Rechtszaken. Gemengd Nieuws. staatsiekoets en de Gouverneur der Besidentie links. Achter de staatsiekoets de officieren van het Militaire Huis te paard, twee, naar ouderdom van rang, de oudsten vóóreen commando cavalerie tot sluitiDg van den trein. Langs een jubelende menigte bereikte H. M. het Binnenhof, waar kanonschoten de nadering hadden aangekondigd. Met opgewektheid groette H. M. de juichende menschenmassa, die uren te voren stond te wachten. De vergaderzaal leverde een bonte kleurensohakeering van uniformen, galacostumes en damestoilets. De tribunes en loges waren propvol en een brommend gegons ging door de zaal, tot plotseling alles stil werd op de aangekondigde komst der Konink lijke familie. Allen rezen van hun zetels en «en zwijgende hulde werd gebracht aan Haar, die tbans onbezorgd voor oorloge- of revolutiegevaar de Kamers zal openen Zoodra allen gezeten zijn, leest de Koningin de troonrede voor, waarvan de inhoud ons wordt geseind, als volgt TROONREDE. (Por telegraaf). In de heden door H. M. de Koningin voorgelezen Troonrede wordt geconsta teerd, dat de omstandigheden, waarin ons Land thans verkeert, in menig opzicht gelukkiger z(jn, dan in de laatste jaren. Hare Majesteit is met innige dank baarheid vervuld jegens God, dat Hij ons Vaderland voor de verschrikkingen van den oorlog heeft weten te sparen. Leger en vloot stonden pal om onze onzijdigheid te handhaven. Diepgevoelde erkentelijkheid van de geheele Natie blijve verzekerd aan die mannen, welke bij de vervulling van hun plicht jegens het Vaderland, zich groote opofferingen hebben moeten getroosten. De gedachte, dat na de wereldbe roeringen, de toekomst op voet van vriendschap met andere Mogendheden wordt ingegaan, stemt tot dankbaarheid en voldoening. Alleen werd bij de regeling van de uitkomsten van den oorlog ons Land gewikkeld in een geding, waarvan onze verhouding tot Belde invloed onderging en waarby H. M. de Koningin geroepen werd voor de rechten en de be langen van den Staat en z|jne zelf standigheid met nadruk op te komen. In innige gemeenschap met m^jn gansche Volk zoo zegt de Koningin gaan m^jn gedachten uit naar Limburg en Zeeuwsch-Vlaandcren, in wier trouw en aanhankelijkheid, hecht held en kracht onder nationale eenheid ondubbelzinnig tot uitdrukking kwam. Voorts wordt medegedeeld, dat, nadat het tot standkomen van den volkeren bond zal zijn verzekerd, toetreding van Nederland aan de goedkeuring van de Staten-Generaal zal worden onder worpen. Vertrouwd mag worden, dat de Overzee8cbe aanvoer van de meest noodzakelijke producten voor afzienba ren tijd verzekerd is. De levensmiddelen voorziening blijft aanhoudend, in verband met belangrijke prijsstijging, volle- aandacht eischen. Het noodige zal worden verricht om door uitvoeren van werken en bevor deren van onteigeningen de arbeids gelegenheid te vergrooten. De meest kostbare maatregelen, welke de verzorging der geestelijke ca stoffelijke belangen van het Volk vordert, en de bij voorduriug hooge stand der prijzen stellen eischen aan de sohatkist die de Koningin met groote (zorg?/* vervollen. Raming van komenden dienst wijst belangrijk tekort aau. Noodzakelijk is het, de nieuwe uit gaven tot het uiterste te beperken. Bij versterking van de middelen staan op den voorgrond belasting op weelde- uitgaven, finale herziening van invoer rechten, belasting op tabak, sigaren en sigaretten en uitbreiding dep zegelbe lastingen. Aangekondigd worden ontwerpen van wijziging van het Burgerlijk Wetboek nopens erfdeel, bepalingen tegen woe kerwinsten en regeling rechtstoestand ambtenaren. Voortgegaan zal worden met de uit voering van het gewijzigd artikel 192 van de Grondwet, ter verkrijging (van gelijkstelling op onderwijsgebied. Een regeling voor het bewaarschool- onderwijs wordt aangekondigd. Oplossing van het deiensie-vraagstuk kan eerst ter hand genomen worden, wanneer meer zekerheid bestaat omtrent de door den Volkerenbond beoogde internationale regeling. Met kracht zal aan groote waterstaats werken worden voortgearbeid. Spoedig kunnen voorstellen tegemoet gezien worden nopens Rijks electrici- teitsvoorziening. Op bevordering van het luchtverkeer is de aandacht der Koningin gpvestigd. Aan enkele onder den druk der tijds omstandigheden ontstane tijdelijke rege lingen zal blijvend karakter gegeven worden, zooals voortdurende bescher ming van bosschen en vervanging van de binnenscbepenwet door eene wette lijke regeling van het binnenscheep- vaartbedrijf. Een Dieuwe jachtwet zal worden ingediend. Regeling van wettelijke winkelsluiting wordt voorbereid. Voorts wordt neg aangekondigd een uitbreiding ter verkrijging van klein- grondbezit voor anderen dan landbouw- arbeiders; voorstellen tot bevordering van 8teenkolenproductie wijziging dei- woningwet bevordering eener vreed zame bijlegging van arbeidsgeschillen regeling van arbeidsbemiddeling en werkeloosbeidaverzekering, landbouw- arbeidswet en landbouwongevallenwet ziekenverzorging van en- en minver mogenden. Indische geldmiddelen maken belang rijke nieuwe lasteD noodzakelijk, waartoe eerlang voorstellen zullen worden gedaan. Voorts zijn te verwachten voorstellen om op Java autonome Regentschappen onder bestuur vau Raden te vormen en wijziging van art. 123 van het regeeringsreglement betreffende het overheidstoezicht op do Christelijke zending. Omtrent dit woord is het telegram niet duidelijk. Red. Protestbetooging. Zaterdagmiddag werd in den met vlaggen versierden Dierentuin te Den Haag een groote nationale betoogiDg gehouden om nogmaals instemming te betuigen met de manier waarop Zuid- Limburg en Zeeuwsch Vlaanderen zich verzetten tegen de Belgische annexa- tielust. Er was een talrijk publiek aanwezig, w.o. de heeren P. Janssen, oud-lid van de Tweede Kamer voor Maastricht en leider van het Limburgsche anti annex atiecomité, generaal-majoor Dufour, gouverneur van do residentie, luit.- generaal Neeteson, de heeren H. van Kol, en Do Waal Malefijt, leden vau de Eerste Kamer, mr. Noyon, procureur- generaal van den Hoogen Raad, mr. Vau deu Brandeler, procureur generaal van hec Haagsche gerechtshof, mr. D. Fock, voorzitter van de Tweede Kamer, kolonel Fabius en vele andere autori teiten meer. Mr. M. W. F. Treub, de Vborzitter van het uitvoerend comité sprak in zijn openingswoord zijn voldoening er over uit, dat men in zoo grooten getale was opgekomen om te getuigen van den vasten wil dat niet geraakt zal worden aan Nederlaad's grenzen en rechten. Uitnoodigingen voor deze meeting waren alleeu gezonden aan de anti- annexionistische comité's in Limburg en Z.-Vlaanderen. Ds. Pattist van het Zeeuwsche comité was verhinderd, doch van dit comité was een dankbetuiging ingekomen voor de organisatie dezer betooging waarin tevens de verzekering werd gegeven, dat de geheele Zeeuwsch- Vlaamsche bevolking één van zin staat tegenover de annexatie plannen en Nederlandsch wenscht te zijn en te blijven. Verschillende sprekers hielden na dezen nog redevoeringen, welke werden afgewisseld deor zangnummers van de Kon. Nationale Zangschool. Tot slot las de voorzitter de volgende motie voor, waarmede algemeene in stemming werd betuigd Motie. De Nederlandsche mannen en vrou wen van allerlei geloof, richting en internationale sympathiën, uit alle lagen der bevolking saam gekomen te Den Haag op 13 Sept. 1919, om mede namens de overgroate meerderheid hunner landgenooten te getuigen van den onverzettelijken wil van het Nederlandsche volk dat zyue rechten en landsgrenzen ongerept blijven; overtuigd van deu weusch van de Nederlandsche natie om, ep den grond slag van eerbiediging onzer souvereini- textsrechten, overleg te plogea met het Belgische volk, teneinde met elkander in vrede en vriendschap te blyven leven diep verontwaardigd, over de pogin gen der Belgische annexionisten, om uit eigen daad de thans oppermachtige volken te bewegen tot schending van Nederland'® rechten en grenzen verzekeren den belaagden Limbur gers en Zeeuwen van den steun van het gansche land eu spreken het vertrouwen uit, dat de Nederlandsche regeering elke schen ding Van 's lands rechten en grenzen met beslistheid zal blijven afwijzen. De motie zal worden ter kennis ge bracht van de Nederlandsche eD van de Belgische regeering, den^president de commissie voor de herziening van de tractaten van 1839, den president van den Raad te Parijs en aau den Franschen minister van buitenlandsche zaken S. Pichon. Zij wordt gezonden aan de commissarissen van de Koningin in Limburg en Zeeland, met het ver zoek haar ter kennis van de bevolking dier provinciën te willen brengen. Uitvoer van gedistilleerd. Bij Kon. besluit is, met intrekking van het besluit van 1 Augustus 1919, waa'-bij het verbod van uitvoer van alle verdere gedistilleerd tijdelijk werd opgeheven, goedgevonden tijdelijk weer van kracht te doen zijn het verbod van uitvoer voornoemd. Een mynwerkersstaking op til? De correspondent der Maasbode te Maastricht seint Naar wij vernemen dreigt er oen algemeone staking aan de mijnen, zoo wel aan de staats- als particuliere bedrijven. De oorzaak schijnt te zitten in een weigering naar aanleiding van een verzoek der beide organisaties, om een kleine loonsverhooging ten behoeve van de bovengrondsche arbeiders. AXEL. 16 September 1919. We verwijzen onze lezers naar de dienstregeling vau de Zeeuwscb-Vlaam sche tram, welke met 10 September reeds gewijzigd is. Zaterdag kwamen hier 3 Bulgaren binnen, die uit België waren gevlucht als krijgsgevangenen. Gistermiddag vleog hier op geringe hoogte een vliegmachiuo (tweedekker) over, die in Zuidwestelijke richting verdween. Te Lobith, waar b(j op een scheepswerf werkte, is zekere A. de Rooy uit Boschkapelle bij het zwemmen verdronken. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Vrijdag wérd voor bovengenoemde rechtbank o. m. behandeldde zaak tegen P. van O. uit Koewacht, beklaagd vau diefstal van een rijwiel, dat M. de Visser even buiten een café liet staan. Bekl. die geen blanco strafregister heeft, bekende, hij handelde onder den invloed van sterken drank. Eisch 5 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. Hugenholtz wijst er op, dat békl. langen tijd in Duitseh land krijgsgevangen is geweesthij leeft onder moeilijke omstandigheden en de diefstal werd door getuige mak kelijk gemaakt. Hij vroeg een clemente straf. Vervolgens kwamen voordrie mannen uit Axel, die tijdens een feestje te Waterlandkerkje waren en daaraan een paar cafó's bezoeken brachten waarop zij uit een daarvan werden verwijderd en buiten door eenige Waterlandkerkers werden „afgedreogd", waarbij A. Schieman en Th. Vinck met messen werden bewerkt en de eerstge noemde 14 dagen niet werken kon en 10 dagen in het St. Antoniusgesticht te Oostburg werd verpleegd. Aan G. J. V. uit „'t Kerkje" was het toebrengen van deze verwondingen tea laste gelegd, hij bekende met zijn mes te hebben gewerkt maar weet niet wie hij geraakt heeft. De beide verwonden weten niet wie hen in de duisternis stak. Ook getuige Kareis heeft mede gevochten, hij zegt echter geen mes in de hand te hebben gehad. De officier, mr. baron van der Feltz, zegt dat het vast staat, dat bekl. een der Axolaren heett gestoken wie van beide staat echter niet vast. Hij eischt 14 dagen gevangenisstraf. De verdediger, mr. Adriaans©, zegt, dat de Axelsche jongens als lastige heeren bekend stonden, zij maakten in het eerste café het den bezoekers zoo moeilijk dat deze naar het tweede gingen ook hier schepten de Axelaren den boel weer op en moest een sergeant kommies hen verwijderen. Het was te begrijpen, dat toen de jongens uit Wat-rlandkerkje boos werden. Het gaat echter niet aan bekl. te straffen als niet vaststaat wie hy trof, te me.er waar Kareis ook bloed aan de kieeren bad. Beklaagde zal moeten worden vrijgesproken. M. Ct. De landbouwer J. Heijnsdijk te Wol- taartsdijk wilde Donderdag met paard en rijtuig de honden mei kar van J. Diericks, die gedeeltelijk onbeheerd stond, passeeren. Hij naderde slechts stapvoets, hetwelk toch niet verhinderde dat genoemde honden plotseling naar het paard toeschoten, zoodat het paard op zij sprong en in een diepe sloot terecht kwam. Met de hulp van een span paarden werd het weer op den weg gebracht. Er was bovendien nog een aanzienlijke schade aan het rijtuig en paardentuig. De inzittenden kwamen met den schrik vry. M. Ct. Woensdag is by E. de Vos onder de gemeente St. Kruis ingebroken. De dader, waarschijnlijk een Belgisch soldaat nam een pak kieeren en eenige gouden en zilveren sieraden mee. Hy is naar België gevlucht. De politie kent zijn signalement. Te Middelburg is een 22 jarige rij wielhersteller, die een puistje aan zijn neus had opengekrabd aan bloedverhif- tiging overleden. - Donderdag werd te Amsterdam door Fransche aviateurs gevlogen.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 2