Landbouw. - De Voorz. zegt, dat dit hier niet noodig is. Dhr. Kruysse wenscht te vragen wat B. en W. bewogen heeft om die huurwaarde te verhoogen. Verleden jaar was die 200 en nu ƒ300? Voorz.Alle woningen zyn opge slagen in huur en dus om gelijken tred te houden met de tijden hebben we gemeend die te mogen verhoogen. Dhr. Kruysse acht dit geen reden, De gemeente kan die. woning wel zoo groot bouwen en schatten, terwijl het hootd verplicht wordt dia te bewonen. Indien deze een kleinere woning kou betrekken, zou hy die zonder dienst personeel kunnen onderhouden. Dhr. Oggel zegt dat bij gevraagde inlichtingen hem is opgegeven een huurwaarde van 250. Deze is met 50 verhoogd, in de meening, dat dit niet te veel was. Na onderzoek staande de vergadering blijkt echter de huurwaarde bepaald op 200, waarom B. en W. hun voorstel wijzigen en voorstellen f 250 als huur waarde. Dhr. Kruysse blijft bij zijn me6niug dat geen termen aanwezig zijn om woninghuur te verhoogen en die J 50 op het inkomen te beknibbelen. Dhr. Dieleman gelooft, dat aan een groot huis ook veel gemakken en gerief zijn. Het is een der mooiste huizen nit de gemeente, dus is het best te begrepen, dat zoo'n huis ook meer huurwaarde krygt. Het spijt hem, dat B. en W. het bedrag van 300 nog hebben verminderd. In stemming gebracht wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Voor stemmen de h.h. Oggel, van de Bilt, van Dixhoorn, Dekker, Weijns, Baert, Dieleman de Feyter en Koster tegen de h.h. Kruysse en de Kraker. IV. Verzoek van E. van Duren e.a. alhier om aan hen de weide (in huur bij P. Dieleman) in huur af te staan Dit verzoek was nog onderteekend door F. Seghers, C. den Beer en A. vaa de Wege, die den grond wilden huren voor tuingrond, ten einde er aardappels te verbouwen voor winter voorraad. De Voorz. deelt mede dat die grond in 1911 verpacht is aan P. Dieleman voor 5 jaren. Die huur is later stil zwijgend doorgeloöpen tot op heden en au zouden B. en W. hebben te onderzoeken, of ze recht hebben die huur nü op te zeggen, dan wel of de termijn van 5 jaar afgewacht moet worden. Zij stellen daarom voor, de behandeling van dit punt uittestellen, tot dit is beslist en dan den grond openbaar te verpachten. Dhr. Kruysse meent, dat waar door het gemeentebestuur een nalatigheid is gepleegd, we hier een breed stand punt moetep innemen en de pacht laten doorgaan tst 1921. De Voorz. antwoordt dat er een pacht contract bestaat en in art. 1 daarvan is omschreven, dat de pacht ingaat op 15 April 1916 en 5 jaar duurt. Tegen over het verzuim stelt spr. ook het standpunt, dat Dieleman nu ook karretje en peddelden in de overtuiging, dat de langste rit toch achter den rug was, langs Waterland kerkje door „ons eigen landje" naar IJzendijke. Een welkome verschoning was het, daar de ZeeuwschVlaamscbe te ontmoeten, die ons een gemakkelijker zitplaats bood dan het fietszadei en het Axelsch;> drietal met een goed gangetje naar Drie Schouwen voerde. Om ons paardje eer aan te doen, ■tapten we daar weer op en trapt a naar huis. Ofschoon vermoeid van reis, voelden we ons daar weer veriicl toen vrouw en kroost ons weer gezoi sn wel het .welkom thuis" toeriöpt We willen besluiten met ae reis bij ieder aan te bevelen, zoolang het seizoen het nog toelaat. gedurende 4 jaren van een zeer billijken pachtprijs heeft ooten. Hy meent dat de Raad dus ook reden zou hebben om Vinderen de gelegenheid te geven, nu de pachttermiju al lang verloopen is. Dhr. van Dixhoorn zegt, als de termijn verloopen is, is ook het contract 1 nietig geworden. Hy acht het beter daar niet over te spreken en mede te gaan met het idee van dhr. Kruysse. Dat is billijk en ook practisch, omdat dan termijn en contract gehanöhaatd blijven. Bij pnwilligheid of procedures is niets te winnen het is meer gebeurd dat processen werden gewonnen, maar niettegenstaande dat, 3 jaar zaaitijd moest worden gegeven. Dhr. OggelAls het contract niet meer van kracht is, staan we in 1921 nog even ver od moet dus alles toch weer epnieuw geregeld worden. Dhr. van Dixhoorn gelooit dat niet. Hij meent dat Dieleman wel zal instemmen met uitstel rot 1921 en vertrouwt dat hy dau niet meer zal gaan procedeeren. De Voorz. zegt, dat als dit toch het geval was, de Raad altyd van zijn bevoegdheid gebruik kan maken om volgens het contract het terrein in bezit te nemen, als de gemeente het zelf wenscht te gebruiken. Dhr. Kruysse vindt de zaak zoo eenvoudig mogelijkwe kunuen er lang en breed over spreken, maar als B. en W. opnieuw met Dï'eleman onderhandelen, en hem bewegen, dat hij in 1921 afstand doet van den grond, dan is het uit. Dhr. vau de Bilt: Ja, maar dan ziju we onbillijk tegenover zooveel anderen die de grond ook willen gebruiken. Dhr. KruysseDe gemeente wa3 eveneens oubillyk tegen Dieleman door het niet op te zegg;en. Dhr. Dieleman vindt dat geen onbil lijkheid maar een toegeeflijkheid tegen over Dieleman. Deze had bij beëindiging van zijn pacht tot het gemeentebestuur kunnen zeggen, dat de pacht uit was. Dhr. Kruysse Dat doet geen enkele pachter. Die gaan niet zeggen dat hua pacht uit is. Dhr. van Dixhoorn beaamt dithet is gewoonte, dat de eigenaar den huurder waarschuwt of opzegt. Dhr. de Kraker meent dat door het gemeentebestuur bij de betaling tot Dieleman geen aanmerking is gemaakt en deze dus er vauzelf op rekende, dat hy in dezelfde rechten bleef treden en er alzoo zijn zaken naar geregeld zal hebben. De Voorz.Er is alleen maar bezwaar, dat veel menschen erop wachten en het gaarne zonden huren. Dhr. van Dixhoorn vraagt zich at, of het wel bezwaarlijk is, dat Dieleman den grond gebruikt. Het scheelt hem een koe, die het geheele jaar melk geeft, tsrwijl er gebrek aan melk is. Daartegen weegt niet op het nut van enkele tuintjes, die voor een gedeelte van het jaar groente of aardappelen leveren. Dhr. de Feijtar zegt, dat beiderzijds nalatigheid gepleegd is. Toch oordeelt I hij, dat ook Dieleman een jaar voor de beëindiging van het contract aan de gemeente had kunnen vragefc om verlenging dat staat in veel contracten en het gebeurt ook zeer^veel onder de boeren. Intusschen acht hy de beste oplossing, dat B. en W. van Dieleman een vetklaring vragen, dat hij de huur in 1921 als beëindigd beschouwt. Dhr. Kruysse Dat is juist wat ik bedoel en daar wilde ik ook een voor stel van maken. Dit voorstel wordt aangenomen mèt 8 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de h.h. Oggel, Kruysse, van Dixhoorn, Dekker, Weyus, ae Kraker, Baert en de Feijter; tegen de h.h. Van de Bilt, 'Dieletoau en Koster. Zonder stemming wordt aangenomen, dat aan van Duren enz. zal geantwoord worden, dat zoodra de grond vrij komt deze iu het openbaar verpacht zal worden. V. Verzoek om ontheffing Hoofde- lijken Omslag. Van H. C. van den Hil, thans te S Maassluis, vroeger te Axel, was een 1 verzoek ingekomen, om wegens zijn j vertrek uit deze gemeente ontheven te worden van den Hoofd. Omslag. De Voorz. verwacht, dat tegen in williging van dit verzoek geen bezwaar zal bestaan, omdat die man recht op gedeeltelijke ontheffing heelt. Het wordt met alg. st. goedgevonden. VI. Verzoek om ontheffing honden belasting. Op een verzoek van J. Kindt, te Axel-Sassing om gedeeltelijke ontheffing tier hondenbelasting, omdat hij geen hond meer heeft, wordt eveneens z. h. s. gunstig beschikt. (Vervolg in het byvoegsel.) AX 3 October 1319 Gisteren had alhier bij dhr. J. de Lozaune, ten overstaan van notaris Drogmans de verpachting plaats van de grazing* der dijken en platen van a n B oosten- en Bewestenblijpolder en het recht vau visscherij op de verschil lende kreken (met uitzondering van de Groote Kreek) en plassen van voor noemden polder. Huurtijd zes jaar, ingaande 1 Nov. 1919. De perceelen werden toegewezen als volgt Perceel 1grazing gedeelte Sasdyk Axel voor 25 aan Pieter dë Feijter Leendertsz., landb., Axel. Perceel 2 grazing rest Sasdyk voor *20 aan de Kinderen Ysebaert, Axel- Sassing. Perceel 3grazing eilanden in de Groote Kreek voor 460 aan R. Lippens en G. Schatsaert, beiden te Gent. Perceel 4 grazing Groote Plaat voor 3000 aan P. Buijze, Axel. Perceel 5grazing Smitsschorrestraat voor 5 aan Kinderen Ysebaert vnmd. Perceel 6grazing Kinderdijk voor 70 aan Emile Suy, Axel. Perceel 7 grazing West. deel Linie- dijk voor 80 aan Kinderen Ysebaert vnmd. Perceel 8 grazing Langeweg/ tot le verkorting voor ƒ40 aan E. Suy vnmd. Perceel 9grazing le verkorting voor 5 aan E. Valent, Axel. Perceel 10: grazing Langeweg van le tot 2e verkorting voor 10perceel 11grazing Langeweg van 2e verkorting tot fort Ferdinandus voor ƒ5 perceel 12: grazing 2e verkorting voor ƒ4; deze 3 perceelen aan Camille Buysse, Koewacht. Perceel 13: grazing 3e verkorting voor f 5 aan P. Vael, St. Jansteen. Penceel 14 grazing gewezen Zeedijk bij Reigersbosch voor 10 aan B. L. Ysebaert, Axel. Perceel 15visscherij op de Kleine Kreek voor 400 en perceel 16 vis sc her ij op de polderleiding tot sluis van uen Moerspuipolder voor ƒ20; beide perceelen aan J. R. H. de Smidt, Neuzen. Perceel 17 visscherij op het Gat van St. Jacob voor 17 aan C. de Feyter, Koewacht. Perceel 18 visscherij vanaf het Gat van St. Jacob en op de kreken of wa teren ten oosten van het zuiderdeel der le verkorting en op alle de wateren en patten tnsschen 2- verkorting en den dijk van den Ferdinanduspolder vuor ƒ55 aan D. van Hoeve Fz., Axel. Nog iederen dag komen er Duit sche krijgsgevangenen over de grens. Sommigen zien er erg verwaarloosd uit. Deze week zijn er een twintigtal hier aangekomen •Gisteren werd alhier de verplichte Rijks keuring voor hengsten gehouden, waarvoor een zestigtal dieren waren aangegeven, die op een enkele uitzonde ring es, ook alle werden voorgebracht. Er waren weer pracht c xemplaren te bewonderen. Geen wonder dus dat behalve de eigenaren met hun personeel ook tal van vreemdelingen weer een kykje kwamen nemen en er dus weer wat drukte onze gemeente was. Op dit laatste vooial willen we als inge- zefeoen wijzf-D, omdat tegenwoordig toch j meer dan ooit overal de aandacht gevraagd wordt voor vreemdelingenverkeer. En daarom juist willen we hier weer den heer Van Dixhoorn den lot toezwaaien, 1 als beyorderaar van het vreemdelingen verkeer in onze gemeente. We weten wel, dat zijn van die kleinigheden waar minder op gelet wordt. Maar ze zijn I toch van veel beteekeDis. We hebben toch gezieD, dat de heer I Van Dixhoorn op eigen terreiD en op eigen kosten een manége heeft laten I bouwen en aanleggen, welke voor die I keuriüg noodzakelijk is. En als we nu weten, dat zonder die manége de I keuringscommissie had gezegd, »welnu I als we te Axel geen manége hebben I komt U maar naar Hulst", dan hadden I de hengsten houders zooveel verder knn- l nen gaan. En dat is hun zaak maar dan had Axel niet het bezoek gehad van I een paar honderd vreemdelingen en dat I is ons aller zaak. We laten dit bier even uitkomen om te doen zien hoe noodig het is, dat der- I gelyke menschen in hun ideëen en plannen door de openbare meening ge- steund dienen te worden, als ze zijn in het 1 algemeen belang. En wat de kéuring zelve betreft. We zijn geen vakmenschen op dat gebied, I maar als leekeu kregen we bij het zien afdraven van zoo'n hengst in het mulle E zand, den indruk, dat het voor verschei- I dene dieren een veel te zware kracht E proef is. Het zweet breekt huD nit, I terwijl de zweep hun geen rust laat. En I voor jonge diereu kan dat noodzakelijk I zijn, maar voor de eude hengsten, die reeds meermalen grootvader zijn, wordt f dit ook door deskundigen overbodig ge- 1 acht en dan vinden wij het een marteling. I Misschien is het een goede raad aan exploitanten van hengsten, dat ze tegen dien tijd hun paarden ter dege oefenen. I De uitslag der kenring was, dat 28 hengsten geschikt werden bevonden en I dat van de overige nog eenige voor her- j keuring tegen het voorjaar werden I aangewezen. De goedgekeurde waren de ender- I staande, zooals ze in volgorde opkwamen, met de namen der eigenaren ei achter. Laboureur d'Isaac, Ph. J. van Dixhoorn, I Axel. Arceau, »Eigen hulp*, Axel. Monaco, «Toekomst*, Axel. Blesson Oranje, Jan de Putter, Axel. 1 Icdigène, van Dixhoorn, vnd. Alfred, W. Dieleman Pz., Axel. Cristol, de Putter, vnd. Avenir, M. A. B. Puylaert, Zuiddorpe. I Joubert III, P. B. van Hoeve, Axel. I Mustafa, H. Bonte, Koewacht. Grandlieu, van Dixhoorn, vnd. Clairon, Bonte, vnd. Cristol, »Ons belang*, Zaamslag. Rève d'Or, C. Wolfert, TerneuzeD. Favori, A. Lavid, Sluiskil. Brin d'Or, »Eigeu bulpc, vod. Croquet, »Hoop op Zegen*, Hoek. Louis, G. van Waes, Westdoipe. Blondel de Hullem, d'Hooge, Cluyssen. Fleur de Volean, G. Goethals, Sluiskil. 1 Colosse, A. M. DaelmaD, Westdoipe. Albauai», Vereeniging, Westdorpe. Hakun, L. Coene, Sas van Gent. Deda, C. Zegers, Terueuzen. Markies, van Dixhoorn, vnd. Iubattable, B. C. Pnylaert, Zuiddorpe. I Dezer dagen is alhier weer een hengstenvereeniging opgericht onder den naam „De verwachting". Zy telt I ongeveer 25 leden en beeft tot doel o.at door aankoop van een der beste j heügsten de vooruitgang te bevorderen j van de paardenfokkerij. Tot bestuurs- leden werden benoemd de hoeren Jac. Dekker, Boschkapelle, voorz., J. den Hamer Sr., Iz. de Feyter, P. van Hoeve en E. de Maat, allen te Axel.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2