49. i t oensdag 24 September 1919. 35e Jaiarg. Nieuws- en Ad vertentieblad voor Zee uwseh-V laanderen. J C. VINK - Axel. Binnenland. Wt blad verschijnt eiken Dinsdag- ©n "Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Por 3 Maanden 75 Centfraneo per post 877s Cent. Afioaderiilk© New. Ceet. DRUKKER—UITGEVER Bureau Markt C 4. Telefoon Kr. A«. - Foatfeox AUVERTENTIEN vau 1 tot 5 régels 50 Centvoor eikee regai Ecseer 10 Cent ftroote letters worden naar plaatsruimte ber-ekèad. AdvsrtöBtJBn wofóéw franco ingewacht., uiterlijk tot Mnadae- m Vrijdagmiddag TWAALK ure. Huldeblijk aan de Koningin. H. M. de Koningin heeft Vrijdag ten Paleize te 's Gravenhage, de heeren H. O. graaf van Limburg Stirum, voorzit ter, F. Fokken», oud resident van Madee ra, onder-voorzitter, A. C. de Kanter, lid van de firma de Bas Co., penning meester, A Kloosterman, onderwijzer te Scheveningen, lid vaa het bestuur, en W. baron Snouckaert van Scbau- burg, secretaris, te zamen uitmakende het bestuur van het Comité tot aanbieding van een huldeblijk aan H. M. de Koningin ter herinnering aan 18 November 1918, ontvangen. Bij monde van den heer Van Limburg Stirum werd H. M. namens de Haagsche burgerij, een schilderij aangeboden, vervaardigd door den bekenden schilder J. Hoynck van Papendrecht en voor stellende een der mooiste momumenten uit de huldabetooging in de Maliebaan toen de Koningen in baar rijtuig, voortgetrokken door soldateu, geest driftig werd toegejuicht door de Haagsche burgerij, om te manifesteeren tegen de revolutie en vóór OraDje. De Koningin gevoeld© zich zeer getroffen door dit bswys vaa hulde en trouw en gaf uiting aan Haar innig gevoelde dankbaarheid jegens de Haagsche burgerij van alle rangen en standen voor baar medewerking aan de totstandkoming van dit huldeblijk. Zq verzocht het comité speciaal Haar hartelijken dank daarvoor aan allen, die tot het huldeblyk hebben bijgedra gen, te willen overbrengen. Ook was H. M. zeer erkentelijk voor de gedachte welke bij het bestuur was opgekomen om speciaal deze gebeurte nis in een schilderij vast te leggen. Vooral trof het H. M., dat hèt schilderij gemaakt is naar een film en dus een historisch moment vormt in den waren zin. Bjj de aanbieding waren de Prins en Prinses Juliana tegenwoordig. Het schilderij zal binnenkort op speciaal verlangen der Koningin voor de burgerij tentoongesteld worden. Aardappclenvoorzlening. De minister van landbouw brengt het volgende ter algemeene kennis I. De handel in aardappelen van den oogst 1919 zal in het binnenland geheel vry zijn. Ieder zal dus zijn aardappelen kunnen betrekken van den leverancier zijner keuze buiten eenige bemoeiing van gemeentebestuur of regeering. 2. Van regeeringsweg© zullen van den 15 Oct. af tot 15 Nov. 1919 goede consumptie-aardappelen beschikbaar worden gesteld tegen den prijs van 7.50 per 100 K.G. frranco plaats van bestemming by afBame van ten minste 10.000 K.G. in eens voor gemeentebe sturen, coöperatieve vereenigingen, handelaren en particulieren, die hunne bestellingen vóór 15 October a.s. heb ben ingediend bij den regeeringscom- missaris, belast met de graanverzame- ling in de provincie hunner inwoning. Inlichtingen en voorwaarden van le vering kunnen bij da regeeringscom- missarrissen en het rijkskantoor voor aardappelen en aardappelenverwerking, Jan Pieterszoon Coanstr. 1 to 's Graven hage van af 1 Oct. '19 worden aange vraagd. Het adres van den regeringscommis saris der provincie Zeeland is W. baron Collot d'Escury, Kloosterzande. De minister vaa landbouw heeft vastgesteld de voorwaarden, waaronder late consumptie-aardappelen door de regeering van verbouwers zullen wor den atgenomon. Afgenomen zullen alleen worden die partyea consumptie aardappelen, welke nog in het bezit zyn der verbouwers en waarvan vóór 1 Juni 1919 opgave is gedaan aan den regeeringscommis- saris. Door dan verbouwer dient thans vóór 15 Oct. 1919 aan den regeerings- comtnissaris voor de Graanversameling nadere opgave te worden gedaan, of hij de in Juni opgegeven partyea aas de regeering geheel of tan deele wenscht te leveren tegen den vastgestelden garantieprijs van 7.50 per 100 K.G. eventueel vermeerderd met bewaarloon. Toezicht op hakkersen. Naar aanleiding van in de pers gemaakte opmerkingen over de kwaliteit van het brood, deelt het Haagsche Oor. Bureau mede, dat de minister van Landbouw, in verband met het feit, dat vele dezer klachten niet ongegrond gebleken zijn, hot instellen van eenen inspectiedienst bevolen heeft, welke uitsluitend belast wordt met het tot op heden ouder meer aan het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen opgedragen toezicht op de kwaliteit en de behandeling der voor de broodvoorziening verstrekte regeeringsgrondstoffen. Het congres voor de weerkracht van het Ned. Volk. Vrijdag is te Scheveningen geopend het bovengenoemd congres, belegd door de vereenigingen „Ons Leger" en „Onze Vloot" onder voorzitterschap van generaal G. J. Snijders. '8 Middags te vier uur werd voor de kust te Scheveningen een vlootdemon- stratie gehouden door een flottielje van torpedojagers en onderzeeërs. Melk cn brood. De min. van Landbouw heeft ia een circulaire de burgemeesters er nog eens aan herinnerd dat het verboden is bij het bereiden van brood melk te gebrul ken. Distributie normaalmargarine. Volgens het „Centrum" zal de nor maal margarine nog voorloopig tot Januari gedisiribueerd blijven. Belasting. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een voorstel vaa wet van den heer Marchant c.s. tot heffing van buitenge wone belastingea voor een snellere aflossing van den crisisschuld, waardoor zij ongeveer 600 millioen willeu aflossen van het crisistekort dat op 1000 a 1200 millioen wordt geschat. Ze meenea dat te kunnen bereiken, door, op grond van de aanslagen van 1919/20 een heffing te doen. Indien da waards van het vermogen minder bedraagt dan 16.000, is geen belasting verschuldigd. Is de waarde 16.000 of moer, doch minder dan 17000, dan is verschuldigd ƒ25. Is de waarde 17000 of meer, doch minder dan 18000, dan is verschul digd ƒ50. Is de waarde 18000 of meer, doch minder dan 19000, dan is verschul digd f 100. Is de waarde 19000 ot meer, doch minder dan 20.000, dan is verschul digd f 150. Is de waarde 20.000 of meer, dan wordt d© belasting proeontsgewyze be rekend over geheele sommen van 1000. De heffing van het vermogen kan in tien jaartermynen worden voldaan. De aanslag wordt echter voor eenmaal vastgesteld. Voor het niet dadelijk betaalde gedeelte dat een schuld van de belastingplichtigen aan het Rjjk is wordt een rente van 5 pet. per jaar betaald. Maar de voorstellers meenen dat naast een heffing van het vermogen een buitengewone heffing van het inkomen niet mag ontbreken. Zq stellen daarom voor gedurende die tien jaren van de vermogeDsheffiag, de bedrytsinkomsten te belasten naar het bedrag van ieder jaar, volgens een tarief, dat ia twee opzichten progressief isnaar het bedrag van het belaste inkomen en naar het bedrag van het vermogen, waarvan 6 pet. iu aftrek komt van het totaal inkomen, ten einde het bedrag der bedrijfsinkomsten te bepalentot een maximumheffiEg van 20 pet. Ten einde voorts de genieters van arbeidsinkomens, die geen of slechts een klein vermogen bezitten, nog ©enigszins te ontlasten, is voor dezen een deel van hun art eidsinkomen, dat grooter is naarmate het vermogen kleiner is, onbelast gelaten. Zoo is het inkomen van 2000 en minder voor hem, die minder dan 16.000 vermogen bezit vry. Hymans antwoord. De N. B. Crt. gaat den heer Hymans scherp te lijf over zijn antwoord aan onze Regeering. „De heer Hijmans drijft de onbeschaamdheid zóó ver, zegt zij, „van er onze Regeering een verwyt van te maken, „de openbare meening slechts een zijde van de kwestie" te hebben geboden, „hetgeen haar niet niet veroorloofde zich een verlicht oordeel te voryieD.", Dit schrijft de dubbelzinnige nooit open- hartige, immer misleidende, Belgische minister van Buitenlandsche Za"ken. Dit schrijft hij neer, yadat hij zelf de „andere zijde van de kwestie", die in den geheimen dienstorder verborgen lag, angstvallig getracht heeft verscho len te houden. Het verwyt jegens ons is dus niet alleen volkomen ongerecht vaardigd de geheime dienstorder waa de eene zyde van de kwestie, en het protest daartegen de andere, en die werden beide door onze Regeering geboden; maar het richt zich tegen den heer Hymans zelf, die de openbaar making van den dienstorder niet aangedurfd heeft, en daardoor zelf „een verlicht oordeel" in België heeft pogen te beletten. Over het verweer zelf van den heer Hymans behoeft weinig te worden gezegd. Hy vindt blijkbaar, wat hy gedaan heeft heel goed en heel mooi. Intrigeereh en konkelen in andermans land door een vreemd© regeering acht hy, naar het blykt, nette manieren, die zich zeer wel verdedigen laten. Hier in Nederland dekt men daar anders over. Er is de heer Hymans heeft het misschien ontwaard, hoewel de Belgische regeering er nooit veel bewijzen van afgelegd heeft in Belgiö zoo iets als een Vlaamsche kwestie, eeno kwestie, by welker oplos sing ook Nederland niet weinig belang heeft. In die kwestrn is ook van Duitsche zijde propaganda gevoerd, eene geheel andere propaganda, dan de Duitsche propaganda welke de heer Hijmans in ons Limburg schijnt te hebben ontdekt, doch waarvan wq zeiven luttel bemerkt hebben, eoa* propaganda ook, die met de Neder- landsche belangen dikwijls in strijd scheen. Heeft Nederland nu geheime agenten in België? Vaardigt Nederland nu geheime dienstorders uit, om aan Nederlandsche agenten in België den weg te wyzen, hoe zij het best in België kunnen intrigeeren en konkelen Dit is niet alleen by geen mensch opgekomen, maar men kan er ook zeker van zijn, dat indien ooit zoo iets aan den dag komen zou, eene Nederlandsche Regeering, welke zich aan zulke practijken had overgegeven, geen dag nadat dit bekend zou zijn geworden op baar zetels zou ziju gehandhaafd." De heer Hijmans trekt zich daar niets van aan zegt het blad. Hy sluimert op rozen en wat een Vlaamsche pers er van zegt laat hem koudhij verstaat haar misschien niet eens. Zooals we tveten, heeft onze Regeering zich niet verwaardigd om Hij mans te antwoorden op zijn geschrijf. Maar als deze Minister leest, wat de Nederland sche pers schryft over zyn antwoord, dan kan hy wel weten, hoe er hier over gedacht wordt en kan hij best een regeeringsantwoord missen, dat zoo niet dezelfde woorden, toch dezelfde meeaing zou uiten. Nederland—België. Het onverstandig gestook in de Bel gische pers vindt gelukkig niet de waardeering van alle Belgen en over een volksstemming gesproken, zou het gelooven we nog vreemd doen, indien ook in België bij stemming moest uit gemaakt worden, of men al of niet was voor een conflict metonslauj. Vooral buiten de regeeringsknngeu boort men zqo nu en dan een heftige stem tegen de annexatieplannen van Hij mans en consorten. Het lijkt er hoe langer zoo

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1