Zaterdag 8 November 1911'. 35e Saarj*. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VTNK - Axel. 1 De Invaliditeitswet. Landbouw. - CMt biad verschijnt oiken Rinadas- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 Maanden 75 Centfranco per post 87x/* Cent. Aftsonaeriiltcfe N as. b Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Sr. 56. - Postbox 6. ADVERTKNTIEN van 1 tot 5 regels 90 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent, Groote letters wordan naar plaatsruimte bereteesd. AövertoBÖüB wnjitec fwuuo ingpwaeht, ufterl -k tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. By dit blad behoort een byvoegsel. VI. De preventieve werking, die in de invaliditeitswet is vast gesteld, zal in de toekomst blijken van buitengemeen veel belang te zijn. I. Indien er n.l. gevaar bestaat dat een verzekerde aan wien geen invali- diteitsrente is toegekend, bljj vend invalide zal worden en dat dit gevaar algewend kan worden door doelmatige behandeling of verpleging, kan de Raad van Arbeid aan de Rijks verzekeringsbank voorstellen op kosten dier BaDk die verzekerde genees- of heelkundige behandeling te verleenen of hem in een inrichting te doen opnemen. Mocht de Ryksverzekerings- bank het voorstel geedkeureu, dan wordt het natuurlijk alleen dan uitge voerd, wanneer de verzekerde zijn medewerking wil verleenen. II. De 2e belangrijke factor is dat de Ryksverzekerinsbank aan inrichtin gen en vereenigingen tot verpleging van zieken en herstellenden of op andere wijze in het belang der volksgezondheid werkzaam, toelagen kan verleenen. Het bedrag der toelagen, de duur waarvoor en de voorwaarden waaronder de toelage wordt verleend, moeten door de Kroon worden goedgekeurd. Het onder I gestelde moet iets worden uitgesponnen. Onder I wordt vermeld dat alleen .niet rente genietende" in aanmerking komen voor een behandeling als daar genoemd. Oogenschijnlijk lijkt dit een onbillijkheid, doeh wanneer we art. 71 lezen, dan staat daarin De verzekerde, die invalide is, heeft recht op invaliditeitsrente le. indien er geen vooruitzicht bestaat op zoodanige toeneming zijner arbeidskracht, dat hij ophoudt invalide te zijn (b 1 ij v e n d e invaliditeit), 2e indien de invaliditeit onafgebroken een half jaar heeft geduurd (t y d a 1 y- k e invaliditeit.) Personen onder le vallende krijgen rentetoeneming van arbeidskracht is hierby uitgesloten gedacht ook door een speciale behandeling. Personen onder 2e ressorteerende krijgen na een half jaar de invalidi teitsrente toeneming van arbeidskracht is door een speciale behandeling moge lijk. Het le half jaar vallen deze arbeiders onder de Ziektewet en krijgen ziekengeld, hetgeen in de Ziektewet van den oud Minister Talma was vast gelegd en welke bepaling bij de herziening van deze wet door Minister Aalberse natuurlijk weder zal worden opgenomen. De behandeling iu een speciale inrichting meet dus voorgesteld worden in het le half jaar van de ziekte ot daarvóór, wanneer de ooizaken, die tot invaliditeit kuDaea leiden, met de meeste kans op succes bestreden kunnen worden. En alhoewel voor de toekenning van ziekengeld een geneeskundige zijn oordeel zal moeten uitspreken en hem daarbij voor de uitvoering van deze kwestie een zeer dankbare taak wordt opgelegd, zal toch de steun van zeer vele andere personen en vereenigingen (tuberculoievereeni- ging o.a.) onontbeerlijk zijB, wil dit instituut niet illusoir worden. In aansluiting met het vorenstaande dienen de voordeelen vermeld te worden, welke den arbeider in de inv.wet worden geboden, waarby aller eerst de definitie van .invalide" voor tga- Art. 72 zegt: Invalide is hij, die ten gevolge van ziekte of gebreken buiten staat is om met arbeid, die voor zijn krachten en bekwaamheid is berekend en die met het oog op z§n opleiding en vroegere beroep hem in billijkheid kan worden opgedragen, ter plaatse waar hij arbeid verricht of het laatst verricht heeft of op een naburige soortgelijke plaats een derde kan ver dienen van hetgeen lichamelijk en geestelijk gezonde personen van dezelfde soort en van soortgelijke opleiding, op zoodanige plaats met arbeid gewoonlijk verdienen. A. Ieder verzekerde heeft recht op invaliditeitsrente ingeval van invalidi teit, wanneer 50 premiën voor hem betaald zijn B. Ouderdomsrente na het bereiken van den 65 jarigen leeftijd C. Wettige ot natuurlijke, wettiglyk erkende kinderen beneden 12 jaar van a. een verzekerde vader b. een verzekerde moeder, mits de kinderen vaderloos zijn of de moeder de kostwinner was, hebben bij overlijden van respectievelijk den vader en de moeder recht op weezenrente, mits de vader of de moeder in het genot van een rente was of 40 premiën in rekening kan doen brengen. (Kinderen die ge durende het jaar aan het overlijden voorafgaande op kosten van den ver zekerde in diens gezin werden opgevoed en na het overlijden van den verzekerde geen kostwinner hebben, worden met wettige kinderen gelijk gesteld). D. Wettige kinderen beneden 13 jaar hebben na het overlijden van den vader (indien hy niet verzekerd was) recht op weezenrente, waaneer de moeder verzekerd is en 40 premiën in rekening kan brengen. Is de moeder echter in het genot van invaliditeitsrente, dan krijgen de kinderen niets. (Weezenrente wordt onverminderd uitgekeerd tot alle kinderen 13 jaar oud zijn). E. Aan wettige of natuurlyke, wettig lijk erkende kinderen (ook kinderen op koBten van den verzekerde in diens gezin opgevoed) van een verzekerde, die in een inrichting is opgenomen (zie I) en 150 premiën in rekening kan brengen, kan de Rijksverzekeringsbank gedurende het verblijf in die inrichting kindergeld uitkeereD. Krijgt deze verzekerde tijdens het verblijf ia een inrichting inv. rente, dan kan met de verpleging doorgegaan worden. De uitkeering van kindergeld houdt dan echter dadelyk op. F. Weduwenrente, waaromtrent nog een wetswijziging in voorbereiding is. Geen recht op inv. rente heeft de verzekerde, die zich opzettelijk invalide maakt, of als de oorzaak in verband staat met het plegen van ot deelnemen aan e6n misdrijf of poging daartoe. Ad. A en B. Inval, rente of ouder domsrente grondslag-verhooging. Grondslag 325 X totaal betaalde premiën aantal weken dat de verzekering geduurd heeft (weken waarover inv, rente is genoten en de premiën in die weken betaald, blijven hierby buiten aanmerking. Bij de premieverhooging wordt 325 veranderd in 260 en 14 in 11,2. VerhoogiDg 14% van totaal bedrag der betaalde premiën, echter niet minder dan van de grondslag. Ad. C en D. Weezenrente bedraagt 8/f X de grondslag van de inv. rente, die de verzekerde genoot of zou hebben genoten, indien op den dag van over lijden (voor het geval D indien de moeder) rente was toegekend. Ad. E. Kindergeld bedraagt ten hoogste van de inv. rente, die aan de verzekerde bij opneming zon zyn toegekend, indien hij recht op inv. rente had gehad. In een volgend artikel zal de over gangstijd worden behandeld. We ontvingen het verslag van het Rijkslandbouwproefstation te Maastricht over Juni 1918—1919. De Directeur komt tot de gevolgtrekking, dat nog steeds vervalschingen van meststoffen voorkomen, waartegen men machteloos staat. Betreffende opsporing roept hg de medewerking in van landbouwers en handelaars. Monument Yan Oyen. Vrijdag 1.1. werd te Vlissingen een vergadering gehouden van de commissie voer de huldiging van de nagedachtenis van den heer G. A. Vorsterman van Oyen. Door den oorlog kon aan het op 16 December 1916 genomen besluit geen uitvoering worden gegeven, doch thans is dit. wel mogelijk, maar voor veel hoogeren prijs. Besloten werd daarom aan de verschillende vereeni gingen, die reeds hun medewerking toezegden, te verzoeken de hoogere kosteD te helpen dragen. Particuliere giften worden niet gevraagd en ook niet aangenomen. Men denkt de ont hulling nu in Juni 1920 te doen plaats hebben. Het Stamboek voor hot Ned. trekpaard (B. T). Maandag is in tegenwoordigheid van Minister van IJsselsteyn en andere genoodigden geopend bet eigen gebouw van het Stamboek voor het Nederland- scbe Trekpaard (Belgisch Type), een groot heerenbuis aan de Koningskade 14, in Den Haag. De voorzitter, jhr. J. van Vredenburch, herinnerde er aan, dat de heer Voster- man van Oyen, die by zijn streven tot samenwerking sa coöperatie van den landbouw in Zeeland het Zeeuwsche Stamboek voor het Trekpaard in het leven had geroepen en geleid, het eerst tot het inzicht kwam, dat het stamboek wezen niet provinciaal georganiseerd kon blyven. Waarschijnlijk was het de groote organisatie by onze Zuider buren en haar resultaten, die hem in spireerden, toen hij in Juli 1913 de provinciale stamboekbesturen bijeenriep om te komen tot een groote landsorga- nisatie. Dit mooie plan dreigde aan vankelijk in duigen te vallen doch door den steun van dhr. van Hoek directeur generaal van den landbouw, is het gelukt, de vereeniging Het Stamboek van bet Nederlandsch Trekpaard (Bel gisch type) in het leven te roepen. De jonge vereeniging koos haar zetel te 's-Gravenhage. Laten wy zeggen, dat zij daarvan nooit spijt heett gehad. Is de residentie niet hoe langer hoe meer de plaats gewerden, waar de landbouw zich gaat coneentreeren Eu bestaat er niet het plan, het volgend jaar een groote tentoonstelling van stamboek- paarden van het zware type in Den Haag te houden? Spr. heette vervolgens alle aanwe zigen welkom en verzocht den Minister van landbouw het nieuwe Stamboekhuis te openen. Minister van IJsselsteyn deed dat met een rede waarin, na eenige alge meens opmerkingen over de heer schappij van den mensch over het paard, er op wees, dat het trekpaard van Belgischen stam ia het bijzender het product is van Z.-Vlaanderen, het stukje land dat aan Nederland dierbaar is, als aan de ouders een kind voor welks behoad zij gevreesd hadden. Voorts voerden de burgemeester van Den Haag en baron van Voorst, voor zitter van de Nat. Vereen, voor het Stamboekpaard het woord. M. Crt. Request inzake zoraertyd. Aan den Minister van Binnenlandsche Zaken werd een request verzonden door het bestuur van den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland met verzoek het daarheen te willen leideH, dat voor het varvolg de Zomertijd niet meer wordt ingevoerd. Tegen de vermogensaanwasbeiasting. Aan Z.Exc. den Minister van Financiën is door de Vereeniging van Nederlandsche Akkerbouwers, naar aanleiding van bet wetsontwerp op de Vermogeasaanwasbela8ting een request verzonden, waarin speciaal als ba zwaren tegen de voorgestelde vermo- gensaanwasbelasting genoemd worden lo. dat daarbij afgeweken wordt van het billijke beginsel, dat ieder uaar vermogen Aeeft mede te dragen in de uitgaven, aie de Staat heeft gedaan in 't algemeen belang om de getneenscnap in stand te houden, daarbij iu aan merking nemend, dat als regel grootere vermogens meer draagkracht hebben dan kleine, 2o. dat spaarzaamheid en energie wordea belast, immers degene, die zijn

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1