Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Het plebisciet ia Limburg werd ver dedigd door talrijke vooraanstaande Limburgers, zoowel geestelijken, adel als arbeiders. Pertinent ontkent hij, na 20 Sept. een plebisciet voor Limburg gepropa geerd te hebben, dat had toen absoluut geen doel meer, wyl Parys toen reeds beslist had. Met kracht komt hy op tegen de insinuatie, als zou hij financieel betrok ken zijn bij een afstand van Limburg aan België. Spr. is volbloed Nederlander en heeft geen andere dan Nederlandsche belangen. Hij is in Nederland geboren, heeft aan Nederlandsche universiteiten gestudeerd, altijd in Nederland gewoond gearbeid. Maar naast Nederlander is hij Limburger en wenscht op te komen voor het behoud van het specifieke Limburgsche. De heer Schaper had liever gezien, dat vóór hem een katholiek had gesproken, maar thans zou hij gaarne van de Katholieke Kamerfractie ver nemen, waarom zy niet is ingegaan op het eerste verzoek van den heer Van Groenendael om een enquête te houden en waarom zij den heer Van Groenen dael heett uitgestooten. Op welke gronden is de beer Van Groenendael geroyeerd als lid dier fractie De toestand is thans onhoudbaar geworden. De heer Van Groenendael kan indien hij geen lid der fractie kan blijven ook geen lid der Kamer blijven. De heer Kooien zegt, dat de heer Van Groenendael in de Kamerfractie heeft erkend op 20 Juni in Brussel propaganda voor een volksstemming te hebben gemaakt op een plaats, waar volgens de Katholieke Kamerfractie een Nederlandsch volksvertegenwoordiger met een dergelijk verzoek niet thuis hoorde. Op dien grond is hij geroyeerd. De heer Van Groenendael zegt, dat hij in de fractie geen plaats heett genoemd of als juist erkend. Dit moet zijn beschuldiger doen. De heer Schaper zou gaarne van de Regeeriug vernemen of zij niets kan doen om deze zaak tot klaarheid te brengen. De heer Lohman zegt, dat alleen de heer Van Groenendael hier spreken kan. De Regeering kan niet onthullen wie haar zegsman is. Bovendien de heer Van Groenendael heeft bij deze onthulling het meeste belang, laat hij daarom antwoorden. De heer Van Groenendael zegt, dat hij alleen wil zeggen, dat hij met geen enkele Belgische autoriteit over deze zaak heeft gesproken. Geroep Met wie dan De heer Dresselhuys zegt, dat nu de zaak half in de Kamer is ter sprake gebracht, de Kamer het recht heeft, de gebeele waarheid te weten. Kan dit niet in 't openbaar, dan wil hij voor stellen de zaak in geheime vergadering te behandelen. De bóer Rutgers meent, dat men nu met de resultaten van het debat tevreden kan zijn. De Kamer kan toch aan de zaak niets verder doen. De heer Wijnkoop meent, dat men deze zaak verschrikkelijk overdrijft. Het is een ruzie tusschen den heer Van Groenendael en de Katholieke Kamer fractie. Dus dan moet de Kamerfractie maar alles mededeelen wat zij weet. De heer Van Doorn meent, dat men de zaak verschrikkelijk overdrijft. Het gaat er niet om hoe één man in deze Kamer over deze zaak denkt, maar hoe de 99 anderen daarover denken. En dit is het gelukkig verschijnsel in deze zaak, dat duidelijk is dat de heer Van Groeneudaei in deze Kamer met zijn meening alleen staat. De heer Lohman wyst er op, dat bier een beschuldiging is geuit tegen den heer Van Groenendael, waarop zware tuchthuisstraf zou staan. Nu moet de Kamer weten of zy nog langer mot zulk een man kan samenwerken. Daarom moet de heer Van Groenendael hier spreken. De heer Duys zegt, dat de aanklager verplicht is zijn beschuldigingen te bewijzen. De heer Van Groenendael wordt in de pers en in katholieke ver gaderingen voor alles uitgemaakt, maar nooit heeft spr. daarvoor nog een bewys gehoord. Wel weet spr. dat sinds de heer Van Groenendael in zijn zaken ruzie heett gehad met machtige katho lieken als den heer v. d. Lande e. n., is de hetze van katholieke zijde tegen hem begonnen. Men moet met die hetze tegen den heer Van Groenendael dus heel voor zichtig zyn. De heer Marchant acht de zaak van het hoogste belang en daarom moet de heer Van Groenendael spreken. Hij is nu aan geen enkel geheim gebonden. De heer Van Groenendael zegt, dat de beschuldiger uit een vertrouwelijk gesprek mededeelingen heeft gedaan, nu moet hij verder gaan en in 't open baar mededeelen hoe hij er aan komt en wat hij weet. Dan zal spr. h gaarne antwoorden, maar men moet niet de rollen omkeeren en hem dwingen mededeelingen te doen, welke van ver- trouwelijken aard waren en nïèt voor publicatie waren bestemd. Hij mag bovendien uit een vertrouwelijk gesprek geen mededeeling doen, zonder de andere partij daarin te kennen. De Voorzitter: Wenscht u een ter mijn om met dien persoon nader overleg te plegen De heer Van GroenendaelIk acht dit voor my niet noodzakelijk. De discussie wordt hierna gesloten PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 19 October 1919. Ned. Herv. Kerk. Voorna. 97i ure Ds. J. B. T. Hugenholtz (Bediening H. At.) Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholta. (Nabetrachting Gerei. Gemeente. Voorm. 9 ure Dhr. Stothorst Nam. 2 ure Dhr. Stothorst Nam. 57s ure Dhr. Stothorst (van Barneveld.) H. M. de Koningin heeft haren gezant te Washington opgedragen aan de Regeering van de VereeDigde Staten van Noord-Amerika hare deelneming te betuigen in de ziekte van President Wilson en de beste wenschen te uitejt voor zijn spoedig herstel. Examen kommies. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 April 1920 en volgende dagen te Arnhem het vergelijkend examen voor kommies der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen zal worden ge houden, ter vervulling van 80 plaatsen welke in 1920 of later mochten open vallen. Voor verdere byzonderheden ver- wyzen wij naar Staatscourant no. 217 AXEL, 17 Ootober 1919. Heden had alhier bij dhr. Gilijamse ten overstaan van notaris Van der Moer te Ter Neuzen en ten verzoeke van de Erver r> den hear L. C. van Vessem de ver; 1 ping plaats van het woonhu met toebebooren, tuin en schuur, vroeger bewoond door den erflater en staande iu ue Lange Noordstraat alhier, groot 3 aren 70 centiaren. Kooper werd de heer F. van Driel landbouwer alhier voor 12000. Voor de betrekking van boekbou der aan de Gemeentelijke Gasfabriek alhier, hebben zich 4 sollicitanten aangemeld. Op verzoek van den Directeur van het post- en telegraafkantoor willen we er de aandacht op vestigen, dat prentbriefkaarten, die bewerkt ziju met opgelegd, gestampt glas, zooals er hier vele schijnen verkocht te worden, niet ter verzending worden toege laten, noch als drukwerk, noch als briefkaart, noch als brief, in geen enkelen vorm dus. -Gisteren zyn te Rotterdam geslaagd voor de akte vrije- en of-deoefeniugen de jonge dames M. P. Oppe en M.' F. Wieland, beiden alhier, L. M. P. Waelput te Zuiddorpe en G. W. M. Stoutjesdyk te Clinge. Het drama van Synaai. De Gazette van Eecloo sehrijft Den 25 Augustus laast kwam eene bende van vijftien man de hoeve van den landbouwer Pauwels overvallen, om den pachter eu zijnen zoon te vermoor den en ten slotte de kleinigheid van 110.000 fr. ta stelen. Weken lang zocht het gerecht naar de plichtigen wel verdacht men dezen en ge.Den, maar hen vinden kon men niet. Onder de verdachten bevond zich ook een zekere Thoysbaert, die eindelyk in Zeeland werd aangehouden. Die Thoysbaert deed gich daar door gaan als een gevluchte activist, verteer de veel geld, dronk champagne, tot men eensklaps ontdekte dat hij geeu activist, maar een gemeene dief was, die nog onlangs door het Belgisch gerecht, voor oplichterij, tot 13 maanden gevangenis was veroordeeld. Men vernam dat hij tijdens de bezet ting in bestendige betrekking met de Dnitschers was, smokkelde bij middel valsche passen, zich eene hem toe vertrouwd som toeëigende, veroordeeld werd en eindelijk in Zeeland den ver volgden activist uithangen ging. Te Sas van Gent vertrok hij met den rug vol schuld, te Ter Neuzen vergat hij zijn logist te betalen en te Rotterdam leefde hij met slempers en, toen hij ein delyk ontdekte dat de marechaussees hem achter de veeren zaten poogde hij zich te Scheveningen te verbergen, waar men hem kliste eu naar Sas vau Gent terug nd. Maar het duurde niet lang of men liet hem weer vry. En weer maakte hij sehulden, weer bedroog hij Jan en alleman, tot hij eensklaps geld genoeg had om zijn scholden te betalen en zelfs zoo verre ging de seholdenaars zijne hulp te bieden, in geval zij in geldelijke moeilijkheden zouden zijn. Dat sprong al te veel in 't oog om geee kwade vermoedens te geven. Doch meD kende ginder den vermoor den Pauwels, die als veekoopman 7an den Belgischen Staat dikwijls in Zeeland kwam. Men wist ook dat Thuysbaert, ook van Sinaai herkomstig, Pauwels kende, En. Ten slotte was men er eveneens achter gekomen, dat hij korts voor den moord op Panwels, nog te Sinaai geweest was. Toen hij, op vermoedens, door al me omstandigheden verwekt, aangehouden werd beweerde hij 500 fr. van zijne ouders ontvaDgen te hebben. In de on dei vraging deed de Holiandschfcr«.ehter op merken, dat bij schulden hSi betaald kleeren en motorijwielen had gekocht, wat alles te zameu met met 500 frank betaald kon worden, en zoo loog hij zich zeiven nog meer in de war. Nu moet onderzocht worden in welke betrekking het plotseling bezit van dit geld staat met den diefstal bij deu ver moorden Pauwels eu of hij er in geluk ken zal, zich uit de listen te klappen In alle geval verwaeht men eerlang zijne uitlevering hij zit voorloopig te Middelburg gevangen en ook nog an dere aanhoudingen. Toeu de cx keizer de beschikking over „Het Huis te Doorn, verzekerd hue, was vau de zijde der vorige eige uares aan den huurder van de belen dende, tot het goed behoorende hofstede opzegging van huur gedaan. Een der contracten liep n.i. het volgend voor jaar af. Van de zijde van den ex-kei zer kwam daarop echter spoedig de boodschap, dat bij wel op tijdige ont ruiming gesteld was doch dat er van „op straat zetten" geen sprake zou wezen. De bestuurder der boerderij, die vol gens zijn contract nog slechts tot het volgend voorjaar huur had, maakte zich voor zijn gezin van 10 kinderen echter, zooals begrijpelijk is, nogal be zorgd, aangezien het woningvraagstuk ook voor het boerenbedrijf er met eenvoudiger op wordt. Intusschen heeit de makelaar van den ex keizer, nabij Amersfoort de boerdery Stouten- burg gekocht en den boer van „Het Huis te Doorn" medegedeeld dat deze I bqerdery voor hem beschikbaar is. Volgens geruchten, zal de vrij Komen- ede boerdery tot keizerlijke wascherij worden ingericht. Tel. Van 1 -30 September 1919. Boschkapolle. Geboorten 5. Johannes Francies Joseph, z. van Constantinus Vaal en Maria van Acker. 19. Gerarda, van Johannes Franciscu» Baart en Maria Rosalia van Damme. 28. Fran- ciscns Alphonsus, z. van Alphonsus Dobbelaar en Maria Prudentia van Goethem. 30. Petrus en ËUa Louisa, zoon en dochter van Petrus de Valcken Amelia van Laar. Graauw. Huwelijksvoltrekkingen. 3. Petrus Alphonsu3 Durink, 28 j., jm. en Apolonia Louisa Warrens, 26 j., jd. 9. Eugenius Henricus Franciscus Fiancken, 25 j., jm. eD Marie d'Haens, 23 j., jd. 12. Franciscus Mattheijsseo, 42 j., weduwn. en Eugenia CornelisseDB, 37 j., jd. Geboorten. 12. Aloisins Josephus, z. n Alphonsus Verschuren en Maria Stephania Bracké. 17. Petrus Adrian us, van Theodorus Warrens en Cornelia Bakker. Emile Petrus Wilhelmus, z. van Willem Staal en Maria Rosalia Maas. 19. Albert Petrus, z. van Josephus Andreas BruggemaD en Johanna Leeraart. Al- phonsius Willebrordu», z. van Alousius Willebrordns Durinck en Melanie Steijns. 20. Alphons Marie, z. van Johannes Eraneies Delforge en van Amelia van Itegem. 22. Agnes Mathilde, d. van Fidelus Dominicus Mattheijssen en Maria Seraphina de Rijcke. 30. Anna Maria d. van Martha Johanna Klaassen. Overlijden. 9. Edrnondus Josephus Borm, 20 d., z. van Florimond Leopold en Angela Maria Rosalia Menu. 19. Core elk; Aloisius van Itegem, 3 m., z. van Aloisius en Adds Maria Bauwens. Hoek. Huwelijks voltrekkingen. 25. Jacobus de Braai, 19 j., jm. en Christina de Fever, 18 j., jd. Geboorten. 13. Janus Nicolaas, van Izaak Jacobus Leijnse en Stoffelina Johanna de Klerk. 22. Anthonia, d. van Ant o ie Adriaau van de Velde en Catharina Pieternella de Bakker. 24. Leendert Willem, z. van Adriaan de Jonge en Jauna Drabbe. 26. Maria en Sara, dochters van Adriaan Dieleman en Tannek" Jaeoba Verbrugge. 29. Ebrina, d. van Krijn de Blaeij en Sara Leijs. Overlijden. 1. Johannes Cqrnelis I Platteeuw 67 j-, echtg. van Janneke j Verheijk 12. Simon Leijs, 81 j., weduwn. van Maria Niewelink. 13. I Adriaau van der Welle, 78 j., weduwn. van Santina de Visser. 14. CornelisdeJ Zeeuw, 81 j echtg. van Catharina Koliju. 29 Nicolaas Knol, 9 ui., Z. van Klaas eu Wilheloiina Pieternella Meeuseo. Koewacht. Huwelijks voltrekkiugep. j 9. Petrus Joannes van Driessen, 29 j., i jm. en Leonia Louisa vau de Vijver, 29 j.( jd. 10. Camillus Maria de Gronckel 31 Jj.i jm- eu Martha Angelina Schalkens, 24 j., jd.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2