Axelsche Courant BIJVOEGSEL Zaterdag 4 October 1919. No. 52. Raadsverslag. VAN DE VAN (Vervolg.) VII. Verzoek van C. B. Antbeunis alhier, om aan hem grond van de gemeente in koop at te staan. De Voorz. zegt, dat van ds gelegen heid om binnen den vereischten termijn bezwaren in te dienen, geen gebruik gemaakt is. Mitsdien stellen B. enW. voor om het bedoelde gedeelte van de Markt aan den publieken dienst te ont trekken. Dhr. Kruysse is er niet voor om dit punt aan den publieken dienst te ont trekken. Het is een samenkomst van riolen. Te wachten is, als er iets aan de afwatering hapert, er voortdurend klachten inkomen. Zoo ook over de viscbmarkt; adressant zegt nü nog dat deze hem niet hindert, maar spr. is overtuigd, dat als er gebouwd wordt, het geen jaar zal duren of er is een verzoek om verplaatsing van de visch bank. Het is ook niet onmogelijk, dat er een schilderswerkplaats komt en men voortdurend rytuigen op de Markt ziet staan. Er wordt gesproken over den vuilen hoek, maar wie zegt, dat dia er moet blijven? De gemeente heeft ten allen tyde gelegenheid om die op te knappen Dhr. Baert meent, dat het in de bedoeling van den vrager is om de rioleering te verleggen, de pomp te plaatsen en al wat noodig is volgens voorschrift van den opzichter en op eigen kosten. Bovendien gelooft hij dat met het bouwen van een winkel de Markt daar veel verfraaien zal. Ten opzichte van zijn vak als schilder, gelooft spr. niet, dat er vrees bestaat dat Antheunis daar rijtuigen zal plaat sen. De adressant heeft zyn Bchilders plaats op den anderen kant en heeft de bedoeling in den hoek een winkel front te bouwen. Dhr. KruysseIs het wel een zaak van wijs beleid om op een rioleering te bouwen Dit moet toch tot groote moeilijkheden aanleiding geven, als er herstellingen moeten geschieden. En wat de verfraaiing betreft merkt spr op, dat de Raad nog nooit veel aan verfraaiing gedaan heeft; het is nog altijd gebleken, dat men daar weinig voor over heeft en ook weinig voor voeltdit kan dus ook hier niet veel indruk geven. Dhr. Baert voert daartegen aan, dat de rioleering niet bebouwd wordtdeze komt alleen onder de paai, welke noodig is voor de pomp. Dhr. Kruysse herhaaltEr is geen kwestie van, dat later klachten inkomen De gemeente beeft al veel te veel erf verkocht en zich daardoor de vrijheid van bandelen benomen. Dhr. Van de Bilt maaktde opmerking dat als dhr. Kruysse zegt, dat er nooit iets voor verfraaiing van onze gemeente gedaan is, het dan tijd is, om daar eens aan te beginnen en acht het nu juist een geschikte gelegenheid, nu het koste loos kan. Dhr. Van Dixhoorn ziet in de rio «leering ea ook in de verfraaiing niet het grootste bezwaar. Maar wie zekerheid gever., dat het zoo blijft misschien dat de opvolger er een koestal maakt. De vischmarkt kan weliswaar verplaatst worden, maar dit kost ook weer enkele honderden gul dens. Hij kan meegaan met het prin cipe van dhr. Kruysse, dat de gemeente teveel grond verkocht heeft, en vindt ook diens bezwaar omtrent latere klachten niet denkbeeldig. Indien men wil be- gemeente-opzichter hieromtrent wordt aangeraden om de goot dieper te leggen de chiffon te vervangen door een gemetselde put. Dhr. Van de BiltAls dan maar weer niet geklaagd wordt, dat de goot te diep ligt, want zoo is er altyd wat. Bij mij staat de stoep ook blank, als het hard regentdat is op voel plaatsen zoo, maar dan legt men eenvoudig den dorpel wat hooger. Dhr. de Kraker: Dat zou hier niet helpenen als de waterafvoer in uw buurt niet deugt, dient deze even goed verbeterd te wordeD. Waarvoor dient rioleering aHders Hy kan zich ver eenigen met het rapport van den gem.- opzichter, als dit ook wordt uitgevoerd. Öhr. Kruysse ginnen met verfraaien, laat men dan liever zelf perceelen aankoopen en af breken en er dan een plantsoen aan log gen, in plaats van op een koopje uit te illeD. Hij hoort een stem, dat men nu wèl voor verfraaien is; hij zal dit in zijn oor knoopeD, en afwachten of men er ets voor over heeft. Dhr. De Kraker zou aan den verkoop de voorwaarde willen verbinden, dat op bedoelde plaats een nette woning met winkelfroct komt. Hij kan ook niet gelooven, dat er rytuigen zouden kunnen staan. Dhr. Van Dixhoorn Is er ook een teekening van het te bouwen front De Voorz.Neen, niet van het front, maar er is een plattegrond, waarop de verdeeling is aangegeven. Uit de g-evoerde besprekingen blykt, dat we het er allen over eens zijn, dat het een vuilen heek is. Onze markt is mooi en het is jammer, dat die hoek s. Overigens gelooft by ook wel, dat het er veel mede verbeteren zou, als dat gedeelte netjes bebouwd werd. Nu is het de bedoeling van B. en W. om de zaak met den gemeente-opzichter zoodanig te regelen, dat in geen enkel opzicht de rioleering belemmerd wordt. Dhr. Van Dixhoorn zou in de eerste plaats daaromtrent zekerheid verlangen en in de tweede plaats een teekening willen zien van het front. Het is een mooie stand en omtrent de gevels in Axel heeft hij geen groot vertrouwen Spr. wenscht geen namen te noemen, maar er staan op voorname punten ia onze gemeente huizen, die nergens op trekken en waarvan misschien de ont werper toch ook gedacht zal hebben, dat het mooi of fraai was. Dhr. Kruysse wil ook nog wijzen op de pomp, die nu zuiver water geeft maar misschien als de put verplaatst wordt niet, want deze komt naast het riool. Dit zijn'alle toch bezwaren, die niet opwegen tegen het sommetje geld, dat door dien verkoop wordt opgebracht. De Voorz. zal dan in omvraag brengen het voorstel van B. en W. om den rond aan den publieken dienst te onttrekken. Dhr. Van Dixhoorn Is de bedqeling dat onvoorwaardelijk te doen? Voorz.Er kunnen ook voorwaarden aan verbonden worden, b.v. met be trekking tot de rioleering, de pomp en den gevel. Na eenige bespreking geeft de Voorz, in overweging dat B. en W. zich zulleH vergewissen omtrent die zaken, en aan de voorwaarden ook te verbinden, dat er een fraai front wordt gebouwd. Dhr. De Peijter vindt dit een zeer bezwarende bepaling, omdat het idee fraai zoo rekbaar is. Ten slotte wordt het voorstel aange nomen met op één na algemeene stemmenalleen dhr. Kruysse stemt tegen. VIII. Verzoek van M. van den Ouden om verbetering van waterafvoer. De Voorz. deelt mede, dat B. en W. dien toestand hebben onderzocht en persoonlijk bekeken. Het college ge- loott dat door verolaatsing van den rooster de afvoer afdoend zal zijn ver beterd. Dhr. De KrakerJa, mijnheer de voorzitter, afdoend voor Van den Ouden, maar niet voor de andere bewoners ia die buurt. Ik heb daar zelf een berg plaats voor rijtuigen, waar by regenval het water binnen loopt en ken dus den toestand, die door verplaatsing van den rooster niet verbetert voor de bewoners aan den overkaut der straat. Dbr. OggelDeze menschen hebben toch niet geklaagd en ook -U niet Dhr. De KrakerNeen, ik achtte dat niet noodig, omdat ik samen met den gemeente-opzichter die zaak ter plaatse heb besproken en deze ver betering toezegde. De Voorz. wijst erop, dat die ook zal kdmen, daar in het rapport van den IX. Vaststellen kohier schoolgeld m. u. 1. o. Dit wordt vastgesteld op een bedrag van 253.20. Er zijn 16 aanslagen van 0.30 tot j 2 per maand. X. Vaststellen kohier schoolgeld 1. o. Hierbij zijn 99 aanslagen van 0,30 tot 2,35 per maand, opbrengende totaal 691,20. De punten IX en X worden zonder hoofdelijke stemming ongewijzigd aan genomen. XI. Vaststellen suppletoir kohier Hoofdelyken Omslag. De Voorz. zegt dat dit punt in be sloten zitting zal worden behandeld. Hij vraagt of nog iemand het woord verlangt voor de openbare vergadering. Dhr. Kruysse zou gaarne zien dat voortaan by de agenda voor de raadsvergadering ook bekend werden gemaakt de desbetreffende voorstellen van Burg. en Weth. Hij acht zulkB zelfs noodzakelijk, daar de leden er dan hy de bestudeering der pnnten rekening mede kannen houden. Sommige be staren gaan zelfs zoover, dat ze in de krant gepubliceerd worden. Toen spr. zelt wethouder was, is het niet gebeurd, doch werd er ook niet naar gevraagd. Thans doet hy een voorstel ertoe. De Voorz. antwoordt, dat er zijner- zijds geen bezwaar tegen bestaat en desgevraagd ook niet bjj de wethouders de heer Oggel vindt het zelf ook zeer wenschelijk. Dhr. Dieleman vraagt, of het niet mogelijk zou zyn, om des Zaterdags gedurende den markttyd, van 11 tot 2 uur b.v., de lange straat gedeeltelijk voor het publiek verkeer met rytnigen enz. at te sluiten. Vooral met de a. s beetencampagne is het zeer moeilijk en ook gevaarlijk, dat er rijtuigen door het volk rijden. De Voorz. geeft toe, dat het een practische maatregel zou zijn, maar deze in te voeren is niet zoo eenvoudig, ais het ljjkt. Hij betwijfelt ook ot Ged, Staten toestemming zouden geven tot het afsluiten van een weg, die de hoofd verbinding vormt. Want de markt is daar wel, maar ze hoort daar niet. De straat is niet de plaats om zaken af te handelen als daar gesloten worden. Spr. heeft zich dikwijls afgevraagd, hoe het toch nooit verkeerd liep, dat zulke belangrijke zaken op straat werden afgehandeld te midden van een menigte menschen Misschien is er aanleiding om de menschen hierop te wijzen en dat ze dan binnenshuis gaan of op het Markt plein, dat toch groot genoeg is. Want het is niet het publiek, dat de markt hindert, maar de marktmenschen hinderen het publiek. De straat is vry voor iedereen. Dhr. van Dixhoorn: Zeer juist. Het schijnt een oude gewoonte, dat de markt bij café's moet gehouden worden, maar die toestaud is niet gezond. Er moest een afzonderlijke plaats voor zyn, waar men niet gehiuderd kon worden en ook niet hinderlijk is voor anderen. Dbr. Dieleman denkt toch, dat het wel te beproeven was om de straat vrij te hebben. De markt zelf verplaatsen, dat gaat niet gemakkelijkhet is een oude gewoonte daar te markten en die niet uit te roeien. We hebben het voorbeeld in Terneuzen. Wat is daar niet gedaan, om de markt te verplaatsen, die eveneens op een ongeschikte plaats wordt gehouden. Maar de verkoopers soeken toch weer de koopers op. Voorz.Ja, maar dan hebben ze ook geen reden tot klagen. Dhr. DielemanDat is zoo, maar als er een ongeluk moest gebeuren, wie is dan verantwoordelijk Ik vind dat we in 't belang van de veiligheid toch iets mochten doen en niet de put dempen, als het kalf verdronken is. Voorz.Juist, maar dan geen lap middel, maar de oorzaak wegnemen en dan zou men de straat moeten ontrui men desnoods met politie, wat hij niet wenschelyk acht. Dhr. van DixhoornWe moesten een beurs hebben, mynheer de voor zitter. Dhr. Dieleman Als het niet anders kan, dan dat men de menschen met geweld moet verjageB, dan vind ik het beter om den toestand maar bij het oude te laten. Daar niemand meer het woord ver langt, gaat de openbare vergadering over tot eene met gesloten deuren. Na de zitting heropend te hebben segt de Voorz., dat bet suppletoir kohier van den hoofd, omslag is vastgesteld ep een nader te bepalen bedrag. Daarop wordt de vergadering gesloten. AXEL, 3 October 1919. Bij beschikking van den Minister van Arbeid d.d. 22 Sept. zyn voor zes jaren (onverminderd het bepaalde bij art. 97 der Radenwet) aangewezen tot werkgever-lid plv. werkgever-lid, arbei der-lid en plv. arbeider-lid van den Raad van Arbeid te Middelburg: Werkgevers leden en plaats ver vangende werkgevers-leden. 1. lid Mr. J. Smit Azn., Vlissingen pl.-lid P. Doets, Middelburg2. lid A. J. Leenhouts, Retranchementpl.-lid Ph. J. van Dixhoorn Axel3. lid P. B. G. de Meijer, Ter Neuzenpl.-lid Emile Lockefeer, Hulst4. lid A. Hu- son, Vlissingee pl.-lid G. C. A. Schulte, Middelburg. Arbeiders-leden en plaatsvervangen de arbeiders-leden. 1. lid, J. J. Joose, pl.-lid L. Back, beiden te Vlissingen 2. lid C. Joziasse, pl.-lid W. A. Hollander, beiden te Mid delburg 3. lid A. König, Vlissingen; pl. lid L. J. Adriaanse, Middelburg4. lid P. Vermorken, Hontenissepl.-lid J. Kuipers, Middelburg. In het begin der vorige week werd zekere B. te St. Jansteen bij het voederen van zijn paard door het dier in den duim gebeten. Een paar dagen later begon de duim en vervolgens de arm vreeselijk op te zwellen door ern stige bloedvergiftiging. Hoogstwaar schijnlijk moet de arm afgezet worden. Door Gedeputeerde Staten zijn in onderstaande geldleeningen de daarop volgende nummers uitgeloot Leening (1889) ad 490.000, de num mers 49, 75, 167, 172, 207, 259, 292, 299, 302, 335, 410, 428, 442. Leening (1905) ad ten hoogste 245.000 de nummers 3, 19, 50, 92, 99, 117, 164, 171, 175, 196. Leening (1908) ad ten hoogste 175000, de nummers 25, 113 A en B. Leening (1909) ad ten hoogste 265000 de nummers 35, 51, 53, 106, 115, 127, 129, 143, 152. Leening 1910 ad 100.000, de num mers 9. Leening (1911) ad 185.000, de num mers 18, 22, 39, 42, 55, 114, 133, 136 A en B, 142 A en B, 168 A en B. Leening (1913) ad 105000. de num mers 3, 31, 38, 74, 95. Leening (1914) ad 81,000 de num mers 40. Leening (19141918) ad ten hoogste 590.000, de nummers 20, 100, 125, 199, 259, 278, 284, 314, 348, 390.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 5