1 K.G. 20 cent; 1—3 K.G. 25; 3—5 K.G. 30 cent. Postwissels: voor elk bedrag van 12.50 5 cent. Aanteekenen: van brieveu, brief kaarten, drukwerken eet. 10 cent extra. Expresse bestelling: vac brieven, briefkaarten en drukwerken eet. 15 cent extra. Telegrammen: toteu met 10 woorden 40 eent, elke 5 woorden meer 5 cent. Dringend 3 maal dit tarief. Telefoongesprekken: Inter communaal 45 cent per 3 minuten, Locaal (binnen 15 K.M.) 35 eent. Kantongerecht te Ter Neuzen. Strafzitting van 31 Octoöer. Veroordeeld zya o. ai. ter zake van overtreding Leerplichtwet. J. d. J. en J. d. J., arbeiders te Zaamslag, ieder tot eene boe e van f3, subs. 3 d. hecht. M. P., arbeider te Axel, tot eene boete van f 1, subs. 1 d. hecht. In dronkenschap de orde verstoren. J. J. H., arbeider te Zaamslag, tot eeue boete van f 6, subs. S weken tuchtschool. J. V., vlasbewerker te Axel, A. v. O., werkman te Koewacht, A. D., landbou wer te Zaamslag, ieder tot eene boete vas f5, subs 5 d. hecht, voor elk. Voertuig niet verlichten. J. L. S., voerman te Axel, tot eene boete van f 2, snbs. 2 d. hecht. Vuurwapen wet. L. v. C., jager te Axel, tot eene boete van f5, subs. 5 d. hecht, met bevel tot teruggave der geweren en patronen. Drankwet. E. H., herbergierster te Sas van Gent, tot eene boete van f30, subs. 30 d. hecht. Straatschenderij. L. C. W., zonder beroep te Ter Neuzen, tot eene boete van f 10, subs 2 weken tuchtschool. Stroopery. A. D., werkman te Ter Neuzen, tot eene boete van f 15, subs. 10 d. hecht. J. d. R., werkman te Boschkapelle, tot eene boete van f 10 of 10 d. hecht. Spoorwegwet. P. H., arbeider te Axel, tot eene boete van f 1, subs. 1 week tuchtschool. Openbare dronkenschap. A. v. C., visscher te Axel, A. H., timmerman te Ter Neuzen, A. v. B., vlaswerker te Sas van Geut, allen tot eene boete van f 5, subs. 5 d. hecht, voor ieder. Fietsen zonder licht. P. K., arbeider, L. d. K., zonder beroep, P. M. v. d. O., schoenmaker, allen te Axel, tot eene boete van f2, subs. 2 d. hecht, voor ieder. M. L. M. d. D., zonder beroep te Philippine, F. V. en P. M. C., werk lieden te Westdorpe, ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 d. hecht, voor ieder. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Axel, 29 Oct. 1919. Beleefd verzoek ik u plaatsing voor het volgende stukje, in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. In uw courant van Woensdag 29 Oct. komt een stukje voor Herleving, waarin de bevol king van de Oude Wijk nog al laag wordt weggezet. Er wordt geschreven, van de min- opgevoede kringen. Ik zou zeggen dat de schrijver van dit stuk zelf wel wat in opvoeding schijnt te kort te komen, want al zijn de bewoners van de Oude Wijk voor het grooisre deel werkmenscheu, zij zijn daarom nog niet min opgevoed. Wat de jeu i d betreft, neze is al niet minder als uit de Lange Noordstraat, al zijn zij wat «chamel gekleed. Maar, armoe is geen schande. Ware het niet vrij wat beter, dat er voor betere huisvesting werd gezorgd voor deze menschen die nu in onbewoonbaar ver klaarde krotten zitten te huizen Mijn dank voor de plaatsruimte. W. v. SPENGEN. aar aanleiding van het bo en staande hebben we ons artikeltje eens herzien en vonden geen enkelen zin, die erop wees, dat do bewoners van de Oude Wijk laag wegjezet worden. Dat er kringen zijn, die van weinig opvoeding getuigen (min staat er niet!) bewijst de schrijver van het ingezonden stUK zelf reeds door den toon, die hij aanslaat, if ij meent n.l. ons te moeten aauvalleu. omdat we de meeaing weergaven van de "den der bouwvereeniging en van die menschen (ook werkmenscheu i die verklaarden niet in de Oude Stad te willen wonen. Dat kunnen wij toch niet helpen? Wij zijn de laat-ten die beweren zuilen, dat alle werkmenschen onopgevoed ziju. Dat de jeugd uit de Oude Stad niet minder is, dau u t de Lange .Noordstraat laat de. kleeding maar rusten), best mogelijk, maar dan willen we er direct bijvoegen, dat een behoorlijke vermaning of be traffiug bij de laatsten toch meer indruk acht-riaat; en dat doet juist de opvoeding. Gro >ten moeten kleinen niet steunen in het kwaad, door min achting van gezag. Armoe is geen schande. In het geheele artikeltje is het woord armoe niet genoemd en heeft dat dus niets met ons schnj en to maken. Ten slotte nog dit: De bouwvereeniging stelt zieh ten doel het bouwen va i werkma is^ woningen, dus ook voor die monsche wel e volgens senr. in onbewoonbaar verklaarde krotten huizen. Waarom wendt de schr. eich ui--t tot defnl eigenaar[sj, of tot de G-zondbeidscommL.Me Trouwens, lezende van den woningnood over geheel Europa, zal aan het begrip onbewoon baar wel wat toegegeven moeten worden in de eerste jaren. Redactie.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 5