Xo. 58. Zaterdag 25 October 1919. 55e ."a&tvg. Nieuws- en Advertentieblad J voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - AxeL De Invaliditeitswet. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per po£t 877$ Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Sr. SO. - Postbox AD YERTENTIEN van 1 tot 5 regels SO Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Groote letters wordan naar plaatsruimte berekend. Ad verten ttëo franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag TWAALF are. IV. In ons vorig artikel bleven we eenige nadere ophelderingen schuldig over vervallenverklaring van de ver- zekeringgplicht en over premiebetaling. Allereerst dan over premiebetaling. Op verzoek van den arbeider moet de werkgever in een hoogere loonklasse premie betalen; het meerdere premie bedrag mag de werkgever van bet loon afhouden. Indien nu die arbeider nog loon als bijverdienste ontvangt bij een anderen werkgever, dan moet deze werkgever (die voor bijverdienste geen zegel behoeft te plakken) aan den arbeider over elke kalenderweek of deel daarvan boven het byvérdien- steloon uitbetalen 2 eent indien de arbeider in de le loonklasse en 4 cent indien hy in een der overige loonklassen thuis behoorde. ResumeereudeDe werkgever die de hoofdverdienste betaalt, plakt zegel en op verzoek van den arbeider een zegel voor een hoogere klassedat meerdere premiebedrag betaalt de arbeider. De bijverdienstewerkgever betaalt den arbeider in dit geval een tegemoet koming van 2 of 4 cent. En dan het stukwerk. Bij het verrichten van stukwerk buiten de werkplaats en niet onder toezicht van den werkgever is de werkgever premie schuldig, doch over hoeveel weken is hij premie ver schuldigd Ter berekening van dit aahtal weken zegt artikel 181, wordt de arbeider geacht per dag (Zondagen en erkende Chr. feestdagen niet medegerekend) te hebben verdiend in de Ie loonklasse 40 cent. lie id. 80 Hie id. 140 IVe id. 200 Ve id. 300 Ontvangt de arbeider dus bij de aflevering bijv. 48 en behoort hij in de 4e loonklasse, dan wordt hij geacht 24 werkdagen te hebben gewerkt en moet dus voor 4 weken zegel geplakt wordenvalt er in een der weken nu een erkende Chr. feestdag dan wordt hy geacht te hebben gewerkt. 5 weken (3 van 6 dagen, 1 van 5 dagen en 1 van 1 dag) en moet dus voor 5 weken zegel geplakt worden. A. Is het stukwerk verricht in bijv. 6 weken, dan wordt zegel geplakt over de eerste 4 (5) weken de eerste zegel in de week waarin het werk aanving. B. Is het stukwerk verricht in bijv. 3 weken, dan wordt over die 3 weken zegel geplakt. Was i u, ingeval A of B door een anderen werkgever over een week reeds een zegel geplakt van dezelfde of eeD hoogere loonklasse, dan wordt over die week geen zegel geplakt; was een zeg. 1 van lagere orde geplakt dan wordt gehandeld alsof geeu zegal geplakt was. Zooals uit het bierveronderstelde reeds blykt, wordt een deel van een kalenderweek voor een geheele week gerekend. De vrijstelling van dagtee- kenen van zegels (in het 2e artikel besproken) geldt voor de bierbedoelde te plakken zegels niet. We vermelden reeds dat de arbeider zelf de zegel betaalt, waneer hy de verzekering vervallen kan verklaren. Deze vervallen verklaring en de vrij stelling van verzekeringsplicht moet nog nader worden toegelicht. Ieder arbeider, die voldoet aan de eischen voor verzekeringsplicht in de Invalidi- teiBwet gesteld, is verzekeringsplichtig. Art. 52 echter bepaalt, dat door den Raad van Arbeid vrijgesteld wordt van verzekeringsplicht op zijn verzoek, de arbeider, die aantoont, dat bij het voor uitzicht heeft om binnen eenige jaren een loon van meer dan 2000 per jaar te genieten en te blijven genieten en die niet reeds verplicht verzekerd was. Dit artikel is dus hoofdakelyk vóór 3 December a.g. van toepassing, want na 3 December aangenomen dat ieder die daartoe verplicht was, zich aanmeldde) is alleen de niet arbeider niet „verplicht verzekerd" De werkgever die arbeider wordt of het kind dat den verzekerings- plichtigen leeftijd bereikt, zullen enkel na 3 December er onder vallen en voor de 13 jarige zal dat vooruitzicht zeker op dien leeftijd niet zoo vast omlijnd zijn aan te toonen. En ten slotte de arbeider die na 3 December a.s. zijn verzekeringsplicht wil beëindigep. De verplichte verzekering vervalt door een verklaring van den arbeider aan den R. v. A. Deze verklaring kan natuurlyk alleen plaats hebben als de gronden, waarop de arbeider verzeke ringsplichtig was, geheel of ten deele vervallen. Art. 56 bepaalt: De verklaring kan onmiddellijk worden afgelegd door den verzekerde, die in dienst komt van a. het Rijk, b. een publiekrechtelijk lichaam. c. een ondernemer van een spoor wegdienst, waarby pensioen in de dienstvoorwaarden of in een reglement is vastgelegd, d. een onderneming, waar door den werkgever of een ondernemings fonds pensioen is verzekerd, e. een onderneming, waarby een pensioen publiekrechtelijk is geregeld en D. jonger dan 34 jaar, die niet meer voldoet aan de voorwaardeu van ver zekeringsplicht, d. i. 1. niet meer in loondienst is 2. buiten het rijk werkt in een niet in Nederland gevestigde onderneming, 3. buiten het rijk werkt in een Ne- derlandsche onderneming en buiten het Ryk woont 4. Vaart op een schip dat niet in den regel naar Nederland terugkomt. De verklaring kan eerst na 6 maanden worden afgelegd door den arbeider ouder dan 34 jaar als bij niet meer voldoet aan de voorwaarden (zie hiervoor l tot en met 4) Vervallenverklaring omdat het loon meer dan 1200.bedraagt, kan eerst worden afgelegd als het loon meer dan 2000.— per jaar bedraagt. Hoe ge handeld wordt met de door of voor den werknemer gestorte premiën na de ver vallenverklaring zullen we in een vol gend artikel behandelen. Zitting van *21 October voortn. 10 uur. Aanwezig alle leden, behalve de heer Kruysse. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, burgemeester. De Voorz. opent de vergadering en zegt, dat niet de notulen van de vorige vergaderiug, maar wel die van 2 Sept. gereed zyn en vastgesteld kannen worden, wat ook geschiedt. I. Ingekomen stukken. De Voorz. geeft lezing van de vol gende stukken a. Kennisgeving van dhr. Kruysse, dat hy verhinderd is de zitting by te wonen. b. Kasopneming van den wnd. gemeente-ontvanger. c. Goedkeuring wyziging begrooting 1919. d. Verzoek van den Ned. Bond van arbeiders in het landbouw, tuinbouw en zuivelbedrijf om aan te sluiten bij de regeling, die is opgenomen in het Werkloosheid besluit van 1917. Dhr. van Dixhoorn vraagt hoever de strekking gaat van dien maatregel. De bedoeling is toch niet, dat de gemeente hier steun zal verleeaenaan werkloosheid elders Do Voorz. antwoordt, dat steuMn uit sluiteed plaatselyk is. Op de vraag van dhr. de Kraker, wie voor het geld zorgt, antwoordt dhr. Oggel, dat het Rijk 7* betaalt, de vereeniging 7» en de gemeente event, ook 7,. De Voorz. deelt ook nog mede, dat op een drietal plaatsen in ons land achtereenvolgens vergadering zal wor den gehouden, waar die zaak nader wordt toegelicht en de gemeente zich kan doen vertegenwoordigen. Met algemeene stemmen wordt tot toetreding besloten. e. Verzoek van „Mercurius" om een schoollokaal voor een te geven cursus in boekhouden. Dit adres wordt verwezen om advies naar Burg. en Weth. en het hoofd der school. f. Verzoek van A. van de Vy ver en 9 anderen om verlichting Armendijk. De Voorz. erkent de noodzakelijkheid van verlichting op dat punt evenals i op nog andere gedeelten der gemeente en zegt, dat zulks juist besproken is in de verg. der gascommissie eu den Directeur is opgedragen die zaak ter band te nemen. Men had gewacht op de automatische verlichting, doch dit duurt te iang. g. Kennisgeving van P. Dieleman Pz., landb. te Axel, dat hij er mede instemt, dat de pacht van het door hem gepachte bouwland van de Gemeente i bij akte van 10 April 1911, in plaats van 15 April 1916, een einde zal nemen den 15 April 1921 en dat hy als zoodanig op dien datum van alle rechten en aanspraken op verder ge bruik zonder nadere verpachting afstand doet. Voor kennisgeving aangenomen. II. Verzoek van de Christelijke Persvereeniging te Neuzen, om de gemeentelijke publicaties ook in hun blad op te nemen. Ingekomen was een schryven vaa den volgenden inhoud Ondergeteekenden in hun kwaliteit van voorzitter en secretaris der Chris telijke Persvereeniging „Zeeuwsch- Vlaanderen" te Ter Neuzen, hebben by dezen de eer Uwe Raad te ver zoeken de gemeentelijke publicaties ook in bet blad „Zeeuwsch Vlaande ren" orgaan van genoemde Vereeni ging te doen plaatsen. Waar een zeer beduidend aantal ingezetenen der gemeente Axel bedoeld blad leest, komt hun inwilli ging van dit verzoek alleszins billyk voor. De gemeente Axel kan hare publi- catie's dan plaatsen tegen 10 cent per regel. (Zonder toeslag). Met de meeste hoogachting, J. J. de Jager, Voorz. S. Groeneveld, secr. Ter toelichting merken adressanten o.a. op, dat weliswaar in de Gemeente Axel een blad wordt uitgegeven, maar dat een groot deel der ingezetenen zich om principiëele redenen niet met een neutraal blad tevreden stellen en daarom het blad Zeeuwsch Vlaanderen leest. v B. on W. stellen voor om niet van de gewoonte af te wijken, door in een blad buiten de gemeente te adver- teeren. De Voorz. zegt, dat dit college niet overtuigd is van de noodzakelijkheid om in meerdere bladen te publiceeren, te meer wijl aan de verordening voldaan wordt, die spreekt van aanplakking en bet plaatselyk tlad. Bovendien wanneer we rekening moeten houden met de bladen, die hier gelezen worden, dan krijgen we er zoovele, dat de kosten niet te overzien zijn. Dhr. Dieleman acht de reuen, dat ook andere bladen kunnen vragen niet afdoend. Die vragen het nog niet en Zeeuwsch-Vlaanderen wel. Daar hebben we dus mede te rekenen. Komen die andere bladen ook dan zou hij even eens toestemmen, wa moeten zooveel mogelijk publiciteit geven. De men- schen worden te eenzydig voorgelicht. Buiteamenschen komen niet naar bet plakkebord en spr. meent dat nog een groot deel der menschen de Axeische Courant niet lezeD. De Voorz. ziet dat niet in en boven dien zijn iu de distributietijden her haaldelijk aanplakbiljetten en bulletins in de buitenwijken verspreid, indieu de krant de publicatie's niet tijdig kon verspreiden. Overigens is het altyd

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1