klfj II Ij 47. Woensdag 17 September 11)151. 35e M 1 H W, 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. J. C. VINK - Axel. Binnenland. FEUILLETON. ANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 75 Cent: franco per post 87VS Cent Afzonderlijke Noe. 5 Cent DRUKKJ3R—ÜITQKVER Bureau Markt C 4. Telefoon Kr.aS. - Postïiox 8. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 50 Cent; voor eiken regel meer 10 Cent. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advert,entiön worden tranoe ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- es V rfydagmlddag TWAALF ure. Tweede Kamer. De invaliditeitswet van Minister Talma moet 3 December a.s. in werking treden en niemand verlangt thans nog eene ongewijzigde invoering van de wetten van dien Minister. Men herin nert zich hoe de vraag van de ver plichte verzekering of Staatspensioen gedurende een lange reeks van jaren een ernstig punt van geschil tusschen de Linker- en Rechterzijde heeft, uitge maakt. De voorstellen van Minister Aalberse kunnen worden beschouwd als een compromis tusschen de beide partijen. Het beginsel van verplichte verzekering blijft gehandhaafd, alleen zulleu de werklieden zelf geen premie behoeven te betalen, maar zal deze ten laste komen van de patroons. Naast deze verplichte verzekering van allen, die in loondienst zyn, komt eene vrijwillige verzekering van Rijkswege voor anderen beneden een zekere weistandsgrens. Zooals bekend was het voornamelijk voor de Invaliditeitswet, dat de laatste zittingen de Tweede Kamer werden gehouden, alvorens deze gesloten werd. Of deze vrijwillige verzekering zal slagen, ziedaar het belangrijke punt, waarover de meeniogen zeer uiteen- loopen. Van de linkerzijde verwacht men er niet veel van. De oud-minister Lely, deskundige bij uitnemendheid op dit gebied, sprak dit onomwonden uit. Hij vreest, dat de groep, voor wie de nieuwe regeling is ontworpen die der 't Scheelde weinig of Lloyd had al de meubelen tot brandhout omgedanst, zoo sprong de man rond van vreugde. Ik overmeesterde hem en bond hem. Liggende op den groDd, behoorlijk ge bonden, schreewde hij 't uit >Je naam, ik mag je naam gebruiken. Dat zal vechten zijn om de aandeden. Ik ben een gemaakt man, een man voor altijd en ik zal je nooit vergeten zoo lang ik leef In minder dan 24 uur was heel het commercieele Londen in beroering. »Is 't waar dat u bij de zaak betrok ken is »Ja,< antwoordde ik een dozijn maal per dag, »ik ken de man en ik ken de mijn. De man i» goed en de mijn is meer waard dan hij er voor vraagt. Des avonds kwam ik geregeld bij den gezant en zag Portia. Ik vertelde haar niets van de myn, om dat succès als ver rassing ia doeu dienen. We spraken veel over het saiaris. Salaris en liefde, liefde en salaris waren schering en in slag van ons gekeuvel. Souas liefde al leen, soms salaris alleen, soms beide te gelijk. Eu op allervoorkooaendste wijze waakten de vrouw en de dochter van onvermogenden, die niet in loondienst zijD, niet beraid zal zijn te betalen, vooral niet nu de zga. arbeiders dit niet behoeven te doen. De heer Niemeyer eveneens deskundige op het gebied der verzekering, voorspelde eene mislukking, omdat d ze Rijksver zekering, nog duurder is dau verschil lende particuliere maatschappijen. De heer Marchant verwachtte evenzoo eene mislukking, maar zag juist daarin de goede zijde der regeling omdat men daarna wel tot invoering van Staats pensioen zou moeten overgaan. .Waar voor zeker alles te zeggen is, indien de berekening van dr. Lely juist was, dat de thans voorgestelde regeling ons nog meer zal kosten dan met invoering van Staatspensioen het geval zou zijn geweest. Toonue men zich van vrijzinnige zijde althans ingenomen met de toena dering van de zijde van den Minister, de soc. democratische woordvoerders, de heeren Duys en Sanne3 waren veel minder voldaan. Beiden betoogden, dat men er op deze wijze niet komt en dat de vrijwillige verzekering "stellig mislukt Zij kunnen dit ontwerp dan oek slechts aanvaarden als eene afbe taling op hetgeen later moet komen. En het eipde zal toch zeker het Staats pensioen moeten zijn. Van de rechterzijde werd dit uiter aard bestreden. De heeren Lohman Snoeck Heukemans en Rutgers meen den dat men verkeerd doet vóóraf eene mislukking der vrijwillige verze kering te voorspellen. Wel drong de eerste er bij de Regeering op aan de den gezant over onze liefde, zoodat we in onze heerlijke tête-a têté's niet wer den gestoord. Toen de maand om was, had de mijn- zaak haar beslag. Lloyd en ik haalden ieder een millioen dollars bij de Loudon and County Bank. Keurig gekleed reed ik naar het huis in Portland Place, Ik zag zoo van buiten af dat de heeren terug waren, haalde Porlia af en schoooer dan ooit door de opwinding van hetgeen er zou gebeuren, riep ze uit op weg naar Port land Place, »maar Henry, hoe kom je er toe, 3000 pond per jaar.i Want ik had mijn salaris nu op 3000 gebracht. Pas toch op, ais je te veel vraagt, krijg je misschien niets en wat moeten we dan beginnen.t We kwamen binnen. Daar zaten ze, de oude heeren. Ik stelde mijn aan staande voor. De heeren waren niemendal verrast. We namen plaats en ze wareu zeer be leefd. >Mijna heeren, ik wensch verslag uit te brengen.* »Heel gaarne, zei mijn man,« want van u ze)ven hangt het winnen vau de weddenschap af. Win ik, dan heeft u de betrekking die ik u beloofde, Heeft n het bankbiljet van een iniilioeu >Hier is het, meneer,! en ik gaf 't ham »Ik heb gewonnen,* riep hij en klop te zijn broèr op den rag. »Nu, wat zeg premie zoo mogelijk te verlagen, waar de aansluiting zeer zou worden bevor derd. De heer Henkemans verdedigde deu heer Talma o.a. tegen de verwyten van den heer Duys met er op te wijzen, dat men thans over een paar millioen uit de schatkist geheel anders deakt dan ©enige jaren geleden. En juist om' financieele redenen liet de oud-minister Talma veel achterwege, wat hij zelf ook als gewenscht erkende. Minister Aalberse staat natuurlijk geheel op bet standpunt der Rechter zijde en acht slagen van de vrij willige verzekering geenszins uitgesleten. Naar zjjne meening bestaat daarvoor by de belanghebbenden wel liefhebberij. Of dit juist is zal de ondervinding moeten uitmaken. Wel mocht Z. E. ertrotsch op zyn, dat hy deze aangelegenheid uit de politieke sfeer heeft weten te halen. Dat hij over de welwillende ontvangst, die het ontwerp over het algemeen heeft genoten, tevreden was, is geen wonder. De eindstemming werd nog aange houden. Staten-Generaal. Zaterdag is in de vereenigde verga dering van de beide Kamers de zitting gesloten door den minister van Binnen- landsche Zaken, met de volgende rede .Mijne Heeren, Hare Majesteit de Koningin heeft mij opgedragen de Staten-Generaal in Haren naam te sluiten. Gewichtige wettelijke voorzieningen zijn geheel of gedeeltelyk tot stand gekomen. Dat overeenstemming is je er van broêr ?s »'t Is zoo. Het bankbiljet leeft nog eo mij kost de grap 20.000 pond. Ik bad 't nooit kunnen denken.t Alvorens in bijzonderheden mijn we dervaren te verhalen, liet ik de heeren het deposito-biljet van 200.000 pond zien en vertelde hun dat ik die som verdiend had uitsluitend en alleen door het bank biljet van een millioen te laten zien. Zjj stonden verbaasd en wilden't aan vankelijk niet gelooven. En Portia was in den zevenden hemel. Id verrukking omhelsde ze mij, toebeen beetje boos dat ik haar niet v^n alles precies op de hoogte had gehouden. Portia vond dat verkeerd en ondank baar. Zij omhelsde den ouden heer en noem de hem papa. »Is dat je vader,! vroeg ik. >Ja, dat is mijn stiefvader, en de po sitie die je beloofd is ben ik alles wist ik bij voorbaat, maar wat zoo de aaugeboden positie voor je zijn geweest zonder liefde. Niet om gekl moest je me nemen, maar om me zelf.! »Henry! zei mijn schoonvader, »de betrekking die ik voor u bestemde, is die van schooozoon U Of ik gelukkig was! Of we gelukkig waren Portia's vader bracht het bankbiljet van een millioen naar de Eagelscha Bank. De Bank maakte 't onbruikbaar en in verkregen over maatregelen die het lager onderwijs in zijne verschillende geledingen ten goede kunnen komen, strekt tot groote voldoening. De Koningin heeft my opgedragen U Haren dank te betuigen voor Uwen y ver en Uwe toewyding aa« 's Lands In naam der Koningin en daartoe door haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Oeneraal te zyn ge sloten." De Minister werd hierna uitgeleid door de commissie, die Z. Ezc. ook ontving, waarna bij terugkomst dier commissie in de vergaderzaal, de voor zitter de vergadering sluit. De Kameropening. Om één uur waren heden de leden van de beide Kamers der Staten-öene- raai weer vergaderd, voor de zitting, waarin de opening voor het nieuwe zittingsjaar door de Koningin op de gewone wyze plaats had. Op hetzelfde uur reed H. M. de Koningin van het Paleis met den stoet, die als volgt was samengesteld Een commando Cavalerie tot opening van den treineen Rijknecht-majoor en twee ryknechts te paard de Opper- Ceremoniemeester in een rytuig met twee paarden bespannen, gaande een lakei naast elk portier; Hare Majesteit de Koningin, vergezeld van den Prins ia de staatsiekoets met acht paarden, een koetsier naast elk paard, en vier lakeien naast elk portierde chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin te paard, rydende rechts naast de een mooi lijstje kregen we 't ten ge schenke op onze bruiloft, 't Hangt in de huiskamer. Daardoor kreeg ik mijn vroaw en mijn geld, zonder dat 't ooit is gewisseld of er ooit wat voor werd gekocht,! zeg ik aan hen die me vragen, wat dat bankbiljet in lijst beteekent. EINDE. Uit de mobilisatie. Te 'sGravenhage maakte een bataljon van de aldaar liggende troepen een marsch, met het muziekkorps tijdens de mobilisatie opgericht. Op een gegeven moment geeft de kapelmeester het teeken om een vroolijk tnarschje te beginnen. De muzikanten zetten de instrumenten aan den mond en attaqueeren. De klarinetten behoeven eerst na eenige maten iu te vallen en blijven dus in rust. Als 't stuk uit is, rijdt de officier, belast met het toezicht op de muziek, naar de klarinetspelers ea buldert»Als de kapelmeester 't teeken geeft, dan blazen jullie dadelyk mee, begrepen Om de lijn te trekkeD, zijn jullie niet bij de maziekD De als deskundige met he: toezicht belaste was blijkbaar doordrongen van de leer, dat al wat bij de muziek is moet blazen zonder mankceren. Zeil gaf hij 't goede voorbeeld 1 Avp.

Axelsche Courant | 1919 | | pagina 1