So. 50. Zaterdag 27 September 1919. 35e Jaar Nieuws- en Advertentieblad voor Ze euwsch -Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Strijd tegen de dimrte. Binnenland. if ANT. £*t biad verschijnt elkea Dinsdas- ea Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 76 Centfranco per post 871/» Cent. Afzonderlijke Nos. Ce®t. DRUKKER—UITQ EYES Bureau Markt C 4. Tel«fo»n Hf r. 5G. - Forifeox 0. ADYERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken ragel meer 10 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentün worden franeo ingewacht, uiterlijk tot IHnsdae- en Vrijdagmiddag TWAALF ure. Hooger inkomen en strijd tegen de duurte zyn twee punten, die op het oogenblik wel de meeste belang stelling trekken. Twee punten, die echter elkaar bevechten als water en vuur. Want we mogen een oogen- blik aannemen, dat op sommige artikelen nog onmatige winsten gemaakt worden toch zal o.i. het hooger inkomen dat aan de arbeidende bevolking niet alleen maar aan alle loon- pensioen- of rentetrekkenden wordt verschaft een rem zijn tegen den stryd welke men tegen de duurte voert. Het ligt echter niet binnen het kader van ons betoog om thans de leonsver hooging te beschrijven. We wilden het eens hebben over den stryd tegen de duurte. Deze kan op meer dan eene wijze gevoerd worden, waartoe ons als het beste middel toeschijnt de zuinigheid. En wat zien we Alleen daar wordt do zuinigheid toegepast, waar men er toe genoodzaakt is. Waar echter de voorraad het toelaat, wordt zoodanig gebruik gemaakt van het benoodigde dat gezien de waarde en de beschikbare hoeveelheid van de gebruikte stoffen er eigenlijk van misbruik kan gesproken worden. En toch we herhalen - - is het de zuinigheid, die aan velerlei nood ten goede kan komen. Het is bekend, dat aan alles nog een groot tekort iszoo groot dat de arbeid en de machinale productie deze niet kunnen inhalen. Harder of meer ge werkt wordt er niet. Integendeel. De werktijd vermindert en de moraliteit van het proletariaat wyst op een veel trageren gang van het werk zelve. Gevolg dus dat ook de productie afneemt en dus allerminst gelijken tred houdt met het verbruik. Wat kan nu daarbij noodlottiger werken, dan een royaal ea enb-krompen verbruik van alles wat men koopen kanKoopen ja, voor veel geld, dat ook weer rendeeren moet en dus hier of daar weer tot prijsopdrijving moet leiden. En zoo gaat het in een kringetje, terwyl zich steeds meerdere factoren aansluiten. Toch leeft men er opbezorgd op los, als heeft men niets dan weelde gekend en zou daaraan nooit een einde komen. En toch zal er een einde aan moeten komen. Het is nu eenmaal door de oeconomen uitgemaakt, dat deze toe stand met te bestendigen is en er een keerpunt zal komen. Bovendien de feiten wijzen erop. De grootste onbe zorgdheid is waargenomen by de Rijks uitgaven. We zien het nog in de her innering hoe militairen letterlyk alles verkwistten, hoe zij steeds bij iakeopen aanspraak maakten op het beste, want het was voor het Rijk, en hoe dit werd verknoeid omdat het van het Rijk was. En zoo ging het niet alleen bij militairen, maar ook op velerlei burgerlyke Rijks kantoren. De gevolgen zijn echter niet uitgebleven. Niet, dat we zoHder dat geen Staatschulden zouden hebben, maar zij zouden toch enkele millioenen minder hebben bedragen. Buitendien hoe kunnen duizenden menschan, die aldus zonder controle of toezicht met geld en goed omsprongen, thans gematigd leven en zuinigheid betrachten, zonder te hebben geleerd of geziea wat daarmede te bereiken is. Eensdeels is dus het gevolg der onmatigheid een grootere schuldenlast en anderdeels een bedorven maatschap pij. We zullen hier niet nader uiteen zetten in hoeverre deze maatschappij bedorven isde Novemberdagen van 1918 wezen erop. Want dat de revo- lutionnaire geest die in de mobilisatie tijden als een besmettelijke ziekte werkte ook grootendeels is aangewak kerd door de schrille tegenstellingen niet tusschen kapitaal en arbeid maar tusschen beleid en wanbeheer zal door niemand ontkend werden. Niets maakt loszinniger dan het kwistig omspringen met geld. Daarom komt ons ia de tegenwoordige tijden geen middel voor, dat meer beschavend en meer heilzaam werken zal dan de zuinigheid, wel te onderscheiden van gierigheid of kren terigheid. Besteden waar het noodig is en dan onbekrompen, maar zich wachten voor misbruiken en toezien op het gebruik is een zaak, die nü meer dan ooit noodzakelijk is geworden. Als een ander middel wordt genoemd coöperatie. Door den heer J. C. Mebius, Eikstraat 34, te Den Haag wordt het plan vooral naar voren gebracht om te stichten een algemeens landelijke Coöperatie. De heer Mebius is th'ans directeur van het Rykskantoor voor Groenten en Fruit en heeft vroeger reeds in de coöperatieve beweging een leidende rol vervuld. Ofschoon we meenen, dat het middel door den heer Mebius aangegeven wel wat kras is en voor vele klein handelaars financieel een nekslag zou zijn, waarbij wellicht juist diegenen, welke de woekerwinsten maken, het minst ge troffen werden, willen we toch de uiteenzetting hier weergeven. Misschien dat de bedreiging van wat te wachten is, reeds velen tot bezinning brengt en alzoo een beteren toestand omtrent de prijzen intreedt. Op dit oogenblik voelt ieder verbrui ker en dat zijn wij toch allen, nietwaar dat er inzake dit vitale volksbelang groote dingen moeten ge beuren, daden die iets beteekenen, die inslaan. Praktische bestryding van de duurte is noodig. En wel liefst zonder ohnoodig tijd verlies, zegt de ifeer Mebius. Indien een actie ter zake een spoedig en nuttig effect zal hebben, moet zy zich richten op een bepaald doel. Dit doel wordt omlijnd door voorshands aan te nemen dat de bestaande vele verbruikscoöperaties voldoendeoptreden in de levensmiddelenbranche en verder buiten beschouwing te laten de artikelen waarveor Rijk of Gemeente nog regelend handelen. Van de groote verbruiksartikelen welke sterk onder de duurte lijden, vallen dan nog opboven en oader- kleeding, stoffen, lianen of katoenen stukgoederen, fournituren, schoenen enz. Hoe zullen wij den prijs dier goaderea drukken Met alle wettige middelen, geen uit gezonderd, toe te passen deor een sterke landelijke verbruiksorganisatie, ant woordt de schrijver. Nu eeas door artikelen zelf in te slaan daar, waar ze het goedkoopste zijn en door plaatselijke afdeelingen of door middel van een verzenddienst rechtstreeks te distribueeren, dan weer door fabrikanten, grossiers ea detaillisten er toe te brengen met matige winst te verkoopen, op een door de organisatie vastgestelde en gecontroleerde wflze. In noodzakelijke gevallen moet het oprichten van fabrieken niet zijn uitge sloten, ook niet het inroepen van Regeeringshulp inzake prijsregeling en inbezitneming van moedwillig vastge houden waren, terwyl in bepaalde gevallen de vereeniging hare bemidde ling most verleenen ingeval toeslagen op bijzondere artikelen mochten ver leend worden. Als leden hebben wij gedachtbe staande coöperatieve vereenigingen, vak- en andere organisaties, consumen ten vereenigiugen, terwijl het individu eels lidmaatschap tevens mogelijk moet zyn. Hulp mogen wij verwachten van de Regeering en de gemeentebesturen, zoowel materiaal als moreel, en mede werking van den handel willen wy niet k priori uitsluiten, want wij moeten erkennen dat een groot handelarental zich niet tot woekerpraktyken wil laten verleiden, zich zelfs door minder gewetensvolle vakgenooten gecompro- miteerd acht. Politieke en andere overwegingen moeten nu eens achterwege blijven. Het geld Deze Hollandsche kat achten wij ook al uit den boom gekeken, nu de Regeeriag fiuantieölen steun in vooruitzicht heeft gesteld. Voor 't oogenblik hebben wij alleen terstond een machtigen stroom van instemming noodig, om direct tot het bijeenroepen van een constitueerende vergadering over te gaan. Eendracht maakt macht bd enkel door 't aantal kunnen wij tot een machtige organisatie komen. Wie dus met het plan meegaat zende aan bovenstaand adres zijn kaartje, een brief, desnoods met opmerkingen, brief kaart of wat ook, maar spoedig. In den strijd tegen de duurte zal wel iedereen den heer Mebius willeu steunen, maar of een coöperatie als door hem wordt voorgesteld, veler in stemming zal hebben betwijfelen we. Intusschen verdient het idee steun om het doel en we hebben vertrouwen, dat bij een vergadering zooveel mogelijk middelen zullen worden in het leven geroepen tot bescherming van de klein handelaren, die van de coöperatie de dupe zouden kunnen worden. Nat. congres voor de weerkraeht, Nadat Zaterdag verschillende sprèker3 het woord haddea gevoerd, heeft het te Scheveningen gehouden congres een motie aangenomen, verklarend dat het congres „als zyn overtuiging uitspreekt, dat de overgroote meerderheid der Natie verlangt, dat Nederland zijn onafhan kelijkheid en politieke zelfstandigheid behoude aanvaardt het beginsel van een op rechtvaardigen grondslag gevestigden Volkerenbond vereenigt zich met algemeene strek king der stellingen i8 van oordeel dat de krachtige weer- baarmaking des volks in nationalen zin onverwyld met ernst behoort te worden ter hand genomen, met prysgeving der loting wokt de natie op tot eenheid en samenwerking ter verheffing van den nationalen geest aoodigt de regeering uit, onverwijld over te gaan tot maatregelen ter verzekering van a. een deugdelijke lichamelijke op voeding der mannelyke en vrouwelijke jeugd en jongelingschap b. een afdoende reorganisatie op nationalen grondslag van de weermacht te land en ter zee in Nederland en in de Koloniën, en in zoodanige reorgani satie ook aan de vrouwen die plaats te geven welke haar rechtens toekomt." Eerste Ned. Katholiekendag. Te Utrecht is een driedaagsche Ne- derlandsche Katholiekendag gehouden geleid door baron van Wynbergen. De openingsvergadering werd o.a. bijge woond door de Ministers Ruys deBeeren- brouck, Aalberse, Alting von Geusau en Köuig, den voorzitter der Eerste Kamer, baron v. Voorst tot Voorst, be nevens door den aartsbisschop van Utrecht en de bisschoppen van Haarlem, Roermond en Breda. In antwoord op de verwelkoming door den voorzitter hield Minister Ruys de Beerenbrouck een rede, waarin hg o.a. zei .Gaarne zyn wy hierheen gekomen omdat volk en regeering by elkaar be- hoorou. Als in het niet-gemakkelijk jaar dat achter ons ligt, niet naast het vertrouwen op God de wetenschap dat Katholiek Nederland achter ons stond, ons was ten steun geweest, dan zouden wy niets hebben bereikt. Het vertrouwen op God en de meerderheid van het Katholieke volksdeel in de eerste plaats heeft ons in die dagen geleid. Als wy onze gedachten laten gaan, dan zien wij in den geest die duizenden mannen en vrouwen, georganiseerd in de kat holieke vereenigingen, die ons in dien tijd, tot stut zyn geweest. Dan gaan onze gedachten naar die honderdtallen rechtzinnige protestanten, die schouder aau schouder door hun vertegenwoor digers het katholieke volksdeel mee hebben gesteund en gestut. Ook an dere groote seharen die wel op ander principieel standpunt staan dan wij heb ben bet regeeren mede gemaula tot eea betrekkelijk gemakkelijke taak. En mag ik het zeggen, dan gaan de gedachten van ons vieren naar de ambtgenooten, die met ons hebben gewerkt en gebeden in

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1