- Landbouw. Rechtszaken. iretci een sneltroin ran Vlissinge* en wel des avonds te 6.56. De Zeeuwen ▼ragen zich af waarom bij v. Maastricht 4 sneltreinen per dag heeft. De bezoekers van de Maandagbeure te Rotterdam moeten reeds om 5.55 des morgens weg om dan nog byna twee nur na de opening der bsurs in Rotter dam te zyn, terwyl de Provinciale •toombootdieasten op de Schelde het enmogelyk maken, dat men bijv. van Breskens de Maandagochtendbeurs te Rotterdam bezoekt. De verbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen O. deel i maakt ook zeer in de vroegte of nachtelijke reizen noodzakelyk. Men vraagt zich dan ook af ol men met geweld de bevolking van Zeeuwsch- Vlaanderen naar de markten te Brugge Gent en Antwerpen wil doen gaan. Pogingen van kamers van koophandel by de direetiën hadden geen succes en adressanten verwachten meer steun van de Nederlandsche regeering en verzoeken den Minister een ondersoek te doen instellen of de Zeeuwsche klachten gegrond sijn en zoo ja, of dan niet het belang van Zeeland in de eerste plaats, maar niet veel minder het belang van Nederland eischt, dat de spoortreinverbindingen in Zeeland worden verbeterd en/of uitgebreid. Wij zyn het hiermede geheel eens en vragen tevens, ot het niet even noodzakelyk is, dat de verbinding van hier met Noord-Nederland weer worde hersteld op den voet van voor den oorlog. Terwyl onze winkeliers en alle andere handelaren, tijdens den oorlog gewoon werden uitsluitend met Neder landsche firma's handel te drijven, zijn de slechte verbindingen voor een groot deel oorzaak, dat er steeds meer naar België gaan. Straks gaat men weer zeggen, dat ons volk meor voor België voelt. Maar aan wie de schuld Het lid der Tweede Kamer De Buisonjé heelt aan den minister van waterstaat de volgende vraag gericht Is het den minister hetend, dat zij, die ie Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen wonen belemmerd worden in het doen van zaken door de slechte spoor- en tram verbindingen met Zuid-Holland dat zij de Maandagbeurs te Rotterdam daardoor zeer moeilijk kunnen bezoe ken waarvan het gevolg is, dat zij naar de beurzen in Antwerpen, Gent en Brugge gaan Zoo ja, is de minister bereid zooda nige maatregelen te treffen, dat deze meuschen hun zaken gemakkelijker ons land kunnen doen Militaire buitengewone commiezen. Volgens het N. v. d. D. heeft de minister van Oorlog de meening van zijn ambtgenoot van Financiën gevraagd over de opheffing van het tydens den oorlog ingestelde korps Buitengewone Commiezen. Naar verluidt zal het korps begin Januari opgeheven worden. Of er nog andere buitengewone maatregelen ter bestrijding van den smokkelhandel genomen zullen worden door den mi nister van Financiën, is nog niet bekend. Verhoogde posttarieven. Zooals bekend gaat met 1 November aanstaande de nieuwe post wet in, waarbij de tarieven voorde verschillende postdiensten aanzienlijk verhoogd zijn. We laten hier enkele der nieuwe bepalingen volgen. Wie de volledige wyzigiogen^ wcnscht, kan die eerstdaags bekomen in de nieuwste druk van den postgids, terwijl ook voor de tarieven staten verkrijgbaar worden gesteld tegen geringen prijs. Het port der brieven wordt bij voor uitbetaling voor elke brief caart 5 cents, voor eiken anderen briefvan een gewicht van niet meer dan 20 gram 7,5 cent, boven 20 tot en met 100 gram 10 cent, boven 100 tot en met 200 gram 15 ceat, voor 200 tot 1000 gram 20 cent en hooger 25 cefatmaximum gewicht 2 Kg. Voor stadsbrieven wordt het port 5 ct. Voor drukwerk wordt het port tot en met 500 gram 1,5 cent per 50 gram of gedeelte daarvan, boven 500 tot 1000 gram 20 cent, boven 1000 gram tot 2000 gram 25 cent. Het port voor monsters bedraagt 2,5 cent per 50 gram of gedeelten daarvan Ongefrankeerde stukkenwordeu belast met tweemaal het port, bij vooruitbe taling verschuldigd. Ontoereikend gefrankeerde stukken worden belast met tweemaal het ont brekende bedrag. Het port bedraagt ten minste 2,5 cent voor elke verzending onder een afzonderlijk adres. Het tarief voor postpakketten is 20 cent tot 1 Kg., 25 cent tot 3 Kg. en 30 cent tot 5 Kg. Aanteokening is verplicht bij de ver zending van geld, bank- ot muntpapier, edele metalen of kostbaarheden. Bij vermoeden, dat voor den afzender in stryd hiermede is gehandeld, geschiedt de aanteekening ambtshalve. Het stuk wordt dan belast met-driemaal het gewone recht, onverminderd het even tueel verschnidigde port. Het gewone recht by aanteekening bedraagt 10 cent, verder 2,5 cent voor elke 100 gulden of gedeelten daarvan met een minimum van 12,5 cent. Voor de overmaking van geldelijke bedragen door postwissels of postbe- wijzen, mag het te betalen recht niet gaan boven 5 cent voor elk bedrag van 12,50. In gebruik blijven of worden gesteld postzegels van 0,5, 1, 1,5, 2,5, 3, 4,5, 5, 7,5, 10, 12,5, 15, 17,5, 20, 22,5, 25, 30 en 50 cent, 1, f 2,50 en 5. Het busrecht bedraagt per kwartaal bij vooruitbetaling 5 voor groote kan toren (buiten Zeeland), 2,50 voor de mindere en 50 cent voor de hulpkantoren, Gemeld wordt dat er reeds wederom aan een nieuw ontwerp voor verhooging der tarieven wordt gewerkt, omdat door bovengenoemde verhooging de tekorten niet worden gedekt. Het tekort op den dienst der posterijen bedraagt 14 millioen. De paardenhandel in Limburg. De Veehandel schrijft Zooals wij voorzien hebben, gaat het met den handel in paarden steeds slappervooral in de exportpaardeu gaat weinig of niets om, e^enzoo in anderhalf jarige en hengstveulens. Zy, die van deze soorten te verkoopen hebben, houden nog te veel vast aan de hoog opgevoerde pry zen en zyn nog niet geneigd tegen lagere pryzen te verkoop^a. 'tls te hopen, dat dit laatste niet tot teleurstelling moge leiden. Een onderzoek, door ons inge steld in het bezette gebied van Duitsch land, doet ons hopen, dat de werk paarden aldaar eerlang wel wecler een goeden prijs kunnen opbrengen. Het goede jonge vrouwelijke fokmateriaal is nog steeds voldoende gevraagdde Limburgscbe commissie heeft haas- aankoop van 10 merrieveuB ns, waarby auderhalfjarige, gedaan en daarvoor pryzen besteed van gemiddeld 1800, terwijl door Limburgache grootfokksrs partijen eerste klasse merrieveulens werden aangekocht om ze verder op te fokken voor de beste merrieveulens van dit jaar werden nog pryzen van 2700 en 3000 galden besteed en soms nog tovergeets geboden. DeZweedsche commissie kocht eenige tweejarige m-rriën ia Lumbnrg voor prijzen van ongeveer ƒ4500, terwijl een der hoogst bekróonde tweejarigen (een Mordicus dochter) voor eea beduidend hooger bedrag naar den sral van eea vooraan staand Zweedsch fokker gaat verhuizen. Eenige der voornaamste fokkers van Goeree eu Overftakkee verrijkten eveneens hun stallen met fok merries, terwyl enkele naar andere provinciën verhuisden. Het eerste klas fokmatenaal doet steeds opgeld ondanks de malaise en zal ook in de toekomst zyn groote waarde behouden. Gedurende de maand September werd in Zeeland het mond- en klauw zeer geconstateerd bij het vee van 352 eigenaren, verdeeld over 67 gemeenten in Zeeland. AXEL, 21 October 1»19. In de heden gehouden raadszitting werd o. m. besloten toe te treden tot de regeling in zake werkeloosheidsver zekering. Een verzoek om verlichting van den Armendyk werd voor kennis geving aangenomen. Het verzoek om te adverteeren in „Zeeuwsch-Vlaande ren", anti-rev. weekblad in Terneuzen, werd afgewezen. Op het verzeek van J. J. de Lozanne, C. B. Antheunis en H. J. Harte om hunne perceelcn te verbouwen en bebouwen, werd gunstig beschikt. Besloten werd om met ingang van 1 Juli 1.1. het salaris der gemeente arbeiders te brengen op 900. De door B. en W. voorgestelde pre- miën voor de veemarkt werden gewy- zigd, zoodat ook medaljes worden uit gereikt tot keurmeester werden be noemd L. de Putter, P. B. van Hoeve en Ad. Ysebaert. Herbenoemd werden I. J. Brakman als lid van het Alg. Burg, Armbestuur en D. A. van Houte en A. J. Hol tot leden van de schoolcommissie. Tot boekhouder aan de gasfabriek werd gekozen J. Cornelisse. Vastgesteld werd een verordening tot regeling van de wijze van uitbe taling der onderwijzerssalarissen, waar bij werd bepaald, dat aan gehuwde onderwijzeressen ontslag zal worden verleend. Besloten werd, met 8 stemmen, om de zittingen in het vervolg met gebed te openen en dankzegging te sluiten. Ook werd met 8 tegen 2 stemmen besloten om met jaarmarkt, Nieuwjaarsdag en Paschen geen ver gunning meer voor dansmuziek te geven en met kermis de sluitingsuren op half elf te bepalen, terwyl dansmu ziek niet met draaiorgels mag worden gegeven. De begrooting voor de gasfabriek en de gemeentebegrooting werden met alg. stemmen aangenomen, nadat verschillende posten waren gewijzigd. Zoo werden o.a. de jaarwedden der gemeentearbeiders verhoogd met 240 die van den grafdelver gebracht op ƒ300; aan het .Groene Kruis" werd een subsidie verleend van 1000. Bij de omvraag werd nog besloten ten behoeve van het Armbestuur een noodwoning te zetten. Verslag volgt. Zaterdag werd in het Beursgebouw alhier eea goed bezochte vergadering gehouden; door de afd. .Patrimouium" waarvan we het verslag moesten uit stellen tot volgend nummer. Als een zeldzaamheid meldt men ons, dat bij een ingezetene alhier de aardbeien voor de tweede maal bloeien niet alleen, maar ook rijpe vruchten gaven in dit jaar. Ia den nacht vaa Donderdag op Vrydag is te Koewacht bij den land bouwer N. van Hove een vet varken van ongeveer 200 Kg. gestolen en ge slacht op het erf. Alleen de ingewanden en afval had men achtergelaten, zonder dat verder eenlg spoor van dieven was aan te wyzen. Op^de lyst van aanbeveling ter aanvulling der vacature van kanton rechter te Bergen op Zoom, opgemaakt door de arr.-rechtbank te Breda, is geplaatst mr. B. J. H. van Blarioum, kantonrechter te Hulst, tevens belast met de werkzaamheden van kanton reenter te Terneuzen. Na gehouden vergadering is te Hulst besloten tot oprichting eener Fruit- en GioenteveiliDg voor Hulsten ©mstrekeB, op R. K. grondslag. De vereeniging zal zoowel arbeiders als lanbouwers als leden aannemen. De voorzitter van den R. K. Boerenbond in O.Z. zeide de medewerking dezer vereeniging toe. Het voorloopig bestuur werd opge dragen de plaunen verder uit te werken en werd daartoe versterkt met twee leden uit den Boerenbond en de R.K. werklieden vereeniging. De gemeenten Sas van Gent en Hengstdyk zijn toegetreden tot de regeling, bedoeld in het Werkloosheids besluit 1917. Arrend. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 17 Oct. 1919. Veroordeeld wegens poging uitvoer en vervoer C. d. L., 36 j., te Koewacht, tet 25 of 25 dagen hecht. A. M. P., 17 j., te Ter Neuzen, tet 20 ot 1 maand tuchtschool. S. R., 45 j., te Philippine, tot 15 of 15 dagen hecht. V. v. H., 17 j., te Philippine, tot 10 ef 3 weken tuchtschool. J. P. I., 15 j., te St. Jansteen, tot 10 ef 3 weken tuchtschool. M. C. d. M., 62 j., te St. Jansteen, tot J 10 of 10 dagen hecht. I. d. Lu, 19 j., te St. Jansteen, tot 10 of 10 dagen hecht. V. T., 21 j., te Sc. Jansteen, tot 10 of 10 dagen hecht. D. R., 18 j., te Ter Neuzen, tot 7 of 7 dagen hecht. A. J. L. v. W., 66 j., te Axel, tot 5 of 5 dagen hecht. DiefstalM. S., 32 j., koopman te Axel, vrijgesproken. Het verplaatsen van een schip tegen den wil van den schipperJ. d. W., 35 j., schipper te Ter Neuzen, P. P., 35 j., schipper te Ter Neuzen en J. A. d. L., 37 j., schipper te Ter Neuzen, de le en 2e tot 14 ^agen en de 3e tot 1 maand gevang. OpruiingG. F. S., 46 j., vlasbe werker te Hulst, tot 3 weken gevang. Verboden vervoer: J. F. v. K., 36 j., voerman te Ter Neuzen, tot 10 of 10 dagen hecht., L. B., 2o j., klompen maker te Olinge, A. v. P., 23 j., klom penmaker te Clinge, R. d. R., 31 j., grondwerker te Clinge, ieder tot 6 weken gevang. DiefstalJ. W. F. d. R., 24 j., vis- seher te Ter Neuzen, tot ƒ20 of 20 dagen hecht. Zitting van 21 Oct. 1919. Veroordeeld wegens pogiDg tot uit voer of vervoer M. M. V., 16 j., te St. Jansteen, tot 15 of 1 maand tuchtschool, M. O., 16 j., te St. JansteeD, tot 10 ot 3 weken tuchtschool, B. M. L. B., 17 j., te Clings, tot 10 of 3 weken tucht school, M. R. J., 15 j., te Clinge, tot 10 ot 3 weken tuchtschool, B. S., 12 j., re Hulst, tot 10 of 3 weken tuchtschool, P. J. v. L., 16 j te Houte- nisse, tot 15 ot 1 maand tuchtschool, M. V., 37 j., huisvr. van Ch. M., ta St. Jansteen, tot 10 of 10 dagen hecht., E. P., 37 j-, huisvr. van C. L. Dh., te St. Jansteeu, tot f 10 of 10 dagen hecht., M. M, M., 48 j„ te St. Jansteen, tot 10 of 10 dagen hecht., A. v. S., 37 j., te St. Jansteen, tot 15 of 15 dagen hecht., J. J., 18 j., te St. Jansteen, tot f 10 ot 10 dagen hecht., E. P., 39 j., F. d. B., 18 j., A. v. S., 39 j., allen te St. Jansteen, ieder tot 15 of 15 dagen hecht., A. v. S., 37 j., te St. Jansteen tot 10 of 10 dagen hecht., J. F. H-, 35 j., te Clinge, tot 10 of 10 dagen hecht., J. H., 35 j., te Graauw, H. P., 23 j., te Terbole, ieder tot 15 ot 15 dagen hecht., M. d. L., 14 j., te Koe wacht, M. u'fl., 16 j., to St. Jansteen, ieaer tot 10 of 3 weken tuchtschool.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2