Rechtszaken. Gemengd Nieuws. maer naar, alsof man van Duitschland geleerd heeft door middel Tan eeu hof kliek zyn wil aan het volk op te dringen. Want het Belgische volk ala volk (en niet ala autoriteit) blijkt hoe langer hoe minder te weten waar het om gaat en eenmaal er mede bekend gemaakt zijn ie even alkeerig van ruzie met ons, ala wij zeiven. Men moet de bladen maar lezen, die door het Vlaamsche volk vooral gelezen worden, hoe men protesteert tegen de annexionisten, die op een conflict met ons aanstaren en zelfa nog met wapengekletter dreigen, wat allerminst naar den zin is van de Vlaamsche piotten, die er ook genoeg van hebben. We laten hier zoo'n Vlaamsche-Belgische waarschuwing volgen die genomen is uit een artikel van ,Het Laatste Nieuws" van Brussel „Wy verliezen stilstaan het vertrou wen, zelfs van onze meest toegewijde vrienden waaruit de meestrampspoedige gevolgen voortspruiten, die des te erger zijn, nu we een crisis doormaken, waarvan ons bestaan zelf afhangt. Hoe komt bet o.a. dat wij er maar niet in slagen een leening iu het buitenland af te sluiten Wij boezemen geen voldoende ver trouwen meer in. Praktijken als deze van het .dienstorder" inzake Limburg eu de ondubbelzinnige dubbelzinnigheid te Parijs zijn er niet naar om onze prestige te verhoogen. Ons geheele volk dat, wij kunnen het niet genoeg herhalen, volkomen wars van alle oneerlijke handelwijzen is dreigt het slachtoffer te worden van de niet nader te noemen daden van één enkele kliek, die handelt alsof zij beslist de macht in handen had. Machtige stuwkrachten staan achter de knoeiersbende. De haute finance" heeft belangen, die belaas, niet altijd parallei loopen met deze van de geheele natie, en in haar dienst staan allerlei meeloopers. Een stelmatige leugen-veldtocht, aan gemoedigd, ondersteund, geleid en uit gelokt door de lastgevers dezer bende komt daarenboven de openbare opinie nog vergiftigen. En al slaagt zij er dan ook niet in de massa voor baar plannen warm te maken, al stuiten deze af op den gezonden zin van de menigte, toch ontstaan vooroordeelen, die zij dan zeer handig weten uit te spelen. Men voege daarbij dan nog den haat tegen al wat Nedarlandsch is, die in deze kringen komen, dat de Nederlandscb Belgische onderhandelingen maar al te graag werden aangevat om een goeden slag thuis te halen. In dezen schijnt dan ook het doel de middelen te heiligen, zoodat we bet abele spel beleven dat een zaak, die het geheele Belgische volk had moeten vereenigen om tot een blijvend en doeltreffend -resultaat te komen, op niets anders dan op een splijtzwam uitloopt, die niet alleen ons volk verdeelt, maar de positie van de andere partij belangrijk komt versterken. Dit zijn de gevolgen zoo men er van af ziet .fair play" te spelen. De principieele fout ligt o.i. daar waar men gemeend heeft dat de regelingen met Nederland niet in der minne konden worden geschikt. En hoe men tot die opinie is gekomen, moge al van heel weinig diplomatiek beleid getuigen. Wy hebben evenwel de overtuiging dat op een konflict met Nederland opzettelijk werd gestuurd. Het is geen domheid maar opzet en moedwil, die tot dit standpunt hebben geleid." De onderhandelingen tusschen België en Nederland te Parijs zijn geschorst tot 2 Octeber. De Belgische afgevaardigden hebben België's zienswijze uiteengezet nopens de Scheldekwestie en Limburg op staat kundig, economisch en militair gebied. De Nederlandsche afgevaardigden keeren naar den Haag terug, om de noodige besprekingen te hebben met hun regeering. Heen steenkolen uit België. De gewoonlijk goed ingelichte corres- pondont van het Hand. bewoert dat verleden week te Brussel besprekingen zyn gevoerd, maar dat deze vooralsrog geen uitzicht openen op het tot stand komen eener overeenkomst, waarbij Belgische kolen naar Nederland zouden geleverd worden. AXEL, 23 September 1919 Door de bandboogschutterij „Ons Vermaak" alhier werd gisteren een „vredesschieting" gehouden, waarbij als eerste prijs was uitgeloofd een fraaie medaille. Deze bevatte aan de eene zijde de beeldtenis van H. M. Koningin Wilhelmina en Z. K. H. Prins HeDdrik, terwyl aan de andere zijde in reliëfdruk stond „Handboogmaatscbappij Ons Ver maak, Axel 22 September 1919". Er waren 23 deelnemers, waarvan C. F. Kesbeke alhier den hoogvogel schoot 6D daarmede de medaille kreeg, die hem met oranjelint werd omge hangen onder de hartelijke folicitatie's van zijn raedeschutters. De zij vogels werden geveld door A. de Beleir van Westdorpe en J. van Leuven te Sluiskilde kallen door C. van Rumste en H. van den Bescb, te Axel. De Staatscourant van 18 Sept. bevat de statuten der Axelsche burger wacht gevestigd te Axel. Zooals men weet, werd dezer dagen uit een watergang nabij „Het Looze's Hof" alhier een damesrijwiel opgevischt door een jongen die daar baadde. De flets was zoo goed als nieuw en uit bet feit, dat de banden en het net er af genomen waren, maakte men op, dat hier niet aan een ongeluk, doch aan diefstal viel te denken. Nu zoo hier en daar een karretje ontvreemd was, kwamen natuurlijk nogal personen opdagen, die zich wilden evertuigen of het soms hun rywiel kon zijn. Het rijwiel moet aan een café te dezer stede gestolen zijn. Na de vondst is het ter beschikking van de Rijks politie gesteld. Het is gebleken, dat eigenares is een Belgische dame, die ■og niet de gelegenheid had het af te halen. We melden dit om te voorkomen, dat nog meer gegadigden zich opdoen. Aan de Staatscourant van Vry dag zijn als byvoegsel toegevoegd de gewijzigde statuten der Vereeniging tot bevordering van Christelijk schoei onderwijs, thans genaamd Vereeniging tot bevordering van Gereformeerd lager Schoolonderwijs te Zaamslag", gevestigd te Zaamslag. Zondag is te Koewacht een alge- meene ergadering gehouden van de Boerenleenbank en den R. K. Boeren bond. Besloten werd een subsidie te verleenen aan de Boerenleenbank te Nieuw-Namen. Aan den kassier wordt over 1919 een duurtetoeslag verleend van 100, terwyl met Januari 1920 zijne jaarwedde wordt gebracht op f 500. Op voorstel van het bestuur werd uog besloten de zegelkosten van de spaarbank te nemen voor rekening van de Bank en van voorschotten en loopende rekening voor belangheb benden. Vrydagnacht werden te St. Jan steen de landbouwschuur en verschei dene stapels graan van den landbouwer A. Dobbelaere verbrand. Het vee kon nog gered worden. Oorzaak onbekend. Vryc^g werd te Terneuzen voor den Ed.Achtb. Heer Huizinga, burge meester in het openbaar aanbesteed faetbouwen vrn een woonhuis aan den Axelschen weg.. Ingeschreven werd als volgt le perceel (melselwerk) P. J. Rijnberg 5292, Gebr. Kolyn 4700, Gebr. Nieuwelink te Hoek 4650, P. M. Oostdijk 4610, M. W. Nieuwelink te Hoek 4500, W. P. Nieuwelink 4399. 2e perceel (timmerwerk) F. Romeijnson 4997,1. P. Casteleyn 4574, K. Dieleman te Zaamslag 4390, J. A. Meertens f 4385, A. D. Kaijser te Zaamslag 4205, P. A. Leunis ƒ4065, D. Galle te Zaamslag 3900. 3e perceel (smidswerk) J. G. Verlinde 552. 4e perceel (loodgieterswerk) Wed. Guequiere f 433, I. Guequiere 380 en Aug. Dbaeze 350. 5e perceel (schilder- en glaswerk) A van Duijze 1078,50, J. R. Plat- teeuw 950, J. Verlinde 931 en A. de Zeeuw j 874. Perceelen I en II F. P. Voet te Kloos- terzande en P. J. de Waal te Kuitaart 10.100 en C. H. H. Wisse te Zaamslag f 8.995. Perceelen 1—4 K. Dieleman te Zaam slag f 10058. Voor de massa C. H. H. Wisse te Zaamslag en A. Kuijper te Heinkens zand ƒ10.800, J. A. Meertens 10.690, J. Elfrink 10.630. Gegund aan de laagste inschrijvers in perceelen, zyude de keeren W. P, Nieuwelink, D. Galle, Joh. Verlinde, Aug. Dhaeze en A. de Zeeuw. Tern. Crt. Zondagmiddag haalden onder de gemeente Hoek op da Knol twee vreem delingen ieder een flets weg by den wagenmaker Binders en reden weg alsof het zoo behoorde. De deugnieten wisten evenwel niet, dat hun diefstal bemerkt was door een naburige vrouw, die haar zoon naar R. stuurde, waarop deze beiden met nog een derde de dieven achtervolgden. Het mocht hun gelukken er een te pakken te krijgen, eu daarna ook nummer twee, die het rijwiel tusschen een veld bieten had gegooid. Bij ver hoor bleek, dat het twee broers waren, afkomstig uit België. Ze zitten in ver zekerde bewaring. Zaterdag na afloop der kermis, keerde een marecbaussée uit Philippine die te Ter Neuzen dienst gedaan bad, naar zijn brigade terug. Hij reed een eind met collega's uit Sas van Gent langs het kanaal, em eindelyk langs binnenwegen zyn bestemming te berei ken. Nabij Mauritsfort werd hy door drie personen overvallen, die hem van zyn flets sloegeD, waarbij ook het koord van zijn dienstrevolver werd afgesneden, zoodat hy dien miste. Hy bemerkte dit, terwyl hy overeind trachtte te komen en Daar zijn revolver greep. Op ongeveer hetzelfde tijdstip werd er met den revolver op hem geschoten en hij in het linkerbeen g< troffen. Op het zien der richting van de vuurstraal, greep hij naar den revolver, en kreeg die met de rechter hand bij de tromp te pakken, juist toen het wapen weer werd afgetrokken, waardoor den marecbaussée den mid delvinger der rechterhand werd stuk geschoten. Hy viel nu weer ten gronde en de aanvallers namen de vlucht Zoowel da revolver ah de sabel van den marechaussée zyn in de nabijheid gevonden. Hij had nog een browning in den zak, doch kon die met zyn verwonde haud niet te voorschijn halen. De marecbaussée wist de woning van den gemeenteveldwachter .te be reiken, welke geneeskundige bulp inriep. De verwende bracht bij den veldwachter den nacht door en is daarna naar het ziekenhuis te Vlissin- gen vertrokken. Er bestaat nog kans dat zijn vinger zal kunnen worden behouden. Naar de aanvallers wordt een onder zoek ingesteld. Tem. Cii. Arrond. Rechtbank te Middelburg. In de zitting vau 16 Sept. werden wegens poging tot uitvoer en vervoer veroordeeld M. M. V., 16 jte St. Jansteen, tot 10 of 3 weken tuchtschool. F. T., 40 jte St. Jansteen, tot 10 of 10 d. hecht. M. F. v. P., 21 j., te St. Jansteen, tot 10 of 10 d. hecht. C. L. M., 19 j., te St. Jansteen, tot 14 d. gevane. T. T. B24 jte Hulst, tot 30 of 30 d. hecht. M. d'H., 18 j., te St. Jansteen, tot 15 of 15 d. hecht. Zitting van 19 Sept. P. v. O., 27 j werkman te Koewacht en A. L., 35 j., keizetter te Hontenisse, beiden beklaagd van diefstal, zijn vrij gesproken. P A. L., 20 j., veldarbeider, L. G., 21 j., houtzager en R. J., 19 j land bouwersknecht, allen te HoDtenisse, zijn wegens diefstal ieder veroord. tot 25 of 25 d. hecht. J. L. d. B., 19 j., veldarbeider te Hontenisse, beklaagd van vernieling of diefstal, is vrijgesproken. J. V., 20 j., veldarbeider te Hontenisse, is wegens vernieling veroord. tot 25 of 25 d. hecht. A. S., 25 j. en J. A. F., 25 j., beiden te Hulst, zijn wegens mishandeling ieder veroord. tot 10 of 10 d. hecht. M. v. F., 24 j., landbouwer te Axel, is wegens alsvoren veroord. tot 7 of 7 d. hecht. A. R. S. K, huisvr. E. N., 25 j., te Boschkapelle, is wegens beleediging veroord. tot 15 of 15 d. hecht. G. d. P., 39 j te Zaamslag, is wegens alsvoren veroord. tot ƒ10 of 10 d, hecht. J. C. K., 18 j., vlasbewerker te Axel, is wegens wederspannigheid veroord. tot ƒ15 of 15 d. hecht. A. M., 48 j., veldarbeider te St. Jan steen, is wegens beschadiging veroord. tot 10 of 10 d. hecht. B. K., 27 j schipper te Terneazen, is wegens verboden vervoer veroord. tot ƒ25 of 25 d. hecht. Zitting van 23 Sept. Veroordeeld wegens poging tot uitroer of verboden vervoer T. d. L., 25 j., landbonwersknecht te Overslag, tot 50 of 50 d. hecht. P. F., 57 j., te Clinge, tot f 15 of 15 d. hecht. P. M., 29 j., arbeidster te St. Jansteen en P. d. W., 46 j., huisvr. van J. C. B. te Hulst, ieder tot 10 of 10 d. hecht. L. A. M., 15 j te Clinge, tot ƒ10 of 3 weken tuchtschool. Toen zich Donderdag een vrouw uit VlissiDgen in een melksalon te Middel burg naar de retirade had begeven, misie zij bij terugkeer in de zaal haar portemonnaie. Een tweede vrouw, die zich had afgezonderd na de eerste, zeidede portemonnaie niet te hebben gezien. Toen zij echter op aanwijzing van eerstge noemde door de politie werd aangehouden bleek dat zij de beurs met ongeveer 10 had weggenomen en in een winkel onder boodschappen had verstopt. De aangehoudene was een welgestelde vrouw uit Wemeldinge. Tegen haar is proces verbaal opgemaakt. M. Crt. De heer F. H. de Groot, directeur van het postkantoor te Ommen, zou met zijn familie op rei» gaan Zij stapten in den trein en juist toen deze zich in bewegiDg zette, werd hij zoodanig onge steld, dat hij enkele minuten later was overleden. Hij bereikte den leeftijd van 59 jaar. De te Zantvoort aangehouden D. E. K. S. en de vrouw met wie hij leefde, G. S., zijn naar het huis van bewaring overgebracht. Het is gebleken dat zij een van de ministeries te Berlijn met valsche handteekeningen hebben opgelicht voor een bedrag van 1 300.000 mark. Op siinksche wijze hadden zij passen weten machtig te worden. Zij

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2