:*o. 54. Zaterdag II October 11)19. 35« .-aan:. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sch-Vlaanderen. J. C. VINK - AxeL De Invaliditeitswet. Buitenland. Binnenland. Dit blad verschijnt alken Dinsdas- en Vrijdagavond. A BONNEMENTSPRUS: Per 3 Maanden 75 Centfranco per post S71/» Cent. Afzonderlijke Nos. a Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Mr. 5«. - Postbox 6. tot 5 regels 80 Gent; voor Groote letters worden naar ADVERTENTIES van 1 eiken regel meer 10 Gent. plaatsruimte berekend. AdvertentlëB worden frarwe ingewacht, uiterlijk tot Dtnsdae- en Vrfldagralddag TWAALF ure. ii. In ons vorig artikel over de Invali diteitswet eindigden wij met een op merking over zegels en het stellen van aanteekeningen van de rentekaart. Deze aangelegenheid dient nog nader te worden toegelicht. Op de rentekaart mag absoluut niets geschreven, noch teekens gesteld worden, behalve in enkele gevallen. Art. 289 zegt, dat Da het verstrijken van de geldigheidsduur der rentekaart het aantal zegels moet worden berekend en getotaliseerd, waarbij verminkte, onherkenbare of om andere reden ongeldige zegels niet mee worden gerekend. Welke zegels zyn nu on geldig Ie. Zegels geplakt over weken, welke geheel buiten den duur vau den geldigheidsduur der kaart vallen. 2e. Zegels, waarop teekens gesteld gijn en geschreven is, behoudens dateering en paraaf, waarover straks meer. 3e. Zegels die niet gedateerd zijn. Het dateeren der zegels wil ik eerst bespreken. Art. 272 bepaalt dat door den werk gever, onmiddellijk nadat bet zegel geplakt is, op de daarvoor bestemde plaats van elk zegel, dag, maand en jaar, waarop dit plakken geschiedt, in letters of cijfers met inkt, geschreven of gedrukt moet worden a. wordt nu eeu zegel geplakt, dan moet hierop de datum vau plakken vermeld worden b. worden meerdere zegels geplakt, dan krijgt elk zegel de dagteekening van plakken, terwyl het laatst geplakte j zegel geldt voor de laatst week, (waarin de dagteekening valt) en de andere zegels voor onmiddellijk daaraan voor afgaande weken c. worden meerdere zegels geplakt over reeds verstreken weken, dan krygt elk zegel de dagteekening van plakken en het laatste zegel bovendien de dag teekening van den laatsten dag der kalenderweek, waarvoor het zegel geldt. d. worden meerdere zegels geplakt, ter betaliüg van premiën over weken niet onmiddellijk voorafgaand aan de week, waarover het laatste zegel wordt geplakt, dan krijgt elk zegel dagteeke ning van plakken en bovendien dagteekening van den laatsten dag der I kalenderweek, waarvoor het zegel geldt. Waar echter Art. 232 toelaat het dagteekenen der zegels, ook in gevallen waarin het niet is voorgeschreven, wil I de volgende regel mij het eenvoudigst voorkomen. „Dagteeken elk zegel met den plak- dag, en dagteeken zegels, geplakt ter betaling van premiën over andere wrken, dan waarin geplakt wordt, met den laatsten dag der week, waarvoor het zegel geplakt wordt." Voor werkgevers die veel arbeiders in dienst hebben, is dit dagteekenen tijdroovend en daarom kan den werk gever, die geregeld minstens 25 arbei ders in dienst heeft, op verzoek door het Bestuur der Rijksverzekeringsbank vergund worden, niet te dagteekenen, mits de rentekaart berust bij den werkgever en de arbeider in de werk plaats arbeidt. De werkgever is dan echter verplicht de eerste 6 zegels en bij terugsave der kaart, h«t laatste zegel te daetaekenen. En behalve deze dagteekening is alleen nog toegelaten het parafeeren der zegels. Wanneer n.l. tasschen werkgever en arbeider verschil bestaat over le. Al- of niet- verzekeringsplicht; 2e. Of de werkgever of de arbeider de premie moet betalen 3e. De loonklasse, waarin premie betaald moet worden. Dan is de werkgever bevoegd de zegels te parafeeren. Ter toelichting van punt 2e zij ver meld, dat volgens art. 188 de arbeider de premie betaalt a. indien de arbeider en diens werkgever beiden verklaren dat de arbeider zijn loon, voor zoover dit uit geld bestaat, uitsluitend van derden ontvangt, of bevoegd is, dit geheel af te houden van hetgeen de arbeider ten behoeve van zijn werk gever van derden ontvangt b. in dien de arbeider bevoegd is te verklaren, dat hy niet meer verzeke- ringsplichting is, (dit kan zijn, omdat by bv. meer dan 2000 verdient). c. over weken waaria hij geen werkgever heeft. In een volgend artikel stel ik mij voor iets mede te deelen over loonklasse en premiën, en over het bewaren van de rentekaart. Amerika. President Wilson is ongesteld. Het bulletin van Zondagavond luidtDe President had een rustigen en vrij goeden dag. Een later bericht beschrijft den toestand van Wilson, die een goeden nacht heeft gehad, als gunstiger. Een neuroloog oogspecialist is uit Philadelphia ontboden om consult te bouden. De ziekte van deu President wordt beschreven als zenuwoverspan ning, verergerd door de moeilijkheid om lichamelijke ea geestelijke rust te krijgen. Uit Amerikaansche bladen blijkt nog dat de President lijdt aan slapeloosheid. Velen van zyn familieleden zijn naar Washington gegaan. Duitsdiland.. De voorgeschiedenis. In de „Hamb. Nachr." zegt graaf Wedel, gewezen Duitsch gezant te Weenen, over de behandeling van lord Grey's bemidde lingsvoorstel: Indien de Berlijusche documenten worden gepubliceerd, dan zal meu daaruit vernemen, dat de heer Von Betbmann Holweg drie drin gende telegrammen zond naar Weenen eu dat de. Duisehe ammassadeur Von Tschirschky, krachtens ontvangen op dracht, ten sterkste er op heeft aange drongen dit voorstel aan te nemen. Graaf Berchtold liet hem niet merken, dat hy geneigd was, hierop in te gaan doch maakte er zieh af met de mede- deeling, dat hij toestemming zou vragen van keizer Franz Joseph en dat den raad zou inroepen van Tisza, die binnen enkele dagen te Weenen werd verwacht. Verder zegt graaf WedelWij kunnen onzen bondgenoot het verwyt niet besparen, dat hy tegenover ons niet oprecht is geweest en ons met finesses in zijn net heeft verward. Naderhand is het niet moeilyk, te weten of het juister geweest ware indien wij onzen steun alleen hadden beloofd, indien wy bytijds op de hoogte waren gehouden van elke stap en indien ons advies ware ingewonnen. Wie echter kon vermoeden, dat de anders zoo vredelievende en toegeeflyke bondgenoot zoo wild was geworden en dat hy tegenover ons, zyn trouwen vrieHd, gebruik zou maken van derge lijke finesses Het kan niet worden bestreden, dat wij ons hebben schuldig gemaakt aau een foutdoch die fout is verklaarbaar. Het is de Weensche diplomatie gelukt, de geheele wereld te bedriegen. Een treffende bevestiging van de uitspraak van den in 1904 overleden Russischen tsaar Alexander III, die kort vóór zijn dood tot zyn omgeving zeide: L'Autriche triche (Oostenryk speelt valsch spel.) Nederland en België. De Libre Belgique", die Donderdag opzienbarende mededeelingen deed over den stand der Nederlaudsch-Belgische onderhandelingen, publiceerde Zaterdag met sterk sprekende letter het volgende bericht „Sommige bladen hebben de inlich tingen, welke wij gisteren over de Hollandsch-Belgische onderhandelingen gepubliceerd üebbeD, meenen in twijfel te moeten trekken of te verbeteren. In het belang van het land betreuren wij het, dat wij de juistheid van onze inlichtingen moeten handhaven. Onze afgevaardigden hebben onge twijfeld de argumenten van Hollaud weerlegd. Maar het is helaas een feit, dat hun standpunt niet overwonnen heeft, noch tegenover de Hollandsche regeering, noch tegenover de gealli eerden. De Schelde zou voor alle oorlogs operaties van België gesloten blijven, evenals in 1914. Men mag nochtans verwachten dat België, in oorlogs- zoowel als in vredestijd, voldoende waarborgen zal krijgen voor zijnhaudels- scheepvaart. En zelfs op dat punt hebben wy verre van voldoening gekregen. Wie toch ziet niet in, voor hoeveel verschillende uitleggingen de moties van levensmiddelenvoorzieniug en oorlogsbevoorrading vatbaar zijn? Men gelooft hier nu, zoo voegt de redacteur der „Maasbode" te Brussel hier aan toé, dat de Libre Balgique" zyn mededeelingen uit offiuieuse bron heeft ontvangen en dat das de kwesties gehetl volgens den Nederlandschen zin zullen worden opgelost. M. Crt. Uit Maastricht meldt men aan het Vad. Naar aanleiding van de te Brussel heerschende vijandige stroomingen ten opzichte van Limburg heeft onze Re- geeriug, die daarvan reeds eenigen tijd op de hoogte was, enkele voorzorgs maatregelen genomen en op alle wegen die naar België leiden, uitkijk- en be wakingsposten geplaatst. Het garnizoen van Maastricht is naar Eysden het Zuidelijkste punt van Limburg, getrokken. Natuurlijk, dat naar aanlei ding hiervan allerlei overdreven praatjes de ronde doen. Naar het Haagsch Corr.-Bureau verneemt heeft de Belgische regeering in antwoord op een door het Neder landsch gezantschap te Brussel in op dracht van den niinister van Buiten- landsche Zaken gedane vraag met be trekking tot het dagbladbericht omtrent plannen voor een inval in Nederlandsch grondgebied, geantwoord, dat zy geen enkele aanwijzing had, welke haar zou veroorloven aan dat bericht goloof te slaan. De daad zou vallen onder het bereik van het Strafwetboek en met alia ge strengheid der wet worden tegengegaan. „Le Soir" maakt het volgende open baar Het gerucht loopt en wy meenen dat het gegrond is, dat een breuk in de onderhandelingen ophanden is. Daar de heeren Nederlanders zich onverzet telijk betoonen, zullen de Belgische gedelegeerden een proces-verbaal laten opmaken, dat vaststelt, dat de zaak niet opgelost wordt (proces-verbal de carence zegt het bericht) zoodat de kwestie geheel blyft zooals ze is. Groot verlof. (Officieel). Behoudens onvoorziene omstandigheden, zullen op l November 1919 in het genot van groot-verlof worde® gesteld de dienstplichtigen van de lichting 1919, die in het tijdvak vau 5 tot 9 Augustus 1918 ziju iugelijfd by de regimenten infanterie (hieronder begrepen de grenadiers en jagers) en by de compagniëa wielrijders. Ook al loonsverhooging. Naar de Tel. verneemt is in de Tweede Kamer een voorstel wachtende om de vastgestelde vergoeding vau 3000 te verboogen tot j 5000. Dit bedrag zou noodig ziju om te voorkomen dat de heeren ook op andere wijze in de behoeften van zich en hun gezin zouden moeten voorzien. De 20QÓ meer zouden dan als ad ministratieioou" dienen. Het is meermalen gebleken dat „administratie" een sterke kapstok is voor het motiveeren van onverdiende buitenkansjes. Later zal bij eeu wijziging van de grondwet de verhooging ia de wet worden vastgelegd. Er kon ook wel een noodwetje van gemaakt worden, de heeren hebben het toch zelf in handen. Het wordt iutusscheu een goed baantje, dat

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1