Binnenland. Landbouw. bijdragen en 1'i zou gevraagd worden aan de Provinciale Staten. De voorzitter stelde voor om deze zaak by het bestuur aanhangig te maken, waarmede de vergadering zich kon vereenigen. Een bespreking over verbetering van de verbinding van Zeeuwsch- Vlaanderen met den overkant der Schelde, zoowel voor wat het reizigers verkeer als de telefonische en telegra fische verbinding betreft, moest worden uitgesteld tot een volgende vergadering. Wat dit laatste betreft, deelde de heer Van Zuyen mede, dat door de vereeni ging van burgemeesters en secretarissen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen een adresbeweging op touw is gezet, waaraan adbaesie zou kunnen worden betuigd. Alzoo werd besloten. Als eerste Btap tot betere verbinding met het „overjordaansche" stelde de heer Been voor om aan de Z. V. T. M. te vragen, dat de laatste tram, die des avonds uit de richting Kloosterzande te IJzendijke aankomt, door te laten ryden tot Schoondyke, waardoor dan de bewoners van Groede en omstreken in zooverre gebaat zouden zijn, dat ze nog denzelfden avond thuis konden komen. Ook hieromtrent zal nader onderzoek worden ingesteld, om aan de wenschen van belanghebbenden te voldoen, indien de mogelijkheid blijkt. Met een welmeenend woord van dank voor den steun en den aangenamen sympathieken geest, waarin de bespre kingen werden gevoerd riep de voor zitter de aanwezigen een „tot weerziens" toe en sloot deze voor geheel Zeeuwsch- Vlaanderen belangrijke vergaderihg, We wenschen er nog vele zoo bij te wonen in de overtuiging, dat daar gewerkt wordt voor de waarachtige belangen van Zeenwsch Vlaanderen. De Invaliditeitswet in de prakttyk. Men schrijft ons Nu de datum van 3 December 1919 begint te naderen, en dus de uitvoering vau de Invaliditeitswet haar beslag zal krygen, is het noodzakelijk, dat zoowel arbeiders als werkgevers op de hoogte zijn van de bepalingen omtrent allerlei details dier wet. In het volgende zal getracht worden de belangrijkste bepa lingen vast te leggen. Alvorens hiertoe ever te gaan, lijkt het mij niet ondienstig nog even te memoreeren in welk stadium van voor bereiding de uitvoering der invaliditaits wet verkeert. De aanmeldingsformulieren, ingevuld en ondert6ekend door den arbeider en werkgever komen nog steeds dagelijks binnen en het aantal aanmeldingen bij den Raad van Arbeid te Middelburg heeft reeds de 26.500 overschreden. Ha verschillende bowerkiugen op het kan toor van den Raad wordt vastgesteld op grond van dat formulier of een arbeider al dan niet onder de wet valt. Valt hij onder de wet, dan zal dus na 3 December a.s. voor dezen arbeider premie betaald moeten worden Wat gebeurt nu vóór 3 December a.s. Aan ieder arbeider, die onder de wet valt, wordt per aangeteekenden brief toegezonden een rentekaart en een renteboekje, zoodanig, dat deze exem plaren omstreeks (doch niet vóór) December in zijn bezit zyn. De rentekaart verdient de meeste nandacbt, omdat daarvan elke week bijna gebruik moet worden gemaakt terwijl het renteboekje altijd in iu bezit van den arbeider blijft en tueo-i het karakter draagt van spaarbam-; boekje, waarin dus de arbeider steeu kan zien hoeveel zegels en tot wek bedrag aan premie voor hem is betaald We bepalen ons dus voorloopig tot de rentekaart. De rentekaart dan vermeldt u-u eerste bet nummer (rentenummer), waaronder de bezitter van die kaart bij den raad te boek staat, en ten 2e de geldigheids duur der kaart, die 1 jaar bedraagt voor deu overgangstijd van 3 Decem ber 1919 - 1 Januari 1921 is deze geldigheidsduur atwykend van een jaar verder zijn op de binnenzijde der kaart 52 vakjes aangegeven, zoodat voor elke week 1 vakje bestemd is. Op die vakjes moeten nu de zegels geplakt worden ter voldoening van de premie b.v. wordt per week loon uitbetaald, dan plakt de werkgever voor of gelijk tijdig met deze betaling een zegel voor die week overeenkomstig de loonklasse, waartoe de arbeider behoort. b. wordt per maand uitbetaald, dan worden door den werkgever evenveel zegels geplakt als er weken (of deelen van weken) in die maand zijn. Zoo zullen dus de eene maand 5 en de volgende maand 4 zegels opgeplakt moeten worden, zoodanig dat in een heel jaar 52 geplakt zijn. wordt korter dan een week loon betaald, dan plakt de werkgever over de week, waarin het loon wordt betaald een zegel, wanneer er ten minste al niet een zegel is geplakt in een gelijkwaardige of hoogere loonklasse. Deze kwestie verdient nadere beschou wing. Bij de eerste loonsuitbetaling in een week moet premie betaald en dus een zegel geplakt worden; de werkgever die dus dat eerste loon betaalt, is verplicht den zegel te plakken, zoodat andere werkgevers in die week na die eerste loonsuitbetaling geen zegels meer behoeven te plakken. Het kan echter voorkomen, dat een arbeider de le dag of dagen der week werk heeft verricht dat bijv. in de 3e loonklasso is gerang schikt en dat in die loonklasse het zegel geplakt. Daarop volgende dagen kan die arbeider werken in een vak dat in de 4e of 5e loonklasse gerangschikt en waardoor bij dus recht heeft op een hoogere premie. Die latere werkgever moet dan nog een zegel plakken overeenkomstig die hoogere loonklasse, waarin arbeid is verricht. De zegels zyn te verkrijgen op de. kantoren der Posterijen en bij den Raad van Arbeid. Omtrent het renteboekje dient nog vermeld, dat alle aanteekeningen dat boekje door den Raad van Arbeid geschieden. Alhoewel in een volgend artikel de kwestie nader zal worden besproken, stip ik vast aan, dat volgens artikel 232 der Invaliditeitswet op de reu te kaart en de daarop geplakte zegels absolu .f. niet mag worden geschreven of eei; teeken mag worden gegeven, Alleen het dagteekenen is verplichten in sommige gevallen het parafeeren der zegels toegelaten. In vervolgartikelen stel ik mij voor de verschillende rechten en plichten zoowel der werkgevers als der arbeiders te behandelen. Broodkaarten. De 112e (grijze) Broodkaart geldt van Dinsdag 7 tot en met Woensdag 15 October. Vee voor België Steenkool voor Nederland. Havas seint uit Brussel In antwoord op vragen van afgevaar digden heeft de Minister van Landbouw gezegd, dat uit inlichtiugen blijkt, dat de door de Nederlandsche regeeriug verleende vergunningen voer den uit voer van vee, inderdaad aanleiding zouden geven tot een handel, die den linkoopsprijs vau het Nederlandsche vee, dat 'in België wordt ingevoerd, aanmerkelijk zou verhoogan. Daar er onderhandelingen gevoerd worden tus scheu den Minister voor de economische aangelegenheden en Nederland over do levering van Belgische steenkolen aan Nederland in ruil voor Minister van Landbouw van den Minister voor aangelegenheden vestigen op de nood zakelijkheid om waarborgen te vragen voor het wegnemen der misbruiken, waar de Belgische kooplieden en land bouwers zich over beklagen. De Bonboekjes. I» verband met het eventueel weder verkrijgbaar stellen van levensmiddelen of andere artikelen op de gemeentelijke bons, wordt een ieder in zijD eigen be lang aangeraden de in zyn bezit zijnde bonboekjes zorgvuldig te bewaren. Gewongen staatsleening. Naar verluidt, is binnenkert de in diening te verwachten van het reeds vroeger in uitzicht gestelde wetsontwerp tot het aangaan van een gedwongen Staatsleening, tot een bedrag van 450 milliocn gulden. vee, zal de J Heden werd de aandacht gepost door een economische AKiijJu, 7 October 1919, In aansluiting met de algemeene toelichting tot de uitvoering der Inva liditeitswet in dit blad willen we hier nog de mededeeling laten volgen, dat, met het oog op de vele vragen die uit het publiek rijzen ten opzichte van de toepassing dezer geheel nieuwe regeling, we door opneming van een Vragenbus aan werkgevers werknemers gelegenheid zullen geven zieh zekerheid te verschaffen over zaken deze wet betreffende, die huu niet duidelijk zyn. De uitslag van den op 27 September jl. alhier gehouden schietwedstrijd van scbietvereeniging „Prins Maurin is als volgt Personeele baan le pr. A. de Feijter, 58 p., 2e P. A- Jens, 58 p., 3e F. C. Zonnevijlle, 57 p., 4e Andr. de Klerk, 57 p., 5e M. Dij kwel, 57 p., 6e M. P, Ortelee, 57 p., 7e H. Hoebe, 57 p., 8e A. IJzebaart 56 p., 9e A. vaa 't Hoff, 55 p., 10e F. de Feijter, 55 p. Vrije baan le pr. A. de Feijter Wz., 59 p., 2e F. de Feijter Cz., 58 p., 3e A. van 't Hoff, 58 p.; 4e H. Verstraten, 58 p., 5e Jac. van Meurs, 58 p., 6e C. Woltert, 57 p., 7e Jac. van Vliet, 57 p., 8e C. van Tatenhove, 57 p., 9e J. van Cruijningen, 57 p. fn het raadsverslag in ons vorig nummer is een- vergissing geslopen. Betreffende het bouwen over de rio- leering antwoordde dhr. Baert, dat de rioleering niet bebouwd wordt, doch deze alleen onder de poort komt, welke noodig is voor de gang naar achter. Abussievelijt meldden we onder de paal voor de pomp, wat dus niet juist is en we by deze gaarne verbeteren. Zaterdagavond werd in een ge houden vergadering van de afdeeliug „Patrimonium" alhier een bespreking gehouden over het onderwerp coöpe ratie. De heer J. fluizinga, van Ter Neuzen zette het voor eu tegen uiteen, waarna eon commissie werd benoemd om het onderwerp nader in studie te nemen. Een bestuursvoorstel om de contributie der vereeniging te verhoogeD, werd door de matig bezochte vergadering aangenomen. We vernemen, dat alhier pogingen wordeD aangewend om te komen tot een coöperatieve yerbruiksvereeuigiug, met zoo mogelijk ook bakkerij. Of deze pogingen ook tot bovengenoemde ver eeniging in betrekking staan, werd ons niet gemeld. Gistpren had nabij de Bonte Koe tien ongeluk met de tram plaats, dat betrekkelijk goed afliep. Een voerman die vreede met geheel zijn span, onder den tram te geraken, sprong van de kar en kwam daarbij zelt nog zoodanig met de tram in aanraking, dal hij be wusteloos werd. Per auto werd hij naar deh dokter gebracht, waar hij verbonden werd. Zijn toestand bevredigend. alhier een brief landbouwer van Exaerde (B.) en geadresseerd aan „Wilhelm II, ex-keizer te Amerongen". De man was curieus, of de brie! terecht zou komen; zij bevatte pertant toch geen beestigheden, volgens zijn zeggen. Aan den Groenendijk is op initia tief van dr. C. A. Cammaert begonnen met het bouwen van een nieuwe zie ken inrichting, voorzien van een zeer ruime afdeeling, waarin een complete installatie voer stralenbehandeling. Naar het huis vaa bewaring te Middelburg zijn overgebracht de koop lieden I. S. en M. W., uit Neuzen, onder verdenking van verboden vervoer en vervalscbing van een officieel geleide- biljet en het gebruik maken daarvan. W. werd door de rijksambtenaren aan gehouden terwijl hij op een wagen oogen9chynlijk een lading kistjes met oude jenever vervoerde. Het geleibil jet dat hy toonde was valschelijk met den naam van den rijksontvanger onder teekend. Aangehouden met paard, wagen en vracht, kwam bij onderzoek der marechaussee aan het licht, dat slechts twee der kistjes waren gevuld met flesschen ea dat slechts een laag fle8schen gevuld was, naar bleek met water. In de overige kistjes waren 52 kazen geborgen. Voorts kwam aan het licht, dat die kazen geleverd waren door den beurtschipper op Middelburg A., in wiens schuur zij door de aange houdenen in de kistjes verpakt zijn. MCri. Te Biervliet zijn inbrekers binnen gedrongen by den stesnkolenhandelaar Van der Liude. Toen ze een kast wilden opeuenen werden zy gestoord en zijn ze gevlucht. Bij Kou. besluit van 27 Sept. zijn benoemd in de provincie Zeeland tot dijkgraaf van het waterschap Groede en Baanst, P. Lombaard, te Groede in het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Bruinisse, tot voorzitter S. Hage en tot lid C. J Hanse beiden te Bruiaissetot lid van het bestuur der waterkeeriDg van de cala miteuze polders Margaretha, Kleine Huisens en Eendragt, D. Dekker Fz., te Zaamslagtot lid van het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Hooftplaat en Thomaes, H. J. Cammaert, te Hoofdplaattot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Annapolder, L. J. Dorst, Kortgenetot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Burgb- en Westlandpolder, A. Beije, te Burgh tot dijkgraaf van den pauliua- polcïer Th. J. Buysse, te Biervliet; tot lid van het bestuur der waterkeeriDg van het calamiteuze waterschap Scher- penisse, D. Kluppe, te Scherpenisse. Afdeeling Axel Z. L. M. Zaterdag werd alhier een vergadering gehouden van de afdeeling „Axel" der Z. L. M., die o. m. werd bijgewoond door den algemeenen voorzitter, jhr. J. van Vredenburgh en enkele andere leden van hethoofdbestuur. De bedoeling dezer vergadering was om bestaande en vermeende geschillen, die tusschen hoofdbestuur en afdeeling waren gerezen op te lossen en mogelijk een einde te maken aan de gespannen verhouding, die in de organisatie bestaat. Achtereenvolgens werd o.a. door jhr. Vau Vredeuburgb, den heer Vau Dix- hoorn en den beer F. C. Zonnevylle deze als woordvoerder van de commissie vaa rapporteurs - het woord gevoerd. Breedvoerig werden misstanden be sproken en persoonlijkheden niet ge spaard en ofschoon we het hier de plaats met achten om van een en ander uitvoerig verslag uit te brengen, was het wei gewenscht dat de besprokeu zaken nog uader onder het oog werden

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2