Landbouw. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. Gemeenteraad. Beëindiging Zomertijd. den dienst van Ef. M. onze geëerbiedigde Koningin en het Nederlandsche volk (Applaus). Dames en heeren, wat de toekomst brengen zal. weten wij niet. Zij is in Gods hand. Maar zoover wy er iets aan kunnen doen wij, Christelijk Ministerie, niet elf losloopende Christe lijke Ministers, en gij, niet losloopende Katholieken maar Katholieke Volkspartij zullen wij de eendracht bewaren, want dit is het behoud van Nederland eendracht tusschen het katholieke volk en het Christelijk ministerie." In de twee daarop volgende en tege lijk in den Stadsschouwburg en in Ti voli gehouden vergaderingen werden redevoeringen uitgesproken overde Katholieke gelijkheidsidee, en de Kat holieke broederschapsidee. Maximumprijzen voor rijst ingetrokken. De Minister van L. heeft met ingang van 29 dezer de maximumprijzen van rijst ingetrokken, behalve voor die rijst welke door het ryk ten behoeve van zieken en zwakken ter beschikking van de gemeentebesturen wordt gesteld. Deze intrekking is geschied op grond van de overweging, dat de invoer van dit voedingsmiddel zooveel mogeljjk dient bevorderd te worden en dat invoer van ryst bij het voortbestaan van de huidige maximumprijzen ten zeerste bemoeilijkt, zoo niet onmogelijk gemaakt wordt, daar de laatste zich bewegen beneden de op de wereldmarkt gel dende prijzen. Naar de Minister hoopt zal mede als gevolg van dezen maat regel, in de naaste toekomst meer rijst geïmporteerd worden. Voor de regeeringsrijst ten behoeve van zieken en zwakken sullen de oude maximumprijzen gelden. Regeeringsbloem voor beschuit. Daar het den Minister van L., N. en H. is gebleken dat in vele gemeenten de bloem, welke haar ten behoeve van beschuitbakkers werd geleverd, niet alleen werd verstrekt aan bakkers, die gewoon zijn beschuit te bakken, doch ook aan hen, die dit product nimmer bereiden, is door hem een nieuwe regeling getroffen met het dagelijksch bestuur van den bond van Beschuitfa brikanten in Nederland, welke bond uit den aard der zaak meer dan de gemeenten over de gegevens en- de middelen beschikt om na te gaaD, of en tot welke hoeveelheid bakkers voor verstrekking van bloem voor beschuitbereiding in aanmerking komen. Bevroren vleesch. Reeds is een belangrijke partij aan gekocht en de regeering verwacht stellig, dat ze dit vleesch tot dusdanige prijzen beschikbaar kan stellen, dat een algemeene verlaging der vleesch pryzen het gevolg zal zijn. Te wachten is nu ook een daling der veeprijzen. Hoe sterk Dat hangt af van de prijzen van het in te voeren vleesch. De Veehandel deelt mede dat uit Amerika san den Hoek van Holland 6 millioen K.G. bevroren vleesch voor de regeering is aangekomen. Naar aan „Aga" wordt medegedeeld, heeft de Regeering tot den ruimen invoer van bevroren Argentijcsch vleesch besloten, niet zoo zeer om den vleeschprijs voor'den Nederlandschen consument te doen dalen, doch ten einde binnen afzienbaren tijd den uitvoer van fok- en slachtvee mogelijk te maken. Een belangrijk kwantum zou naar Frankrijk gaan. Spoor- en tramwegpersoneel. De deputatie uit het hoofdbestuur van den Nederl. R K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, heeft c en bespreking gehad nvt den Minister van Waterstaat, o.m. over de loonre geling van het trampersoneel. De Minister verklaarde, dat hij zijn beslissing voor die tramweguiaatschap- pyeu, welke met rijkssteun werken, zooveel mogelijk zal bespo^diereo, doch wees daarbij op do omvangrijke werk zaamheden, welke voor een te nemen beslissing verricht moeten worden. Omtrent de loonregelingen, waarop de Minister invloed had, verklaarde Z.E. in ieder geval vast te houden aan zijn reeds kenbaar gemaakten wensch van een grendloon van 1925 tevens zal aan deze regeling terugwer kende kracht worden verleend tot 1 Juli 1919. Op een vraag of het in de bedoeling lag, den 8 urigen werkdag voor het spoorwegpersoneel tegelyk met de inwerkingtreding van den 8-ureHwetin te voeren antwoordde de Minister ont- kenneud. Het was de bedoeling, den 8 urigen werkdag voor het spoorweg personeel zoo spoedig mogelyk met inachtneming van een overgangstermijn in te voeren. De suikerprijs. Omtrent den suikerprys verneemt het Ned. Weekbl. v. d. Handel in Kruidenierswaren, dat de pry's van de vrije Buiker met 1 Octobef1 60 cent per pond zal bedragen. Indien de wielen niet van klei en mod der zijn ontdaan. 2o. Aan art. 102 wordt toegevoegd 4. Het is den bestuurders van r\j- of trekdieren of ander vee verboden zonder noodzaak de linkerzijde van een kunstweg te houden. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 28 September 1919. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9l/s ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. AXEL, 26 September 1919. Ofschoon reeds tan den beginne af gehoopt werd, dat de heer P. A. Jens alhier als geneesheer zou blijven, lezen we nu pas als officieel in de bladen, dat dhr. Jens voor zyne benoeming tot schoolarts te Vlissingen bedankt heeft en een nieuwe aanbeveling gemaakt wordt. We zijn overtuigd, dat velen dit bericht aangenaam zal toeklinken, daar dokter Jens om zyn populaire eigenschappen en opgeruimd humeur naast zyn kennis als arts voor vele patiënten een welkome verschijning is. Het spyt ons de in dezen genomen beslissing niet eerder te hebben kunnen mededeelen. By Kon. besluit van 15 Sept. is benoemd tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Axel de heer J. Beaufort, commies verificateur derzelfde middelen te Kerk- rade. Nu ook alhier aan het distributie bureau pakken maisgries of bloem als geschenk van bet Zuid-Afrikaansche volk gratis werden uitgereikt, verwyzea we naar enkele recepten daarvoor onder .Gemengd Nieuws". Ds. W. J. van Lindonk te Honte- ni8se heeft bedankt voor een beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Hulst. Tot gemeente-secretaris van Clinge is benoemd de heer M. van der Bom van Rosendaal. Deze week werden onder de gemeente Koewacht door den wacht meester -r marechaussee aldaar 4 big gen aangehouden, die in twee manden werden vervoerd. Da smokkelaars sloegen op de vlucht. Van af Maandag 29 September zullen de treinen 13 en 14 tusschen IJzendijke en Schooudijke vervallen dat is de tram die om 6.30 's avonds van IJzendyke naar Schoondijke ver trekt en om 7 uur terugkomt. Van ai dien datum rijdt dan trein 12 om 5.10 van IJzendijke naar Schoondyke. Door den gemeenteraad van Sas van Gent werd besloten een crediet toe te staan van 102.000 voor den bouw vau twintig arbeiderswoningen. De huur werd geschat van 2.75 tot 3.25 par week. Er wordt aan herinnerd, dat bij besluit van 11 September j 1. door Ged. Staten van Zeeland is afgekondigd de door do Staten dier provincie, in hunne zomervergadering vastgestelde wijziging vaau hot reglement op de wegen en voetpaden iu Zeeland, waarbij dit wer'd aangevuld als volgt: lo. In art. 86 wordt na litt. c. inge voegd: d. met een voertuig te rijden, Voorm. 9'/, ure Nam. 2 ure Geref. Gemeente. Leeskerk. Leeskerk. Paardenfokker^. Door Ged. Staten zijn benoemd in de Provinciale regelingscommissie voor de paardenfokkerij ia Zeeland met in trekking van hun besluit van 5 Juli jl., tot leden de heeren H. J. Aer- noadts te Sluis, C. A. de Bruyckere te Breskens, Ph. J. van Dixhoom te Axel, H. A. Hanken te Wilhelminadorp, F. C. O. M. Hombach te Hulst, V. M. Krepel te Nieuwerkerk, J. G. v. d. Linde te Kortgene, P. Stallaert te Kloosterzande, A. C. de Steur te O. en W. Souburg, G. J. de Wilde te St. Maartensdijk en J. Wisse te Anna Jacobapolder. Te Rotterdam zijn aangehouden de controleur G. N. en diens rrouw de bootwerker J. H. en de weduwe J. E. N., op het oogenblik dat zy een partij goederen near het spoor brachten ter erzeDding naar Middelburg. Deze goe deren bleken afkomstig van de Vereeni- ging Toor kleediog eu dekking te Rot terdam. Bij huiszoeking ten huize van G. N. werd een partij kleediog van deze vereenigiDg afkomstig in beslag eenomen ter waarde van cirea 3000. Neg wer den in beslag genomen vijf lederen Ame rikaansche auto vesten en -jassen. Deze waren door de weduwe J E. N. daar heen gebracht. Verder werd by hem gevonden een spaarbankboekje, waarop ƒ2000, eD een effect Ned. Staatsschuld van 1000. Reeds meermalen bleken goederen door hen naar Middelburg gezonden te zijn, zoo dat vermoed wordt, dat zij aldaar een afzetkantoor hebben. MCrt. Te Enschede is het 11-jarig zoontje van den arbeider Weustink door een turfwagen overreden. De jongen was onmiddellijk dood. Eenigen tyd geleden kwam een 14- jarig broertje van hem te Lonneker om het leven, toen hij in aanraking kwam met het electrische hoogspanningsnet. Voor de huisvrouwen. Het gebruik van maisgries. Door de directrice van de Huishoud school werden aan de Midd. Crt. de volgende recepten voor maïsmeel en maisgries toegezonden. Maisgries te gebruiken als griesmeel, Bereiding, verhouding en kooktijd gelijk smaak zeer goed. Voor pap (4 pers.) 1 L. melk, 60 gr. griesmeel, 60 gr. suiker iets zout, citroen schilletje of stukje vanille. Bereiding breng de melk met 't zont en 't smaakje aan de kook. Meng mais gries en suiker dooreen en strooi dit onder roeren in de kokende melk. Laat de pap onder goed roeren gaar worden (5 min.). Men kan de pap ook zonder suiker kokeD en er aan tafel suiker bij geven. Suiker" in de pap koken is voor deeliger en smakelijker. Maisgriespudding (4 pers 1 L. melk, vannille of citroenschilletje, 100 gram maisgries, 80 gr. suiker, wat zout (75 gr. amandelen). Kook de pudding als maïs- griespap. Zerg dat de massa zoo stijf is, dat de lepel er een streep in nalaat. Doe de massa dan in een puddingvorm die vooraf met koud water is weggezet. Laat ze koud worden. Keer de pudding. Geef de pudding met vruchtensaus of gestoofde vruchten. Maïsmeel verhouding, bereiding, kook tijd, smaak als bloem mengt zeer ge makkelijk aau. Is in plaats van bloom te gebruiken. Maïsmeel pap (4 pers.) 63 gr. maismeel 60 gr. suiker, 1 L. melk, een weinig zout. Breng de melk aan de kook, maar houd iets terug om daarmee het maïsmeel aan te mengen. Roer dit daarna in de kokende melk. Laat de pap onder voort durend roeren koken tot ze gaar is 5 min.). Maïspannekoeken 400 gr. maïsmeel 8 d.L. lauw warme melk water, 30 gr, gist, 5 gr. zout, 75, gr. plantenboter), Doe het meel in een kom, giet er de aangemengde gist en de lauw warme melk -j- water bij (er vormen zich geen kluitjes als bij bloem, beslaan is onoodig). Laat het mengsel s/4—1 uur rijzen. er in een koekepan pannekoeken vau BloemRoolsausje 3 d.L. melk, 30 gr, maïsmeel, 30 gr. plantenboter. Laat de de boter smelten in een pannetje en vermeDg het meel hiermee. Giet lang zamerhand onder flink roeren de melk er bij. Laat 't sausje onder goed roeren gaar worden (5 min.). De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat openbare vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden worden op Dinsdag den 30 September a. s., des voormiddags ten 10 ure ten Raadhuize alhier, ter behandeling der volgende zaken 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Wijziging gemeente-begrooting over 1919. 3. Bepalen huurwaarde woning hoofd der o. 1. school. 4. Verzoek van E. P. VAN Duren e. a. alhier om aan hen de weide (in huur door P. Dieleman) in huur af te staan. 5. Verzoek om ontheffing Hoofde- lyken Omslag. 6. Verzoek om ontheffing honden- 7. Verzoek van den heer C. B. Antheunis alhier, om aan hem grond van de gemeente in koop af te staan. 8. Als veren van den heer M. van den Ouden om verbetering van waterafvoer. 9. Vaststellen kohier Schoolgeld m. u. 1. o. 10. Vaststellen kohier Schoolgeld 1. o. 11. Vaststellen suppletoir kohier Hoefdelijken Omslag. Axel, 26 September 1919. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. Geldig vanaf 27 September tot en met 3 October BON 4» geel of rood eu BON 6*2 der kindersuikerkaart voor 3tll ons SUIKER. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van de gemeente Axel brengen ter openbare kennis-: dat in gevoige Koainklyk besluit van 8 Maart 1919 (Staatsblad no. 66) in verband met art. 2 der wet van 23 Maart 1918 (Staatsblad no. 165) de vervroeging met één uur van den wette- lijken tyd, bedoeld in art. 1 der wet

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2