35e Jaarg. 1\ Zaterdag 4 October^ 1919» Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaander en. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Naar 't front. Jk* Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRL/S: Per 3 Maanden 7b Ceut; franco per post 871/, Cent Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Mr. 5«. - PoMfhox 6. ADVERTENTIES van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Gent. Groot» letters worden naar plaatsruimte berekend. AdvertenÖËB worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagmiddag: TWAALF nre. Bij dit blad behoort een bijvoegsel. Zitting van 30 September 1919. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer L. J. den Hollander, burgemeester, secretaris de heer J, A. van Vessem. De Voorzitter opent de vergadering en deelt mede, dat de notulen der vorige zitting nog niet gereed zijn. I. Ingekomen stukken. a. Goedkeuring van God Staten op de wijziging in de bagrooting van 1919. Voor kennisgeving aangenomen. b. Schrijven van het Hoofdbestuur van den Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst, te Rotterdam d.d. 6 Sept., waarin ter kennis wordt gebracht, dat tot heden hier nog geen enkele maatregel is genomen om de inkomsten der gemeente-werklieden te verboogeu en hunne rechtspositie te regelen, waardoor de achterstand in hunne gezinnen grootere afmetingen heelt genomen en de werklieden den winter zoo niet kunnen tegengaan verzocht wordt om in afwachting van een definitieve salarisregeling te besluiten tot een voorloopige verhoe ging van 4 per week, met terugwer kende kracht tot 1 Jan. 1919, waardoor de werklieden een sommetje in handen zullen krijgen, dat hun in staat stelt voor den winter iets aan te schaffen, terwijl ook hun wekelijkseh inkomen dan voorleopig stygen zal. B. en W. stellen voor om by de behandeling van de begrooting een voorstel tot loonsverhooging te doen. Dhr. F. Dielemaa vraagt hoe groot thans hun loon is. Voorz.Ze hebben thans 700 per jaar, terwijl hun tosslag is ingehouden. Maar als we nu tot behandeling zouden overgaan, moet een tweeledig voorstel genomen worden, nl. voer 1919 en voor 1920. Dhr. DielemanDan is het best maar te wachten. Dhr. Kruysse vraagt, of het de bedoeling is van B. en W. om een algemeene regeling in te voeren voor al bet personeel. In dat geval zou hij het wenschelfk achten, dat de leden een ontwerp thuis kregen en eens konden overdenken. Is het echter de bedoeling alleen voor de 3 personen als vaste arbeiders, dan acht hij dat niet noodig. De Voorz. antwoordt, dat bedoeld wordt alleen voor de 3 gemeente-werklieden. Dhr. vaa Dixhoorn vraagt of die menschen nog zoo lang kunnen wachten tenzij de behandeling spoedig plaats vindt. Maar mocht hat eerst winter worden, dan zou hg die zaak willen bespoedigen. Voorz.Dit kan nog binnen een maand zijn. Dhr. OggelMisschien kan het ook wel dadelijk; 14 gulden per week is toch niet veel en al3 de menschen meer noodig hebben voor hun onder houd Voorz. Ja, maar we zitten met die twee begrootiogen voor 1919 en 1920. Dhr. Weijn8 vindt het gemakkelijk om dit maar dadelijk af te handelen. (Slot). We reden voorbij Poelcapelle, West- rozebekeen Oost-Nieukerke naar Roesse- laere. Onderweg vonden we bij een houten kruis nog eenige beenderen liggen, welke hoogstwaarschijnlijk van een menschelijk geraamte waren. Die geheele streek door zag men verwoes tingen door hot geschut veroorzaakt. Te Roesselaere veroorzaakte een ge sprongen fietsband ons oponthoud, dat we aanvulden met het gebruik van den maaltijd in het restaurant Java. Ook hier postten we weer stadsgezichten. Om halt 2 trapten we naar Staden, dat geheel verwoest en Zarren, dat minder geleden hadverder ging liet naar Eessen, dat voor de bewoners zelve onkenbaar was. Laags den weg vonden we een kogel van net 38 cM. kanon. Da kogel was 1.57 Meter lang met een middellijn van 33 cM. Voor zichtigheidshalve had man erop geschra ven: .Verboden in den zak testeken of stukken af te snijden Drie kilometer verder bereikten we het zwaar beschadigde Dixmuiden en het daarbij gelegen Yzerkanaal, waar we behalve een granaat ook nog nie ontplofte vliegtuigbommen in het water zagen liggen. Verder ging het langs Burs, dat veel eu Coukelaer, dat weinig Dhr. de Feyter acht het beter ee» veertieu dagen te wachten. Dan kunnen B. en W. intnssehea een regeling vast stellen. De Voerz. brengt na het voorstel van B. en W. in omvraag, dat met op één na algemaeme stemmen wordt aangenomentegen stemt dhr. Weijns. Schrijven van de afd. Maasslnis van den Ned. Chr. Bond van Pers. in Publ. Dienst, d.d. 25 Sept. 1919, waarin voor H. C. van den Hil, tot 1 Aug. 1.1. stoker aan de gem. gasfabriek alhier, wordt verzocht om in aanmerking te komen voor de terugwerkende kracht van de loonsverhooging der gemeente werklieden in Axel. De Voorz. stelt voor om dit schrijven te verwijzen naar B. en W., die het dan in overleg met de gascommissie kunnen bespreken. d. Schrijven van den Nederl. Bond van arbeiders in het Land-, on Tuin bouw- en Zuivelbedrijf, waarin deze de aandacht vestigt op den Dienst der Werkeloosheids verzekering en Arbeids bemiddeling. Wordt gerenvoyeerd naar B. en W., omdat hieromtrent nog niets is gedaan. e. Verzoek van Ei. van de Casteel ®m zijn stoep te mogen verleggen en van klinkers te voorzien. De Voorz. vraagt of de raad hierin B. en W. gemachtigd acht om in overleg met den gemeente-opzichter naar bevind van zaken te handelen. Dhr. van Dixhoorn kan daarin toe stemmen, indien het de bedoeling is zooveel mogelyfc uniformiteit te betrnch beschadigd was. In een nabij gelegen bosch lag tusschen boomen verscholen het kanon, genaamd Lange Max.t Dit is het 38 cM.-kanon, waarmede de Duitscbers Duinkerken beschoten. Het is 17 M. lang en naar men zeide 77535 K.G zwaar. De daarvoor gebruikte kogels wegen 780 K.G. en bevatten 200 K.G. explosiestofer lagen nog zes van die monsters bij het kanon, dat draaide in een diepte van 14 Meter en op een voetstuk stond vau 5 meter dik, grootendeels beton. Om het gevaarte te plaatsen hebben de Duitsehers een jaar lang met 900 werkkrachten gewerkt. Het werd genomen door 200 man schappen van de 2e divisie, 24e line van het Belgische leger. Het avondrood herinnerde ons aan het zoeken naar een rustplaats. Hat plan was nog tot Oostende te komen, zoodat wa langs Moerdijcke den prachtigen weg naar da Belgische b idplaats namen, waar wa na aan uur flink trappen konden uitrusten. We vonden een nachtkwartier in ,hat wit peerd". frischten er ons lekker op, aten eens flink en konden toen nog genieten van een concert op de markt. Om half eft lagan we gestreken en was dus de tweede dag beëindigd. De dorde dag zette niet hoopvol in. Een reisgezel had een slapeloozen uacnt doorgebracht en was met hoofd ton. Er liggen toch zóó'n mengelmoes van stoepen en trapjes in de straten, dat het oaooglyk is. Hij zou daarmede niet wenschen voort te gaan. Dhr. OggelJa, maar nu hebben we toch trottoirsvroeger was het nog erger en wat de dorpels betreft, dat ligt aan den aard der straten, die niet overal even hoog liggen. Dhr. van Dixhoorn meent dat toch die verschillende stoepen en hekken de straat ontsieren en zou ze indien mogelijk hoe eer hoe liever opruimen. Voorz.Misschien kan dhr. van Dixhoorn zich ermee vereenigen indien B. en W. aan hun toestemming de voorwaarde hechten, dat zooveel moge lijk de gelijkheid betracht wordt Na bevestigend antwoord wordt het voorstel m. a. s. aangenomen. H. Wijziging gemeentebegrooting over 1919. Deze wijziging, zegt de Voorz., betrett voornamelyk een administratieve maatregel, welke geen bespreking behoeft. Het is een post voor krank- zinnigea-verpleging, die op advies van Ged. St. moet worden overgeschreven. Op voorstel van B. en W. wordt m. a. s. besloten tot wijziging over te gaan. III, Bepalen huurwaarde woning hoofd der o. 1. school. B. en W. stellen voor de huur te bepalen op 300. Dhr. de Kraker vraagt, of die woning wordt beschouwd als dienstwoningzoo niet, dan dient men de huurcommissie te raadplegen. pijn opgestaan, waarvan de oorzaak werd gezocht in het leeg maken van eenige fieschjes bier, die blijkbaar in een verkeerd keelgat gegoten waren. Daarbij genomen het donkere weer, restte ons niet anders dan de fiets maar op te nemen en zien thuis te komen. We namen nog vluchtig een kijkje langs het strand op den Boulevard en in de stad en reden om half acht naar Brugge, waar we te 9 uur aan kwamen. Evenals te Oostende was ook te Brugge weinig beschadigd. We stapten er af ea verpoosden een uurtje in de stad, terwijl enkele inkoopen werden gedaan voor onze vrouwen, als herinnering. Natuurlijk werden ook weer postkaarten verzenden. De lucht dreigde intusschen nog meer met regen, zoodat we het stalen ros weer beklommen en overeenkomstig bet plan naar Blankenberghe redeu, terwijl de regen reeds begon te vallen. Een ouzer trok zijn regenjas aan eo warempel dat hielpde regen hield opDit kostte ons evenwel meer spierkracht, want we moesten tegen een krachtigen wind inrijden om viaScheeps- dale in de stad Blankenberghe te komen. Onder weg was wel niet het triestige vau een slagveld te zien, maar toch kon man er duidelyk de sporen van militaire actie waarnemen, zooals ver woeste stelliagen, loopgraven en zeer veel verlaten kanonnen, die verspreid en verstrooid stonden. Een onzer was van meening, dat bij dergelijke militaire werken toch een schildwacht behoort en voegde de daad bij het woord. Voor betrekkelijk geringen prys kon den we in Blankenberghe dineeren, doch niet tot tevredenheid van alle magen. Fietsende menschen verlangen een meer gevulden schotel. Om halt drie reden we naar het veelbesproken Zeebrugge. Ook daar was ten opzichte van den oorlog weinig bezienswaardig. En dat ligt in den aard der ligging. De vele actie aldaar gevoerd had plaats in het water (met onderzeeërs en andere oorlogsbodems en in de lucht met ballons of vlieg machines. We herdachten hier nog dan tijd, dat we in Axel op den Kiuder- dijk naar dit punt stonden te kijken om het vuurwerk te bewonderen. Gelukkig is het uit. Over Hegst eu Knocke bereden we een prachtigen weg langs den boulevard en namen de richting Sluis. Op het Zoute werd rust genomen ea een ver snapering gebruikto. a. een dikke wafel van de Gezusters Siska. Hat aangename van het laatste ge deelte der fietstocht werd echter nog steeds vergald door regenbuien. Zoo kwamen we kletsnat te Draai brug aan en waren genoodzaakt daar te schuilen bg Klompa. Toen de bui over was stapten we weer op ona

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1